لزوم استفاده از فرصت طلایی مرز برای اشتغال و امنیت پایدار آذربایجان‌غربی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
لزوم استفاده از فرصت طلایی مرز برای اشتغال و امنیت پایدار آذربایجان‌غربی

لزوم استفاده از فرصت طلایی مرز برای اشتغال و امنیت پایدار آذربایجان‌غربی

فارسخبرگزاری فارس |
نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی گفت: براساس برخی آیین نامه ها تعدادی از اقلام کالاها با کارت های الکترونیکی مرزنشنیان باید آزاد می شد اما طبق تعبیر گمرک و بازرگانی آنها را جزو کالاهای قاچاق محاسبه کرده‌اند که امیدوارم مصوبه ای صورت گرفته و بتوان فرصت طلایی مرز را در جهت اشتغال، توسعه و امنیت پایدار مورد بهره برداری قرار دهیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، رسول خضری امروز در جلسه‌ای که برای رسیدگی به مشکلات مرزنشینان در رابطه با معابر مرزی، رسمی شدن مرز کیله و شهرک صنعتی با حضور وزیر صمت در مرز کیله سردشت برگزار شد افزود: سردشت قبل از انقلاب دارای گمرک بوده و در شرایط حاضر به عنوان نخستین شهر مسکونی شیمیایی شده جهان، رسمی شدن گمرک و مرز کیله یکی از مطالبات به حق این مردم است.

وی گفت: با رسمی شدن بازارچه کیله این شهرستان، بحث تجارت، مبادلات اقتصادی و مسافری تاثیرات مثبتی را در سطح شهرستان خواهد گذاشت.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی افزود: تعطیلی معابر مرزی و مشکلات ناشی از آن بر معیشت مرزنشینانی که دارای کارت‌های مرزنشینی هستند گره خورده و در این راستا ثبت سفارش و منشا ارزی هیچکدام میسر نبوده و با وجود اینکه هیچ ریالی از این کار عاید مرزنشینان نمی‌شود، باید مالیات نیز پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: در یک هفته گذشته دومین جلسه در راستای ساماندهی بازارچه‌های مرزی در سطح این شهرستان برگزار شد و چون موضوع رسمی شدن مرز و تجارت به حوزه وزیر صمت مربوط می‌شود بدون شک منشا خیر و برکت خواهد بود و امیدوارم شاهد تحولاتی در بحث معیشت مرزنشنیان باشیم.

خضری با بیان اینکه بحث معیشت مرزنشینان تنها بحث اقتصادی صرف نیست گفت: در کنار بحث اقتصادی موضوعات اجتماعی و امنیتی هم دخیل هستند که امنیت پایدار منوط به معیشت پایدار مرزنشنیان می‌شود.

وی افزود: برنامه پنج ساله ششم که با اقتصادی مقاومتی و حمایت از اشتغال و تولید همراه بوده موید نامگذاری شعار سال توسط مقام معظم رهبری بوده و حرکتی است که دولت آغاز کرده که باید تلاش خود را در جهت رسمی شدن مرز مضاعف کنیم.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: براساس برخی آیین نامه‌ها تعدادی از اقلام کالاها با کارت‌های الکترونیکی مرزنشنیان باید آزاد می‌شد اما طبق تعبیر گمرک و بازرگانی آنها را جزو کالاهای قاچاق محاسبه کرده‌اند که امیدوارم مصوبه‌ای صورت گرفته و بتوان فرصت طلایی مرز را در جهت اشتغال، توسعه و امنیت پایدار مورد بهره برداری قرار دهیم.

لزوم ظرفیت تسهیل تجارت بین طرف عراقی و ایرانی

در ادامه فرماندار سردشت با اشاره به وضعیت بازارچه کیله سردشت و دلایل رسمی آن گفت: تشابهات فرهنگی و زبانی و وجود رابطه‌های فامیلی دو طرف مرز باعث کاهش هزینه مبادلات شده و بهترین ظرفیت تسهیل تجارت بین طرف عراقی و ایرانی است و همچنین سردشت نزدیک‌ترین فاصله را با شهرهای اقلیم کردستان و حتی به شهر دمشق سوریه دارد.

