کتابداران با کسب مهارت‌های قصه گویی، موفق‌تر خواهند بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
کتابداران با کسب مهارت‌های قصه گویی، موفق‌تر خواهند بود

کتابداران با کسب مهارت‌های قصه گویی، موفق‌تر خواهند بود

دومین روز از اختتامیه نخستین جشنواره ملی قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حالی برگزار شد که دبیرکل کتابخانه های عمومی کشور نیز از ساعات اولیه در مراسم حضور داشت و پای قصه گویی کتابداران نشست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، مرحله نهایی نخستین جشنواره ملی قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، روز ۲۹ خرداد در مجتمع اقامتی تفریحی بهزیستی فرح آباد ساری با حضور کتابداران، قصه‌گویان و کودکان و نوجوانان در حالی ادامه یافت که علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هم در آن حضور یافت.

در این جشنواره ۵۲ قصه گو بر اساس زمان بندی مشخص به اجرای برنامه‌های خود می‌پردازند به طوری که تا پایان روز دوم ۴۴ کتابدار برنامه‌های خود را اجرا کردند.

نرگس جعفری، یکی از داوران نخستین جشنواره قصه گویی نهاد با اشاره به کیفیت قصه‌های ارائه شده و توانمندی بالای کتابداران در این زمینه، گفت: اگر از بعد فرهنگی به جشنواره‌های قصه‌گویی نگاه کنیم، جشنواره‌های قصه‌گویی را موازی نمی‌بینیم و همه آنها می‌توانند با هم‌افزایی و جریان‌سازی قوی، مکمل همدیگر باشند چراکه جریان فرهنگی تک بعدی نیست.

وی با بیان اینکه مسلط بودن به فن قصه‌گویی برای کتابداران بخش کودک یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، افزود: بدون تردید قصه‌گوها در سایه مجهز شدن به دانش و کسب مهارت‌های این هنر، کتابداران موفق‌تری خواهند بود.

کتابداران با کسب مهارت‌های قصه گویی، موفق‌تر خواهند بود - 5

قصه گوی خراسانی که شغلش کتابداری و قصه گویی است

فاطمه صالح نیا، کتابدار قصه‌گو از شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی گفت: ۱۰ سال سابقه کار کتابداری دارم و قصه گویی را از دوران دانشجویی برای بچه‌های بی سرپرست با هدف تقویت روحیه آنها انجام می‌دادم.

وی افزود: کودکان به خصوص در سنین زیر ۷ سال، با قصه گویی مهارت‌های زندگی را آموزش می‌بینند و ما هم با معرفی زندگی بزرگان و پیامبران، از طریق قصه به این کار کمک می‌کنیم.

صالح‌نیا خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره، ایده خوبی بود چراکه یکی از مهمترین کارها در کتابداری، قصه‌گویی است و این برنامه‌ها موجب افزایش انگیزه در بین کتابداران و رونق برنامه‌های بخش کودک می‌شود.

این کتابدار قصه‌گو افزود: قصه گویی بهترین روش برای معرفی کتاب به کودکان است.

وی همچنین از مردم مهمان نواز مازندران و مسئولان تشکر کرد و افزود: برنده شدن در جشنواره برایم مهم نیست و همین که توانستم خودم را محک بزنم و تجارب مفیدی کسب کنم، بسیار خوشحالم.

تداوم فرهنگ کتابخوانی موجب یادگیری بهتر درس‌های زندگی است

مریم حاجی از استان چهارمحال و بختیاری، از کتابداران حاضر در اختتامیه جشنواره قصه گویی هم گفت: حدود ۱۲ سال است که قصه گویی می‌کنم، هم در رادیو برای کودکان قصه می‌گویم و هم در نهاد کتابخانه‌های عمومی در مناسبت‌های مختلف، شب چله، ایام نوروز و غیره این کار را انجام می‌دهم.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی تصریح کرد: چنانچه فرهنگ قصه‌گویی تداوم یابد، کودکان به خوبی درس‌های زندگی را یاد می‌گیرند. این کار خیلی بهتر از امر و نهی هایی است که ممکن است جواب معکوس بدهد.

حاجی گفت: این جشنواره با یک هدف خوب برگزار شد که نتیجه آن رونق بیشتر بخش کودک در کتابخانه‌های عمومی خواهد بود.

کتابدار قصه‌گوی جوانی که قصه را با زبان اشاره خواند

سعیده عزیزی ۲۱ ساله از مرودشت استان فارس که در مرحله مقدماتی به عنوان قصه گوی برتر به مرحله نهایی راه یافته است، گفت: یک سال و نیم است که کتابدارم و از دوره دبیرستان عضو کتابخانه بودم و بسیار علاقمند بودم وارد این حرفه شوم.

وی افزود: یک سال است که بحث قصه گویی را جدی‌تر دنبال می‌کنم و هفته‌ای یکبار در مهدکودک‌ها قصه می‌گویم.

عزیزی تصریح کرد: من در جشنواره احساس خوبی داشتم چرا که از تجربه‌های دیگران استفاده می‌کنم. قصه گویی یک کار خلاقانه است و حضور در این جشنواره باعث می‌شود ایده‌های تازه بگیرم.

این کتابدار اضافه کرد: امروز برای اولین بار قصه‌ای با زبان اشاره برای ناشنوایان گفتم و هدفم این بود که قصه را همانند سایر کودکان به دنیای ناشنوایان وارد کنم.

عزیزی افزود: کودکانی که اهل خواندن و تفکر باشند قصه گویی برایشان بسیار مؤثر است، باید قصه را بشنوند و قصه گویی کنند و البته کمتر کودکی است که اینکار را دوست نداشته باشد.

کتابداران با کسب مهارت‌های قصه گویی، موفق‌تر خواهند بود - 23

قصه شنیدن را بیشتر دوست دارم

عسل تقوی دختر ۱۳ ساله‌ای که از شهرستان ساری در این جشنواره حضور داشت، گفت: من قصه‌گویی و کتابخونی را دوست دارم و بیشتر دلم می‌خواهد در این بخش شنونده باشم.

تقوی در مورد مزایای این بخش گفت: فواید قصه‌گویی زیاد است چرا که من کارهایی که باید انجام دهم و انجام ندهم را یاد می‌گیرم.

این کودک ادامه داد: دلم می‌خواهد در مسابقات قصه گویی در آینده شرکت داشته باشم و دفعات بعد هم در این جشنواره شرکت خواهم کرد.

مادری که قصه گویی را بسیار دوست دارد

پریسا جوان تبریزی یکی از مادران حاضر در جشنواره که با شوق فراوان اجرای کتابداران را دنبال می‌کند، با اشاره به علاقه فراوانش به مهارت قصه گویی گفت: دلیل حضورم در این بخش این است که خودم بیشتر از فرزندم قصه‌گویی را دوست دارم و می‌دانم مزایای خوبی دارد و شرکت دراین برنامه‌ها را ادامه خواهم داد.

وی افزود: دختر من با انگیزه فراوان در این جشنواره شرکت کرده و از روند اجرایی برنامه بسیار راضی و خوشحال هستیم.

کتابداران با کسب مهارت‌های قصه گویی، موفق‌تر خواهند بود - 31کتابداران با کسب مهارت‌های قصه گویی، موفق‌تر خواهند بود - 32کتابداران با کسب مهارت‌های قصه گویی، موفق‌تر خواهند بود - 33کتابداران با کسب مهارت‌های قصه گویی، موفق‌تر خواهند بود - 34

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دوازده مینیاتور؛ روشن محمدکولیف

تابناکتابناک11 ساعت قبل

فیلم | جان باختن ۱۷نفر در دو حادثه رانندگی در خوانسار و ایرانشهر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
محیا اسناوندی که تحربه بازی در سریال روزهای بهتر، نامه آخر، دستت را به من بده و فیلم سینمایی دم سرخ‌ها و همچنین اجرای صبح بخیر را داشته است، راهی خانه بخت شد. سرویس عکس و فلیم فردا: محیا اسناوندی که تحربه بازی در سریال روزهای بهتر، نامه آخر، دستت را به من بده و فیلم سینمایی دم سرخ‌ها و همچنین اجرای صبح بخیر را داشته است، راهی خانه بخت شد. بیوگرافی محیا اسناوندیمحیا اسناوندی متولد ۲۵ اردیبهشت ۱۳۶۹ در تهران، مجری استفارغ التحصیل فوق لیسانس رشته میکروبیولوژی می‌باشد، فعالیت خود را با مجری‌گری گروه کودک و نوجوان شروع کرد و حالا مجری، گوینده و بازیگر می‌باشدفعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۸۸ وقتی ۱۹ ساله بود با گروه اجتماعی شبکه تهران شروع کرد و یکسال بعد در سال ۸۹ وارد گروه کودک و نوجوان همین شبکه شداجرای برنامه مشترک خانوم اسناوندی به همراه مژده لواسانی در برنامه سه نقطه که اولین تجربه کاریش بود، باعث دیده شدنش شد سپس بعد از سال ۹۴ مجری‌گری برنامه شاخص و موفق بچه‌های مردم و سپس ترانه باران را نیز برعهده گرفتمحیا اسناوندی تیر ۹۸ خبر ازدواج خود را با متن زیر رسانه‌ای کرد: ورود شکوهمندانت به هستی من؛ عقد بستگی قلب و جسم و روحمون، دلبرانه‌ترین روز تاریخ زندگیم، مقارن شد با روز میلاد حضرت دلبر…. چشم بد دور که هم جانی و هم جانانی …همسرشان مجتبی کشاورز تهیه کننده برنامه‌های تلویزیونی می‌باشد
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پارس نیوز، به گزارشیک دهه از حضور «سحر قریشی» در سینمای ایران گذشت. ‌خانم قریشی شما در سه سال اخیر، تنها در سه فیلم بازی کردید و طی دو سال اخیر هم فیلمی روی پرده نداشتید. سال‌ها در شرایط سلامت سینما کار کرده‌ام. برای من اهمیتی ندارد که جزو بازیگران بفروش هستم یا نه، مهم این است که مردم به‌اندازه ۱۰ سال حضور من در سینما، از من راضی هستند. من سحرم؛ این قریشی و پسوندی که برجسته شده، به‌خاطر حضور و لطف همین مردم است.

نظرها

اخبار بیشتر