رصد ۲ سیاره مشابه زمین در نزدیکی منظومه شمسی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. تکنولوژی
رصد ۲ سیاره مشابه زمین در نزدیکی منظومه شمسی

رصد ۲ سیاره مشابه زمین در نزدیکی منظومه شمسی

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: محققان دو سیاره مشابه زمین رصد کرده اند که دور یک ستاره کوچک مدار می زنند. ستاره مذکور یکی از نزدیکترین همسایگان منظومه شمسی است.

به گزارش دیلی میل، دانشمندان دو سیاره مشابه زمین کشف کرده‌اند که دور یک ستاره مدار می‌زنند. این سیارات در فاصله ۱۲٫۵ سال نوری از زمین قرار دارند.

سیاره‌های تازه کشف شده دور ستاره Teegarden مدار می‌زنند. به گفته دانشمندان این یکی از کوچک‌ترین ستاره‌های رصد شده است. علاوه بر آن Teegardenیکی از نزدیک‌ترین همسایگان منظومه شمسی نیز به حساب می‌آید و دمای آن به حدود ۲۷۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد.

مشاهدات دانشمندان تا به حال نشان داده این دو سیاره شبیه سیاراتی هستند که در فاصله نزدیکی از خورشید در منظومه شمسی قرار دارند. البته ستاره Teegarden دمای خیلی بالایی ندارد و همچنین ۱۰ بار از خورشید سبکتر است.

طبق تحقیق جدیدی که در نشریه Astronomy and Astrophysics منتشر شده دانشمندان جزئیاتی درباره این دو سیاره منتشر کرده‌اند.

جالب آنکه دو سیاره مذکور به شیوه‌ای غیر معمول رصد شده‌اند. به طور معمول سیارات به شیوه «ترانزیت» کشف می‌شوند. در این روش دانشمندان هنگام گذر سیارات از جلوی ستاره و ایجاد سایه روی آن شناسایی می‌شوند.

خبری: اخبار تکنولوژی ایران و جهان

اما دو سیاره جدید به دلیل موقعیت مکانی جالب خود هنگام گذر از جلو خورشید رصد شدند. به گفته محققان اطلاعات به دست آمده به طور واضح نشانه وجود دو سیاره هستند.

«ماتیاس زشمیستر» از انسیستو آستروفیزیک در دانشگاه «گاتینگن» و محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: دوسیاره مذکور شبیه سیارات منظومه شمسی هستند. آنها اندکی سنگین‌تر از زمین هستند و از آنجا که در فاصله مناسبی از ستاره خود قرار دارند، احتمالا در آنها آب به شکل مایع وجود دارد.

ستاره Teegarden در سال ۲۰۰۳ میلادی کشف شد و هنوز اطلاعات زیادی درباره این منظومه وجود ندارد. همچنین به گفته محققان این پژوهش احتمال دارد در این منظومه علاوه بر دو سیاره کشف شده، سیارات دیگری نیز وجود داشته باشد. مهر کد خبر ۴۴۴۷۷۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورج، پدر یک نوزاد، الگوی خواب سال نخست تولد او را به شکل یک پتو بافته است. «سونگ لی» در حقیقت الگوی خواب فرزندش را به شکلی نرم و لطیف ارائه کرده است. هر ردیف از بافتنی الگوی خواب یک روز را نشان می‌دهد. همچنین هر بخیه سفید نشان دهنده ۶ دقیقه بیدار و هر بخیه آبی نشان دهنده ۶ دقیقه خواب است. بنابراین برای خوانش الگوی خواب نوزاد باید از چپ به راست آن را بررسی کرد.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
به نظر می‌رسد ماه آگوست برای سامسونگ با معرفی Galaxy Note۱۰ و آماده‌سازی مجدد Galaxy Fold آغاز خواهد شد. به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، آخرین گزارش‌ها نشان می‌دهد سامسونگ آماده راه‌اندازی دوباره گوشی قابل انعطاف خود است. طبق گفته کارشناسان و منابع خارجی نامعلوم، غول تکنولوژی کره‌ای، طراحی لولا و صفحه نمایش را ارتقا داده و دستگاه را آزمایش کرده است. این گوشی با رنگ‌های متنوع عرضه خواهد شد، فقط قبل از راه اندازی، برخی از ویژگی‌ها باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد تا تجربه تلخ قبلی تکرار نشود. انتهای پیام/
تابناکتابناک16 ساعت قبل
بعد از این توقف ثبت سفارش واردات خودرو، شرایط در بازار خودرو‌های وارداتی به گونه‌ای پیش رفت که تدبیر دولت برای ساماندهی به واردات خودرو به بی تدبیری انجامید و فشار رسانه‌ها باعث شد تا در ۱۲ دی ماه ۱۳۹۶ و با اعمال قوانین جدید برای واردات خودرو، سایت ثبت سفارش باز شود. نکته حائز اهمیت در این بخشنامه این بود که گویا برخی در زمان بسته بودن سایت ثبت سفارش خودرو به این سایت دسترسی پیدا کرده و به ثبت سفارش اقدام نموده بودند. از ۶۴۸۱ خودروی که به صورت غیرقانونی ثبت سفارش شده بودند، نام آذرمهر در ثبت سفارش بیش از ۱۶۸۱ خودرو دیده می‌شد که حدود ۲۰ درصد از کل خودرو‌های ثبت سفارش شده بود. سرنوشت خودرو‌هایی که ثبت سفارش غیرقانونی شده بودند، چه شد؟ شریعتمداری وزیر سابق صمت در برنامه حالا خورشید درباره ترخیص یا عدم ترخیص خودرو‌هایی که به صورت غیرقانونی ثبت سفارش شده بودند گفت: از مجموع ۶۴۸۱ رکوردی که ما معتقد هستیم در ثبت سفارش آن تخلف شده، ۴۵۴۷ خودرو به نقل از جوابیه گمرک، نه اظهار شده و نه وارد. در این تاریخ، بخشنامه‌ای از سوی مدیرکل مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک ایران منتشر شد و دوباره موضوع خودرو‌های ثبت سفارش شده غیرقانونی به جریان افتاد.
برترین‌هابرترین‌ها13 ساعت قبل
خبرآنلاین: قیمت خودرو با رسیدن قطعات از داخل و خارج در ابتدای نیمه دوم سال متعادل می‌شود. وی ادامه داد: همین حالا نیز ثبات بازار خودرو و بهبود وضعیت نسبت به دو ماه قبل ناشی از افزایش عرضه خودرو به بازار است. وی با تاکید بر اینکه خودروسازان از افزایش قیمت خودرو در بازار هیچ منفعتی ندارند و هر چه غیر از این دروغ محض است. وی اضافه کرد: ماندن خودرو در خودروسازی‌ها نیز ناشی از کسری قطعات است که با توجه به اقدامات صورت گرفته تا پایان مهر و اوایل آبان این مشکل حل خواهد شد و در این محدوده زمانی علاوه بر تولید چهار هزار خودرو به صورت روزانه، نزدیک به ۲۰۰ هزار خودرو با تکمیل قطعات به بازار عرضه می‌شوند. لیلاز گفت: وی با تاکید بر اینکه خودروهای ناقص مانده در خودروسازی‌ها اتفاقا چند ده هزار دستگاه نیست بلکه به صدها هزار دستگاه می‌رسد، ادامه داد: از اواخر خرداد ماه عملیات اصلاح در خودروسازی‌ها آغاز شده و تمام خودروهایی که ناقص هستند، به تدریج در حال تکمیل و عرضه به بازار هستند.

ECU خودروها داخلی‌سازی شد/ تولید انبوه کامپیوتر خودروهای اتوماتیک تا شهریور

14+
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینهبیتیت، شاید هنگام فوت یکی از نزدیکان، فرد چندان اهمیتی به حفظ محیط ندهد، اما یک کارآفرین معتقد است افراد حتی پس از مرگ نیز می‌توانند به حفظ محیط زیست کمک کنند. در همین راستا او یک لباس نوآورانه از قارچ برای افراد درگذشته ابداع کرده که از تاثیرات مراسم دفن معمولی بر محیط زیست می‌کاهد. به گفته طرفداران محیط زیست دفن فرد درگذشته در تابوت به دلیل استفاده از چوب و فراوری آن به محیط زیست آسیب می‌زند. به هرحال برای تولید این لباس که Infinity Burial Suit نام گرفته هاگ‌های قارچ به تار و پود لباس بافته می‌شود. جی ریم لی مبدع لباس می‌گوید: در نتیجه قارچ روی لباس رشد می‌کند و به تجزیه جسد کمک می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر