جزئیات برنامه سه‌مرحله‌ای تامین کاغذ مطبوعات | حمایت از برخط شدن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. تکنولوژی
جزئیات برنامه سه‌مرحله‌ای تامین کاغذ مطبوعات | حمایت از برخط شدن

جزئیات برنامه سه‌مرحله‌ای تامین کاغذ مطبوعات | حمایت از برخط شدن

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در گفت‌وگویی به تشریح جزئیات برنامه سه‌مرحله‌ای خود برای تامین کاغذ مطبوعات پرداخت.

آقای خدادی چندی قبل، کمیته‌ای را برای موضوع تخصیص کاغذ مطبوعات تشکیل دادید، با این همه عنوان می‌شود که مشکل اصلی فساد کاغذ مطبوعات در شرکت‌های طرف حساب معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد برای تهیه کاغذ هستند. شما در این زمینه توضیحی دارید؟ آیا هر کسی که علاقه به واردات کاغذ مطبوعات داشته باشد می‌تواند طرف حساب شما باشد؟

اینکه گفته می‌شود و می‌گویند که ملاک نیست. من می‌گویم هر چه می‌خواهید بگویید اما طوری بگویید که بشود روی آن استناد کرد. باید گفته شود کدام شرکت و کدام فرد. با کلی حرف زدن مسأله‌ای حل نمی‌شود. اینکه شما می‌گوئید راجع به همه دست‌اندرکاران عرصه کاغذ می‌گویند. این مساله بلای جان کشور ماست. ما ساختاری برای توزیع کاغذ تعریف کردیم که خیلی پیچیده نیست. قبلش باید بگویم که کاغذ روزنامه در تنها سه چهار کشور تولید می‌شود و نقل و انتقال ارز خودش مشکل دارد. سفارش خرید، محدود است و … خریدش قواعدی دارد و سابقه‌ای می‌خواهد. ما بر اساس تجربه و سابقه‌مان قواعدی برای موضوع کاغذ گذاشته‌ایم. ما مصرف سالانه‌مان را با تیراژ اعلامی رسانه‌ها که به تصریح خودشان صحت ندارد، درآوردیم. البته ما تیراژها را راستی‌آزمایی خواهیم کرد با اینکه معتقدم معدل کار رسانه‌ای در ایران چیزی جز پاکی و پاکدستی نیست.

در حال حاضر گمرک در صورتی کاغذ را ترخیص می‌کند که بداند بند به بند کاغذ موجود متعلق به کیست و به چه کسی فروخته شده است. دیگر اینطور نیست که مثلا من بگویم ترخیص شود و بشود. باید مشخص شود کاغذ به چه کسی فروخته شده است. کاغذ هم از گمرک به چاپخانه می‌رود و باید چاپخانه رسید خروج بدهد. برای تحویل و استفاده‌اش به اداره مالیات و بازرسان ما هم پاسخگو باشد. این راهی است که به فکر ما رسیده است در شرایط جنگ تحمیلی اقتصادی.چرا به جای واردات به موضوع تولید داخلی توجه و تمرکز نشده است؟

قرار شده با مدیران کارخانه‌های داخلی جلسه‌ای برای این منظور داشته باشیم. البته ظرفیت تولید داخلی ما برای تأمین کاغذ مطبوعات کافی نیست و اساسا برای این منظور کارخانه‌های ما طراحی نشده است.گویا شما برنامه‌ای سه مرحله‌ای برای تأمین کاغذ مطبوعات دارید. درست است؟

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبارعلمی و تکنولوژی از سراسر وب

من در موضوع کاغذ سه کار را حتما پیش می‌بردم. اول اینکه به عنوان ناظر حتما مصرف کاغذ مطبوعات را واقعی خواهیم کرد و بر اساس آن تقاضا را مشخص خواهیم کرد. این کار البته به زمان نیاز دارد.

از سوی دیگر سیاست ما تأمین کاغذ برای چاپ روزنامه است. به مدیرانم گفتم که اگر لازم است حتی کاغذ را بغل کنند و خودشان ببرند چاپخانه. کاغذ جز برای چاپ روزنامه نباید به کار دیگری برود. ما در کشور نه بحران پوشک داشتیم نه گوشت و نه پیاز. بحران ما سودجویی افراد است. بحران آنهایی هستند که می‌نویسند چون ایران نباشد تن من مباد و می‌خوانند چون سود و منافع من نباشد دیگر هیچ چیز مهم نیست چه رسد به ایران. بحران ما توسط برخی دلالان ساخته می‌شود و جلوی این کار را تلاش حداکثری می‌کنیم که گرفته شود. در مرحله بعد هم برای رسانه‌هایی که می‌خواهند برخط شوند مشوق‌هایی قرار می‌دهیم. مثلا ماهنامه‌ای که می‌خواهد گلاسه منتشر شود و در بهترین حالت ماهی ۲۰ میلیون هزینه کاغذ دارد چرا نباید برخط شود؟ برخط کردن هم دایره مشتریان را زیاد می‌کند و هم اجازه تولید محتوای بیشتر را می‌دهد و هم در هزینه رسانه‌ها صرفه‌جویی ایجاد می‌کند.این حمایت و یارانه شامل کدام رسانه‌ها می‌شود؟

رسانه‌هایی که در مسیر ارتباط با مخاطب و نشر، انتشار برخط بتواند به کمک آنها بیاید و طبعا این مساله همه رسانه‌ها را در بر نمی‌گیرد. آنهایی که واقعا احساس می‌کنند با برخط شدن کارایی‌شان بیشتر می‌شود در این دایره قرار می‌گیرند.

البته می‌خواهم به صراحت بگویم که هیچ رسانه کاغذی عمرش به پایان نمی‌رسد و نرسیده است. مگر سینما عصرش تمام شد که روزنامه بشود. هر رسانه تازه‌ای برای خودش جای تازه‌ای باز می‌کند.منبع: مهر کد خبر ۴۴۴۷۵۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورج، پدر یک نوزاد، الگوی خواب سال نخست تولد او را به شکل یک پتو بافته است. «سونگ لی» در حقیقت الگوی خواب فرزندش را به شکلی نرم و لطیف ارائه کرده است. هر ردیف از بافتنی الگوی خواب یک روز را نشان می‌دهد. همچنین هر بخیه سفید نشان دهنده ۶ دقیقه بیدار و هر بخیه آبی نشان دهنده ۶ دقیقه خواب است. بنابراین برای خوانش الگوی خواب نوزاد باید از چپ به راست آن را بررسی کرد.
تابناکتابناک20 ساعت قبل
بعد از این توقف ثبت سفارش واردات خودرو، شرایط در بازار خودرو‌های وارداتی به گونه‌ای پیش رفت که تدبیر دولت برای ساماندهی به واردات خودرو به بی تدبیری انجامید و فشار رسانه‌ها باعث شد تا در ۱۲ دی ماه ۱۳۹۶ و با اعمال قوانین جدید برای واردات خودرو، سایت ثبت سفارش باز شود. نکته حائز اهمیت در این بخشنامه این بود که گویا برخی در زمان بسته بودن سایت ثبت سفارش خودرو به این سایت دسترسی پیدا کرده و به ثبت سفارش اقدام نموده بودند. از ۶۴۸۱ خودروی که به صورت غیرقانونی ثبت سفارش شده بودند، نام آذرمهر در ثبت سفارش بیش از ۱۶۸۱ خودرو دیده می‌شد که حدود ۲۰ درصد از کل خودرو‌های ثبت سفارش شده بود. سرنوشت خودرو‌هایی که ثبت سفارش غیرقانونی شده بودند، چه شد؟ شریعتمداری وزیر سابق صمت در برنامه حالا خورشید درباره ترخیص یا عدم ترخیص خودرو‌هایی که به صورت غیرقانونی ثبت سفارش شده بودند گفت: از مجموع ۶۴۸۱ رکوردی که ما معتقد هستیم در ثبت سفارش آن تخلف شده، ۴۵۴۷ خودرو به نقل از جوابیه گمرک، نه اظهار شده و نه وارد. در این تاریخ، بخشنامه‌ای از سوی مدیرکل مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک ایران منتشر شد و دوباره موضوع خودرو‌های ثبت سفارش شده غیرقانونی به جریان افتاد.
برترین‌هابرترین‌ها16 ساعت قبل
خبرآنلاین: قیمت خودرو با رسیدن قطعات از داخل و خارج در ابتدای نیمه دوم سال متعادل می‌شود. وی ادامه داد: همین حالا نیز ثبات بازار خودرو و بهبود وضعیت نسبت به دو ماه قبل ناشی از افزایش عرضه خودرو به بازار است. وی با تاکید بر اینکه خودروسازان از افزایش قیمت خودرو در بازار هیچ منفعتی ندارند و هر چه غیر از این دروغ محض است. وی اضافه کرد: ماندن خودرو در خودروسازی‌ها نیز ناشی از کسری قطعات است که با توجه به اقدامات صورت گرفته تا پایان مهر و اوایل آبان این مشکل حل خواهد شد و در این محدوده زمانی علاوه بر تولید چهار هزار خودرو به صورت روزانه، نزدیک به ۲۰۰ هزار خودرو با تکمیل قطعات به بازار عرضه می‌شوند. لیلاز گفت: وی با تاکید بر اینکه خودروهای ناقص مانده در خودروسازی‌ها اتفاقا چند ده هزار دستگاه نیست بلکه به صدها هزار دستگاه می‌رسد، ادامه داد: از اواخر خرداد ماه عملیات اصلاح در خودروسازی‌ها آغاز شده و تمام خودروهایی که ناقص هستند، به تدریج در حال تکمیل و عرضه به بازار هستند.

ECU خودروها داخلی‌سازی شد/ تولید انبوه کامپیوتر خودروهای اتوماتیک تا شهریور

14+
عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل

مرگ راننده جوان در اتاقک له شده تیبا + تصاویر

5+
تسنیمتسنیم17 ساعت قبل
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینهبیتیت، شاید هنگام فوت یکی از نزدیکان، فرد چندان اهمیتی به حفظ محیط ندهد، اما یک کارآفرین معتقد است افراد حتی پس از مرگ نیز می‌توانند به حفظ محیط زیست کمک کنند. در همین راستا او یک لباس نوآورانه از قارچ برای افراد درگذشته ابداع کرده که از تاثیرات مراسم دفن معمولی بر محیط زیست می‌کاهد. به گفته طرفداران محیط زیست دفن فرد درگذشته در تابوت به دلیل استفاده از چوب و فراوری آن به محیط زیست آسیب می‌زند. به هرحال برای تولید این لباس که Infinity Burial Suit نام گرفته هاگ‌های قارچ به تار و پود لباس بافته می‌شود. جی ریم لی مبدع لباس می‌گوید: در نتیجه قارچ روی لباس رشد می‌کند و به تجزیه جسد کمک می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر