معرفی کتاب عادت‌های اتمی اثر جیمز کلیر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
معرفی کتاب عادت‌های اتمی اثر جیمز کلیر

معرفی کتاب عادت‌های اتمی اثر جیمز کلیر

زومیتخبرگزاری زومیت |
چطور عادت‌های ما زندگی‌مان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؟ آیا برای رسیدن به نتایج بزرگ، باید کارهای بزرگ و خارق‌العاده‌ای انجام دهیم یا روی عادت‌های کوچکمان تمرکز کنیم؟

«جیمز کلیر» کسی است که سال‌های طولانی درباره‌ی عادت‌ها مطالعه داشته و در وبلاگش درباره‌ی عادت‌ها می‌نویسد. او همچنین یک مؤسسه آموزش عادت را روی وب‌سایت آکادمی عادت‌ها راه‌اندازی کرده است. کتاب «عادت‌های اتمی» را جیمز کلیر در نتیجه‌ی این مطالعه‌ها و همچنین تجربه‌ی شخصی‌اش از پیاده کردن روش عادت‌های اتمی نوشته است.

در کتاب عادت‌های اتمی درباره‌ی تأثیر عادت‌های کوچک در زمانی طولانی و رسیدن به نتایج عالی در اثر همین عادت‌های کوچک و ساده صحبت می‌شود. کارهای کوچک و ساده‌ای که در شروع، تغییراتی را نشان نمی‌دهند؛ اما اگر تکرار شوند و سال‌ها به‌صورت مستمر در انجام آن‌ها کوتاهی نشود، تغییرات واضح و کلانی را نشان خواهند داد.

خلاصه کتاب

عادت به‌معنی کارهایی است که به‌شکل روتین درمی‌آیند و ما ناخودآگاه آن‌ها را در روزمره‌ی خود انجام می‌دهیم. اتمی هم به‌معنای جزئی کوچک از یک سیستم است که نمی‌تواند به جزء کوچک‌تری تقسیم شود. جیمز کلیر اصطلاح «عادت اتمی» را به این دلیل انتخاب کرده که بر کارهای بسیار کوچکی که به‌طور مداوم تکرار می‌شوند، به‌عنوان اجزاء تشکیل‌دهنده‌ی سیستم مرکب رشد یاد می‌کند.

معرفی کتاب عادت‌های اتمی اثر جیمز کلیر - 4

جیمز کلیر در کتابش علت سخت‌بودن تغییر عادت‌های بد را تغییر موارد اشتباه به روش اشتباه می‌داند. ازآن‌گذشته عادت‌های بد را باید با عادت‌های خوب جایگزین کرد که به‌دست‌آوردن عادت‌های خوب نیز به‌نظر سخت می‌رسد. اکثر افراد فکر می‌کنند برای تغییر عادت‌هایشان و ایجاد عادت‌های خوب باید کار خاص و سختی انجام بدهند، درحالی‌که این مسیر نادرستی است. اگر نمی‌توانید عادت‌هایتان را بهتر کنید، مشکل از شما نیست؛ بلکه مشکل از سیستمی است که طبق آن رفتار می‌کنید.

شما با پس‌اندازکردن یک‌شبه پولدار نمی‌شوید. اما همین پس‌انداز کوچک اگر به‌طور مداوم و طولانی‌مدت ادامه پیدا کند، مانند سود سرمایه‌گذاری انباشته می‌شود. در نتیجه زمانی فرا می‌رسد که می‌بینید به ثروت زیادی دست پیدا کرده‌اید. عادت‌های خوب نیز به‌همین شکل عمل می‌کند. بیشتر افراد به‌دنبال گرفتن نتایج سریع از کارهایشان هستند. درحالی‌که واقعیت اینطور نیست. هیچ‌کسی نیست که بتواند با کارهای سریع و در کوتاه‌مدت به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کند. همچنین برای رسیدن به نتایج خاص و فوق‌العاده نیازی به انجام کاری فوق‌العاده ندارید. کافی است روی همین عادت‌های کوچک و اتمی خودتان تمرکز و آن‌ها را اصلاح کنید. دراین‌صورت بعد از چند سال تغییر در نتایج کارهای خود را به‌وضوح می‌بینید.

گرچه تغییرات کوچک در ابتدای کار هیچ نتیجه‌ی محسوسی نشان نمی‌دهند و ممکن است افراد ناامید شوند، اما پابرجایی این عادت‌های مفید است که بالاخره مانند خورشید به‌آرامی طلوع می‌کند و شما از دیدن این نتایج شگفت‌زده می‌شوید. اگر افراد بدانند که تلاش‌هایشان تلف نمی‌شود، بلکه ذخیره می‌شود، هیچ‌گاه ناامید نمی‌شوند. متاسفانه این دیدگاه رایجی است که اطرافیان هر شخص موفق، تنها نتیجه‌ی نهایی را می‌بینند و به مسیری که برای رسیدن به آن موفقیت طی شده، توجهی ندارند. اما خود شما به‌خوبی می‌دانید که چه مسیری را طی کرده‌اید و کدام عادت‌ها و اصرارورزیدن بر آن‌ها و پابرجا ماندنشان باعث شده امروز به این موفقیت خاص برسید.

معرفی کتاب عادت‌های اتمی اثر جیمز کلیر - 8

ایجاد عادت‌های خوب مثل کاشتن بذری کوچک است که در طول زمان و با مراقبت می‌تواند به درختی تنومند تبدیل شود. برعکس شکستن عادت‌های بد مثل تبرزدن به تنه‌ی درختی تنومند است. این کار بسیار سخت پیش می‌رود، اما اگر مداومت کنید، درنهایت درخت را از جا برخواهید کند.

اگرچه اراده و انگیزه دو عامل مهم برای تغییر عادت‌ها هستند، اما نمی‌توانیم ارزش بیش‌ازحدی برای آن‌ها قائل شویم. افراد زیادی هستند که اراده‌ی کافی دارند، انگیزه‌شان نیز برای تغییر عادت‌ها قوی و زیاد است، اما باز هم موفق نمی‌شوند. چرا؟ چون این سیستم عادت‌های ما است که رفتارهای همیشگی ما را باعث می‌شود. چیزی که به‌خوبی از آن آگاه نیستیم. وقتی کاری به عادت تبدیل می‌شود، خیلی از اوقات آن کار را ناخودآگاه و بدون سختی انجام می‌دهیم.

جیمز کلیر در کتاب کاربردی و عمیق خود، سه سطح را در تغییر عادت‌ها توضیح می‌دهد. هر سطح عمیق‌تر از سطح پیشین خود است. در سطح اول تعریف اهداف را پیگیری و هدف‌هایتان را تعیین می‌کنید. شما قصد دارید چیزهایی را تغییر دهید. کاهش وزن و نوشتن کتاب و امثال این‌ها اهدافتان هستند. سطح دوم تغییر عادت‌ها و سیستم‌های زندگی‌تان است. عادت جدیدی برای ورزش‌کردن و هرکاری که تبدیل به روتین و تکرار در زندگی‌تان بشود، یک عادت جدید و سیستم نویی برای شما است. سطح سوم مربوط‌به هویت است. تصویری که از خودتان دارید، اعتقادات و افکار شما در این سطح قرار می‌گیرد. می‌بینید که تغییر عادت‌ها هر ۳ سطح را دربرمی‌گیرد و تغییر می‌دهد.

هدف اصلی کتاب عادت‌های اتمی تمرکز هویتی است که بر پایه‌ی عادت‌های فرد به‌وجود می‌آید. با این نگرش، تمرکزتان بر آن هویت و شخصیتی خواهد بود که علاقمندید باشید. پس لازم است تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه کسی باشید و با کمک گام‌های کوچکی که در جهت آن برمی‌دارید، این مسئله را به خودتان اثبات کنید.

پیام اصلی و کلیدی جیمزکلیر بر پایه‌ی همان قانون قدیمی اسکینر است که در دهه‌ی ۳۰ میلادی مطرح شد. همان قانونی که چارلز داهیگ نیز در کتاب «قدرت عادت» براساس آن شرحی برای چگونگی تغییر عادت‌ها نوشته است. پیش‌تر در مطلب «معرفی کتاب قدرت عادت» درباره‌ی حلقه‌ی عادت صحبت کردیم. این قانون اگرچه هسته‌ی اصلی و سنگ‌بنای چگونگی تغییر عادت‌ها و کارکرد آن‌ها است، اما به‌تدریج و با پیشرفت علم روان‌شناسی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته و حالا برای افراد قابل درک‌تر و کاربردی‌تر است.

جیمز کلیر در کتاب عادت اتمی همان حلقه‌ی عادت را این‌بار در ۴ گام ساده و عملی برای انجام‌دادن به خواننده می‌آموزد، تا با کمک این گام‌ها، دستورالعملی برای به‌دست‌آوردن عادت‌های خوب و ترک عادت‌های بد در دسترس داشته باشد. این ۴ گام، ساختار کلی هر عادت است که با آگاه‌شدن از این مراحل، هرکس می‌تواند به‌خوبی کارکرد عادت را درک و دریافت کند. آگاهی به این مراحل سبب می‌شود، افراد بتوانند روش درست را برای تغییر عادت‌ها درپیش گیرند. ۴ مرحله‌ی ایجاد عادت‌ها عبارت‌اند از: «نشانه یا سرنخ، تمایل، پاسخ و پاداش».

درواقع دلیل موفق نشدن افراد در تغییر و بهبود عادت‌ها این نیست که انسان‌ها دوست ندارند تغییر کنند. آن‌ها تغییر را می‌خواهند، اما راهی درست و سیستمی پاسخگو برای آن نمی‌شناسند. اگر مسیر مناسبی برای تغییر عادت‌هایتان نداشته باشید، عادت‌های بد بارها و بارها تکرار می‌شوند، بدون اینکه بخواهید.

معرفی کتاب عادت‌های اتمی اثر جیمز کلیر - 16

درباره کتاب و ترجمه‌های آن

کتاب «عادت‌های اتمی» در موضوع ترک عادت و تغییر و تعدیل رفتار دسته‌بندی شده است.

کتاب «عادت‌های اتمی» ترجمه‌های متعددی به زبان فارسی دارد. انتشارات هورمزد به‌تازگی این کتاب را با ترجمه‌ی هوشمند دهقان چاپ و منتشر کرده است. همچنین انتشارات میلکان با عنوان «خرده عادت‌ها: راهی ساده و اثبات‌ شده برای ایجاد عادت‌های خوب و شکستن عادت‌های بد» و ترجمه‌ی زهرا صادقی کتاب را به بازار عرضه کرده است. نشر معیار علم، با ترجمه‌ی مریم پهلوانی، نشر پردیس آباریس با ترجمه‌ی روزبه ملک‌زاده، انتشارات دیموند بلورین با ترجمه‌ی محمدهادی آقاجانی، نشر آسو با ترجمه‌ی نغمه نورمحمدنوری و نشر دانش ماندگار عصر با ترجمه‌ی محمد علی‌نژاد در ۱ سال اخیر مشغول چاپ و انتشار این کتاب بوده‌اند.

کتاب عادت‌های اتمی را نشر نوین در سال ۱۳۹۷ با عنوان کامل «‏‫عادت‌های اتمی‮‬‏‫: یک راه ساده و اثبات‌شده برای ایجاد عادات خوب و شکستن عادات بد، تغییرات کوچک، نتایج قابل‌توجه» به ترجمه‌ی هادی بهمنی و ویراستاری مصطفی طرسکی به بازار عرضه کرده است. این کتاب از وب‌سایت نشر نوین قابل خریداری است. نشر نوین همچنین ضمیمه‌ی این کتاب را به‌صورت فایل‌های پی‌دی‌اف به زبان فارسی آماده کرده و برای دانلود در وب‌سایتش قرار داده است. همچنین نسخه‌ی صوتی آن را نشر نوین تهیه و آماده کرده است که می‌توانید از اپلیکیشن‌های کتاب‌راه و نوار با صدای مینا موسوی در مدت ۱۰ ساعت بشنوید.دیدگاه دیگران درباره‌ی عادت‌های اتمی

کتاب عادت‌های اتمی جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز قرار گرفته است. این کتاب از خوانندگانش در آمازون و گودریدز به‌طور میانگین حدود ۴٫۵ از ۵ ستاره دریافت کرده است. اکثر خوانندگان کتاب، آن‌را مفید و کاربردی توصیف کرده‌اند و آن‌را یکی از بهترین کتاب‌ها در حوزه‌ی تغییر عادت دانسته‌اند.

معرفی کتاب عادت‌های اتمی اثر جیمز کلیر - 22

درباره نویسنده

جیمز کلیر یک کارآفرین، نویسنده و عکاس آمریکایی است. او همچنین صاحب آکادمی عادت است که بر مبنای تجربه‌های سالیانش در زمینه‌ی تغییر عادت‌ها و ایجاد عادت‌های خوب برای خودش این آکادمی را راه‌اندازی کرده و تاکنون مراجعان فراوانی داشته است. او درباره‌ی عادت‌ها و قدرت درونی آدم‌ها زیاد می‌نویسد و علاقمند به کشف راه‌هایی برای بهتر زیستن است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری12 ساعت قبل
معاون مالی گروه صنعتی ایران خودرو از تامین مالی این شرکت با روش انتشار اوراق رهنی خبر داد. به گزارش خبر فوری، ابوالفضل اسماعیل زاده با اشاره به میزان تامین مالی انجام شده ایران خودرو از طریق بازار سرمایه گفت: این خودروساز در دوسال اخیر به میزان ۱۰ هزار و ۷۸ میلیارد ریال از طریق دو ابزار تامین مالی از طریق بازار سرمایه تامین منابع کرده است. اسماعیل زاده درباره لزوم استفاده از ساز و کار اوراق رهنی به عنوان ابزار تامین مالی گفت: در انتشار اوراق رهنی، شرکت‌هایی که دارای مطالبات رهنی از مشتریان خود هستند می‌توانند با واگذاری مطالبات رهنی خود به نهاد واسط، تأمین مالی کنند. وی تبدیل مطالبات رهنی آینده به وجه نقد مورد استفاده در جریان تولید را از دیگر مزایای این روش دانست و گفت: شرکت ایران خودرو به عنوان پیشرو‌ترین تولید کننده از این روش بهره می‌برد. وی از بانک سپه به عنوان بانک ضامن اوراق نام برد و گفت: ضمانت اصل و سود این اوراق را این بانک بر عهده داشته و تضمین نقدشوندگی اوراق نیز توسط تامین سرمایه نوین و تامین سرمایه امید به عنوان بازارگردانان اوراق انجام شده است.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
او افزود: بیش از ۶۰ درصد قطعات پژو ۳۰۱ با استفاده از توان فناوران و دانشمندان ایرانی داخلی سازی شده است. او افزود: شرکت دانش بنیان در این ۲ قسمت وارد شده و در اواخر سال ۹۷ مجموعه‌ها از نظر فناوری بررسی و نمونه هایی تولید ساخته شده است. او افزود: شرکت دانش بنیان مشکلات بخش سخت افزاری و نرم افزاری بخش موتور را حل کرده‌اند و نیاز کشور را برطرف کرده‌اند. استفاده از توان فناوران و دانشمندان در تولید قطعات خودرواو گفت: در صادرات قطعات دانش بنیان هنوز فاصله داریم و وقتی به استاندارهای لازم برسیم می‌توانیم از صادرات صحبت کنیم. مدیرعامل شرکت دانش بنیان افزود: همکاری ما با شرکت ایران خودرو توسعه یافته است و تمام نیازها بدون فوت وقت در اختیار شرکت ایران خودرو قرار داده شده است.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، بر اثر انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در نزدیکی ایست بازرسی واقع در جاده منتهی به فرودگاه موگادیشو دست کم پنج نفر کشته شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از موگادیشو، یک مسئول امنیتی حاضر در محل حادثه گفت: «ما دیدیم که این خودرو تلاش می‌کرد از خودرو‌های دیگر سبقت بگیرد و در نزدیکی هتل آفریک منفجر شد. من می‌توانم مرگ پنج نفر (سه غیرنظامی و دو عضو امنیتی ایست بازرسی) را تأیید کنم».

موتورسیکلت هاسکوارنا وایکینگ ۳۶۰ سی‌سی مدل ۱۹۶۸

تابناکتابناک15 ساعت قبل
کمپانی «هاسکوارنا / Husqvarna» یک کمپانی قدیمی سوئدی است که در طراحی، مهندسی، ساخت، تولید و توزیع موتور کراس، سوپر موتو و موتورسیکلت‌های خیابانی مشغول به فعالیت بود. در این ویدیو شاهد موتورسیکلتی هستیم که هم در بسیاری از مسابقات قهرمانی جهان پیروز شده و هم در ادامه به تصاحب استیو مک‌کوئین درآمده و او هم با این موتور شروع به مسابقه دادن کرده است. صاحب کنونی این موتورسیکلت درباره گذشته آن و اتفاقات پیش آمده، داستان‌های جالبی را روایت می‌کند.
زومیتزومیت12 ساعت قبل
رن ژنگ‌فی، مؤسس هواوی، معتقد است سیستم قانونی آمریکا مشکل قرارگیری هواوی در فهرست سیاه را حل خواهد کرد. تقریبا یک سال پرهیاهو از مشکلات پیش‌آمده بین هواوی و دولت آمریکا می‌گذرد و مسئولان رده‌بالای هواوی در این باره بسیار صحبت‌ کرده‌اند. طبق گفته‌ی یاهوفایننس، مؤسس هواوی معتقد است اضافه‌کردن هواوی به فهرست تحریم‌ها به این دلیل است که آمریکا می‌خواهد تکنولوژی‌های برتر هواوی را مشمول آن کند. مؤسس هواوی معتقد است تحریم هواوی آغاز عقب‌افتادگی آمریکا خواهد بود. با وجود همه‌ی مشکلات موجود بین هواوی و دولت آمریکا، مدیر هواوی به یاهوفایننس گفته است که سیستم قانونی آمریکا این مشکل را حل خواهد کرد.
انتخابانتخاب2 ساعت قبل
براساس اطلاعات منتشرشده در گیک‌بنچ، سامسونگ گلکسی اسپیس (Samsung Galaxy Space) مجهز بهسیستم‌عامل ویندوز ۱۰ و ۸ گیگابایت حافظه‌ی رم است. در ضمن گلکسی اسپیس ظاهرا جدای از سری گلکسی بوک سامسونگ است. براساس ادعاهای مطرح‌شده از سوی رسانه‌ی ویندوز لیتست، ‌ امتیازات تک هسته‌ای و چند هسته‌ای منتسب به گلکسی اسپیس، به امتیازات کسب‌شده توسط نوت‌بوک تبدیل‌پذیر سامسونگ گلکسی بوک ۲ شباهت زیادی دارند. در ضمن شبیه بودن عملکرد گلکسی Space به گلکسی بوک ۲ نمی‌تواند چندان هم خبر خوبی باشد، چون اکثر رسانه‌هایی که گلکسی بوک ۲ را بررسی کرده‌اند، آن‌طور که باید و شاید، از عملکرد پردازنده‌‌اش رضایت نداشته‌اند. جالب است بدانید رسانه‌ی ویندوز لیتست گفته است که حتی امکان دارد گلکسی اسپیس نوعی هدست واقعیت ترکیبی ویندوز (Windows Mixed Reality) به‌شمار بیاید و نه یک لپ‌تاپ؛ رسانه‌ی موردبحث، یکی از دلایل مطرح کردن این احتمال را، عدم اشاره به سایز نمایشگر گلکسی اسپیس در بنچمارک گیک‌بنچ بیان می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر