آیا می‌توان به رمز ارز لیبرا اعتماد کرد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دیجیاتو
  4. اقتصادی
آیا می‌توان به رمز ارز لیبرا اعتماد کرد؟

آیا می‌توان به رمز ارز لیبرا اعتماد کرد؟

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو |

«مشکل ریشه‌ای ارز متعارف، اعتمادی است که برای کار کردن نیاز دارد، یک بانک مرکزی مورد اعتماد باید وجود داشته باشد که از ارزش ارز نکاهد».

این جمله‌ای بود که «ساتوشی ناکاموتو» خالق بیت کوین در اولین رونمایی رسمی از سیستم رمزارز خود گفته بود. «اعتماد» اما مختص به ارز متعارف نیست و برای ارزهای مجازی هم از همان ابتدای تولدشان به گونه‌ای دیگر مطرح بوده. اما آیا فیسبوک با پیشینه و شرایط خاصش می‌تواند در راه اندازی رمزارز متمرکز لیبرا اعتماد عمومی را جلب کند؟لیبرا چیست؟

لیبرا ارز مجازی فیسبوک است که توسط یک اتحادیه مدیریت می‌شود. وجود اتحادیه به این معنی است که این ارز مجازی بر خلاف بیت کوین، یک ارز متمرکز به حساب می‌آید و به همین دلیل انتظار می‌رود از نوسانات شدید در امان باشد. در حال حاضر اتحادیه، ۲۸ عضو از جمله مسترکارت، پی پال، ویزا، Ebay، اسپاتیفای، اوبر، لیف، ودافون و البته خود فیسبوک دارد اما در آینده قرار است تعداد اعضا به ۱۰۰ برسد. از اهداف گروه، پشتیبانی از رمزارز لیبرا از طریق دارایی‌های واقعی است. هدف اصلی لیبرا هم ارائه سرویس مالی از طریق پلتفرم‌های متنوع فیسبوک و البته کیف پول دیجیتال کالیبرا است.

آیا می‌توان به رمز ارز لیبرا اعتماد کرد؟ - 4

از دید فنی این ارز دیجیتال شباهت‌های فراوانی با بیت کوین و اتریوم دارد: همان خصوصیات ناشناس ماندن و همان پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های مستقل. از نظر تئوری هم گستردگی بیشتر و سرعت بالاتری دارد. موفقیت لیبرا اما می‌تواند به معنی پایانی بر رمزارز غیر متمرکز باشد؛ چرا که سرگذشت تقریبا تمامی رمزارزها با واژه تمرکز زدایی گره خورده است.چرا نمی‌توان لیبرا را مستقل دانست؟لیبرا بر تمرکز زدایی تأکید دارد اما به فیسبوک وابسته است

لیبرا بر تمرکز زدایی تأکید می‌کند اما همچنان در اصل یک پروژه فیسبوک به حساب می‌آید؛ چرا که کارمندان فیسبوک سیستم بلاکچین آن را طراحی کرده و از تعدادی شرکا برای مدیریت آن دعوت کرده‌اند. علاوه بر این کیف پول، پلتفرم رمزارز فیسبوک با اپلیکیشن‌های این شبکه اجتماعی از جمله مسنجر و واتس اپ ادغام می‌شود. تمامی این‌ها به این معنی است که محصولات فیسبوک اولین راه برای تجربه لیبرا توسط مردم خواهد بود و به عبارتی جدایی لیبرا از فیسبوک انکار ناپذیر است.

اما هر فردی که از لیبرا استفاده می‌کند باید با مسائل دیگری هم کنار بیاید. رسوایی کمبریج آنالیتیکا نشان داد که چگونه در گذشته فیسبوک می‌تواند در سوء استفاده از اطلاعات کاربران سهیم باشد. از آنجایی که اساسا استفاده از رمزارز لیبرا به معنی اعتماد به فیسبوک است با استفاده از آن ناچارید به فیسبوک اعتماد داشته باشید.

آیا می‌توان به رمز ارز لیبرا اعتماد کرد؟ - 8

لیبرا با اینکه از بسیاری جهات مشابه بیت کوین است اما تفاوت هایی اساسی دارد. بر خلاف بیت کوین که امکان ارزکاوی آن برای همه وجود دارد، تنها شرکت‌های عضو در اتحادیه اجازه به دست آوردن آن را دارند. این موضوع یک امتیاز ضروری برای ثبات لیبرا است و همچنین ارز دیجیتال فیسبوک را از مشکلات تأخیر در معامله که بیت کوین درگیر آنهاست رها می‌کند. اما از سوی دیگر اتحادیه لیبرا را بدل به یک بانک مرکزی می‌کند که می‌تواند به طور فعال مدیریت ارز برای حفظ ثبات را به دست بگیرید.

