نظام سلامت مدرن تولید بیمار می‌کند/ جان مردم بازیچه دست شما نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سلامت

نظام سلامت مدرن تولید بیمار می‌کند/ جان مردم بازیچه دست شما نیست

ایلناخبرگزاری ایلنا |
احمد فیاض‌بخش عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مشاور سازمان بهزیستی گفت: جان مردم بازیچه دست شما نیست. اگر می‌خواهید تولید را عریض و طویل کنید جای دیگر سرمایه کنید.

نظام سلامت مدرن تولید بیمار می‌کند/ جان مردم بازیچه دست شما نیست - 1

به گزارش ایلنا، احمد فیاض بخش عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مشاور سازمان بهزیستی در رابطه با نقطه نظرهایی که باید در طرح تحول سلامت توجه شوند گفت: این موضوع من را به یاد نظرات یک متفکر غربی می‌اندازد و انتقادی که به نظام مدرن پزشکی داشت. او معتقد بود نظام سلامت مدرن تولید بیمار می‌کند و اگر مدیریت نشود ناقض امری خواهد بود که برایش خلق شده است. مانند خودرو که برای رفع حمل و نقل بوجود آمد اما امروز نیاز به خودرو دیگر ربطی به حمل نقل ندارد. عوارض ناشی از پزشکی و بیماری‌هایی که بدلیل تقاضای القایی شبکه سلامت ایجاد می‌شوند به مدیران و سیاست‌گذاران سلامت هشدار می‌دهند تا این تیغ دو دم خود باعث القایی نشود که رسالت ایجاد شبکه سلامت رفع آنها بوده است.

فیاض بخش افزود: مسیله این است که ما باید در ابتدای ارزیابی سیاست‌های سلامت از میان رویکردهایی که پیش روی ما است یکی را انتخاب کنیم. یک حالت این است که این تحلیل‌ها بر مبنای فرهنگ غالب غرب باشد که بر مبنای آن تصمیم می‌گیریم. فرهنگی که امروز کانادا و انگلستان که من مشاهده کرده‌ام از آن فاصله گرفته‌اند. یا شاید آنکه برای سیاستی خاص این تصمیم را صورت می‌دهیم. حالت بعد آن است که این سیاست با جامعه تناقض درونی داشته است یا نه؟ ایا با سیاست‌های بالایی نظام یا اسناد چشم‌انداز که یکی حوزه رفاه و یکی حوزه سلامت بوده است تطابق دارد یا نه؟ درحالی که این گونه سیاست‌ها تنها باید بر مبنای رشد شاخصه‌های سلامت جامعه باشند. چرا که هر نظام سلامتی اهمیتش بر بالا رفتن رشد شاخص سلامت است. بیمارستان ارزش ذاتی ندارد و حق ندارد دنبال حفظ خودش باشد در صورتی که ناکارآمد باشد تبدیل به کارخانه ساخت بیمار خواهد شد.

وی در رابطه با سیاست‌های سلامت در ایران گفت: این سیاست در اولین وهله با ادعای عدالت بیان شد. گفتند دسترسی مردم به خدمات درمانی را عادلانه می‌کنند. همین طور ادعا کردند ما به پرداخت‌ها را به اعضای سازمان سلامت که شامل پزشکان و پرستاران می‌شوندعادلانه‌تر می‌کنیم. توجه کنید که سخن از عدالت سلامت نیست چون سلامت عمومی ربطی به بیمارستان ندارند. بلکه در بیمه بازنشستگی و آب اشامیدنی سالم و آموزش بهداشت درست و ازین قبیل مقولات سنجیده می‌شوند که ربطی به بیمارستانسازی ندارد. اثر بخشی خدمات درمانی نیز جزو الگوهای سنجش عدالت است. آنچه که افراد نا اگاه از اقتصاد سلامت بیان می‌کنند بحث اصلاح هتلینگ بیمارستان بود که به نظرشان کیفیت و رضایت تخت‌ها در نگاه بیماران بالا رفته بود. این نازل‌ترین سطح توجه به سلامت است نه آنکه مهم نباشد بلکه آخرین دغدغه برای شبکه سلامت کشور است.

