همه دلایل ناکامی احتمالی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. بین‌المللی

همه دلایل ناکامی احتمالی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- آغاز رسمی کارزار‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا و نیز شروع فعالیت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، بررسی وعده‌ها و نیز عملکرد وی در دوران حضور بیش از ۲ ساله‎اش در کاخ سفید را به منظور آشنایی با موقعیت فعلی‎اش در میان رقبا ضروری ساخته است.

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در حالی رسما آغاز شد، که از جمهوری خواهان «دونالد ترامپ» و از دموکرات‌ها حدود ۲۰ کاندیدا برای شرکت در این رقابت اعلام آمادگی کردند.

کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ فعالیت خود را با برگزاری گردهمایی در «اورلاندو» ایالت فلوریدا رسما آغاز کرد. با مشاهده چالش‌های متعدد آمریکا در عرصه‌های داخلی و خارجی و نیز نتایج نظرسنجی‌ها از موقعیت نامطلوب ترامپ در یک و سال نیم باقی مانده تا انتخابات، بررسی کارنامه رئیس جمهور غیرمعمول آمریکا ضروری به نظر می‌رسد.

همه دلایل ناکامی احتمالی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ - 3

چالش‌های عرصه داخلی

ترامپ که در سال ۲۰۱۶ با شعار «عظمت را مجددا به آمریکا بازگردانیم» موفق شد با برتری در آرای الکترال، «هیلاری کلینتون» رقیب دموکرات خود را شکست داده و کلید اتاق بیضی شکل کاخ سفید را در دست بگیرد، در برنامه‎های خود وعده‌های متعددی برای تحقق شعار مذکور و ایده «اول آمریکا» مطرح کرده بود. عدم تحقق یا تحقق ناکامل این وعده‌ها نقش مهمی در بی اعتمادی جامعه آمریکا به ترامپ و بروز شکاف‌های متعدد در حلقه سیاستگذاران در واشنگتن داشته است.

ریاست جمهوری ترامپ از همان بدو امر با چالش‌های مهم و نفس گیری همراه بوده است. رسوایی جنسی و پرداخت حق السکوت که در نهایت به محکومیت وکیل ترامپ به زندان منجر شد، به موازات اتهام مداخله روسیه در پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ که همچنان پس لرزه هایش را در آمریکا شاهد هستیم، هنوز پاشنه آشیلی برای وی محسوب می‌شوند که با هر بار طرح موضوع استیضاح از سوی مخالفان با شدت مجددا مطرح می‌شود.بیشتر بخوانید: افزایش حمایت از استیضاح ترامپ در آمریکا

ترامپ که در دوران ریاست جمهوری خود به دفعات شمشیر داموکلس استیضاح را بر سرش احساس کرده که بنا به اظهارات نزدیکانش گاهی سبب اضطراب بیش از حد وی می‌شده، به دلیل شخصیت نامتوازن و غیرمعمولش کابینه‌ای متزلزل و بی ثبات داشته است. تغییرات مکرر مهره‌های کلیدی کابینه به دلایل عمدتا شخصی و اختلاف نظر ناشی از مخالفت این افراد با تندروی‌های ترامپ، ضمن ثبت رکوردی تاریخی در این زمینه، شکاف‌های داخلی در کشور را نیز تشدید کرده‏‎اند.

همه دلایل ناکامی احتمالی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ - 8

اتخاذ سیاست «تحمل صفر» برای مقابله با موج مهاجران به کشور علاوه بر انتقادات بین المللی و داخلی و طرح مباحث نقض قوانین انسان دوستانه توسط آمریکا، در نهایت به تعطیلی ۳۵ روزه دولت آمریکا منجر شد. این سیاست که در راستای تحقق وعده انتخاباتی دیوار مرزی آمریکا و مکزیک اتخاذ شده بود، ترامپ را به مواجهه با کنگره واداشت. مخالفت کنگره با تصویب بودجه حدودا ۶ میلیارد دلاری احداث دیوار مرزی، تعطیلی ۳۵ روزه دولت آمریکا با پیامد‌ها و هزینه‌های سنگین اقتصادی را در پی داشت. ترامپ که در ۲۲ دسامبر سال ۲۰۱۸ (۱ دی ۱۳۹۷) دولت را تعطیل کرد، در نهایت مجبور شد به دلیل مقاومت کنگره و دموکرات‌های مجالس نمایندگان و سنا موضع خود را تعدیل کند.بیشتر بخوانید: تعطیلی دولت فدرال و دیوارکشی در مرزها؛ ۲ چالش پیش روی رئیس جمهور آمریکا

سیاست ضد مهاجرتی ترامپ از سوی دیگر، سفیدبرترانگاری و محدودیت‌های متعدد برای رنگین پوستان به ویژه سیاهپوستان را در پی داشت. به نظر می‌رسد این سیاست تنها مرهمی برعقده‌های فروخورده «آمریکایی‌های فراموش شده» یا همان طبقه کارگر سفیدپوست بوده و نتیجه‌ای جز هزینه‌های اقتصادی و سیاسی متعدد و به ویژه قربانی شدن کودکان مهاجر نداشته است.

بلایای طبیعی اعم از سیل و آتش سوزی در دولت ترامپ به سنگ محک دیگری برای دولت وی تبدیل شدند. ناتوانی دولت وی در مهار این بلایا، شمار زیاد تلفات و خسارات و تاخیر در بازسازی مناطق حادثه دیده به دلایل سیاسی و نوعی تلافی جویی به محلی برای مناقشات داخلی مبدل شد.بیشتر بخوانید: رفتارهای خشونت آمیز ماموران آمریکایی با مهاجران

اصلاح متمم دوم قانون اساسی در مورد حمل اسلحه و حذف اوباماکر که به کرات در وعده‌های انتخاباتی ترامپ مطرح می‌شد، هر دو با شکست مواجه شدند. در مورد نخست ترامپ در پی مواجهه با مخالفت کمپین‌های ضد اسلحه، اعتراضات گسترده مردمی، مخالفت برخی از ایالت‌ها با مداخله دولت فدرال در امور داخلی خود و نرخ رو به رشد جنایات با اسلحه از موضع خود مبنی بر آزادی حمل سلاح در همه ۵۰ ایالت آمریکا عقب نشینی کرد. اما حذف اوباماکر که مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی ارزان‌تری را در اختیار مردم قرار می‌داد، تصویب طرح جایگزین را به دنبال نداشته و هزینه درمانی و بهداشتی سنگینی را بر طبقات نیازمند وارد ساخت.

همه دلایل ناکامی احتمالی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ - 14

نتیجه همه این ناکامی‌ها در نهایت در انتخابات میان دوره‌ای کنگره در سال ۲۰۱۸ خود را به شکل واضح آشکار کرد؛ دموکرات‌ها ضمن بهبود موقعیت خود در سنا، کنترل مجلس نمایندگان را در دست گرفتند.

چالش‌های عرصه خارجی

بررسی الگوی رفتاری سیاست خارجی آمریکا در دوران دونالد ترامپ و دیپلماسی توییتری وی، نشان دهنده سیاست‌های تهاجمی بی حاصلی است که در موارد متعدد شکست خورده یا بی نتیجه رها شده‌اند.بیشتر بخوانید: سیاست خارجی ترامپ ترکیبی از اطلاعات نادرست و احساسیترامپ تاکنون درگیری‌های متعددی را با کشور‌های مختلف پدید آورده است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

• جنگ تجاری با چین که به حوزه‌های مختلف روابط دو کشور سرریز شده و باز کردن گره کور تنش‌های واشنگتن و پکن در موضوعات دریای چین جنوبی، تایوان، هوآوی، و … را بیش از پیش دشوار می‌کند.

همه دلایل ناکامی احتمالی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ - 19

• فرآیند خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی به رغم برگزاری ۲ نشست سران واشنگتن و پیونگ یانگ و تعارفات مبالغه آمیز ترامپ که در نهایت با بازگشت «کیم جونگ اون» به آزمایش‎های موشکی و استیصال واشنگتن در مقابل آن بی نتیجه ماند.

• به رسمیت شناختن سرکرده شورشیان ونزوئلایی به عنوان رئیس جمهور رسمی این کشور و تهدید کاراکاس به مداخله نظامی که در نهایت با ناکامی کودتا‌های طراحی و هدایت شده در واشنگتن به لفاظی علیه دولت قانونی «نیکلاس مادورو» محدود شد.

• خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران و اعمال مجدد تحریم‌های لغو شده. واشنگتن در پی این اقدام در راستای به انزوا کشاندن ایران و وادار ساختن این کشور برای حضور پای میز مذاکره برای توافق جدید از طریق ایجاد کمپین فشار حداکثری بر ایران، تشکیل کارگروه اقدام علیه ایران، اتخاذ سیاست به صفر رساندن صادرات نفت ایران و اخیرا تشدید تنش‌ها با تهران در خاورمیانه، تلاش‌های بسیاری انجام داد که جملگی ناکام ماندند. اعطای معافیت‌های تحریمی، عقب نشینی از شروط ۱۲ گانه، ارائه شماره تماس برای برقراری ارتباط و اقداماتی از این دست موید شکست سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران بوده است.بیشتر بخوانید:پایان هژمونی آمریکا؛ چگونه واشنگتن در راه تضعیف خود گام برداشت• جنگ تعرفه‌ای علیه کشور‌های مختلف از جمله هند، مکزیک و اتحادیه اروپا

• اصرار بر ادامه روابط دوستانه با عربستان و امتناع از لغو قرارداد تسلیحاتی با ریاض در پی قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی و به رغم انتقادات جهانی از جنایات جنگی عربستان در یمن

• نقض معاهدات و پیمان‌های بین المللی از جمله؛ معاهده منع موشک‌های میان برد هسته‌ای، برنامه جامع اقدام مشترک، توافق اقلیمی پاریس، توافق تجاری نفتا، خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل، پیمان تجاری اقیانوس آرام (TPP)، یونسکو، پیمان مهاجرتی سازمان ملل موسوم به نیویورک، …

• مانع تراشی در مسیر قرارداد تسلیحاتی ترکیه با روسیه و تهدید آنکارابیشتر بخوانید: اهرم سیاست خارجی آمریکا با فروش تسلیحات ؛ کشور‌های مقصد چگونه انتخاب می‌شوند؟• ناکامی طرح به اصطلاح صلح موسوم به معامله قرن

• تشدید و تعمیق شکاف‌ها و اختلاف نظر‌ها با اتحادیه اروپا و کشور‌های اروپایی به عنوان متحدان سنتی

• و …

بررسی کارنامه ترامپ در مسند ریاست جمهوری از ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ (۳۰ دی ۱۳۹۶) تا ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹ (۲۸ خرداد ۱۳۹۸) همزمان با آغاز به کار کمپین انتخاباتی وی حاکی از ناکامی رئیس جمهور آمریکا در دستیابی به اهداف و وعده‌های اعلام شده در انتخابات دور پیشین است، اما پیش بینی نتایج انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا همچنان کار دشواری به نظر می‌رسد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شبیه سازی شهر موشکی سپاه در شبکه چینی +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، صفحه اینستاگرام «اینستاخبر» در جدید‌ترین پست خود نوشت: برنامه تلویزیونی «وضعیت نظامی» شبکه «شنجن» چین در جدیدترین برنامه خود به بررسی موشک‌های بالستیک ایران پرداخت. در این قسمت از برنامه ابتدا به تاریخچه ساخت موشک شهاب ۳ و برد آن می‌پردازد و سپس شهر موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و چگونگی شلیک‌های موشک‌ دوربرد سپاه شبیه‌سازی و بررسی می‌گردد. نکته حائز اهمیت اذعان این شبکه چینی به قدرت موشکی سپاه است. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود

مدیریت مصرف برق در روسیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، مردم روسیه در زمان خرید وسائل برقی به میزان مصرف انرژی کالا بسیار اهمیت می‌دهند و برای استفاده بهینه به توصیه‌های دفترچه راهنما و فروشندگان بدقت عمل می‌کنند.
الفالف1 روز قبل
بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلا در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد.
تابناکتابناک1 روز قبل
سفیر بریتانیا در واشنگتن معتقد است که تنها دلیل خروج ترامپ رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای مربوط به احساسات شخصی وی نسبت به باراک اوباما رئیس جمهور پیشین است. سفیر بریتانیا کیم داروک در ماه مه ۲۰۱۸ در یک ایمیل دیپلماتیک نوشته است: «دولت آمریکا بر اساس وندالیسم دیپلماتیک عمل میکند، رفتارهایش به نظر تنها به دلایل ایدئولوژیک و شخصیتی است - این توافق (هسته‌ای) اوباما است.» در ماه مه ۲۰۱۸، وزیر امور خارجه بریتانیا، بوریس جانسون به واشنگتن رفت تا تلاش کند تا ترامپ را متقاعد سازد تا از توافق هسته‌ای ایران خارج نشود. دونالد ترامپ برای مدت طولانی از این توافق انتقاد کرده است و ایالات متحده را در تاریخ ۸ می‌۲۰۱۸ از آن خارج کرد. اولین دسته از گزارش‌های افشا شده کیم داروک در آخر هفته گذشته موجب آشفتگی روابط بین بریتانیا و نزدیکترین متحدش آمریکا شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اواخر ژوئن گذشته، نشست بی‌سابقه‌ای بین مستشاران امنیت ملی از آمریکا، روسیه و اسرائیل، با میزبانی نتانیاهو و تحت عنوان «اخراج ایران از سوریه» برگزار شد. در ادامه این مطلب آمده است: در اواخر ژوئن گذشته، نشست بی‌سابقه‌ای بین مستشاران امنیت ملی از آمریکا، روسیه و اسرائیل، با میزبانی نتانیاهو و تحت عنوان «اخراج ایران از سوریه» برگزار شد. در حالی که هآرتص این حملات را نتیجه تفاهم‌های صورت‌گرفته در نشست اخیر بین مسئولان آمریکا، روسیه و اسرائیل، محسوب کرد. ایران به تدریج متوجه مسامحت روس‌ها در قبال حملات مداوم اسرائیل به پایگاههای ایرانی در سوریه شده است. امروز، ایرانی‌ها در مورد دلایل آزادی عمل اسرائیل در آسمان سوریه؛ به‌ویژه در منطقه محافظت شده با سامانه‌های دفاعی روسیه، صحبتی نمی‌کنند.

نشت مواد رادیو اکتیو از زیردریایی شوروی پس از ۳۰ سال! (+تصاویر و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
زیردریایی در عمق ۱۶۵۹ متری آب به همراه یک راکتور هسته‌ای و دو اژدر هسته‌ای حامل پلوتونیوم قرار گرفته است. عصرایران- کامسومولت یکی از پرحاشیه‌ترین تجهیزات نظامی شوروی سابق است که حدود ۳۰ سال قبل دچار حادثه شد. این زیردریایی هسته‌ای یک نمونه آزمایشی با ۱۱۷٫۵ متر طول بود که در سال ۱۹۸۳ تولید و ۶ سال بعد در ۷ اوریل سال ۱۹۸۹ غرق شد. زیردریایی در عمق ۱۶۵۹ متری آب به همراه یک راکتور هسته‌ای و دو اژدر هسته‌ای حامل پلوتونیوم قرار گرفته است. هم اکنون با آنکه زیردریایی در عمق ۱۶۵۹ متری آب قرار داد که بیشتر از مقاومت لایه تیتانیومی آن است اما همچنان بصورت یک تکه باقی مانده و متلاشی نشده است.

نظرها

اخبار بیشتر