پزشکیان: هنرمندان جهان اسلام پیام رسان وحدت و همدلی مسلمانان در دنیا باشند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
پزشکیان: هنرمندان جهان اسلام پیام رسان وحدت و همدلی مسلمانان در دنیا باشند

پزشکیان: هنرمندان جهان اسلام پیام رسان وحدت و همدلی مسلمانان در دنیا باشند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تبریز - ایرنا - نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هنرمندان جهان اسلام پیام رسان وحدت، همدلی، انسجام و قدرت مسلمانان در دنیا باشند.

به گزارش ایرنا، مسعود پزشکیان روز پنجشنبه در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی افزود: امید است هنرمندان با هنر خود پیام دوستی، صلح و صمیمیت را به کشورهای اسلامی انتقال دهند و دست به دست هم دهند و اجازه ندهند شخصی مانند ترامپ ما مسلمانان را به جان هم بیاندازد.

وی با بیان اینکه ما به عنوان مسلمان ایستاده‌ایم و سرخم نخواهیم کرد، اظهار داشت: با تمام مسلمانان دست خواهیم داد، اما در مقابل زور و قلدری خواهیم ایستاد، زیرا خداوند این اراده را در مسلمانان ایجاد کرده که قادر باشند روی پای خودشان بایستند.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: مسلمانان قادرند از سنگ سیاه طلا درست کنند و ملتی که می‌فهمد و خدا را عبادت می‌کند، جز خدا در مقابل کسی سر خم نمی‌کند.

پزشکیان، با اشاره به اینکه انسان موجودی خلاق و خداگونه است، ادامه داد: هنرمندان با خلاقیت و توانمندی خود آنچه را در ذهن، درون و رفتار انسان نهفته است، خلق می‌کنند و در این راه بین زن و مرد فرقی وجود ندارد.

وی گفت: انسان موجودی خلاق، پویا و توانمند است و این برازنده ما مسلمانان است که بتوانیم چنین خلاقیتی را در خودمان، در جامعه و بین انسان‌ها ایجاد کنیم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مسلمانان باید در زیر پرچم اسلام و رسول خدا باید دست به دست هم دهند و دست از اختلاف برداریم و اجازه ندهیم بیگانگان اختلاف بین ما بیاندازند.

پزشکیان، افزود: هنر سیاست مداران مسلمان این است که بتوانند مثل یک انسان و خداگونه با هم صحبت کرده و با هم برادر شده و دست به دست هم دهند.

وی خطاب به هنرمندان شرکت کننده در این جشنواره گفت: کار و رفتار شما گویا‌تر از پیام ماست، زیرا کار شما حک می‌شود و در مقابل دیدگان قرار می‌گیرد ولی پیام پخش می‌شود و از بین می‌رود.

پزشکیان با بیان اینکه هنر وقتی در جایی حک می‌شود به نسل‌های بعدی پیام خودش را می‌رساند، افزود: ما اگر از گذشته خبری داریم، در سایه هنرهایی که حک شده یا ساختارهایی است که ساخته شده است و از این طریق از نحوه زندگی آنان با خبر می‌شویم.

رئیس برنامه توسعه صنایع دستی جهان اسلام نیز در این مراسم با اشاره به جایگاه هنر و صنایع دستی در جهان اسلام به ویژه نقش زنان در این حوزه، گفت: برگزاری چنین جشنواره هایی با حضور هنرمندان جهان اسلامی به معنای دفاع از تمدن اسلامی با استفاده از هنرهای اسلامی و صنایع دستی است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

نزیه معروف، افزود: برگزاری با عشق و علاقه چنین جشنواره‌ها و نمایشگاه هایی موجب می‌شود تا همدلی بین هنرمندان جهان اسلام بیشتر شود و تلاش‌های جدی در کشورهای اسلامی برای تدام دوستی و همدلی‌ها ایجاد شود.

وی با اشاره به درآمد ۵۵ میلیارد دلاری اسپانیا ااز گردشگری و صنایع دستی مربوط به جهان اسلام در «اندلس» اظهار داشت: این موضوع حاکی از اهمیت صنایع دستی جهان اسلام بوده ولی سرمایه گذاری فرهنگی ما در جهان اسلام برای جذب درآمد حاصل از آن قابل قبول نیست.

رئیس برنامه توسعه صنایع دستی جهان اسلام یادآوری کرد: هنر و صنایع دستی جهان اسلام در دنیا بی نظیر و اول بوده و هیچیک از هنرمندان در کشورهای غیر اسلامی نمی‌توانند به سطح هنرمندان کشورهای اسلامی برسند.

معروف، ادامه داد: این مساله به ما هشدار می‌دهد که باید اهمیت این هنر را بدانیم و از این قابلیت و فرصت استفاده کنیم و دولت و مردم به این هنر و صنعت مهم توجه کنند و در این زمینه سرمایه گذاری شود.

وی با اشاره به اینکه برخی کشورهای اسلامی ۸۰ درصد در زمینه صنایع دستی فعالیت دارند، گفت: زنان بیشترین نقش را در این زمینه بر عهده دارند و باید با استفاده از این هنر هویت و هنر کشور خود را به مردم دنیا معرفی کنیم.

معروف، افزود: رسانه‌های بین المللی همیشه تبلیغات منفی علیه جهان اسلام می‌کنند و به دنبال ایجاد تفرقه در بین ما هستند و حضور هنرمندان جهان اسلام در این جشنواره نشان می‌دهند ما جهان اسلامی واحدی هستیم و از طریق هنر و صنایع دستی اتحاد و همدلی خودمان را به مردم دنیا اعلام می‌کنیم.

وی گفت: از طریق کتاب‌ها و تصاویری که در این جشنواره‌ها به دنیا ارسال می‌شود، تصویری از تمدن بزرگ اسلامی را نشان می‌دهیم و امید است این کار با همکاری بین هنرمندان تداوم یابد.

چهارمین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنرهای اسلامی و صنایع دستی با شرکت ۷۰ سخنران و هنرمند از ۳۰ کشور جهان اسلام از ۲۳ تا ۳۰ خرداد در ۳ بخش همایش، نمایشگاه و رقابتی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد.

۸۰۲۳/‏۵۱۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دقت و تیز گوشی حیرت‌انگیز یک رهبر ارکستر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

فیلم | دردسر جدید برای ترامپ: افغانستان یک هفته‌ای از کره زمین محو می‌شود!

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
همه ما این مصرع را از کودکی در رادیو و تلویزیون و هیات‌ها و … شنیده‌ایم، به نوعی داستان حماسه کربلا و کربلاییان به وسیله تاریخ نویسان و شاعران با پوست و خون و وجود شیعیان اجین گشته است. یکی از زیباترین این اشعار را محتشم کاشانی نام‌ آورترین شاعر مدیحه‌ سرای شیعه سروده: این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست // این چه شمعیست که جانها همه پروانه اوست هر کجا می‌نگرم رنگ رخش جلوه‌گر است // هر کجا می‌گذرم جلوه مستانه اوست هر کسی میل سوی کرببلایش دارد // من چه دانم که چه سریست به در خانه اوست
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
مزدک میرزایی گزارشگر ورزشی صداوسیما از ایران رفت. یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار عصرایران تایید کرد که مزدک میرزایی با ترک صداوسیما، به خارج از کشور رفته است. وی افزود: مزدک میرزایی قصد دارد با یکی از رسانه‌های خارجی همکاری کند. او ادامه داد: با شناختی که از روحیات مزدک دارم بعید نیست او به سرعت به کشور بازگردد. خبر رفتن مزدک میرزایی از ایران از دوشنبه شب منتشر شد و یکی از روزنامه نگاران ورزشی ایرانی مقیم خارج از کشور نیز با انتشار تویتی به مزدک میرزایی خوش آمد گفت.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ دکتر احمد موسوی شوشتری در سال ۱۳۳۷ در شهر سامرا متولد و در سال ۱۳۵۵ از دبیرستان علوی تهران دانش آموخته شد. وی در سال ۱۳۵۵ در مقطع کارشناسی مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شد و در سال ۱۳۶۳ مقطع کارشناسی را به پایان رساند و در سال ۱۳۶۶ در مقطع کارشناسی ارشد دانش آموخته شد. در سال ۱۳۶۶ به عنوان عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشغول به کار شد. دکتر موسوی شوشتری مقطع دکتری خود را در سال ۱۳۷۵ در دانشگاه لیدز انگلستان به پایان رساند. دانشگاه صنعتی امیرکبیر این ضایعه را به جامعه علمی تسلیت می‌گوید.
ایلناایلنا23 ساعت قبل
مجموعه پلیسی «هوش سیاه۲» پس از اتمام فصل اول آن، از آی‌فیلم انگلیسی روی آنتن می‌رود. به‌گزارش ایلنا، سریال «هوش سیاه۲» با دوبله انگلیسی، از جمعه ۴ مرداد به نمایش گذاشته خواهد شد. در خلاصه داستان این مجموعه آمده است: جمشید کاظمی پس از دستگیری و زندانی‌شدن در پایان سری اول، تصمیم به فرار از زندان می‌گیرد. با گریز او از زندان، سرگرد احمدی برای دستگیری مجدد او وارد عمل می‌شود. پخش این سریال در ساعت ۰۲:۳۰ به‌وقت تهران و ۲۲:۰۰ به‌وقت GMT و بازپخش آن در ساعت‌های ۰۸:۳۰، ۱۴:۳۰ و ۲۰:۳۰ به‌وقت تهران خواهد بود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین13 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- کارشناس علوم قرآنی گفت: براساس فرموده حضرت علی (ع) استغفار کردن درجه علیین است و فردی که استغفار می‌کند، باید چند مرتبه را رعایت کند. محمدرضا کربلایی کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان با اشاره به فرارسیدن ماه ذی القعده و اعمال این ماه گفت: با توجه به اینکه هم اکنون ماه ذی القعده فرا رسیده می‌توان به اعمال این ماه عزیز توجه ویژه‌ای داشت. یکی از مهمترین اعمالی که مومنان در ماه ذی القعده می‌توانند انجام دهند، استغفار کردن است. وی ادامه داد: براساس فرموده حضرت علی (ع) استغفار کردن درجه علیین است و فردی که استغفار می‌کند، باید چند مرتبه را رعایت کند. کربلایی خاطرنشان کرد: به طور یقین با توجه به قرار گرفتن زمان ولادت امام رضا (ع) در ماه ذی القعده زیارت این حضرت در این ماه ثوابی چند برابر ماه‌های دیگر دارد.

نظرها

اخبار بیشتر