دولت سازی یکی از شئونات رهبری است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
دولت سازی یکی از شئونات رهبری است

دولت سازی یکی از شئونات رهبری است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی معتقد است رهبری نظام به کمک مردم برای اجرای دین و تحقق دین، دولت را به وجود می آورد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حجت الاسلام نجف لک‌زایی در پنجمین نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی با موضوع علوم سیاسی اسلامی که امروز با حضور جمعی از اساتید حوزه علوم انسانی اسلامی در حوزه علوم سیاسی اسلامی در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به تبیین موضوع «مناسبات نظریه رهبری و نظریه دولت در جمهوری اسلامی ایران» و ارائه مقاله‌ای با همین موضوع پرداخت.

وی گفت: برخی تصور می‌کردند نظریه ولایت فقیه مساوی با نظریه دولت است و از نظریه‌های ولایت فقیه به عنوان نظریه دولت سخن می‌گفتند. اعتقاد بر این نظریه اشکالات بسیاری را بوجود آورده است.

لک‌زایی با بیان اینکه دولت و رهبری دو مقوله کاملا متفاوت هستند، خاطر نشان کرد: ما در کلام امامیه مسئله‌ای به نام امامت و نظریه‌های در عرصه رهبری داریم. تکوین، وجود و استمرار رهبری هیچ ملازمه‌ای با دولت ندارد. پیامبر گرامی اسلام (ص) ۱۳ سال در مکه جامعه را رهبری کردند و در این مدت دولتی تشکیل ندادند. رهبری و ایجاد رهبری مساوی با دولت نیست.

دانشیار گروه فلسفه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه یکی از شئونات و کار ویژه‌های رهبر، دولت سازی است گفت: ممکن است حتی رهبر تا پایان عمرش موفق به تشکیل دولت نشود اما اطاعات از او اجتناب ناپذیر و ضروری است؛ همان گونه که بسیاری از ائمه معصومین (ع) موفق به تشکیل دولت نشدند اما امام و رهبر توانستند.

وی گفت: گاهی ممکن است رهبری پیروان کمی داشته باشد و گاهی امکان دارد رهبری محلی و یا در سطح جهانی پیرو داشته باشد. اما مردم در شرعیت رهبری هیچ نقشی ندارند. این که چه کسی رهبر است امر و از الطاف الهی است و ربطی به مردم ندارد؛ خداوند همان گونه که به انسان عقل باطنی داده، عقل ظاهری که ائمه اطهار (ع) هستند را نیز به او عطا کرده است.

دبیر علمی پنجمین نشست اساتید منتخب علوم انسانی اسلامی گفت: امام خمینی (ره) در سال ۵۶ دولت تشکیل ندادند اما رهبر بودند و پیروی از ایشان واجب بود. نظریه جمهوری اسلامی نظریه دولتی بود که امام (ره) مطرح کردند. دولت به معنای سامانه اداره جامعه است و رهبر وظایف خود را انجام می‌دهد و در حد توان می‌تواند ایجاد دولت کند؛ اگر فقیه بسط ید پیدا نکند نمی‌تواند دولت سازی و رهبری کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وی گفت: رهبر قبل از ایجاد دولت دو وظیفه دیگر اعم از ارائه مکتب و ایجاد امت را بر عهده دارد. رهبر به کمک مردم که حالا امت شده‌اند برای اجرای دین و تحقق دین، دولت را بوجود می‌آورد.

رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به این مطلب که در کلام امامیه هیچ گاه تحقق رهبری و به فعلیت رسیدنش منوط به دولت نشده است، گفت: در تفکر کلامی امامیه همواره رهبری وجود دارد که بر فراز است و جامعه شیعی را رهبری می‌کند اما در اهل سنت پس از رحلت پیامبر (ص) عنصر رهبری زیر مجموعه رهبری قرار گرفته و به سه عنصر دین، امت و مردم و دولت معتقد هستند.

وی گفت: خط مرجعیت بخشی از رهبری دینی را در طول تاریخ متجلی می‌کرده و عظمت امام این بود که مرجعیت را به سطح امامت آورد و معتقد بود نایب عام امام زمان (عج) وظیفه دولت سازی هم دارد و اعلام کرد که باید توانایی را در خود بوجود بیاوریم.

عضو هیئت علمی دانشگاه باقر العلوم (ع) با اشاره به تفکیک نظریه رهبری و نظریه دولت گفت: اگر این تفکیک صورت گیرد چند ثمره دارد؛ نخست در تعامل با جامعه شیعی در سطح جهان نگاهمان به رهبری و قدرت سیاسی جامعه شیعی تشکیکی می‌شود. جامعه شیعی می‌تواند جدای از دولت هم رهبری شود.

وی با طرح این سوال که آیا ولایت فقیه در چارچوب قانون اساسی است، گفت: ولایت فقیه از حیث رهبری و ولی فقیه جامع الشرایط، باید پیروانش را در سطح جهان رهبری کند و ولی فقیه جمهوری را با قانون اساسی اداره می‌کند. یکی از وظایف رهبری این است که از سطح فرد تا سطح جهانی و تمدنی نیز می‌اندیشد. همانگونه که پیامبر رحمت (ص) به حاکمان آن روز جهان پیام خود را ارسال می‌کند.

دانشیار گروه فلسفه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: مردم در دولت سازی نقش دارند و بدون مردم امکان پذیر نیست. در بحث مشورت نیز که تعبیر به «امرکم شوری بینکم» می‌شود مربوط به امور دولتی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد12 ساعت قبل
بوریس جانسون با رای ۶۶درصدی توانست نخست وزیر بریتانیا شود. از پیش هم در نظرسنجی‌ها مشخص شده بود که بوریس جانسون شانس بالاتری برای ورود به خانه شماره ۱۰ دارد. برنده این رای‌گیری که بوریس جانسون است، به‌طور رسمی امروز عصر به‌عنوان نخست‌وزیر منصوب و جایگزین ترزا می‌می‌شود. او وارث بحران سیاسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا خواهد شد که باید تا ۳۱ اکتبر (نهم آبان ماه) اجرایی شود. با این حال مجلس عوام بریتانیا گفته است که در تشکیل دولت به بوریس جانسون کمک خواهد کرد.
قدس آنلاینقدس آنلاین23 ساعت قبل
عکسی از داخل کابین هدایت و فرماندهی کشتی انگلیسی خدمه آنرا در حالی که بر روی زمین نشانده شده‌اند نشان می‌دهد. قدس آنلاین: نفتکش توقیف شده «استینا ایمپرو» تحت پرچم کشور انگلستان است و ۲۳ خدمه دارد، که ۱۸ نفر آن‌ها ملیت هندی دارند و پنج نفر خدمه دیگر هم از کشورهای روسیه، فیلیپین و لتونی هستند.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، اسدالله عباسی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: متاسفانه دولت مصوبه افزایش حقوق کارکنان دولت بر اساس فرمولی که مجلس مشخص کرده بود، اجرا نکرده است و به همین دلیل رئیس مجلس شورای اسلامی نامه تطبیق قوانین به رئیس جمهور در مورد نقص اجرای قانون در افزایش حقوق‌ها و همسان سازی حقوق بازنشستگان را ارسال کرده است. وی با تاکید بر اینکه دولت باید نحوه اجرای مصوبه مذکور را اصلاح کند، ادامه داد: ما بارها از مسئولان دولت درخواست کرده‌ایم به مجلس بیایند و این مشکل را با همکاری یکدیگر حل و فصل کنیم اما تاکنون دولتمردان همکاری لازم را با مجلس نداشته‌اند اما نامه لاریجانی به روحانی، دولت را ملزم به اصلاح عملکرد خود در اجرای این قانون می‌کند. سخنگوی هیات رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان هم اهمیت زیادی دارد، گفت: متاسفانه این قانون هم آنطور که باید و شاید اجرایی نمی‌شود و دولت ملزم به اجرای آن است. عباسی اظهار داشت: دولت مصوبه افزایش حقوق کارکنان دولت را بر اساس لایحه خودش اجرایی می‌کند و توجهی به مصوبه مجلس ندارد به گونه‌ای که فردی که ۱۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرد مشمول افزایش ۲۰ درصدی حقوق شده اما کسی که دو میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند افزایش حقوق کمی دارد و این مساله فاصله حقوقی کارکنان دولت را افزایش می‌دهد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، وزارت امور خارجه چین سه شنبه از تلا‌ش‌های «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در زمینه میانجیگری بین ایران و آمریکا و رفع تنش‌های موجود تشکر کرد و از آمریکا خواست تا سیاست نادرست خود در قبال ایران را کنار گذارد. به نوشته خبرگزاری «شینهوا»، «هوآ چونینگ» از سخنگویان وزارت خارجه چین در نشست مطبوعاتی هفتگی با خبرنگاران در این زمینه اظهار داشت، فرانسه در حل و فصل دیپلماتیک این مسئله به طور فعالی در تلاش است طرف‌های درگیر را ترغیب کند تا اختلافات را از طریق گفت‌وگو و مشورت حل و توافق هسته‌ای را حفظ کنند. بر اساس این گزارش، دولت آمریکا از بیش از یکسال پیش با خروج از برجام فشارها بر تهران از طریق وضع تحریم‌های اقتصادی را به امید وادار کردن ایران برای مذاکره مجدد با آمریکا تشدید کرد و چندی پیش معافیت‌های خرید نفت ایران را برای چندین کشور از جمله چین لغو کرد تا صادرات نفت ایران را به صفر برساند. آمریکا شب گذشته نیز شرکت چینی «ژوهای ژنرانگ» را به اتهام ارتباط با ایران تحریم کرد. «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در این مورد گفت، این شرکت به صورت آگاهانه در معاملات مهم خرید یا دستیابی به نفت خام ایران مشارکت داشته است.
ایسناایسنا1 روز قبل
دولت ژاپن اعلام کرد که این کشور همچنان قصد ندارد برای پیوستن به طرح آمریکا برای به اصطلاح محافظت از تنگه هرمز، نیرو به خاورمیانه اعزام کند. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، یوشیهیده سوگا دبیر کابینه دولت ژاپن امروز (سه‌شنبه) درباره پیشنهاد آمریکا برای ایجاد ائتلافی به منظور محافظت از کشتیرانی در تنگه هرمز تاکید کرد که موضع توکیو برای اعزام نکردن نیرو به خاورمیانه تغییری نکرده است. تاکشی ایوایا وزیر دفاع ژاپن گفته بود که کشورش قصد ندارد برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیف فارس نیرویی به این منطقه اعزام کند. جان بولتون علاوه‌ بر این با دبیر شواری امنیت ملی و وزیر امورخارجه ژاپن دیدار کرده است. شینزو آبه نخست وزیر ژاپن نیز روز گذشته گفت که پیش از اتخاذ هر تصمیم درباره طرح آمریکا برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن تلاش خواهد کرد.

راه دشوار نخست وزیر جدید انگلیس

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
­به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از لندن؛ بوریس جانسون با به دست آوردن ۹۲ هزار رای به عنوان رهبر جدید حزب محافظه کار و نخست وزیر جدید انگلیس انتخاب شد. او در این مسیر با راه دشوار و کشمکش‌های جدیدی روبروست.

نظرها

اخبار بیشتر