اقصی نخشی پور افزود: وجود سرمایه گذاران فعال در سردشت که در شهرهای تهران، ارومیه، جلفا و ماکو فعالیت دارند می‌تواند ظرفیت خوبی در جهت توسعه تجارت منطقه باشد.

وی تصریح کرد: این شهر با توجه به نزدیکی به مراکز استان‌های شمال و شمال‌غرب کشور فرصت مناسبی را جهت راه اندازی کاروان‌های زیارتی عتبات عالیات فراهم کرده و این مورد یکی دیگر از دلایل رسمی شدن کیله و توسعه آن است.

نخشی‌پور عنوان کرد: برای رونق وضعیت فعلی بازارچه کیله، ایجاد مشوق‌هایی به نسبت سایر شهرهای مرزی می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.

وی اظهار کرد: ایجاد ساز و‌ کار نوبت دهی کارت‌های الکترونیکی و آزادسازی واردات می‌تواند در جهت اشتغال موثر باشد و کارت‌های الکترونیکی در این شرایط توان معیشت را ندارند و پیشنهاد می‌شود کارت‌ها با سامانه جدید قابل پایش، مورد توجه قرار گیرد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

فرماندار سردشت اضافه کرد: ایجاد بازارچه مشترک دو کشور و ایجاد غرفه‌های معین با صادرات و واردات مشخص با مدت معین می‌تواند اشتغال زا باشد و از طریق سامانه الکترویکی نظارت آنلاین موضوع را پیگیری کرد.

وی اذعان کرد: طبق یکی از مصوبات هیات وزیران، واردات ممنوع و منوط به ثبت سفارش و تایید منشا ارزی بوده که در این بازارچه امکان ثبت سفارش وجود ندارد و این موضوع به گمرکات رسمی با کارت بازرگانی مربوط می‌شود که این امر موجب توقف و محدودیت واردات شده است.

نخشی‌پور افزود: تبدیل بازارچه مرزی کیله به مرز رسمی و ایجاد گمرک و پایانه موجب ایجاد رویه‌های واردات و ترانزیت که موجب افزایش اشتغال و توسعه منطقه خواهد شد.

وی تاکید کرد: راه اندازی بازارچه اشکان و قاسم‌رش با توجه به تاثیر مثبت قبل از تعطیلی آن در اشتغال منطقه مورد تقاضای مردم این شهرستان است.

فرماندار سردشت عنوان کرد: صادرات سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۲۷۶ هزار تن با ارزش دلاری بیش از ۱۳۵ میلیون دلار بوده و رشد صادرات نسبت به سال ۱۳۹۶ از نظر وزنی ۴۳ درصد و از نظر ارزشی ۱۴ درصد بوده است.

وی تصریح داشت: واردات سال ۱۳۹۷ که در بارازچه کیله و در مجموع سه ماه فعال بوده بالغ بر هفت میلیون دلار و از نظر وزنی ۲ هزار تن بوده و عوارض داده شده به خزانه دولتی از بابت واردات سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۴۴ میلیارد ریال است و میزان تسهیلات ارایه شده به مرزنشنیان بالغ بر ۹۵ میلیارد ریال و تعداد مرزنشنیان تسهیلات گرفته بیش از ۱۴ هزار نفر در سال ۱۳۹۷ برابر با پنج هزار کارت مرزرنشینی استفاده شده است.

وی اذعان داشت: عمده اقلام صادراتی شامل سیمان، پوکه معدنی، کاشی، سرامیک، میوه و تره بار، مصنوعات فلزی و عمده اقلام وارداتی لاستیک سبک و سنگین طی بخشنامه مورد تایید بوده است.

سالروز بمباران شیمیایی سردشت به حاشیه رفته است

امام جمعه سردشت در ادامه با اشاره به سالروز گرامیداشت شهدای بمباران شیمیایی این شهرستان گفت: ۷ تیر سالروز بمباران شیمیایی سردشت چون با برخی از مناسبت‌ها مصادف شده تا حدودی به حاشیه رفته و در سالهای گذشته بسیاری از قول هایی که مسوولان عالی رتبه کشوری بر آن تاکید داشتند هنوز هم بر زمین مانده است.

ماموستا محمد واوی بر عملیاتی شدن قول‌های مسوولان عالی رتبه کشوری تاکید کرد و افزود: نگرانی‌ها بیشتر به خاطر این نوع از وعده هاست که مسوولان در رابطه با رسمی شدن مرز کیله و غیره به این مردم داده‌اند.

وی با اشاره به سخنانی از مقام معظم رهبری، ارایه خدمات به مردم را خواستار شد و اظهار داشت: سیاست رژیم پهلوی عقب نگهداشتن مناطق محروم و مرزی بود که مسوولان باید با اجرای کارهای عمرانی عقب ماندگی‌ها را جبران کرده و این موضوع یکی از درخواست‌های مردم سردشت است.

وی گفت: سردشت به اقتصادی زاینده و ثروت زا نیاز دارد و باید با توزیع متناسب امکانات و امتیازات ویژه محرومیت زدایی در راستای کاهش سطح اختلافات در تمامی شاخص‌های توسعه‌ای گام برداشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قاچاق میوه

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ انواع میوه قاچاق در سایه نبود نظارت با اعداد و ارقام نجومی به راحتی در بازار میوه و تره‌بار خرید و فروش می‌شود. میوه‌هایی که از کشور مبدا صادر و پس از بررسی‌های انجام شده در کشور مقصد و مرجوع شدن آنها به‌علت نبود بهداشت و وجود سموم مضر، برای ارزآوری به‌صورت قاچاق به کشوری دیگری ارسال می‌شوند و بخش قابل توجهی از این میوه‌های خاص به‌صورت اینترنتی به‌فروش می‌رسد، فروشگاه‌هایی که مجوز وزارت صنعت و درگاه بانکی دارند.

زیردریایی فرانسوی «مینرو» پس از ۵۱ سال پیدا شد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل

مردی لحظاتی قبل از پرواز هواپیما، روی بال آن پرید +فیلم و عکس

اقتصادنیوزاقتصادنیوز21 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، شرکت آزمان ایر در شرح ماجرا گفت: «این مرد که هویت آن مشخص نشده است به سمت هواپیما در باند پرواز می‌رود که در این هنگام خلبان او را می‌بیند. سرعت را کم می‌کند و سپس موتور هواپیما را خاموش می‌کند اما مرد همچنان در اطراف هواپیما سرگردان بود.» این شرکت در ادامه آورده است: «این مرد به یکباره بر روی بال هواپیما پرید و سعی کرد که خود را به کابین برساند. ویدئوی گرفته شده توسط یکی از مسافران از این صحنه نشان می‌دهد که مرد در اطراف بال هواپیما حرکت می‌کند که در این زمان مسافران وحشت زده از خدمه پرواز می‌خواهند که درهای خروج را باز کنند. در یک صحنه دیگر هم مرد روی بال هواپیما است. مقام‌های فرودگاه نیجریه در بیانیه‌ای گفتند که این مرد در بازداشت است و مورد بازجویی قرار گرفته است اما هنوز انگیزه وی از این کار مشخص نیست.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن، ۰٫۱۵ درصد بالا آمد. در بازار چین، کامپوزیت شانگهای ۰٫۳۷ درصد رشد کرد و هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۰٫۲۲ درصد به ارزش خود افزود. شاخص‌های وال‌استریت در معاملات دیشب، با امید به کاهش نرخ بهره در جلسه ۳۰-۳۱ فدرال‌رزرو، به سمت رکوردهای تاریخی خود پیش‌رفتند. عصر دیروز هم با افزایش احتمال اینکه بانک مرکزی اروپا نرخ بهره خود را کاهش دهد، سهام اروپایی رشد کردند. سوئیچیرو مونجی، استراتژیست ارشد شرکت مدیریت سرمایه سومیتومو میتسوئی، می‌گوید: احتمال کاهش نرخ بهره فدرال‌رزرو بازارها را تقویت کرده است، اما احتمال اینکه این کاهش کمتر باشد (۰٫۲۵ درصدی باشد) فعلا بسیار بالا است.

اساس قانون، عملیات بانکی بدون رباست اما در عمل اینطور نیست

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
پور ابراهیمی افزود: در اصلاحیه بودجه سال ۹۷ و در قانون بودجه، این موضوع دیده شد اما نهایی نشد سپس بعد از همکاری بانک مرکزی، در کمیسیون و در صحن علنی مجلس با رای قاطع، تصویب و نهایی شد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اساس قانون، عملیات بانکی بدون رباست اما در اجرا به گونه دیگری عمل می‌شود. معاون حقوقی و امور مجلس بانک مرکزی هم گفت: پس از انقلاب، بانکداری در کشورمان بر اساس قانون، اسلامی است و دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و مقررات بانک مرکزی با نظر فقیه مجتهد، تصویب می‌شود. سید امیرحسین طیبی فرد با اشاره به اینکه همیشه امکان تخلف از قاعده وجود دارد، افزود: بانک مرکزی بر اساس قاعده در سال ۸۶ فرمول ساده محاسبه سود را به بانک‌ها ابلاغ کرد که در آن تصریح شده کسب سود باید بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی باشد در غیر این صورت مواردی که مورد شکایت قرار گیرد یا گزارش شود بررسی می‌کنیم. وی افزود: اگر کسی نسبت به محاسبه شعبه بانک، معترض باشد می‌تواند در مرحله نخست، اعتراض خود را از طریق سرپرستی آن بانک و اگر مشکل حل نشد به بانک مرکزی مراجعه کند تا بررسی شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۵ درصد کاهش یافت و به ۱۴۱۷ دلار و ۸۰ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰٫۶ درصد کاهش، به ۱۴۱۸ دلار و ۴۰ سنت رسید. به گفته بنیامین لو، تحلیلگر شرکت «فیلیپ فیوچرز»، هفته گذشته صحبت‌های زیادی درباره کاهش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا مطرح شد و تقویت انتظارات بازار باعث شد قیمت طلا اندکی بیش از حد افزایش پیدا کند. انتظار می‌رود طلا اندکی کاهش پیدا کند اما به دلیل تداوم انتظارات برای کاهش نرخ‌های بهره، همچنان بالای مرز ۱۴۰۰ دلار خواهد ماند. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰٫۶ درصد کاهش، ۱۵۱۹ دلار و یک سنت معامله شد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

انتخاب «بوریس جانسون» به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا

خبری14 ساعت قبل

واکنش کابل به اظهارات ترامپ درباره حذف افغانستان

خبری15 ساعت قبل

در ستایش اکران فیلم برای نابینایان و کار زیبای حبیب رضایی

خبری15 ساعت قبل

توصیه «فتاح» به رئیس جدید کمیته امداد

تسنیم41 دقیقه قبل

ستارهماهان بغدادی خرید خارجی استقلال در فاز دفاعی را لو داد متعصب استقلالی بمب خارجی و بزرگ استقلال در خط دفاعی را لو داد + عکس

ورزش ۱۱43 دقیقه قبل

با تایید تباس؛ اتلتیکو مادرید رسما از لالیگا درخواست کرده برای گریزمان کارت بازی صادر نشود!

طرفداری47 دقیقه قبل

دیابتی‌ها ورزش هوازی را جدی بگیرند

آفتاب‌نیوز49 دقیقه قبل

اروپا منتظر نتیجه ارزیابی خطرات توسعه شبکه ۵G

ایسنا49 دقیقه قبل

مهلت ترخیص خودروهای دپو شده پایان یافت

تجارت‌نیوز50 دقیقه قبل

تاوان خروج نیروهای اماراتی از یمن برای عربستان/بارسنگینی که بر دوش ریاض گذاشته می‎شود

میزان‌آنلاین50 دقیقه قبل