ساخت نخستین دستگاه تحریک مغز سازگار با FMRI
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

ساخت نخستین دستگاه تحریک مغز سازگار با FMRI

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
پژوهشگران دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس برای نخستین بار در کشور موفق به طراحی و ساخت دستگاه تحریک الکتریکی مغز (tDCS) سازگار با FMRI شدند
ساخت نخستین دستگاه تحریک مغز سازگار با FMRI - 0

مدیر آزمایشگاه سامانه‌های شبیه ساز مغز در دانشگاه تربیت مدرس در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با طراحی و ساخت این دستگاه جدید شاهد پیشرفت‌های بزرگ در تحقیقات رشته علوم اعصاب خواهیم بود.

محمد رستمی گفت: بیماران مربوط به سکته‌های مغزی، بیماران افسرده با این دستگاه به راحتی درمان می‌شوند به طوری که با تحریک نورون‌های مغزی فرد بیمار (کاهش و یا افزایش نورون) فرد به راحتی درمان می‌شود.

وی تأکید کرد: دستگاه‌های تحریک الکتریکی مغز که پیش از این توسط بسیاری از شرکت‌های داخلی و خارجی ساخته شده‌اند، قابلیت استفاده همزمان در دستگاه MRI را نداشتند و این امر موجب شده بود در تحقیقات علوم شناختی که همزمان به تحریک الکتریکی مغز و تصویربرداری نیازمند است، وقفه بزرگی ایجاد شود؛ با طراحی و ساخت این دستگاه جدید از این پس شاهد پیشرفت‌های شگرفی در تحقیقات علوم اعصاب به خصوص علوم فراشناختی در کشور خواهیم بود.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

رستمی گفت: با طراحی و ساخت این دستگاه در دانشگاه تربیت مدرس، ایران به عنوان چهارمین کشور بعد از آلمان، امریکا و سوئیس در طراحی و ساخت تجهیزات نوین در تحقیقات علوم شناختی سازگار با FMRI شناخته شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دقت و تیز گوشی حیرت‌انگیز یک رهبر ارکستر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

دعوت ارتش فرانسه از نویسندگان تخیلی برای ساخت سلاح آینده

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
ارتش فرانسه «تیم سرخ» متشکل از نویسندگان علمی - تخیلی تشکیل داده است تا بتوانند تهدیدات احتمالی آینده را تصور کنند. به گزارش عصر ایران، بنابر آخرین گزارش آژانس نوآوری دفاع، نویسندگان داستان‌های علمی - تخیلی «سناریو‌هایی از تخریب و نابودی» به ذهن‌شان می‌رسد که هرگز به فکر برنامه‌ریزان استراتژیک ارتش نمی‌رسد. در این گزارش آمده است که فعالیت این گروه فوق‌سری است و در جنگ بر ضد «عناصر مخرب» بسیار مهم است. سلاح پیشرفتهٔ نرود اف ۵ برای هدف‌گیری پهباد‌هابه نوشته بی بی سی، این اقدام فرانسه به منظور نوآوری‌هایی در عرصه‌ٔ دفاعی است. در جشن‌های روز ملی فرانسه، سلاح پیشرفتهٔ نرود اف ۵ به نمایش درآمد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
فتح‌اله نیازی، مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از حفاظت و مرمت ۱۴ اثر از تابلوهای نقاشی معاصر موزه بانک تجارت خبر داد. اعتمادآنلاین| فتح‌اله نیازی، مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به مرمت ۱۴ تابلوی نقاشی موزه بانک تجارت، گفت: تابلوهای یاد شده آثاری از هنرمندان بزرگ معاصر ایران همچون سهراب سپهری، ایران درودی، مسعود عربشاهی، سیما حیاتی، حسین محجوبی، سیمین لاله زار و نقاشی‌های کلاسیک پنری ویلیامز است که با توجه به قرارداد بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و بانک تجارت، مرمت می‌شوند. نیازی افزود: پروژه یاد شده الگوی مناسبی برای برخورد با دیگر آثار هنری مدرن به شمار می‌آید که می‌توان از نتایج آن در حفظ و نگهدار سایر آثار مشابه بهره مند شد. مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی خاطر نشان کرد: برای این پروژه اقدامات حفاظتی لازم در سطوح مختلف رنگ، بستر و بوم، چارچوب و پوشش‌های حفاظتی سطح نقاشی انجام گرفته است. وی در پایان خاطرنشان کرد: در این پروژه همگام با اقدامات حفاظت و مرمت پژوهش‌های لازم از جمله شناسایی لایه‌های نقاشی، شناسایی عنصری و کانی شناسی رنگ‌ها و مواد تشکیل هنده اثر، بر روی بعضی از آثار شاخص در حال انجام است.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
مزدک میرزایی گزارشگر ورزشی صداوسیما از ایران رفت. یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار عصرایران تایید کرد که مزدک میرزایی با ترک صداوسیما، به خارج از کشور رفته است. وی افزود: مزدک میرزایی قصد دارد با یکی از رسانه‌های خارجی همکاری کند. او ادامه داد: با شناختی که از روحیات مزدک دارم بعید نیست او به سرعت به کشور بازگردد. خبر رفتن مزدک میرزایی از ایران از دوشنبه شب منتشر شد و یکی از روزنامه نگاران ورزشی ایرانی مقیم خارج از کشور نیز با انتشار تویتی به مزدک میرزایی خوش آمد گفت.
صدا و سیماصدا و سیما55 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ الهام غفوری در ارتباط تلفنی با برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما افزود: داستان «پایتخت ۶» شرایطی را برای محسن پناهنده به وجود آورد و با توجه به جذاب بودن این برنامه در مشورت با سیروس مقدم به این نتیجه رسیدیم که کاراکتر بابا پنجعلی از قصه حذف شود و براساس نیاز قصه جدید پایتخت، مهران احمدی در نقش بهبود به مجموعه بازگردد. وی گفت: چون پایتخت در ایام نوروز پخش می‌شود قرار نیست در روند داستان با فوت بابا پنجعلی مواجه باشیم، ولی گویی مدتی از فوت او گذشته است. غفوری افزود: بازگشت بهبود موقعیت‌های طنز خوبی را به وجود می‌آورد، اما در حقیقت نقش بابا پنجعلی برای خود آقای خمسه هم تکراری شده بود و نمی‌شد شرایط جدیدی ایجاد کرد بنابراین تصمیم گرفته شد این نقش حذف شود.

نظرها

اخبار بیشتر