وزیر ارشاد: رسانه‌های محلی موتور پیشران توسعه محلی و منطقه‌ای هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
وزیر ارشاد: رسانه‌های محلی موتور پیشران توسعه محلی و منطقه‌ای هستند

وزیر ارشاد: رسانه‌های محلی موتور پیشران توسعه محلی و منطقه‌ای هستند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه "یکی از کارکردهای رسانه‌های محلی، شکل دادن به حافظه و هویت منطقه‌ای است"، گفت: رسانه‌های محلی حافظ هویت خرده‌فرهنگ‌ها و به نوعی موتور پیشران توسعه محلی و منطقه‌ای هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی عصر پنجشنبه (۳۰ خرداد) در آئین بیست و پنجمین سالگرد انتشار نشریه ره‌آورد در شهرستان دماوند، خاطرنشان کرد: رسانه‌ها به ویژه در عصر جدید به عنوان رکن چهارم قوای حاکمیت ایفای نقش می‌کنند و به کمک این رکن می‌آید تا بهتر به وظایف خود عمل کنند.

او ادامه داد: رسانه‌های محلی و منطقه‌ای در کنار کارکردهای ویژه خود کارکرد کشوری نیز دارند و همین کارکردهای متفاوت، متمایز و مستقل آن‌ها سبب اهمیت رسانه‌های محلی شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: رسانه‌های محلی حافظان هویت منطقه هستند، گاه دچار اختلالات حافظه هستیم و جامعه‌ای که این حافظه را از دست دهد دچار اختلال است بنابراین نشریات محلی کمک می‌کنند تا این اختلالات کمتر شود.

صالحی تصریح کرد: برخی از هویت‌های جوامع هویت سیاسی است که اگر این حافظه از بین رود دچار اختلال می‌شوند، نشریه ره‌آورد حافظه اجتماعی و سیاسی شهر را به یکدیگر نزدیک کرده است.

او یادآور شد: وقتی هویت سیاسی و اجتماعی یک منطقه شناسنامه‌دار شود این شناسنامه به کمک آیندگان آن منطقه می‌آید همچنان که امروز جریان سیاسی در شهرستان دماوند با کمک ره‌آورد احساس شناسنامه‌دار بودن می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه یکی از کارکردهای رسانه‌های محلی شکل دادن به حافظه و هویت منطقه‌ای است گفت: حافظه هویتی اجزای دینی و آئینی هر شهرستانی است که بخش مهمی از هویت ما حتی پیش از اسلام هویت دینی ما بوده است که اگر این بخش کم حافظه شود دچار خطرات جدی خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در کنار به وجود آوردن حافظه و هویت، موضوع نگهداشت و حفاظت از آن نیز امری مهم است که یکی از نقش‌های رسانه‌های محلی نگهبانی از هویت‌ها است که می‌توانند در عین حفظ ریشه، تنوع نیز ایجاد کنند.

او در پایان گفت: رسانه‌های محلی حافظ هویت خرده‌فرهنگ‌ها هستند که اهمیت بسیاری در کنار هویت‌های ملی دارند و به نوعی موتور پیشران توسعه محلی و منطقه‌ای هستند؛ از این‌رو کسانی که در حوزه خیران اجتماعی در منطقه فعال هستند باید معرفی و الگوسازی شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نتایج انتخابات پایتخت اعلام شد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

گفتگوی متفاوت با زن خائن کرجی + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
تو دستور قتل دادی؟ نه من هرگز نمی‌خواستم شوهرم به قتل برسد. باور می‌کردی؟ نه، باور نمی‌کردم، زنگ زدم به شوهرم جواب نمی‌داد و در آن لحظه خودم را بدبخترین آدم روی زمین دیدیم. تصمیم داشتی با حمید ازدواج کنی؟ نه، میخواهم یک جا دنیا بروم که هیچ کسی نباشد و با فرزندانم در آرامش زندگی کنم من یک روز خوش در زندگی ام ندیدم. به نظرت خانواده شوهرت برای حمید رضایت می‌دهند؟ نمی دانم، مادرشوهرم زنی دلسوز و مهربان است. قبل از ادواج به حمید علاقه داشتی؟ نه، من زیاد حمید را ندیده بودم و بچه بودم که ازدواج کردم.

کاهش ۱۹ درصدی مشارکت مردم در انتخابات مجلس+ فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
آتش سوزی مهیب سبب سوختن کامل ۴۰ واحد تجاری در بازار بابل شده است. مازیار حسنی مدیرعامل سازمان آتش نشانی بابل در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سوختن کامل ۴٠ واحد تجاری در آتش‌سوزی مهیب در بازار بابل از مصدومیت چهار آتش نشان در عملیات امدادرسانی خبر داد و گفت: آتش‌نشان بابلی در عملیات مهار آتش‌سوزی پاساژ ابراهیمی واقع در خیابان بازار بابل دچار مصدومیت شدند. وی افزود: دو نفر از آتش‌نشانان به خاطر ضرب‌دیدگی دست و پا و ۲ نفر نیز به دلیل مشکلات تنفسی دچار مصدومیت شدند که حال عمومی مصدومین خوب گزارش شد. وی ادامه داد: همچنین حدود ۴۰ واحد تجاری در این آتش‌سوزی گسترده به طور کامل در آتش سوخت و سقف چندین واحد تجاری نیز به دلیل حجم گسترده آتش، دچار ریزش شد. حسنی گفت: ۱۹ خودروی آتش‌نشانی شامل ۱۱ خودرو از بابل و ۸ خودرو از شهرهای بابلسر، امیرکلا، قائم‌شهر، آمل و ساری با حدود ۷۰ آتش‌نشان در این عملیات حضور داشتند.

تعطیلی مدارس تهران به دلیل پیشگیری ار شیوع کرونا

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
وی ادامه داد: روز چهارشنبه هفته گذشته اولین مورد مبتلا به کرونا ویروس شناسایی شد و ما فکر می‌کنیم که ۲۰ تا ۲۵ روز قبل از روش شناسایی اولین مبتلا، ویروس وارد قم شده است؛ در قم اکنون آموزش‌ها داده‌ شده و همه آمادگی‌ها وجود دارد. برکاتی با بیان اینکه گسترش بیماری کرونا و رفع نگرانی مردم، دو نگرانی اصلی ما هست، افزود: در مدارس هم دو بحث را مهم‌ می‌دانیم؛ اول اینکه آموزش لازم داده شود و اینکه سطح‌های فیزیکی حتما ضدعفونی شود. وی اضافه کرد: فاصله دانش‌آموزان در کلاس‌ها به حد ایمن برسد و بنابراین باید مراقبت‌های لازم انجام شود؛ افرادی که بیماری مزمن شامل کبد و ریه و … دارند بیشتر در معرض آلودگی هستند و باید تمهیداتی برای آنها در نظر گرفته شود. مدیرکل سلامت، جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت تصریح کرد: سرویس‌ها و مدارس باید به‌خوبی کنترل شوند و اگر دانش‌آموزان علائمی داشتند باید از در منزل از رفت‌وآمد آنها ممانعت شود. وی با تأکید بر اینکه امیدواریم با کنترل کانون قم‌ این بیماری به حالت کنترل برسد، افزود: به‌جز برخی از موارد ضروری، تمام کارگاه‌ها و سیمنارها لغو شده است.

نظرها

اخبار بیشتر