فیاض بخش در رابطه با ابعاد اجرای سیاست‌های سلامت در همگونی با سیاست‌های کلی در ایران گفت: حال باید دید که اهداف پروژه چه قدر همگون هستند. باید در نظر داشت که اقتضاعات اقتصاد مقاومتی و رونق اقتصادی چه بوده است. ترکیب اقتصاد مقاومتی با سیاست سلامت اولین بار توسط مقام معظم رهبری بیان شده است. جزو اول آن این است که در حد ممکن تمام لوازم مورد نیاز سلامت تولید داخل باشد. دومین مسیله این است که صرفه جویی در فرهنگ ما ارزش است و درگیر تولید چرخه تولید و نیاز غرب نشوید. بنابرای اقتصاد مقاومتی یک تاکتیک موقتی در برابر دشمن در مملکت ما نیست و یک شیوه است که باعث می‌شود اقتصاد درونزا و وابسته به تولید باشد. اینها می‌توانند باعث شوند ما در نظام تحریم و محروم از حالت دفاعی در بیاییم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

وی در تبیین آنکه سیاست‌های سلامت نباید یک سیاست تولیدی باشند زیرا تولید بیماری امر پسندیده‌ای نیست گفت: در نظام هنجاری جهان اگر امار جراحی قلب بالا برود و تخت‌های بیماران بیش‌تر شود و بیمارستان بتواند امار بیشتری دارو تهیه کنند این یک امار تولیدی است و موجب نمی‌شود طرح ارزشمند قرائت شود. درحالی که این با فرهنگ صرفه‌جویی و به طور کلی از نظر وجدان علم پزشکی بی‌فایده است. این یعنی وقتی دولت پز می‌دهد که جامعه پزشکی ما حداقل تولید شغل کرده است یعنی یک کارخانه بیمارسازی هم ساخته است. بهترین داروهای شفابخش اگر در جای نامناسب به فرد نامناسب داده شوند حکم مواد مخدر را دارند. بنابراین بیمارستان ذاتا ارزشی ندارد و ربطی به سلامت جامعه نخواهد داشت. بیمارستان ساختن بد نیست و نقد نمی‌شود اما باید بدانیم که بزرگ شدن شبکه درمانی کشور به معنای ساختن بیمارستان و بزرگ کردن شبکه شفابخش نیست. جان مردم بازیچه دست شما نیست. اگر می‌خواهید تولید را عریض و طویل کنید جای دیگر سرمایه کنید. باید در نظر داشت که تقاضای اصلی سلامتی است و تقاضای ثانویه برای امکانات عاریتی سلامتی است یا چیزی که به عنوان راه سلامت برای مردم تفهیم می‌شود.