این موضوع به عنوان یک کسب و کار بلاکچین منطقی به نظر می‌رسد. در واقع شما نیاز به یک بلاکچین دارید که بتوانید با تکیه بر آن تراکنش‌ها را به سرعت انجام دهید و پس از خرید هم قیمت‌ها کاهش نیابد.مشکل لیبرا چیست؟

با وجود تمامی این مزایا اما در مورد اعتماد به این سیستم سوالی مطرح می‌شود. تصور کنید که اگر به پشتوانه ارز کشور اعتماد نکنید چطور می‌توانید به کارت‌های اعتباری صادر شده از سوی بانک‌ها اعتماد داشته باشید؟ همین موضوع در مورد فیسبوک هم صدق می‌کند. به عبارتی اگر به فیسبوک و سیستم مدیریت لیبرا اعتماد نداشته باشید پس نمی‌توانید از این ارز دیجیتال هم با خیال راحت استفاده کنید.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

آیا می‌توان به رمز ارز لیبرا اعتماد کرد؟ - 13

البته لیبرا در آینده قرار است تعداد اعضای خود را افزایش دهد و بعد از ۵ سال و زمانی که احتمالا مشکلات مرتبط با مقیاس پذیری اش حل شد از حالت دسترسی محدود اعضای اتحادیه در آید. اما مشکل این جا است که تاکنون هیچ فناوری بلاکچینی نبوده که از حالت دسترسی با اجازه‌های محدود به حالت بدون نیاز به اجازه خاص تغییر کند. این موضوع ممکن است نیاز به هموار کردن مسیر از موانع سیاسی متعددی داشته باشد. یکی از این موانع احتمالا شرکت‌های حاضر در اتحادیه خواهند بود که تمایل دارند همچنان موقعیت ممتاز خود در این سیستم را حفظ کنند.بدترین و بهترین سرنوشت لیبرا به کجا ختم می‌شود؟

در بهترین حالت در این دوره ۵ ساله مشکلات حل خواهد شد و لیبرا گذار از حالت محدود اولیه به دسترسی عمومی‌تر را طی می‌کند. اما در حالت بدبینانه ممکن است این گونه تصور شود که یک بلاکچین با مدیریت متمرکز قابل اعتماد نخواهد بود. در این صورت احتمالا تیم لیبرا وعده می‌دهد که این مشکلات موقتی است و برای حل آن در آینده تلاش خواهند کرد. در این شرایط احتمالا عده‌ای که نگرانی هایی در مورد فیسبوک دارند (تقریبا همه) لیبرا را به عنوان یک تهدید بالقوه برای سیستم مالی در نظر می‌گیرند.

آیا می‌توان به رمز ارز لیبرا اعتماد کرد؟ - 17

موفقیت لیبرا می‌تواند پایان رمزارزهای غیر متمرکز را رقم بزند

همین حالا هم انتقادها در مورد لیبرا کم نیست و نهادهای قانون گذاری متعددی خواهان توقف ارز دیجیتال فیسبوک یا ارائه توضیحات بیشتر در مورد این پلتفرم شده‌اند. برخی منتقدان هم دیدهای متفاوتی به این موضوع دارند. «مت استولر»، از موسسه اوپن مارکت، لیبرا را یک صندوق بین المللی پول خصوصی توصیف می‌کند که توسط تعدادی علاقه مند به تکنولوژی اداره می‌شود.

«سوزان فولر» که در زمینه مبارزه با تهدید آزار جنسی مرتبط با اوبر و برخی شرکت‌های سیلیکون ولی فعال است موضوع را با لحن کنایه آمیزی از دید فیسبوک این گونه تشریح می‌کند: «ما یکی از بزرگترین پلتفرم هایی هستیم که در آن آسیب رساندن، ایجاد بیماری و اطلاعات غلط در مورد پایان زندگی پخش می‌شود؛ حالا یک ارز جهانی [برایتان] داریم!». از سوی دیگر قانون گذاران اروپا هم در تلاش برای کنترل ارز جدید هستند و آن را به عنوان تهدیدی برای حق حاکمیت ملی کشورها قلمداد می‌کنند.سخن پایانی

چندین شرکت در کنترل رمزارز فیسبوک دخیل هستند. اما نمی‌توان نقش فیسبوک در طراحی چنین سیستمی را نادیده گرفت. اگر برای دسته بندی و مدیریت خبرها به فیسبوک اعتماد ندارید پس نمی‌توانید به سیستم مالی که این شرکت می‌سازد اعتماد کنید.

مهم‌تر از همه اینکه لیبرا بیش از اینکه مشابه با ارزهای دیجیتال غیر متمرکز دیگر در تلاش برای فاصله گرفتن از ارزهای بدون پشتوانه باشد می‌کوشد قدرت بیشتری را برای فیسبوک فراهم کند.

