اتمام کار اجلاس اکو در اردبیل/ضرورت توسعه گردشگری سلامت استان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سرگرمی
اتمام کار اجلاس اکو در اردبیل/ضرورت توسعه گردشگری سلامت استان

اتمام کار اجلاس اکو در اردبیل/ضرورت توسعه گردشگری سلامت استان

فارسخبرگزاری فارس |
دومین دوره کنفرانس بین‌المللی اکو که با محوریت گردشگری سلامت از ۲۸ خرداد به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و اردبیل برگزار می‌شد پس از تصویب قطع نامه نهایی به کار خود پایان داد.

خبرگزاری فارس ـ اردبیل؛ سرویس اقتصادی: استان اردبیل از ۲۸ خرداد ماه میزبان ۱۵۰ مهمان داخلی و خارجی برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی کشورهای عضو اکو بود که حاضران در این جلسه اعم از سفرا، مدیران گردشگری، سرمایه‌گذاران و … پس از برگزاری سه روز کنفرانس، کارگاه‌های آموزشی، نمایشگاه‌های تخصصی هم‌اندیشی و هم‌چنین دیدارهای رودرو (B۲B) با برگزاری مراسم اختتامیه و تصویب قطع‌نامه نهایی به کار خود پایان داد.

سازمان همکاری اقتصادی به طور مخفف اکو یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای متشکل از ۱۰ عضو اصلی است که با اهدافی همچون ارتقای شرایط برای توسعه اقتصادی پایدار و افزایش سطح زندگی و رفاه مردم، گسترش تجارت درون منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، حذف موانع تجارت، توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل و ارتباطات، توسعه همگرایی بخش دولتی و خصوصی با تاکید بر آزاد‌سازی اقتصادی، تدوین برنامه‌های مشترک جهت توسعه منابع انسانی و بهره‌برداری از منابع طبیعی و … پایه‌ریزی شده است.

اتمام کار اجلاس اکو در اردبیل/ضرورت توسعه گردشگری سلامت استان - 3

در این دوره از اجلاس اکو در اردبیل نیز مسؤولان و سرمایه‌گذارانی از کشورهایی همانند ایران، ترکیه، جمهوری آذربایجان، پاکستان، افغانستان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان با گستره‌ای شامل ۳۳۰ میلیون نفر جمعیت و هشت میلیون و ششصد و بیست هزار و ۶۹۷ کیلومتر مربع وسعت حاضر بودند.

استان اردبیل با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص خود دارای پتانسیل‌های بسیار زیاد در حوزه گردشگری بوده و وجود کوه سبلان در این استان و جوشش چشمه‌های بهشتی از دل این کوه بی‌نظیر ویژگی خاصی به این منطقه بخشیده و همین امر سبب شده تا اردبیل به عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری، توریست‌های داخلی و خارجی باشد و برگزاری این همایش بین المللی در اردبیل فرصت بسیار مناسبی در جهت شناساندن قابلیت‌های استان اردبیل در حوزه‌های مختلف اعم از گردشگری، سلامت، صنعتی، کشاورزی و … بود.

از آنجایی‌که این دوره از همایش و نمایشگاه بین‌المللی اکو با رویکرد گردشگری سلامت برگزار می‌شد توجه به این نکته که در حال حاضر گردشگری به عنوان یکی از ارکان مهم توسعه اقتصادی در دنیا محسوب می‌شود خالی از لطف نیست؛ به‌طوری‌که طبق آمار رسمی سالانه ۲هزار میلیارد دلار میزان گردش مالی در حوزه گردشگری در جهان بوده که حدود ۲۵ درصد آن یعنی ۵۰۰ میلیارد دلار مربوط به حوزه سلامت است.

اتمام کار اجلاس اکو در اردبیل/ضرورت توسعه گردشگری سلامت استان - 7

رشد ۱۰ برابری حضور گردشگران سلامت در ایران

یکی از موارد مورد بحث در این اجلاس توجه ویژه به پتانسیل‌های کشور ایران و در کنار آن استان اردبیل در حوزه گردشگری سلامت بود به طوری‌که قائم مقام وزارت بهداشت در مراسم افتتاحیه این اجلاس در استان اردبیل با اشاره به این موضوع گفت: امروزه شاهد رشد ۱۰برابری گردشگران سلامت در ایران هستیم و سالانه ۳۰۰ هزار گردشگر خارجی برای درمان به ایران سفر می‌کنند.

ایرج حریرچی با اشاره به اینکه اتباع کشورهای همسایه از جمله جمهوری آذربایجان، عراق، افغانستان و پاکستان عمده گردشگران سلامت ایران هستند افزود: هدف ما تبدیل ایران به مرکز گردشگری سلامت منطقه است تا بتوانیم خدمات درمان و سلامت را برای اتباع کشورهای همسایه و مسلمان ارائه کنیم.

اتمام کار اجلاس اکو در اردبیل/ضرورت توسعه گردشگری سلامت استان - 11

قائم مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: توسعه گردشگری سلامت موجب ارتباط مستمر دوستانه با همسایگان ایران می‌شود که در افق چشم‌انداز ۲۰ ساله، بخش زیادی از گردشگران ۲۰ میلیون نفری هدف‌گذاری شده می‌تواند به امر گردشگران سلامت اختصاص یابد.

حریرچی همچنین با تشریح دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در حوزه سلامت و درمان گفت: ایران بنا به اعلام سازمان بهداشت جهانی در رتبه ۳۰ سرمایه‌گذاری در حوزه نظام سلامت و درمان قرار دارد در حالی که قبل از انقلاب در رتبه ۱۵۶ جهانی بود.

وی بیان کرد: در سال‌های اخیر هزینه سرانه ایران در حوزه سلامت به هزار و ۷۰۷ دلار رسیده و ۸٫۱۴ درصد از تولید ناخالص ملی به این حوزه اختصاص یافته است که در سایه همین سیاست‌ها، امید به زندگی در مردان ایران از ۵۲ سال به ۷۵٫۵ سال و در زنان از ۵۲ سال به ۷۹٫۵ سال رسیده است.

وجود ظرفیت‌های بزرگ گردشگری در ایران/مخالف تحریم اقتصادی ایران هستیم

دبیر کل اتاق بازرگانی و صنعت سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو با اشاره به ظرفیت‌های بزرگ گردشگری ایران گفت: مخالف تحریم اقتصادی کشورهای عضو این سازمان علیه ایران هستیم.

آدام کولا در همایش گردشگری سلامت اکو در دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به ظرفیت‌های بزرگ گردشگری ایران اظهار کرد: کشور ایران با توجه به ظرفیت‌های بزرگ گردشگری در سال ۲۰۲۱ مقر اکو خواهد بود.

وی افزود: مخالف تحریم اقتصادی کشورهای عضو این سازمان علیه ایران هستیم و معتقدیم که به جای تحریم باید کشورها در راستای توسعه تعاملات گام بردارند.

اتمام کار اجلاس اکو در اردبیل/ضرورت توسعه گردشگری سلامت استان - 19

دبیر کل اتاق بازرگانی و صنعت سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو تصریح کرد: اکو مرجع بزرگی برای همه کشورهای عضو برای افزایش همکاری‌ها است.

کولا بیان داشت: اکو به لحاظ میراث فرهنگی و غنایی که دارد در حوزه بهداشت و درمان موفق عمل نکرده و به‌رغم اینکه دولت‌ها و سازمان اکو برنامه‌هایی در حوزه سلامت اجرا کردند ولی هنوز در این زمینه پیشرفت شایسته‌ای را شاهد نیستیم.

وی مقررات حمایتی گردشگری سلامت، ایجاد مدل‌های کسب و کار و تعریف حقوق مالکیت معنوی را از جمله چالش‌های عمده سازمان اکو دانست و گفت: این همایش فرصتی را فراهم می‌کند تا بر مشکلات اقتصادی و گردشگری در کشورهای عضو اکو فائق آییم.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی | اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

دبیر کل اتاق بازرگانی و صنعت سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو با اشاره به پتانسیل‌های گردشگری موجود در استان اردبیل افزود: برگزاری چنین همایشی در این وسعت ثابت کرد که استان اردبیل توانایی برگزاری کنفرانس‌های بین المللی دیگر را دارد.

گردشگری سلامت محور توسعه استان اردبیل است

استاندار اردبیل با اشاره به عزم تیم اقتصادی استان برای توسعه گردشگری سلامت در استان اردبیل اظهار کرد: با توجه به استقبال مطلوب مهمانان از اجلاس اکو در اردبیل عزم ما برای توسعه گردشگری سلامت استان جدی شده و آماده حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری هستیم.

اکبر بهنام جو گفت: در راستای توسعه گردشگری سلامت استان اردبیل و پس از برگزاری این اجلاس در استان راه‌اندازی هتل ۵ ستاره، کارخانه تولید دارو و چند طرح در حوزه گردشگری سلامت مورد نظر قرار گرفته و درصدد اجرایی کردن این طرح‌ها در استان هستیم.

اتمام کار اجلاس اکو در اردبیل/ضرورت توسعه گردشگری سلامت استان - 28

عملیات احداث بزرگ‌ترین کارخانه تولید گیاهان دارویی کشور در استان اردبیل آغاز می‌شود

وی افزود: برخی از سرمایه‌گذاران عضو در این اجلاس اعلام آمادگی خود را جهت سرمایه‌گذاری در زمینه دهکده سلامت و آب‌درمانی اعلام کردند.

استاندار اردبیل بیان کرد: قابلیت‌های استان اردبیل از جمله هم‌مرز بودن اردبیل با کشور آذربایجان، امکانات بیمارستانی و دارا بودن آب‌های گرم معدنی با خواص ویژه درمانی از جمله قابلیت‌های گردشگری استان اردبیل است.

بهنام‌جو اضافه کرد: در حوزه پزشک آب‌درمانی در استان اردبیل اقدامات بسیار خوبی در حال انجام است که از جمله این اقدامات ارسال پزشکان متخصص برای گذراندن دوره‌های آب‌درمانی به کشور ترکیه در شهریور ماه امسال است.

وی گفت: این موضوع تاکنون در کشور انجام نگرفته بود و سعی داریم میزان حضور مسافران و گردشگران را از یک الی دو روز به ۵ روز برسانیم.

پیام اصلی اجلاس اکو صلح، امنیت و سلامت است

اما با گذر از فواید و تاثیرات اقتصادی این اجلاس بر توسعه استان و منطقه یکی دیگر از پیام‌های مورد توجه از برگزاری این اجلاس صلح و امنیت در منطقه و کشورهای عضو اکو بود که رئیس اتاق بازرگانی استان اردبیل با اشاره به این موضوع گفت: پیام اصلی اجلاس بین المللی کشورهای عضو اکو صلح، امنیت و سلامت است.

وی افزود: اجلاس اکو می‌تواند فرصتی برای حرکت کردن به سمت جهانی امن باشد و برنامه ما در این اجلاس تقویت همکاری‌ها و توجه به دیپلماسی گردشگری در این خصوص خواهد بود.

اتمام کار اجلاس اکو در اردبیل/ضرورت توسعه گردشگری سلامت استان - 37

رئیس اتاق بازرگانی استان اردبیل تصریح کرد: تقویت دیپلماسی گردشگری تنها یک راهبرد و برنامه نیست بلکه یک ضرورت مهم جهت تقویت سلامت در منطقه و توجه به مزیت‌های اقتصادی آن برای کشورهای عضو اکو است.

پیرمؤذن تاکید کرد: بخش مهمی از اقتصاد دنیا بر پایه گردشگری قرار دارد و بخش بسیار ویژه‌ای از این کار در چرخه گردشگری سلامت قرار دارد.

وی گفت: توجه به توسعه گردشگری سلامت در بین کشورهای عضو می‌تواند باعث بهبود اقتصاد این کشورها شود.

توانمندی‌های ایران در بخش بهداشت و درمان بی‌نظیر است

محمدرضا کرباسی در حاشیه این اجلاس در استان اردبیل اظهار کرد: اجلاس بین‌المللی اکو با هدف بررسی شرایط همکاری اقتصادی و رونق گردشگری کشور‌های همسایه ایران و کشور‌های عضو اکو برگزار می‌شود.

وی افزود: توانمندی جمهوری اسلامی ایران در بخش بهداشت و درمان در منطقه بی‌نظیر بوده و تمامی کشور‌های همسایه به این توانمندی اذعان دارند تا جایی که کیفیت خدمات و رقابت‌پذیری ایران در خاورمیانه نیز زبانزد است.

دبیر کل کمیته ایرانی اکو بیان کرد: در دومین اجلاس اکو ظرفیت‌های گردشگری سلامت کشور به صورت گسترده تشریح می‌شود و همچنین این اجلاس فرصتی برای استان اردبیل است تا بتواند زیرساخت‌های گردشگری سلامت خود از جمله شرایط اقلیمی، آب‌های گرم معدنی و زیرساخت‌های درمانی را معرفی کند.

کرباسی به حضور ۸ هیئت خارجی از کشور‌های عضو اکو در استان اردبیل اشاره کرد و افزود: با توجه به برگزاری سه روز برنامه پیش‌بینی می‌شود موارد قابل توجهی در این کنفرانس طرح شود، همچنین بیانیه کنفرانس برای پیگیری موارد طرح شده نیز مطرح خواهد شد.

وی وجه تمایز این دوره از اجلاس در مقایسه با اجلاس نخست را طرح قابلیت‌های گردشگری استان اردبیل عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه فضای اقتصادی و گردشگری مثبتی در کشور حاکم شده که این اجلاس فرصت مطلوبی برای طرح توانمندی‌ها خواهد بود.

اتمام کار اجلاس اکو در اردبیل/ضرورت توسعه گردشگری سلامت استان - 47

به گزارش خبرنگار فارس از اردبیل، اجرای چنین برنامه‌ها و اجلاس‌های بین‌المللی که با حضور سرمایه‌گذاران و مسؤولان کشورهای همسایه در استان اردبیل در شناساندن هر چه بیشتر پتانسیل‌های موجود در استان اردبیل می‌تواند نقش به‌سزایی را ایفا کند و اما پس از اتمام این اجلاس نباید برنامه‌های توسعه‌ای استان به فراموشی سپرده شود.

در عین حال که باید بیش از گذشته به فکر توسعه استان بوده و با اهتمامی بیشتر در سال‌های آتی به‌دنبال اجرای اجلاس‌ها و کنفرانس‌های بزرگتر از این اجلاس بود و در کنار آن با تجربیات اندوخته از این اجلاس‌ها در راستای توسعه اقتصادی استان گام مثبتی برداشت و در اینجا معنای ضرب‌المثل به پایان آمد این دفتر حکایت هم‌چنان باقیست معنای واقعی خود را پیدا می‌کند به طوری‌که باید مسؤولان استان از فردای اتمام این اجلاس به فکر عملیاتی نمودن برنامه‌های این اجلاس و توسعه گردشگری سلامت استان باشند.

گزارش: مهران عقلمند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ده شگرد استفاده از مایکروویو

تابناکتابناک1 روز قبل
مایکروویو از وسایل مهم تکنولوژی امروزی است که در سال ۱۹۴۷ میلادی روانه بازار شد، اما تا اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی زیاد مورد توجه قرار نگرفت، اما امروزه در گوشه اکثر آشپزخانه‌های خانگی و اداری یکی از این دستگاه‌های کارآمد وجود دارد. با اینکه سال‌ها است که از این دستگاه شگفت انگیز استفاده می‌شود، اما به دلیل تفاوت بنیادینی که این دستگاه با سایر روش‌های پخت دارد از تمام توانایی‌های بالقوه آن استفاده نمی‌شود. در این ویدیو به ده شگرد خاص مایکروویو می‌پردازیم تا بتوانید از تمام توانایی‌های این دستگاه بهترین استفاده را ببرید.

فیلم | دقت و تیز گوشی حیرت‌انگیز یک رهبر ارکستر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟
مهرمهر1 روز قبل
از قدیم در ایران خاکشیر را با آب سرد مخلوط و به عنوان ملین و خنکی مصرف می‌کرده‌اند. فعالیت ضد التهابی، ضد تب و ضد درد خاکشیر به وجود ترکیبات فنولیک در آن نسبت داده می‌شود. از آنجا که ایزوتیوسیانات‌های موجود در آن دارای خاصیت ضد میکروبی است، خاصیت ضد تب خاکشیر را به آنها نسبت می‌دهند. وی در مورد نحوه مصرف خاکشیر، گفت: خاکشیر را می‌توان با آب سرد چندین ساعت خیسانده و میل شود ویا به صورت جوشانده (به مدت ۱۰ دقیقه با آب بجوشانید و پس از سرد شدن) میل شود. کمیلی افزود: باید توجه داشت که شکل مصرف خاکشیر در اثرات دارویی آن دخالت دارد مثلا خاکشیر مخلوط با آب سرد خاصیت ملین (ضد یبوست) و خاکشیر به صورت جوشانده دارای خاصیت ضد اسهال است.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: بر اساس نتایج تحقیق جدید دانشگاه کالیفرنیا ریورساید (UCR) یادگیری موارد جدید، مغز افراد سالخورده را طی ۶ هفته ۳۰ سال جوانتر می‌کند. او تاثیر یادگیری، حفظ انگیزه به عنوان عامل تقویت‌کننده، تشویق مربیان برای یادگیری و رشد در محیطی مناسب را از عوامل مهم در یادگیری مهارت‌ها عنوان کرد. با ارزیابی مهارت‌های شناختی پس از ۶ هفته مشخص شد توانایی افراد ۳۰ سال جوانتر شده است. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و آلزایمر شایع‌ترین شکل زوال عقل محسوب می‌شود. در حال حاضر درمان برای معالجه زوال عقل یا عدم پیشرفت آن آسان نیست.

فیلم| بزرگترین خدمت یوکیو آمانو به پرونده هسته‌ای ایران چه بود؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، یوکیو آمانو دیپلماتی که معروف بود به آقای محتاط، در ده سالی که مسئولیت آژانس بین المللی انرژی اتمی را بر عهده داشت، از التهابی بزرگ در پرونده هسته‌ای ایران، کاست. در دوران او بود که پرونده اتهامات قدیمی آمریکا و اسرائیل علیه ایران بسته شد. در این ویدئو درباره بزرگترین گام فعالیت آمانوی فقید در پرونده هسته‌ای ایران سخن گفته شده است. خبر فوت آمانو درحالی دیروز اعلام شد که بلومبرگ ادعا کرد او ۵ روز قبل فوت کرده و البته شب گذشته معاون آمریکایی اش به طور موقت عهده دار مسئولیت هایش شد.

نظرها

اخبار بیشتر