تحلیل کیوان کاشفی از روابط اقتصادی ایران و سوریه/ تعجب تجار سوریه از عدم حضور شرکت‌های ایرانی در بازار این کشور/ مهم‌ترین کالا‌های صادراتی ایران به سوریه/ اجرایی نشدن موافقت نامه تجارت آزاد بین دو کشور/ مشکلات عمده کار با سوریه چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

تحلیل کیوان کاشفی از روابط اقتصادی ایران و سوریه/ تعجب تجار سوریه از عدم حضور شرکت‌های ایرانی در بازار این کشور/ مهم‌ترین کالا‌های صادراتی ایران به سوریه/ اجرایی نشدن موافقت نامه تجارت آزاد بین دو کشور/ مشکلات عمده کار با سوریه چیست؟

تابناکخبرگزاری تابناک |
هم اکنون کشورهای روسیه و چین به عنوان شرکای تجاری سوریه با صرف هزینه ی اندک معنوی و مادی، در حال کسب امتیازات فراوان از سوری ها می باشند. قبل از بحران بازرگانان و صنعتکاران سوری بیشتر با کشورهای عربی خلیج فارس مراوده تجاری داشتند. بعد از بحران و بعد از آشکار شدن دشمنی آن کشورها با مردم و ملت سوریه، نگاه تجار سوری به ایران معطوف شده است.

روز گذشته، همایش توسعه همکاری‌های اقتصادی لرستان با سوریه و عراق با رویکرد حضور در بازار عراق و سوریه در اتاق بازرگانی خرم‌آباد برگزار شد و در آن راه‌های افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور و همچنین راه‌های افزایش حضور لرستان در بازار عراق مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار تابناک اقتصادی؛ در این همایش کیوان کاشفی رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در خصوص تحلیل وضعیت سیاسی - اقتصادی و بررسی روابط اقتصادی ایران و سوریه اظهار داشت: از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه، این کشور دو منبع اصلی درآمدی خود یعنی صدور نفت و درآمدهای توریستی را از دست داده است و حکومت سوریه به متحدان نزدیک خود از جمله روسیه و ایران متکی است.

تحلیل کیوان کاشفی از روابط اقتصادی ایران و سوریه/ تعجب تجار سوریه از عدم حضور شرکت‌های ایرانی در بازار این کشور/ مهم‌ترین کالا‌های صادراتی ایران به سوریه/ اجرایی نشدن موافقت نامه تجارت آزاد بین دو کشور/ مشکلات عمده کار با سوریه چیست؟ - 3

کشور سوریه قبل از بحران جزء کشورهای صادرکننده کالا به حداقل ۵۰ کشور عربی و غیر عربی و اصولا کشوری صادرکننده بوده و نه مصرف کننده، محصولات فراوانی در بخش کشاورزی (میوه، زیتون و روغن آن)، معدنی (فسفات) انرژی (گاز و نفت) محصولات نساجی و پارچه به کشورهای همسایه و عربی و اروپائی صادر می‌گردید.

به گفته کیوان کاشفی، خروج شرکت‌های چند ملیتی از سوریه که کار استخراج و تولید نفت را بعهده داشتند عملا باعث گردید تا درآمد سوریه از نفت به صفر برسد.

کاهش چشمگیر تولید و صادرات پنبه، نخ و محصولات نساجی، مواد شوینده و آرایشی و بهداشتی و روغن زیتون که از مهمترین تولیدات سوریه است بدلیل اینکه مراکز تولیدی این محصولات در شهرهای بحران زده حلب و ادلب واقع شده است. مراکز صنعتی این شهرها بشدت توسط شورشیان تخریب و متحمل ضررهای زیادی شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: سوریه با بیش از ۶۰ کارخانه داروسازی یکی از بزرگترین کشورهای عربی تولید کننده دارو بود اما هم اکنون نیمی از کارخانه‌های داروسازی تعطیل یا تخریب شده‌اند.

اختلال در سیستم حمل و نقل جاده‌ای درون شهری بدلیل نا امنی جاده‌ها تاثیر زیادی بر افزایش قیمت اقلام مصرفی خصوصا نان داشته است.

در بخش انرژی نیز تحولات تازه‌ای رخ داده است. از کار افتادن صنعت نفت باعث شده تا تامین برق در نیروگاه‌های برق نیز با مشکل مواجه شود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران معتقد است که در بخش ساخت و ساز رشد قابل ملاحظه‌ای دیده می‌شود. به رغم تداوم درگیری‌ها ساخت مسکن به دور از چشم دولت در برخی مناطق رونق چشمگیری گرفته است. در بسیاری از شهرها نیز عملیات بازسازی از هم اکنون آغاز شده است. این مساله باعث شده تا قیمت مسکن در برخی شهرها از جمله دمشق رشد چشمگیری داشته باشد. بخصوص که هزاران پناهنده سوری از شهرهای حمص، حماه و ریف به دمشق وارد این شهر شده‌اند که این مساله باعث ایجاد معضلاتی در تامین مسکن مورد نیاز آن‌ها شده است.

هم اکنون کشورهای روسیه و چین به عنوان شرکای تجاری سوریه با صرف هزینه‌ی اندک معنوی و مادی، در حال کسب امتیازات فراوان از سوری‌ها می‌باشند. قبل از بحران بازرگانان و صنعتکاران سوری بیشتر با کشورهای عربی خلیج فارس مراوده تجاری داشتند. بعد از بحران و بعد از آشکار شدن دشمنی آن کشورها با مردم و ملت سوریه، نگاه تجار سوری به ایران معطوف شده است.

با وجود جنگ در سوریه، تولید و صادرات محصولات کشاورزی و پوشاک با کیفیت وجود دارد ولی متاسفانه تا کنون راهی برای ورود به ایران باز نشده است.

به منظور ارائه‌ی تصویر واقعی از کسب و کار سوریه، شکستن تحریم‌ها و خروج از انزوای حاصله از جنگ ظالمانه، دولت و بخش خصوصی سوریه از اوایل سال ۲۰۱۷ دو نمایشگاه تخصصی بسیار موفق در نمایشگاه بین المللی سوریه برگزار کرده که نمایشگاه اول (اختصاصی برای بازار عراق) با حضور ۲۰۰ بازرگان عراقی و نمایشگاه دوم (نمایشگاه عمومی) با حضور بیش از ۶۰۰ بازرگان از عراق، الجزایر، لیبی، لبنان، مصر و ایران برگزار گردید.

وضعیت تجاری ایران و سوریه

رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در ادامه بیان داشت: در سطح اقتصادی از اهم همکاری‌های به عمل آمده میان ایران و سوریه میتوان به پروژه‌های مهمی چون اجرای پروژه‌های راه و پل سازی، احداث و تعمیر تلمبه خانه‌ها، بازسازی، تعمیر و نگهداری تاسیسات نیروگاههای برق، ساخت سیلوهای متعدد، ساخت ۵ کارخانه‌ی آرد، ساخت و راه اندازی کارخانه‌ی خودروسازی مشترک ایرانی- سوری تولید سواری سمند و پراید اشاره کرد.

در سطح سیاسی نیز همکاری در مجامع بین المللی از جمله سازمان ملل، جنبش عدم تعهد و سازمان کنفرانس اسلامی و هماهنگی در مسائل خاورمیانه بویژه حمایت از مقاومت در لبنان و فلسطین و استقرار دولت ملی عراق از اهم همکاری‌های بین دو کشور است.

کاشفی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که هزینه‌های معنوی (تقدیم عزیزترین جوانان پاک و مخلص برای دفاع از حرمین) و مادی (صدور نفت، اختصاص اعتبار یک میلیارد دلاری خط اعتبار و خدمات فنی مهندسی در نیروگاههای برق) متحمل گردیده ولی در حوزه‌ی مراودات اقتصادی و تجاری ورود نسبتا کم ظهوری در این کشور داشته است.

یکی از نقاط قوت تجاری فی مابین، امضا و اجرایی شدن موافقت نامه تجارت آزاد بین دو کشور است که متاسفانه بدلیل وضعیت جنگی در سوریه، مشکل نقل و انتقال پول و مشکلات حمل و نقل کالا بهره برداری مناسبی از آن انجام نگرفته است (تعرفه گمرکی کلیه کالاها بین دو کشور ۴٪ تعیین گردیده است بجز ۸۸ قلم کالا از هر کشور که مشمول این موافقتنامه نمی‌گردد).

به گفته کیوان کاشفی، در ملاقات‌های انجام گرفته با تجار و فعالان اقتصادی سوریه، با اظهار تاسف و تعجب آن‌ها برای عدم حضور شرکت‌های ایرانی در بازار سوریه علی رغم روابط دیرینه‌ی سیاسی بین دو کشور و تقدیم شهدای عزیز ایرانی در سوریه مواجه می‌شویم. در حالیکه فرصت‌های اقتصادی سوریه در اختیار کشورهایی همانند ترکیه، اردن و عربستان قرار گرفته است.

در حال حاضر سه پرواز سوری (یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه) به سمت دو کشور راه اندازی شده است و قرار است خط هوائی دیگری بین دو کشور راه اندازی شود.

در خصوص راه اندازی خط حمل و نقل دریایی در صورت وجود کالا، امکان برقراری خط دریایی بندر عباس به بندر لاذقیه وجود دارد.

در حال حاضر صادرات کالاهای ایرانی به سوریه زمینی به بندر مرسین ترکیه ارسال و سپس از طریق دریا به بندرهای لاذقیه و طرطوس سوریه، به آن کشور صادر می‌گردد.

تراز تجاری ایران و سوریه

تراز بازرگانی از سال ۱۳۸۹ لغایت ۱۱ ماهه ۱۳۹۷ ارزش: میلیون دلار

تحلیل کیوان کاشفی از روابط اقتصادی ایران و سوریه/ تعجب تجار سوریه از عدم حضور شرکت‌های ایرانی در بازار این کشور/ مهم‌ترین کالا‌های صادراتی ایران به سوریه/ اجرایی نشدن موافقت نامه تجارت آزاد بین دو کشور/ مشکلات عمده کار با سوریه چیست؟ - 26

مشکلات عمده کار با سوریه

رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در خصوص مشکلاتی که بر سر راه کار با سوریه قرار دارد، اظهار داشت:عدم وجود مسیر ترانزیت زمینی کالا بین دو کشور (ایران – عراق – سوریه)حمل و نقل: بدلیل نبود بار کافی برای ارسال از طریق دریا، به اجبار از طریق زمینی به بندر مرسین ترکیه و از آنجا با کشتی به بندر لازقیه انجام می‌گردد. این امر هزینه‌های زیادی را به صادرکنندگان و واردکنندگان تحمیل می‌کند.عدم وجود روابط بانکی فی مابین و مشکلات مربوط به نقل و انتقال مالی.اجرایی نشدن موافقت نامه تجارت آزاد بین دو کشور.عدم تخصیص از اعتبار خرید یک میلیارد دلاری که در مرحله‌ی اول برای تامین نیازمندی‌های ضروری سوریه منظور شده بود به بخش خصوصی، باعث عدم حضور و فعالیت جدی بخش خصوصی ایران در سوریه گردید.نبود اطلاعات کافی و دقیق میدانی از شرایط و اوضاع اقتصادی و تجاری سوریه.پروازها به سوریه باید از کانال خاصی و با هماهنگی انجام گردد و امکان سفر بین دو کشور به صورت آزاد هنوز عادی نگردیده است.عدم وجود امنیت و پوشش‌های ضمانتی برای فعالیت بخش خصوصی در سوریه.عدم شناخت فعالان اقتصادی سوریه از امکانات و توانمندیهای صنعتی و تجاری ایران.

اهم کالاهای صادراتی ایران به سوریه

به گفته کیوان کاشفی، مهم‌ترین اقلام صادرات ایران به سوریه شامل: ترانسفورماتورها، اسکلت و قطعات اسکلت، مکمل‌های دارویی، مخمرهای فعال، هادی‌های برقی، مواد شروع کننده و مواد تسریع کننده واکنش‌های شیمیائی و فرآورده‌های کاتالیسک، کفش‌های ورزشی، شیرآلات بهداشتی، شیر خشک اطفال، پارافین و گرانول‌های رنگی می‌باشد.

اهم کالاهای وارداتی ایران از سوریه

همچنین در این میان، روغن زیتون، قراضه و ضایعات باطری‌ها، سبزیجات و میوه‌ها، مصنوعات از مواد پلاستیکی، نخ دوخت از رشته‌های مصنوعی، نخ کتان چند لایه، پارچه‌های تاروپود باف و صفحه‌ها و ورقه‌ها و از پلی اورتان‌های اسفنجی از جمله مهم‌ترین کالاهای وارداتی ایران از کشور سوریه می‌باشند.

اولویت‌های سرمایه گذاری صنعتی ایران در سوریه

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران معتقد است: اولویت‌های سرمایه گذاری صنعتی ایران در سوریه می‌تواند سرمایه گذاری مشترک در صنایع شیمیائی، فلزات اساسی و مواد غذایی، امکان خرید سهام واحد‌های صادراتی و تولیدی در منطقه‌ی آزاد سوریه، ایجاد خط تولید خودرو و ساخت ماشین آلات صنعتی و معدنی، تولید مشترک انواع محصولات کانی غیر فلزی (مانند سیمان و آهک)، محصولات شیمیائی و پاک کننده‌ها، کاغذ و محصولات کاغذی، شکر، الکل طبی، سیمان، کود شیمیایی، ریسندگی، بافندگی و فرآیند تکمیل منسوجات، تولید پوشاک، پارچه و کشباف، سرمایه گذاری در زمینه جهانگردی (ساخت هتل در جوار بارگاه مطهر حضرت زینب (س)) و ایجاد کشتارگاه‌های صنعتی با هدف صدور محصولات تولیدی به سایر کشورهای منطقه باشد.

مهم‌ترین موارد در دست اقدام جهت توسعه‌ی روابط اقتصادی با سوریه

ایجاد مسیر ترانزیت کالای ایران به سوریه از طریق کشور عراق جهت پایین آوردن هزینه‌ی حمل و نقل بین دو کشور و سرعت در ارسال کالا

تحلیل کیوان کاشفی از روابط اقتصادی ایران و سوریه/ تعجب تجار سوریه از عدم حضور شرکت‌های ایرانی در بازار این کشور/ مهم‌ترین کالا‌های صادراتی ایران به سوریه/ اجرایی نشدن موافقت نامه تجارت آزاد بین دو کشور/ مشکلات عمده کار با سوریه چیست؟ - 37

افزایش تعداد پروازهای بین دو کشور و سهولت دریافت روادید جهت امکان رفت و آمد تجار و بازرگانان دو کشورایجاد شبکه‌ی نقل و انتقال مالی در کوتاه مدت با استفاده از ظرفیت صرافی‌های دو کشور و در میان مدت با استقرار شعبات بانک‌های ایرانی در دمشق و حلبتاسیس مرکز تجارت ایرانیان در منطقه‌ی آزاد دمشق به وسیله‌ی کمیته‌ی مشترک اقتصاد ایران و سوریهتشکیل کمیته‌ی اقتصادی مشترک ایران و سوریه جهت افزایش ملاقات‌ها و تبادلات اقتصادی بخش خصوصی دو کشوراحیاء موافقت نامه‌ی آزاد تجاری دو کشور و رفع مشکلات پیش روی اجرای این توافق نامهتلاش جهت افزایش نشست‌های اقتصادی بین فعالین اقتصادی دو کشور و تمرکز بر برگزاری و حضور در نمایشگاه‌های معتبر کشور سوریهتشکیل یک بانک اطلاعاتی از فعالین اقتصادی و شرکت‌های دو کشور و تهیه‌ی لیست اولویت‌ها و کالاهای استراتژیک مورد نیاز سوریه (مواد اولیه‌ی کارخانجات و حضور در بازسازی)

اتاق های بازرگانی سوریه به سه بخش اتاق صنعت، بازرگانی و کشاورزی تقسیم می شوند و هریک به طور مستقل و در چارچوب زیر انتخاب می شونداتاق بازرگانی سوریه به ریاست آقای غسان قلاع برای مدت ۴ سال و با انتخاب ۱۲ نفر توسط اعضاء و ۶ نفر به انتخاب وزیر اقتصاد انجام می‌شود. اعضای این اتاق تقریبا ۷۳۰ هزار نفر می‌باشند.اتاق کشاورزی سوریه به ریاست آقای محمد کشتو برای مدت ۴ سال و با انتخاب ۸ نفر توسط اعضاء و ۸ نفر به انتخاب وزیر کشاورزی انجام می‌شود. تعداد اعضاء این اتاق ۴۱۱۰۰۰ نفر می‌باشد.اتاق صنعت سوریه به ریاست آقای فارس الشهابی برای مدت ۴ سال و با انتخاب ۸ نفر توسط اعضاء و ۴ نفر به انتخاب وزیر صنعت انجام می‌شود. اعضای اتاق بالغ بر ۱۱۳۰۰۰ نفر می‌باشند.اتحادیه‌ی صادرکنندگان سوریه به ریاست آقای محمد ناصر السواح: حدود ۵۰۰۰ عضو دارد و اعضای آن باید در یکی از اتاق‌های بازرگانی، صنعت و یا کشاورزی عضو باشند. اعضای هیات مدیره اتحادیه مرکب از ۱۶ عضو (۱۱ عضو با انتخاب اعضای اتحادیه و ۵ عضو هیات مدیره از طرف وزارت خانه‌های اقتصاد، دارایی، صنعت و کشاورزی معرفی می‌شوند) می‌باشد. اعضای هیات مدیره، رئیس اتحادیه را برای مدت ۴ سال انتخاب می‌کنند.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

حلب؛ پایتخت اقتصاد سوریه

کیوان کاشفی رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه در ادامه به تشریح وضعیت شهر حلب پرداخت و اظهار داشت:

حلب تا قبل از آغاز بحران سوریه پایتخت اقتصادی و تجاری این کشور محسوب می‌شد که رشد و نمو اقتصاد آن مرهون رشد و شکوفایی بخش کشاورزی و صنعت بوده و در برخی صنایع مانند نساجی، پنبه زنی، صنایع غذایی، تولید روغن زیتون و صابون سازی، حلب، در قبل از بحران زبانزد همگان بود. با یورش تروریست‌ها به این استان و تصرف و غارت بخش‌های زیادی از آن، رونق اقتصادی و تجاری این شهر از بین رفت.

با آغاز بحران سوریه در ۲۴ اسفند۱۳۸۹، شعله‌های آتش آن دو سال بعد همچون دیگر نقاط این کشور به پایتخت اقتصادی و تجاری سوریه یعنی حلب، با جمعیتی ۳ میلیون نفری در ۳۵۰ کیلومتری شمال دمشق، نیز سرایت کرد؛ کارخانجات نساجی حلب در اطراف این شهر اولین مکانی بود که مورد هجوم تروریست‌های تکفیری قرار گرفت و تجهیزات و دستگاه‌های آن از سوی تروریست‌ها به تاراج برده و به تجار ترکیه‌ای با قیمت نازلی فروخته شد.

طبق اعلام سازمان ملل بیش از چهار هزار نفر از اهالی این شهر در حملات تروریستی به آن کشته شده و بیش از ۲۰۰ هزار نفر نیز از خانه‌های خود آواره شدند؛ جمعیت استان حلب پیش از بحران حدود چهار و نیم میلیون نفر بود و این استان بعد از دمشق بزرگترین استان سوریه محسوب می‌شود.

با آزاد سازی شرق در ابتدای دی ماه سال ۱۳۹۵ حلب که دژی مستحکم برای تروریست‌ها بود، زمینه‌ی پیروزی‌های دیگر جبهه مقاومت اسلامی و ارتش سوریه را رقم زد. خروج ۴۰ هزار تروریست به همراه خانواده هایشان از شرق حلب و رفتن آن‌ها به استان ادلب نقطه عطفی در پیروزی جبهه مقاومت اسلامی بود.

تحلیل کیوان کاشفی از روابط اقتصادی ایران و سوریه/ تعجب تجار سوریه از عدم حضور شرکت‌های ایرانی در بازار این کشور/ مهم‌ترین کالا‌های صادراتی ایران به سوریه/ اجرایی نشدن موافقت نامه تجارت آزاد بین دو کشور/ مشکلات عمده کار با سوریه چیست؟ - 47

شرایط اقتصاد حلب پیش از بحران

کیوان کاشفی در ادامه با بیان اینکه حلب دارای تاریخی قدیمی است، افزود: حلب از جمله استان‌های سوریه بود که به داشتن صنایع و تولیدات سنتی معروف بود، پیش از بحران سوریه حلب را پایتخت اقتصادی و صنعتی این کشور می‌نامیدند که نساجی، کشاورزی و گردشگری سه عنصر اصلی اقتصاد سوریه را تشکیل می‌داد.

بخش اول یعنی کارخانجات نساجی در حلب رونق بسیاری داشتند و بخش عمده اقتصاد این شهر را شامل می‌شد تا جایی که نیمی از جمعیت استان حلب و ریف حلب در این حوزه اشتغال داشتند.

حلب مرکز اصلی کشاورزی در سوریه است. محصولات کشاورزی حلب که تولید پنبه سرآمد آن بود، عنصر دوم اقتصاد این استان را تشکیل می‌داد. (البته تولید پسته نیز در حلب بسیار چشمگیر بود)، وجود باغهای متعدد زیتون و سیستم آبیاری قطره‌ای و تحت فشار در کنار بهره مندی زمین‌های کشاورزی از بارش‌های جوی و نیز کانال کشی‌های انجام شده از رودخانه‌ی بزرگ فرات باعث رشد و شکوفایی بخش کشاورزی گردید. از میان محصولات کشاورزی، پسته و پس از آن پنبه در رتبه‌ی نخست صادرات این کشور قرار داشت. همچنین محصول پنبه سوریه هم به صورت خام فروشی و هم محصولات جانبی، بازار خوبی در اروپا داشت.

گردشگری بخش سوم اقتصاد این شهر بود که قلعه تاریخی حلب، مسجد جامع و بازار ۱۳ کیلومتری مسقف کنار آن به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر، مقصد گردشگران از سراسر نقاط جهان بود.

جدای از شهر صنعتی حلب در شمال شرق این شهر با نام شیخ نجار که به مساحت ۳۵۰۰ هکتار بین جاده قدیم الباب و المسلمیه ساخته شده، مهمترین مناطق صنعتی حلب «الراموسه»، «اللیرمون» و «العرقوب» به شمار می‌آیند. با ورود سوریه به عصر صنعت، صنایع شیمیایی و پتروشیمی، ماشین آلات صنعتی و خودرو، لوازم خانگی، کاشی و سرامیک، آهن و فولاد، چرم، شیشه و چوب نیز در کنار کارخانه‌های سنتی رونق یافتند.

روند تخریب حلب

به گفته رئیس کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه، اقدامات تخریبی تروریست‌ها در استان حلب تمامی این استان را در بر گرفت و مهم‌ترین بخش‌های فرهنگی و علمی حلب از جمله قلعه‌ی تاریخی حلب، مسجد تاریخی اموی و دانشگاه حلب را نیز تخریب کردند. زمین‌های کشاورزی اطراف حلب به پایگاه و مقر نظامی تروریست‌ها تبدیل شد که این روند، تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی را به دنبال داشت.

بخش صنعت در سوریه از جمله بخش هایی بود که با آغاز بحران در این کشور متحمل خسارات سنگین شد و در این بین ضربه‌ای که به صنایع حلب و صاحبان آن‌ها وارد شد، بیش از مناطق و استان‌های دیگر سوریه بود. نا امن شدن و بسته شدن راه‌های بین المللی، توقف واردات مواد اولیه و صدور محصولات تولید شده رکود بخش صنایع در حلب را در پی داشت. بسیاری از کارخانه داران و صاحبان صنایع حلب اگر به دست گروه‌های تروریستی کشته یا ربوده نشده باشند، برای حفظ جان خود و خانواده شان حلب را به قصد شهرهای دیگر سوریه یا کشورهای دیگر ترک کرده‌اند و هم اکنون در شرایط سختی به سر می‌برند.

تا پیش از آغاز بحران سوریه، بیش از ۳۰ هزار کارگاه و کارخانه در غالب مجتمع‌های صنعتی در استان حلب فعال بودند و برای بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر شغل ایجاد شده بود. با آغاز بحران سوریه، نه تنها اغلب این کارگاه‌ها و کارخانه‌ها تعطیل و نیروی کار آن‌ها بیکار شدند، بلکه دخالت‌های ترکیه به نوعی دیگر زمینه‌ی نابودی اقتصاد حلب و بخش صنعت این منطقه را فراهم کرد. در مواردی که امکان انتقال دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی وجود نداشت، گروه‌های تروریستی این دستگاه‌ها را با اره‌های آهنبر قطعه قطعه و به عنوان «آهن قراضه» به واسطه‌های ترکیه‌ای فروختند.

مسئولان سوری در این خصوص تاکید می‌کنند که خسارات وارده به بخش صنایع حلب ناشی از انتقال تجهیزات و دستگاه‌های کارخانجات آن توسط گروه‌های تروریستی به ترکیه بالغ بر ۳۰۰ میلیارد لیره سوری است. (هر دلار آمریکا هم اکنون- ۲۷ خرداد۹۸ معادل ۵۱۴٫۹۹۶ - لیره سوری (پوند سوری) است)

اکنون که نزدیک به دو سال است از فرار تروریست‌ها از حلب می‌گذرد، اوضاع اقتصادی این شهر در شرایط نسبتا خوبی قرار گرفته و گزارش‌ها از بهبود بخش‌های مختلف صنعتی و کشاورزی این استان حکایت دارد، به حدی که شماری از تجار حلب اعلام کرده‌اند که این استان را با سرمایه‌های خود آباد خواهند کرد.

وضعیت حلب پس از جنگ داخلی

به گفته کاشفی، بعد از شکست و فرار تروریست‌ها از شهر حلب در دی ماه ۱۳۹۵، این شهر به عنوان قطب نجات اقتصاد سوریه معرفی شده است؛ به همین منظور مسئولان این شهر در تلاش هستند تا با راه اندازی کارخانه‌های نساجی و دیگر صنایع و تامین امنیت گردشگران چرخه‌های اقتصاد سوریه را به حرکت درآورند.

در همین رابطه «احمد احمد» مدیر بخش قدیمی شهر حلب از اختصاص چندین طرح برای بازسازی خیابان‌های اصلی و پی ریزی پروژه هایی در همین خصوص برای آینده سخن به میان آورده است و گفته است که برای بازگشایی بازارهای سنتی مانند العبی و باب انطاکیه و خان خایر بیک حلب در تلاشند.

بسیاری از بازارچه‌های این استان به منظور بازگشت تجار افتتاح شده‌اند و بازارهایی مانند خان گمرک فعال شده‌اند و جاده‌ی الخندق که به عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای اصلی حمل و نقل کالا در استان حلب می‌باشد، تعمیر و بازسازی شده است.

در میان اماکن تاریخی شهر حلب «مقام حضرت محسن» (فرزند امام حسین (ع)) که جایگاه ویژه‌ای برای شیعیان دارد و توسط تروریست‌ها آسیب جدی دیده بود نیز به دست توانمند مدافعان حرم ترمیم و بازسازی شده است.

پیروزی‌های اخیر و پی در پی ارتش سوریه و نیروهای هم پیمان در غوطه‌ی شرقی و جنوب دمشق و آزاد سازی حلب و برخی دیگر از نقاط سوریه از دست تروریست‌های مورد حمایت جبهه‌ی غربی-عربی- صهیونیستی و همچنین افزایش ارزش لیره سوریه در مقابل دلار آمریکا و دیگر ارزها همه نشان از تحولات خوش بینانه در حلب به عنوان پایتخت اقتصادی- تجاری سوریه در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی دارد.

چشم انداز اقتصاد سوریه؛ گزارش اکونومیست از اقتصاد سوریه در سال ۲۰۱۹

به گزارش واحد اطلاعات مجله اکونومیست:جو اقتصادی جهان متغیر است. تا اواسط سال آینده میلادی، آمریکا موفق خواهد شد رکورد طولانی‌ترین رشد اقتصادی بدون وقفه خود را بشکند، اما تا پایان سال به سمت رکود کشیده خواهد شد. نرخ رشد اقتصادی چین کند خواهد شد در حالی‌که هندوستان افزایش نرخ رشد اقتصادی را تجربه خواهد کرد. سوریه پس از هرج و مرج، موفق خواهد شد به لیگ کشور‌های دارای بالاترین نرخ رشد اقتصادی بپیوندد در سوی دیگر طیف نرخ‌های رشد اقتصادی، اما ونزوئلا و ایران جای خواهند گرفت. در اروپا، ایتالیا با بحران مالی دست و پنجه نرم خواهد کرد.در میانه کشورهایی که در سال جدید میلادی در عرصه اقتصادی عملکردی قابل قبول خواهند داشت، بالاترین رکورد در اختیار سوریه است. پیش بینی میشود نرخ رشد اقتصادی سوریه به ۹٫۹ درصد برسد تا بالاترین نرخ رشد را در میان کشورهای جهان داشته باشد. سامر خلیل، وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه با تأکید بر گزارش این مجله انگلیسی گفت: «چنین گزارش هایی با چشم‌ انداز اقتصادی سوریه که برای آینده ترسیم شده است، تطابق دارد زیرا دولت اقدامات لازم را برای بازگرداندن شکوفایی به اقتصاد سوریه اتخاذ کرده است. آنچه در انتشار چنین گزارش‌ هایی اهمیت دارد، این است که نوع نگاه جهان به اقتصاد سوریه متحول خواهد شد و واقعیت‌‌های این کشور مجال ابراز پیدا می‌ کنند».بازگشایی سریع سفارتخانه‌های کشورهای مختلف در دمشقرقابت جهت حضور در بازار بازسازی این کشور بین کشورهای صاحب نفوذ در سوریه مانند روسیه- ایران- ترکیه- آمریکا- عربستانوجود ارتباطات نزدیک بین مسئولین دو کشور بهترین سرمایه جهت حضور ایران در سوریه است.قبل از جنگ داخلی سوریه دارای جایگاه اقتصادی محکمی در منطقه بوده است و سطح علمی و اقتصادی تجار بخش خصوصی و شرکت‌های دولتی آن بسیار بالاست و قابل مقایسه با کشوری مانند عراق و افغانستان نمی‌باشد.مهم‌ترین اولویت دولت سوریه تمرکز بر بازسازی و جلب سرمایه گذاران خارجی در ایجاد رونق دوباره‌ی اقتصادی این کشور است.چنانچه کشورمان ایران بتواند با استفاده از تجربیات گذشته در بازارهای منطقه و در پیش گرفتن سیاستی منطقی، با تکیه بر نفوذ و سطح روابط استراتژیک موجود بین دولتین سرعت بیشتری به حضور اقتصادی خود در این کشور بدهد قطعا ظرفیت رسیدن به سطح تبادلات ۲ میلیارد دلاری در ۳ تا ۴ سال آینده کاملا میسر است.باید توجه داشت کشور سوریه در تولید منسوجات، پوشاک و بسیاری از اقلام کشاورزی دارای برند است و تولیدکنندگان آن کشور تمایل فراوانی جهت صادرات به ایران را دارند که ایجاد تسهیلات لازم و در نظر گرفتن تعرفه‌های ترجیهی برای واردات کالا از سوریه در سیکل زمانی چند ساله می‌تواند به ایجاد پیوند‌های اقتصادی ریشه دار بین دو کشور بینجامد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مردی لحظاتی قبل از پرواز هواپیما، روی بال آن پرید +فیلم و عکس

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، شرکت آزمان ایر در شرح ماجرا گفت: «این مرد که هویت آن مشخص نشده است به سمت هواپیما در باند پرواز می‌رود که در این هنگام خلبان او را می‌بیند. سرعت را کم می‌کند و سپس موتور هواپیما را خاموش می‌کند اما مرد همچنان در اطراف هواپیما سرگردان بود.» این شرکت در ادامه آورده است: «این مرد به یکباره بر روی بال هواپیما پرید و سعی کرد که خود را به کابین برساند. ویدئوی گرفته شده توسط یکی از مسافران از این صحنه نشان می‌دهد که مرد در اطراف بال هواپیما حرکت می‌کند که در این زمان مسافران وحشت زده از خدمه پرواز می‌خواهند که درهای خروج را باز کنند. در یک صحنه دیگر هم مرد روی بال هواپیما است. مقام‌های فرودگاه نیجریه در بیانیه‌ای گفتند که این مرد در بازداشت است و مورد بازجویی قرار گرفته است اما هنوز انگیزه وی از این کار مشخص نیست.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
اتفاقی که دیگر تنها یک شایعه نبود و با انتشار یک ویدئو به نام رامبد جوان قوت بیشتری گرفت. اینکه رامبد جوان بعد از حواشی بسیاری که سفرش به کانادا برایش ایجاد کرد دیگر قصد برگشتن به تلویزیون را ندارد و قرار است ساخت برنامه‌ای به نام «نی‌نی و دادا» را در کانادا آغاز کند. این اتفاق با واکنش و انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه بود. بسیاری از آنها از این انتقاد می‌کردند که این کانال با تبلیغات رایگان در برنامه «خندوانه» و به واسطه برند این برنامه رشد پیدا کرده و اکثر دنبال‌کننده‌های آن به خاطر این برنامه عضو آن شده‌اند و استفاده از آن برای کار دیگری که احتمالا هیچ ربطی به برنامه «خندوانه» ندارد اشکال دارد. این اتفاقات و فشاری که شبکه‌های اجتماعی آوردند اما باعث شد تا خیلی زود پست‌های مربوط به «نی‌نی و دادا» از کانال حذف شوند و نام این کانال به «خندوانه و جناب‌خان» تغییر پیدا کند.

توضیح ربیعی درباره گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات دارو

الفالف1 روز قبل
توضیح ربیعی درباره گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات داروگروه اقتصادی الف، ۳۱ تیر ۱۳۹۸، ۲۲:۰۱ ۳۹۸۰۴۳۱۲۲۷تکذیب گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات دارو علی ربیعی سخنگوی دولت در رابطه با خبر گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی برای واردات دارو توضیحاتی ارائه داد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
قیمت روز پژو پارس با کاهش سه میلیونی روبرو شده و حالا با قیمت ۹۱ میلیون تومان فروخته می‌شود. دنا معمولی که دیروز دو میلیون تومان ارزان شده بود، امروز یک قدم به عقب برگشته و با افزایش یک میلیون تومانی نسبت به روز گذشته روی ۱۰۹ میلیون تومان ایستاده است. در طرف مقابل امروز دنا پلاس توربو دو میلیون تومان ارزش خود را از دست داده و با قیمت ۱۶۵ میلیون تومان فروخته می‌شود. قیمت این محصول دیروز حدود ۱۶۰ میلیون تومان بود و فروشنده‌ها امروز به ۱۵۳ میلیون تومان راضی شده‌اند که نشان‌دهنده کاهش هفت میلیون تومانی قیمت این محصول در یک روز است. قیمت روز پژو ۲۰۷ دنده‌ای در بازار ۱۱۸ میلیون تومان است که یک میلیون تومان کمتر از روز گذشته است.
عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
یک خودرو در شهر اربیل مرکز کردستان عراق توقف می‌کند و بیش از ۶ کارگر ایرانی به سمتش هجوم می‌برند. ساخت و ساز در اربیل رونق دارداکثر کارگران ایرانی با ویزای یک ماهه توریستی از مرزهای ایران خارج شده و وارد کردستان عراق می‌شوند. کارگران ایرانی پس از ۲۸ روز برای استراحت به خانه بازمی‌گردند … پس از یک هفته استراحت این چرخه همچنان تکرار می‌شود. در جنوب یکی از اتوبان‌های شلوغ اربیل یک تاجرعراقی- کرد، ساختمان‌‌هایش را به مسافرخانه‌های ارزان تبدیل کرده تا اقامتگاه مناسبی برای کارگران ایرانی باشد. مقامات عراق نیز اعلام کرده‌اند که هنوز از حرکت کارگران ایران به عراق نگران نیستند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

استقلال حسابرس قانونی شورای شهر تهران با مصوبه شورا

مهر22 ساعت قبل

قیافه طبیعی و بدون آرایش پریناز ایزدیار در ماشین+عکس

پارس نیوز1 روز قبل

نقش مواضع آمانو در امضای برجام در دوره اوباما چشمگیر بود/ آمریکا به درگذشت مدیرکل به عنوان متغیر جدیدی برای تضمین امنیت اسرائیل چشم دوخته است

ایلنا1 روز قبل

عکس کنار دریایی شبنم قلی خانی

خبرآنلاین1 روز قبل

افسانه استخراج بیت‌ کوین چقدر واقعیت دارد؟ / استخراج یک گرم طلا از یک کوه بزرگ / پروانه کار بدهند، اولین نفرم که مالیات می‌دهد

تجارت‌نیوز1 روز قبل

فارس من|دستگیری سارقان به عنف در سیستان و بلوچستان

فارس1 روز قبل

رانش زمین در جنوب شرق چین، ۱۲ کشته برجا گذاشت

موج3 ساعت قبل

هند ادعای ترامپ درباره میانجیگری آمریکا در مناقشه کشمیر را رد کرد

فارس1 روز قبل

قطار انبار توشه در اندیمشک از ریل خارج شد

فرارو1 روز قبل

کنایه سنگین بازیکن جنجالی سرخ‌ها به استقلال و دیگر رقیبان پرسپولیس+ عکس

جام نیوز1 روز قبل