وزیر ارشاد: رسانه‌های محلی موتور پیشران توسعه منطقه‌ای هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
وزیر ارشاد: رسانه‌های محلی موتور پیشران توسعه منطقه‌ای هستند

وزیر ارشاد: رسانه‌های محلی موتور پیشران توسعه منطقه‌ای هستند

فارسخبرگزاری فارس |
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه رسانه‌های محلی موتور پیشران توسعه منطقه هستند، بیان کرد: به اندازه‌ای که رسانه‌های محلی می‌توانند باعث پیشرفت و توسعه شوند، ممکن است که رسانه‌های کشوری به این اندازه موتور توسعه نباشند.

به گزارش خبرگزاری فارس از دماوند، سیدعباس صالحی امشب در بیست و پنجمین سالگرد انتشار نشریه ره‌آورد به عنوان قدیمی‌ترین نشریه استان تهران در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند اظهار کرد: در دوره نهضت ملی و انقلاب اسلامی جریان عظیمی در دماوند وجود داشت و مردم این شهرستان در حوزه‌های مختلف معاصر نقش تأثیرگذاری داشتند.

وی با اشاره به نقش رسانه‌های محلی افزود: رسانه‌های محلی و منطقه‌ای در کنار رسانه‌های کشوری، کارکردهای خاص خود و مستقلی را دارند؛ در واقع، رسانه‌های محلی حافظ هویت هستند.

*رسانه‌های محلی حافظان هویت منطقه هستند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با مطالعه برخی شماره‌های نشریه ره‌آورد به این نتیجه رسیدیم که رسانه‌های محلی حافظان هویت منطقه هستند؛ گاهی دچار اختلالات حافظه هستیم و جامعه‌ای که این حافظه را از دست دهد، دچار اختلال است که نشریات محلی کمک می‌کنند تا این اختلالات کمتر شود.

صالحی با بیان اینکه نشریه ره‌آورد تلاش داشته که دماوند را به حافظه هویت سیاسی و اجتماعی خود نزدیک‌تر کند، تصریح کرد: هویت برخی از جوامع سیاسی است که اگر حافظه آنها از بین برود، دچار اختلال می‌شوند.

وی بیان کرد: وقتی هویت سیاسی و اجتماعی یک منطقه شناسنامه‌دار شود، این شناسنامه خیلی به کمک کارهای جاری و آینده آن منطقه می‌آید و جریان سیاسی در شهرستان دماوند با کمک ره‌آورد احساس شناسنامه‌دار بودن می‌کند و این صرفا شناسنامه نیست، بلکه تعلیم آموزه‌های سیاسی اجتماعی را نیز به همراه دارد.

*رسانه‌ها حافظه هویت منطقه را شکل می‌‌دهند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه افزود: حافظه هویتی، اجزای دینی و آیینی شهرستان است که بخش مهمی از هویت ما حتی قبل از اسلام هویت دینی ما بوده است که این بخش نیز اگر کم حافظه شود، دچار خطراتی خواهد شد و گاهی تجربه‌های کوچک به اتفاقات بزرگی تبدیل می‌شوند.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

صالحی گفت: یکی دیگر از کارکردهای رسانه‌های محلی این است که حافظه هویت منطقه را شکل می‌‌دهند و از گسست آن جلوگیری می‌کند؛ در زمان حاض به نگهبانان حافظ هویتی نیاز داریم و رسانه‌ها می‌توانند نقش حافظ هویت را ایفا کنند و به زبان‌ها، گویش‌ها و رنگ‌های مختلف منطقه بپردازند.

وی تصریح کرد: رسانه می‌توانند نسبت به بازخوانی آنچه به حفظ هویت می‌انجامد، کمک کنند؛ حافظ هویت خرده فرهنگی اهمیت زیادی دارد که رسانه می‌تواند برابر هویت صیال‌بخش، وحدت را حفظ کند.

*رسانه‌های محلی به توسعه مشارکت‌های مدنی کمک کنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه رسانه‌های محلی موتور پیشران توسعه منطقه هستند، بیان کرد: به اندازه‌ای که رسانه‌های محلی می‌توانند باعث پیشرفت و توسعه شوند، ممکن است که رسانه‌های کشوری به این اندازه موتور توسعه نباشند.

صالحی ادامه داد: کسانی که در حوزه خیران اجتماعی و سرمایه‌گذاران توسعه منطقه هستند، باید مورد معرفی قرار گیرند و تکثیر شوند؛ رسانه‌های محلی می‌توانند به توسعه مشارکت‌های مدنی نیز کمک کنند و این موضوع را به سمت توسعه منطقه سوق دهند.

وی تصریح کرد: امیدواریم ره‌آورد و ره‌آوردهای فراونی که در کشور وجود دارند، دست به دست هم دهند و ایران اسلامی را در شرایط گام دوم انقلاب اسلامی یاری دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: از گام نخست انقلاب با همه سختی‌ها عبور کردیم و با نقطه‌های پیشرفت به جلو آمدیم، اما گام دوم انقلاب پیش‌رو است و امیدواریم رسانه‌ها بتوانند انقلاب اسلامی را که با خون شهدا آبیاری شده به جلو پیش ببرند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور13 ساعت قبل
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد. به گزارش نامه نیوز، میترا استاد همسر محمد علی نجفی شهردار سابق تهران و وزیر آموزش و پرورش اسبق کشور هفتم خردادماه در حمام خانه خود در منطقه سعادت آباد تهران با شلیک گلوله کشته شد. محمد علی نجفی ساعاتی پس از این جنایت با معرفی خود به پلیس آگاهی تهران به قتل همسرش اعتراف کرد. نجفی حتی تاکید داشت که پیش از این درگیری خونین چندین مرتبه به میترا استاد پیشنهاد جدایی و طلاق با پرداخت تمام حق و حقوق را داده است، ولی مقتوله عنوان کرده که حاضر به جدایی نیست. مسعود استاد در مورد میزان دارایی‌هایی شخصی میترا استاد گفت: خواهرم هیچ سرمایه‌ای نداشت و هیچ سرمایه‌ای از او باقی نمانده است.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
تشکیلات سیاه و مافیایی رجوی بالاخره به محوریت «مریم قجرعضدانلو»، ملقب به مریم رجوی، بعد از سال‌ها لاپوشانی مرگ مرموز سرکرده مجاهدین مسعود رجوی، ۲۱ تیرماه ۱۳۹۸ با نصب بیلبوردی در زندان مانز آلبانی، موسوم به اشرف ۳، خبر مرگ او را تایید کرد. رسانه‌های مختلف نیز درباره‌ خبر مرگ مسعود رجوی نوشتند: «عکسی در توییتر درباره منافقین منتشر شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت. بسیاری از آنها می‌گفتند کاش رجوی برای تمام کارهای مجرمانه‌اش و کشتن افراد بی‌گناه به مجازات می‌رسید: فره: «مسعود رجوی کی مرده؟! به راستی که مسعود رجوی کثیف‌ترین و خائن‌ترین ایرانی است.»، هوی: «مسعود رجوی به درک نائل گردید. به همین دلیل تلاش کرده‌اند با مخفی نگه داشتن مرگ مسعود رجوی گروهک منافقین را سر پا نگه دارند.
فراروفرارو12 ساعت قبل
فرارو- امیر هاشمی مقدم؛ این روز‌ها رسانه‌های ترکیه پر است از اخباری درباره هزاران گردشگر سرگردان ایرانی در آنتالیا. بر پایه گزارش رسانه‌های ترکیه و نیز سخنان برخی از آژانس‌های ایرانی، بین پنج تا شش هزار نفر ایرانی به این جشنواره رفتند. در هوای گرم و شرجی آنتالیا، گردشگران ایرانی با چمدان‌های‌شان روبروی ورودی محل جشنواره روی زمین نشسته‌اند. هرچند آن‌ها قرار بود جشنواره موسیقی برگزار کنند و نهایتا گفتند به مسافران ایرانی چادر می‌دهیم با چنین شرایطی. اما برخی از مسافران انتظار دارند که همه هزینه سفرشان باز گردانده شود.» البته به نظر نمی‌آید این سخن که گردشگران ایرانی هم مقصر بودند، چندان منطقی باشد.

پیگیری موضوع مالیات بر ارزش افزوده در مجلس

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ موضوع اصلاح قانون جامع مالیاتی با محوریت مالیات بر ارزش افزوده به زودی در مجلس مطرح می‌شود، مالیاتی که برای حمایت از تولید و اخذ مالیات از مصرف کننده طراحی شده، اما در اجرا با مشکلاتی مواجه بوده است.

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تا این که ناگهان پنج شنبه شب، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خوشحالی ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی که به ناو آمریکایی USS Boxer نزدیک شده بود سرنگون شده است. چندین کشور در دنیا مثل استرالیا، اسپانیا، فرانسه و چین از جمله دارندگان این نوع از شناورها به حساب می‌آیند. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناوها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. ناو USS Boxerاین ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند.
افکارنیوزافکارنیوز6 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا که در کشورش به دلیل ناموفق بودن سیاست موسوم به «فشار حداکثری علیه ایران» مورد انتقاد قرار گرفته دوشنبه مدعی شد اینکه بخواهد با ایران توافق کند دارد برای او دشوارتر می‌شود. اینکه بخواهم با آنها توافق کنم، دارد برای من دشوارتر می‌شود.» رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که آمریکا آماده بدترین اتفاقات با ایران است. ترامپ، علاوه بر این، ایران را «کشور پیشرو در ترویسم» توصیف کرد. ترامپ در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا آمریکا به مذاکره با ایران نزدیک‌تر شده است گفت: «ایران نمی‌داند کجای کار است … کشور خیلی درهم و برهمی هستند … کشورشان آشفته است. ما آماده‌ بدترین اتفاقات هستیم.» رئیس‌جمهور آمریکا اضافه کرد: «ایران کشوری مذهبی است ولی خیلی دروغ می‌گویند.

نظرها

اخبار بیشتر