فیاض بخش در رابطه با استعفای قاضی‌زاده هاشمی وزیر پیشین افزود: باید در نظر داشت که اگر افراد سیاست‌گذار چنین تدابیری را اجرا کنند و با بزرگ کردن شبکه سلامتی عاریتی در کشور شغل ایجاد کنند باید مورد پیگرد قرار بگیرند نه آنکه تشویق شوند یا آنکه وزیر کشور پس از انجام کارهایی که باید برای آنها پاسخ گو باشد قهر کند و سمت خود را ترک کند. ما رویکرد ضد دولتی نداریم و باید بگویم که به زعم بنده این شرایط کلی طرح تحول سلامت در کشور است و باید اشاره کنم که جناب رییس‌جمهور در این تصمیم مستقل بودند و این امری از سوی جناح سنتی یا متحول‌خواه جامعه نبود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
از قدیم در ایران خاکشیر را با آب سرد مخلوط و به عنوان ملین و خنکی مصرف می‌کرده‌اند. فعالیت ضد التهابی، ضد تب و ضد درد خاکشیر به وجود ترکیبات فنولیک در آن نسبت داده می‌شود. از آنجا که ایزوتیوسیانات‌های موجود در آن دارای خاصیت ضد میکروبی است، خاصیت ضد تب خاکشیر را به آنها نسبت می‌دهند. وی در مورد نحوه مصرف خاکشیر، گفت: خاکشیر را می‌توان با آب سرد چندین ساعت خیسانده و میل شود ویا به صورت جوشانده (به مدت ۱۰ دقیقه با آب بجوشانید و پس از سرد شدن) میل شود. کمیلی افزود: باید توجه داشت که شکل مصرف خاکشیر در اثرات دارویی آن دخالت دارد مثلا خاکشیر مخلوط با آب سرد خاصیت ملین (ضد یبوست) و خاکشیر به صورت جوشانده دارای خاصیت ضد اسهال است.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: بر اساس نتایج تحقیق جدید دانشگاه کالیفرنیا ریورساید (UCR) یادگیری موارد جدید، مغز افراد سالخورده را طی ۶ هفته ۳۰ سال جوانتر می‌کند. او تاثیر یادگیری، حفظ انگیزه به عنوان عامل تقویت‌کننده، تشویق مربیان برای یادگیری و رشد در محیطی مناسب را از عوامل مهم در یادگیری مهارت‌ها عنوان کرد. با ارزیابی مهارت‌های شناختی پس از ۶ هفته مشخص شد توانایی افراد ۳۰ سال جوانتر شده است. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و آلزایمر شایع‌ترین شکل زوال عقل محسوب می‌شود. در حال حاضر درمان برای معالجه زوال عقل یا عدم پیشرفت آن آسان نیست.
فراروفرارو1 روز قبل
فرارو- اسماء اسد همسر رئیس جمهور سوریه امروز با گروهی از دانش آموزان نمونه این کشور دیدار کرد. به گزارش فرارو، این دانش آموزان در رشته‌های خود در دوره متوسطه موفق به کسب رتبه اول شده‌اند و به همراه خانواده‌های خود با بانوی اول سوریه دیدار و گفتگو کردند. ساندی عثمان، رضوان رمضان، راما حازت، غنی الشربجی، قیس جربوع و علاءالدین حصل دانش آموزانی هستند که با اسماء اسد دیدار کردند. از یک سال پیش اسماء اسد به بیماری سرطان سینه مبتلا شده و دوران شیمی درمانی را پشت سر می‌گذارد. عزم و اراده من ناشی از عزم و اراده شما در طول سالهای گذشته است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
با این حال از ۸ حقیقت مهم در مورد فقر ویتامین ب ۱۲ نباید چشم پوشی کرد: فقر ویتامین ب ۱۲ با خستگی مدام در ارتباط است: اگرچه ویتامین ب ۱۲ در تولید سلول‌های خونی و حمایت از عملکرد اعصاب موثر است اما نقش مهمی نیز در تبدیل مواد مغذی به انرژی دارد. گیاه خواران آسیب پذیرتر هستند: بیشترین میزان ویتامین ب ۱۲ در محصولات حیوانی یافت می‌شود و کسانی که تابع رژیم‌های غذایی گیاهی هستند، برای جلوگیری از ابتلا به فقر ویتامین ب ۱۲ باید مکمل‌های این ویتامین را دریافت کنند. داروهای سوزش سر دل مقصر فقر ویتامین ب ۱۲ هستند: این داروها از آنجا که تولید اسید معده را سرکوب می‌کنند، جذب ویتامین ب ۱۲ را سخت‌تر می‌نمایند. زنان بیشترین نیاز به ویتامین ب ۱۲ را دارند: هرکسی به این ویتامین نیاز دارد اما افراد خاصی مانند سالمندان و زنان باید بیشترین میزان ویتامین ب ۱۲ را دریافت کنند. کمبود ویتامین ب ۱۲ باعث آسیب دائمی می‌شود: کمبود ویتامین ب ۱۲ که سالها ادامه داشته باشد، تشدید می‌شود و می‌تواند آسیب عصبی غیرقابل بازگشت را ایجاد کند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد6 ساعت قبل
آمارهای جدید مربوط به مسافرت‌های خارجی در کشور نشان می‌دهد: طی سه ماه اول امسال ۲ میلیون و ۳۰ هزار و ۵۲۳ نفر گردشگر خارجی به نقاط مختلف ایران سفر کرده‌اند. در سه ماه اول سال گذشته این تعداد مسافر خارجی معادل یک میلیون و ۴۴۳ هزار و ۵۵۱ گردشگر بوده است. به این ترتیب، بهار امسال سفرهای خارجی به کشور رشد قابل‌توجهی داشته‌اند به‌طوری‌که تعداد این مسافران ۴۱ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ افزایش یافته است. وی تاکید کرد: سال گذشته گردشگران به‌طور متوسط حدود ۳۰ روز در ایران اقامت داشته‌اند اما امسال این زمان به علت ارزانی سفر به ۴۵ تا ۶۰روز افزایش یافته است. ایرانگردی ایرانی‌ها کم شده است؟ آمارهای رسمی حاکی است: از ابتدای سال جاری تا پایان فصل بهار، یک میلیون و ۷۵۹ هزار و ۷۴۹ مسافر ایرانی به کشورهای خارجی سفر کرده‌اند که در مقایسه با سه ماه اول سال گذشته حجم این نوع سفرها امسال ۵/ ۶ درصد کاهش پیدا کرده است.
سلامت نیوزسلامت نیوز21 ساعت قبل
ماجرا از آن قرار است که هفته گذشته یک مهره کوچک در گوش محمد امین ۴ ساله گیر می‌کند و مادر طفل برای خارج کردن آن به درمانگاه مراجعه می‌کند. اما داستان محمد امین طبق روال عادی طی نمی‌شود و یک اشتباه باعث یک فاجعه می‌شود. با آسیب دیدن گوش کودک، پزشک ادعا می‌کند که نمی‌تواند جسم را خارج کند و باید کودک فورا به یک مرکز درمانی دیگر برود. ناگهان نفس محمد امین بند آمد و با اینکه تا آن زمان ساکت و آرام بود و شروع به گریه کرد. حال در این بین می‌توان گفت، احتمالا مقصر اصلی در کاهش شنوایی کودک پزشک معالج است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

انتخاب «بوریس جانسون» به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا

خبری14 ساعت قبل

واکنش کابل به اظهارات ترامپ درباره حذف افغانستان

خبری15 ساعت قبل

در ستایش اکران فیلم برای نابینایان و کار زیبای حبیب رضایی

خبری16 ساعت قبل

توصیه «فتاح» به رئیس جدید کمیته امداد

تسنیم41 دقیقه قبل

ستارهماهان بغدادی خرید خارجی استقلال در فاز دفاعی را لو داد متعصب استقلالی بمب خارجی و بزرگ استقلال در خط دفاعی را لو داد + عکس

ورزش ۱۱43 دقیقه قبل

با تایید تباس؛ اتلتیکو مادرید رسما از لالیگا درخواست کرده برای گریزمان کارت بازی صادر نشود!

طرفداری48 دقیقه قبل

دیابتی‌ها ورزش هوازی را جدی بگیرند

آفتاب‌نیوز49 دقیقه قبل

اروپا منتظر نتیجه ارزیابی خطرات توسعه شبکه ۵G

ایسنا49 دقیقه قبل

مهلت ترخیص خودروهای دپو شده پایان یافت

تجارت‌نیوز51 دقیقه قبل

تاوان خروج نیروهای اماراتی از یمن برای عربستان/بارسنگینی که بر دوش ریاض گذاشته می‎شود

میزان‌آنلاین51 دقیقه قبل