چرا افزایش قیمت طلا گریزناپذیر است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی

چرا افزایش قیمت طلا گریزناپذیر است؟

الفخبرگزاری الف |
بانک های مرکزی هر کشور یکی از بزرگترین خریداران طلا در جهان هستند حال چه اتفاقی در حال رخ دادن است که این بانک ها در حال افزایش دادن ذخایر طلا خود هستند؟

به گزارش خبرآنلاین به نقل از راشاتودی، در چند ماه اخیر بانک‌های مرکزی یکی از بزرگترین خریداران طلا در جهان بوده‌اند و قطعا دلیل اقتصادی پشت این عملکرد آنها نهفته است.

از سال گذشته تا سال ۲۰۱۹ بانک‌های مرکزی بیشترین میزان طلا طی ۶ سال گذشته را خریداری کردند که این میزان تقریبا ۱۴۵٫۵ تن است و این میزان نسبت به سال گذشته ۶۸ درصد رشد پیدا کرده است.

ذخایر طلای بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۱۷ تقریبا ۳۷۵ تن بوده است و این در حالی است که ذخایر این بانک‌ها در اواخر سال ۲۰۱۸ و اوایل سال ۲۰۱۹ به ۶۵۱ تن رسیده است.

این افزایش ذخایر طلای بانک‌ها از سال ۱۹۶۷ تا کنون بی سابقه بوده است و آنچه که از شواهد پیداست در حال حاضر بانک‌ها به سوی ذخیره هرچه بیشتر طلا حرکت می‌کنند.

چه کشورهایی در حال افزایش ذخایر طلای خود هستند؟

در حال حاضر بانک‌های مرکزی کشورهایی که سیاستشان در مقابل آمریکا است در حال افزایش ذخایر طلای خود هستند.

طبق معمول بزرگترین خریدار طلا روسیه است که در سال ۲۰۱۸ به اندازه ۲۷۴٫۳ تن طلا خریداری کرده است و ذخایر طلای بانکی این کشور ۸۴ درصد رشد پیدا کرده است.

ترکیه کشور دیگری است که سیاست‌های روسیه در تقابل با واشنگتن را در پیش گرفته است و به خط کشورهای ایران، چین و روسیه پیوسته است.

ترکیه ۳۸ درصد از اوراق قرضه امریکا را فروخته است و روز به روز به ذخایر طلای خودش اضافه می‌کند. در این بین فیلیپین نیز به این کشورها پیوسته است و در حال افزایش ذخایر طلای خود در بانک مرکزی است.

چه کشورهایی در حال کاهش ذخایر طلای خود هستند و چرا؟

در این میان بانک‌های مرکزی برخی کشورها نیز در حال کاهش ذخایر طلای خود هستند که می‌توان به قزاقستان، اکوادور، قطر، صربستان و کلمبیا اشاره کرد.

این کشورها در جهت حمایت از معدن داران خود در حال کاهش دادن ذخایر طلایشان هستند.

در سایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

چرا طلا؟

دلیل محبوبیت طلا در بین مردم و دلتمردان بسیار زیاد است. در این وضعیت اما یکی از این دلایل فرار کردن از دست امریکا است.

در واقع افزایش ذخایر طلای بانک‌ها باعث می‌شود تکیه این کشورها بیشتر بر روی طلا باشد تا دلار امریکا و همین باعث کاهش وابستگی کشورها به دلار امریکا می‌شود.

به طلا اعتماد خواهیم کرد

طلا سرمایه‌ای قابل اعتماد است. با توجه به اطلاعات سازمان دارایی و پول جهانی طلا در طول ۵۰۰۰ سال گذشه همواره توانسته است قدرت خریدش را حفظ کند و هیچ وقت به فلز بی ارزشی تبدیل نشده است.

طلا یک منبع سرمایه گذاری بین المللی است به گونه‌ای که بانک مرکزی کشورها، سرمایه گذاران بزرگ و حتی تک تک افراد از آن برای سرمایه گذاری استفاده می‌کنند.

راشاتودی در این خصوص نوشته است: در واقع همه بحث ما به اعتماد برمی گردد ما (روسیه، اروپا، چین، ترکیه و …) دیگر نمیتوانیم به امریکا اعتماد کنیم به دلیل اقدامات اخیر او در عرصه بین الملل و متزلزل کردن جایگاه بین المللی سایر کشورها به همین دلیل به یک پشتوانه قوی‌تری نیاز خواهیم داشت و در اینجا طلا می‌تواند این وظیفه را بر عهده بگیرد.

از بین رفتن اعتماد جهانیان نسبت به ترامپ

اتفاق عجیبی در حال رخ دادن است. می گویند چایگاه امریکا در افکار عمومی تغییر کرده است. بسیاری قبل از اینکه در مورد امریکا صحبت کنند برای بار دوم در موردش فکر میکنند چرا که شاید امریکا تصمیم جدیدی گرفته باشد و سیاست‌های جدیدی را پیش گرفته باشد.

همه دلایلی که گفته شده باعث افزایش ذخایر طلای بانک‌های مرکزی جهان طی یک سال گذشته بوده است و پیش بینی می‌شود حجم خریداری طلا در ماه‌های پیش رو روز به روز افزایش پیدا کند و همین اتفاق باعث افزایش ارزش طلا در بازار جهانی خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | شاهکار جدید احمدی‌نژاد؛ آموزش ساخت ماسک ضد کرونا، پای صندوق رای!

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

تعطیلی مدارس تهران به دلیل پیشگیری ار شیوع کرونا

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل

همخوانی قطعه مرغ سحر مقابل محل بستری محمدرضا شجریان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

مانور مقابله با ویروس کرونا در چین +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

نتایج انتخابات پایتخت اعلام شد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم | همخوانی «مرغ سحر» عاشقان شجریان با چشمان گریان، در حضور همایون

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز: جمع زیاد هواداران استاد محمدرضا شجریان که برابر بیمارستان جم چشم انتظار خبر سلامتی این هنرمند بی همتای موسیقی ایرانند، یک صدا و در حضور همایون فرزند استاد، ترانه معروف مرغ سحر را همراه با اشک‌و گریه همخوانی کردند.

نظرها

اخبار بیشتر