ورود به کسب و کار بانک مرکزی می‌تواند برای شرکت‌ها یک فرصت عالی باشد. گواه این موضوع هم افزایش ارزش سهام بسیاری از شرکت‌ها در زمان معرفی ارز دیجیتال فیسبوک بود. اما هیجان زده بودن افراد عادی برای رمزارز لیبرا هنوز توجیه منطقی ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
رییس اتحادیه طلا و سکه در گفتگو با خبرانلاین، پیش بینی کرد در ۶۰ تا ۷۵ روز آینده تحولی جدی در بازار سکه و طلا و ارز رخ ندهد و روند حاکم بر بازار مشابه دو ماه گذشته خواهد بود. که در ۶۰ تا ۷۵ روز آینده قیمتها روندی مشابه دو ماه گذشته را داشته باشند و نوسانات بزرگی در بازار مشاهده نشود. ما در دو سال گذشته درگیر این نوسانات بودیم ولی امروز معتقدم تصمیمات از پختگی بیشتری برخوردار است، چیزی که حتی ۶ ماه پیش هم نمی‌توانستیم ادعا کنیم. این میان منتشر نشدن دستورالعمل و آیین نامه جدید نیز به ذهنیت بازار کمک کرده است. وی با اشاره به تحولات روزهای اخیر، مدعی شد صندوق‌های کشور خالی نیست و ادامه داد: فراموش نکنیم در بازار طلا هم بازار جهانی و ارز تاثیر مضاغف داشتند.
الفالف10 ساعت قبل
برهمین‌اساس شعب ارزی بانک‌ها هر روز بعد از دریافت نرخ از بانک مرکزی، نسبت به خرید ارز از مردم اقدام می‌کنند. دستور بانک مرکزی به بانک‌ها بعد از آن صادر شد که صرافی‌ها از خرید ارزهای مردمی خودداری و میدان را به دلال‌ها واگذار کرده بودند. گفتنی است، امروز بانک‌های عامل قیمت دلار را ۱۱ هزار و ۳۶۲ تومان و ۸ ریال، قیمت یورو را ۱۲ هزار و ۷۵۴ تومان و ۸ ریال و قیمت پوند انگلیس را ۱۳ هزار و ۳۹۶ تومان و ۱ ریال برای خرید از مردم اعلام کرده‌اند. قیمت دلار نسبت به روزهای کاری قبل کاهش چشم‌گیری داشته و وارد کانال ۱۱ هزارتومانی شده است. ** توجه داشته باشید که قیمت‌های درج‌شده در این خبر برای دلار، یورو و پوند، قیمت خرید بانک از مردم است نه فروش!

ابرخودروی بوگاتی پا به خیابان گذاشت/ قیمت گران‌ترین خودوری صفرکیلومتر جهان چند است؟ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ابرخوردوی جدید بوگاتی، با قیمت ۱۱ میلیون یورو (معادل ۱۲٫۴۵ میلیون دلار) رسما گران‌ترین مدل صفر کیلومتر تاریخ خودروسازی جهان است. استفان وینکلمن، مدیر بوگاتی در مراسم رونمایی اعلام کرد، تنها نمونه از لا واچو نوار با احتساب مالیات در کشور میزبان، به قیمت ۱۶٫۵ میلیون یورو (معادل ۱۸٫۶۸ میلیون دلار)، فروخته شده است. نام و مشخصات خریدار این خودرو اعلام نشد. بیشتر بخوانید: مراحل مونتاژ خودرو لوکس + فیلم
تسنیمتسنیم8 ساعت قبل
قیمت نفت و گاز چگونه عکس العمل نشان می‌دهد؟ بلافاصله پس از شروع جنگ، قیمت نفت تا ۱۰۰ دلار در هر بشکه یا حتی بالاتر از آن افزایش می‌یابد. در حالی که افزایش تولید نفت شیل آمریکا می‌تواند تاثیر آن را تا حدی تعدیل کند، ولی قادر نخواهد بود اختلال عظیم در تولید نفت خاورمیانه را جبران کند. قیمت نفت در این دوره بستگی دارد به ازسرگیری رفت و آمد ایمن نفت از تنگه هرمز. هرچقدر قیمت نفت افزایش یابد، دوبرابر آن قیمت گاز طبیعی مایع بالا می‌رود. فلزات صنعتی با رکود اقتصادی ضربه می‌خورند و قیمت طلا علیرغم قدرت دلار افزایش می‌یابد.
تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سعید فرخی ظهر امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار استان مرکزی با اشاره به موضوع قیمت‌گذاری مرغ اظهار داشت: درباره موضوع قیمت و توزیع مرغ باید تجربیات گذشته را در نظر داشته باشیم، تشکیل جلسات ستاد تنظیم بازار باید ابزاری برای کنترل بازار باشد. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی افزود: به جای استفاده از ابزار انتظامی برای خروج دام باید به دنبال مجوزها باشیم و مدیریت در این زمینه صورت گیرد. فرخی ادامه داد: باید از ظرفیت تعاونیها بیشتر استفاده شود تا در زمینه توزیع مشکلی وجود نداشته باشد، در زمینه بسته‌بندی شکر باید قیمت با عنوان ستاد تنظیم بازار مشخص شود. احمد القاصی‌مهر افزود: تا زمانی که قیمت مصوب مرغ نهادینه شود و کمبود مرغ در بازار نداشته باشیم پیشنهاد می‌شود که از خروج مرغ زنده از استان جلوگیری شود تا مرغ در بازار اشباع شود. وی ادامه داد: بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت باید با متخلفان برخورد و نظارت بر بازار داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر