موفقیت تئاتر دست سلبریتی‌ها نیست/گیشه مفهوم تئاتر را از بین برده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. فرهنگ

موفقیت تئاتر دست سلبریتی‌ها نیست/گیشه مفهوم تئاتر را از بین برده است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگیخبرگزاری میزان، این روزها تئاتر بیش از گذشته شاهد حضور چهره‌های سینمایی، ورزشی و موسیقی در قامت بازیگر هنرهای نمایشی است. افرادی که شاید گیشه را برای خود و تهیه کننده اثر تضمین کنند اما به همین نسبت فضا و فرصت کافی برای ظهور و بروز جوانان را از آنها می‌گیرند.

سالانه تعداد زیادی از جوانان در رشته‌های مختلف هنرهای نمایشی از قبیل ادبیات نمایشی، بازیگری، طراحی صحنه، کارگردانی و سایر شاخه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند اما نکته مهم آنجاست که زیرساخت‌های تئاتر به هیچ عنوان نتوانسته در قیاس با تعداد هنرمندان جوان بستر اجرایی فراهم آورد.

به همین مناسبت خبرنگار گروه فرهنگیخبرگزاری میزان، با تنی چند از هنرجویان، فارغ التحصیلان و هنرمندان جوان عرصه تئاتر به گفت و گو نشسته و جویای دغدغه‌ها و مشکلات آنها برای حضور در عرصه هنرهای نمایشی شده است. شیده غفاریان بازیگر جوان تئاتر از جمله بازیگرانی است که این روزها بازی در نمایش «باز کردن بسته» را پشت سر می‌گذارد. این نمایش پاییز امسال روی صحنه خواهد رفت.

موفقیت تئاتر دست سلبریتی‌ها نیست/گیشه مفهوم تئاتر را از بین برده است - 4

میزان: وضعیت کلی تئاتر را در سال‌های گذشته چطور می‌بینید؟

غفاریان: از نظر من وضعیت تئاتر کمافی سابق است. با توجه به اینکه من سن زیادی برای اظهارنظر در رابطه با تئاتر سال‌های قبل ندارم اما با توجه به مطالعات و شنیده‌ها می‌توانم بگویم در سال‌های اخیر اشخاص بیشتری به سمت تئاتر روی آورده‌اند و به همان نسبت مخاطبان بیشتری جذب تئاتر شده‌اند اما کیفیت تئاتر نسبت به گذشته کمتر شده است.

البته در این میان نسل جوان موثر است. تئاتر نسل جوان امروز دغدغه مند‌تر است، در گذشته بیشتر آثاری که اجرا میشدند نمایشنامه‌هایی بودند که در سطح جهانی بار‌ها و بار‌ها به اجرا رسیده بودند، اما در این چند سال و ورود نمایشنامه نویسان جوان، دغدغه‌های دوران مورد بررسی قرار گرفته است.

میزان: با تاسیس و ظهور تماشاخانه‌های خصوصی امید بها دادن به نسل جوان به شدت قوت گرفت، اما بعد از چند سال این تماشاخانه‌ها تغییر رویه دادند. به نظر شما تماشاخانه‌های خصوصی امروزه برای نسل جوان تاثیر گذار هستند؟

غفاریان: تماشاخانه‌های خصوصی امیدی برای نسل جوان شد اما هزینه‌های سالن‌ها ریسک بزرگی را برای هر گروه ایجاد می‌کند. تنها در صورتی هزینه سالن قابل پرداخت می‌شود که مخاطب داشته باشند، اما با توجه به این وضعیت چهره محوری و ساخته‌های عظیم تئاتر تجاری، چقدر امکان توفیق نسل جوان در تماشاخانه‌های گزاف قیمت وجود دارد؟.

موفقیت تئاتر دست سلبریتی‌ها نیست/گیشه مفهوم تئاتر را از بین برده است - 10

میزان: حضور چهره‌ها و سلبریتی‌ها در تئاتر دغدغه‌ای است که سالهاست مورد بحث بوده است. به نظر شما حضور این افراد قابل قبول بوده است یا نه؟

غفاریان: حضور سلبریتی‌ها مشکل اصلی نیست، مشکل اصلی مخاطب سلبریتی‌پسند است که بهای بلیط را نه برای تئاتر دیدن، برای دیدن چهره از فاصله کمتر پرداخت می‌کند.

اگر باور مخاطب در این خصوص که هر تئاتری که دانشجویی است کیفیت پایین و هر تئاتری که سلبریتی دارد، کیفیت بالایی خواهد داشت حل شود ما شاهد رونق تئاتر دانشجویی خواهیم بود زیرا معتقدم حضور سلبریتی نمی‌تواند موفقیت تئاتر را تضمین کند.

میزان: متاسفانه در آمد اهالی تئاتر در آمد مناسبی نیست و به هیچ عنوان نمی‌توان از این هنر ارتزاق کرد. آیا خود شما تئاتر را به عنوان یک شغل برای تامین معاش نگاه کردید؟

غفاریان: روزی که تئاتر را برای رشته دانشگاهی انتخاب کردم می‌دانستم که تئاتر نه تنها درآمد ندارد بلکه اندوخته مالی ام را خواهد گرفت. تئاتر تعریف شغلی ندارد و حل شدنش تنها با تغییرات اساسی میسر است.

میزان: به نظر شما مهمترین مشکل امروز تئاتر چیست و چه راهی برای حل آن پیشنهاد می‌کنید؟بزرگترین

غفاریان: مشکل تئاتر ایران نداشتن کمپانی‌های تئاتری است. اگر شرکتی باشد که افراد تئاتری را استخدام کند و افراد موظف به تولیدات با کیفیت شوند، مانند یک کارمند حقوق دریافت کنند و دغدغه مالی و مشکل زمان و عدم تمرکز به دلیل مشغله شغل اصلی و … نداشته باشند مشکل تئاتر حل می‌شود.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

موفقیت تئاتر دست سلبریتی‌ها نیست/گیشه مفهوم تئاتر را از بین برده است - 19

میزان: به عنوان یک کارگردان و یا بازیگر همواره با دغدغه‌ای به نام متن روبرو هستیم. چرا همچنان در بخش نمایشنامه و یا فیلمنامه با مشکل مواجه‌ایم. آیا نسل جوان خوبی در نمایشنامه نویسی وجود دارند؟

غفاریان: برخی از متن‌هایی که را از نویسنده‌های جوان می‌خوانم کیفیت خوبی دارند و مطمئنم اگر به آنها بها داده شود رادی‌ها و چرمشیر‌های نسل بعد خواهند بود. البته تعداد متن بسیار کمتر از تعداد زیادی آثار کم کیفیت است. این موضوع از ذهن بسته نویسنده، از جهان بینی محدود، از نبود آزمون و خطا، نبود مدرسان متخصص و دلسوز ناشی می‌شود.

میزان: حضور چهره‌ها از طرفی باعث فروش بیشتر تئاتر شده است اما به گفته بسیاری از اهالی تئاتر این افزایش تعداد مخاطب کمکی به بالا بردن کیفیت نداشته و مخاطب این نوع تئاتر‌ها از تئاتر تجربی و دانشجویی حمایتی نمی‌کند. به نظر شما افزایش فروش تئاتر‌ها نشانی از اقبال عمومی به تئاتر است و یا این موجی گذراست؟

غفاریان: حضور سلبریتی در تمام دنیا همواره اقبال عمومی داشته است. از آنها فیلم تهیه می‌شود و حتی حضورشان برای دیدن یک اجرای دانشجویی خوش اقبالی آن تئاتر است. از نظر من حضورشان موجی گذرا نیست اما بهتر است به این دقت کنیم که اگر این موج تحت کنترل باشد می‌توان از آن برق تولید کرد اما اگر تحت کنترل نباشد تماما ویرانی است.

حضور سلبریتی‌ها میتواند باعث دیده شدن دانشجویان شود اگر به جای یک تئاتر تماما متشکل از چهره‌ها، بازیگران به همان اندازه که چهره با نقش اصلی دارد، دانشجوی تئاتر با نقش اصلی داشته باشد.

میزان: جشنواره تئاتر فجر در راه است. شما از برگزاری این جشنواره در سال‌های پیش راضی هستید و آیا به نظرتون آثار بر اساس کیفیت به این جشنواره می‌رسند؟

غفاریان: جشنواره فجر مهمترین جشنواره کشور است اما سوال اصلی من در رابطه با آثار داخلی نیست، در رابطه با آثار خارجی است. چگونه بودجه‌های این گروه‌ها تامین میشود در حالیکه برای کارهای داخلی هیچوقت بودجه نیست!.

موفقیت تئاتر دست سلبریتی‌ها نیست/گیشه مفهوم تئاتر را از بین برده است - 27

میزان: هر بازیگر و یا کارگردان و هنرمندی برای آینده خود تصویری را شکل می‌دهد که به نوعی آرمان، آرزو و یا هدف وی است. دغدغه شما از حضور در تئاتر چیست و چه آینده‌ای را برای خودتان متصور می‌شوید؟

غفاریان: دغدغه من در آینده‌ام، یک تئاتری سرشناس و محبوب است. البته تمامی مسائل جامعه می‌تواند جهت دهی ما را انجام دهد مانند اینکه می‌دانم برای رسیدن به چنین جایگاهی باید از تئاتر گذشت به سینما رسید و مجدد به تئاتر برگشت.

میزان: بسیاری از بازیگران تئاتر از همان ابتدا تئاتر را پلی برای رسیدن به سینما می‌دانند. آیا سینما مدینه فاضله بازیگری است و اینکه چرا این هجمه علاقه به سینما به وجود آمده است؟ ‌

غفاریان: رسالت سینما در دوران معاصر دیده شدن است، انسان امروزی با حجم درگیری‌ها زمان محدودی برای تئاتر رفتن دارد درحالیکه از طریق گوشی می‌تواند همواره فیلم تماشا کند. هنرمند ذاتا نیازمند دیده شدن است پس این هجوم به سینما عجیب نیست.

من به شخصه با مقایسه بازی بازیگرانی که تئاتری بوده‌اند و آنهایی که نبوده به این موضوع معتقدم که تئاتری‌ها خیلی بهتر کاراکتر را میشناسند و ایفا میکنند و پل بودن تئاتر برای سینما لزوما منفی نیست.

میزان: یکی از مشکلات مهم امروز تئاتر وجود رابطه، لابی و رانت در تمامی بخش‌ها است. امروزه انتخاب عوامل و به خصوص بازیگران بر اساس توانایی‌ها شکل می‌گیرد و یا معیار‌های دیگه‌ای در این عرصه وجود دارد؟

غفاریان: خیلی خلاصه جواب میدم. تئاتر امروز یعنی پول، پارتی!.

میزان: به طور معمول می‌بینیم که گروه‌های پر چهره در کمتر از یک ماه تمرین اثر را روی صحنه می‌برند، اما گروه‌های جوان بعد از ماه‌ها تمرین همچنان دغدغه سالن اجرا دارند. چگونه می توان این دغدغه‌ها را از بین برد و آیا تئاتر می‌تواند با یک ماه تمرین به رسالت خود برسد؟

غفاریان: یک ماه؟ با این مقدار تمرین ما شخص خانم یا آقای بازیگر را روی صحنه می‌بینیم نه کاراکتر و اینگونه است که نقش‌ها تماما مشابه اجرا میشوند و بازیگر دچار تکرار.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

۱۰ زن و شوهر موفق سینمای ایران

6+
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل

تجلیل از معمار رویاها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش تابناک ورزشی، امروز هم خبری در همین رسانه‌های نامطمئن و بدون تایید منبع رسمی منتشر شده است که یک شبکه‌ ماهواره‌ای مستقر در انگلیس، به عادل فردوسی‌پور مجری طردشده شبکه سوم سیما پیشنهاد همکاری داده است. خبری که به احتمال فراوان و قریب به یقین از سوی این فعال رسانه‌ای هم قویا تکذیب خواهد شد. در آن برهه زمزمه می‌شد که شبکه فارسی بی بی سی مقصد بعدی عادل خواهد بود اما این گمانه زنی‌ها هیچگاه به واقعیت بدل نشد و فردوسی پور تریبون و برنامه‌اش را حفظ کرد. با اینحال و به رغم بی مهری مقامات رده بالای صداوسیما در پیگیری مساله عادل فردوسی پور و نادیده گرفتن تذکرات متعدد نمایندگان مجلس و هشدار شورای نظارت بر صداوسیما؛ فردوسی پور طبق جمله معروفش همچنان فرزند رسانه ملی است و هیچ واکنشی به این شایعات نشان نداده است. فردوسی پور اما ثابت کرده که دنبال پست و مقام نیست و تنها دل به کار رسانه و آگاهی مردم در حوزه فوتبال بسته است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
علی رمضانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار‌کرد: حادثه پیش آمده در منطقه خجیر برای تعدادی از دانش‌آموزان در اردوی مربوط به آموزش‌وپرورش نبود. وی افزود: این اتفاق در اردویی رخ داد که یکی دیگر از نهادها برگزار کرده بود. همچنین طبق اعلام اورژانس، پس از رسیدن نیروهای اورژانس مشخص شد که تعدادی از دانش آموزان در وسط رودخانه گرفتار شدند که با تلاش نیروهای امدادی از محل نجات پیدا کردند و خوشبختانه این حادثه مصدوم جدی در پی نداشته است. البته طبق آخرین اخبار، بالگردهای هلال احمر با کمک نیروهای آتش نشانی، دقایقی قبل دانش آموزان گرفتار در رودخانه خجیر را نجات داده و به منطقه امن منتقل کردند. انتهای پیام/
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
متاسفانه فیلم‌ها و سریال‌هایی بوده‌اند که در آن افرادی که این لباس معروف به «لباس بلوچی» بر تن دارند غالبا قاچاقچی مواد مخدر و خلافکار نشان داده شده‌‌اند. عصر ایران؛ نهال موسوی - در نوزدهمین جشن حافظ که شامگاه پنجشنبه ۲۰ تیر در برج میلاد برگزار شد، نرگس آبیار و امین زندگانی برای اهدای جایزه بهترین کارگردانی تلویزیونی روی صحنه آمدند. اتفاقا پوشیدن این لباس توسط امین زندگانی از این جهت حائز اهمیت است که از دل همین سینما و تلویزیون باید به زدودن چنین تصوراتی دست زد و طبیعتا چنین رویکردی هم تاثیر گذارتر و خوشایندتر است. قطعا هر کسی که لباس معروف به «لباس بلوچی» بخشی از زندگی و وجودش باشد با دیدن این اقدام او حضور در مراسم جشن حافظ با چنین لباسی هم به آن لباس افتخار کرده و هم احترام آن هنرمند را نسبت به جامعه خودش درک کرده است و چه زیباست این احساس. برای مثال لباس لباس الهام حمیدی که برگرفته شده از لباس جنل مونی خواننده معروف آمریکایی در مت گالا است و با هیچ معیاری چنین انتخابی را درک نمی‌کنم.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم: پژوهشگاه فناوری اطلاعات، مسئولیت تامین اطلاعات را برعهده داردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا­ و سیما؛ مسعود برومند در مراسم رونمایی از دو سامانه علمی در سالن همایش‌های پژوهشگاه فناوری اطلاعات افزود: ­ باید ذینفعان هر پژوهشگاه شناسایی شوند تا ابزار و محصول مناسب هر یک از آن‌ها از سوی پژوهشگران طراحی و ارایه شود. وی با بیان اینکه ایرانداک، ذینفعان گسترده‌ای دارد، گفت: به همین علت در این پژوهشگاه هر روز شاهد رونمایی و طراحی یک سامانه علمی جدید هستیم و باید نگاه و نگرش راهبردی در عرصه علمی درباره طراحی چنین سامانه‌هایی صورت گیرد زیرا نیرو‌های علاقه‌مند با قابلیت بالا در این پژوهشگاه مشغول فعالیت هستند. برومند تاکید کرد: هر سازمانی که در ذیل بودجه عمومی دولت فعالیت می‌کند این اختیار را دارد که ذینفعان خود را شناسایی و خدمات آن‌ها را تامین کند؛ پژوهشگاه فناوری اطلاعات مسئولیت تامین اطلاعات را برعهده دارد.

نظرها

اخبار بیشتر