محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
امکان ندارد که هم محمد خاتمی راست بگوید و اعلام کند که تقلب نشده است، و هم محمدرضا خاتمی راست بگوید و اعلام کند که 8 میلیون تقلب شده است، بالأخره ادعای یکی از دو برادر دروغ است.

سرویس سیاست مشرق - در پی دادگاهی شدن محمدرضا خاتمی به‌واسطه اظهارنظری مبنی بر اینکه در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۸، ۸ میلیون تقلب شده است، اصلاح‌طلبان با خوشحالی اعلام کرده‌اند که محمدرضا خاتمی در دادگاه، نزدیک به ۸ میلیون تقلب را اثبات کرده است.

فرض را بر این می‌گیریم که اظهارات محمدرضا خاتمی، بدون هیچ خدشه‌ای، صحیح بوده است و ۸ میلیون تقلب در سال ۸۸ اثبات شده است اما سؤالاتی که برای مردم و فعالان سیاسی به وجود آمده است، نیاز به پاسخ دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

۱- چرا اصلاح‌طلبان به بدنه اصلاحات و همه مردم ایران خیانت کردند و در این ۱۰ سال پرده از تقلب ستاد انتخابات در وزارت کشور، برنداشته بودند؟ چرا

۲- چرا در بحبوحه بحران ۸۸ و در زمانی که همه مسؤولین جناح مقابل اعلام کردند که میرحسین موسوی، کروبی و هاشمی و خاتمی درباره تقلب دروغ می‌گویند، امثال محمدرضا خاتمی وارد معرکه نشدند و با این منطق قوی، چند مظلوم را از زیر بار تهمت‌ها خارج نکردند؟

۳- چرا وقتی امثال مصطفی تاجزاده در زندان حضور داشتند و اعلام کردند که هیچ تقلبی صورت نگرفته است، محمدرضا خاتمی برای خارج کردن این افراد از زندان به دلیل دروغ تقلب، هیچ تلاشی نکرد؟

۴- چرا در حال حاضر که تاج‌زاده در مناظره با زاکانی از محمدرضا خاتمی حمایت کرد، شهامت نداشت که بگوید من در زندان دروغ گفته‌ام و معتقد هستم که تقلب شده است؟

۵- چرا محمد خاتمی به عنوان رهبر اصلاحات تا به حال شهامت نداشته است که بگوید تقلب شده است، حتی در جلسات خصوصی بر خلاف اینکه بگوید تقلب شده است، اعلام کرده است که «در انتخابات ۸۸ تقلبی صورت نگرفته و من نمی‌گویم که تقلب شده است.»

۶- چرا در ایام پس از انتخابات که همه نهادهای ناظر و مجری آماده رسیدگی به شکایات نامزدها بودند، اسناد مورد نظر محمدرضا خاتمی و اصلاح طلبان که معتقدند تقلب را تایید می‌کند، به این نهادها و حتی افکار عمومی ارائه نشد و به استدلال «داماد لرستان و فرزند آذربایجان» برای تقلب استناد شد؟

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

چراهای بسیار دیگری نیز وجود دارد ولی سؤال اصلی این است که این وسط چه کسی دروغ می‌گوید؟ محمد خاتمی یا محمدرضا خاتمی؟

برای پاسخ به این سؤال دو فرض وجود دارد:

۱- بالاخره یک از این دو برادر ادعای دروغ مطرح کرده و درغگواست و هیچ احتمالی وجود ندارد که هر دو راست بگویند، با تقلب شده است یا تقلب نشده است و حد وسطی وجود ندارد

۲- به دلیل اینکه اصلاح‌طلبان میگویند محمد خاتمی رهبر اصلاحات است، اگر این فرد نسبت به اقدامات اخیر برادرش هیچ واکنشی نشان ندهد، مشخص می‌شود که وی از این رفتار و از این وضعیت رضایت دارد، لذا بدیهی است که می‌توان این استدلال را کرد که محمد خاتمی هم دروغ‌گو است و هم به دنبال فتنه‌های بعدی و تشویش اذهان عمومی است و از فتنه ۸۸ تا به امروز، به دلیل قدرت طلبی و امید برای برگشت به دایره نظام، به همه حامیان اصلاحات دروغ گفته و از ابتدا معتقد به تقلب بوده است اما مصالح قدرت طلبی‌اش مانع از گفتن حقیقت شده است.

بهرحال حالا اصلاح طلبان با یک چالش از سوی دو برادر مواجه هستند. یک طرف محمد خاتمی لیدر آنان است که پس از انتخابات ۸۸ در جلسات خصوصی بارها تاکید کرده است که تقلبی صورت نگرفته و حتی پس از آن خودش در انتخابات نیز شرکت می‌کند؛ و در طرف دیگر محمدرضا خاتمی که بعد از ۱۰ سال در دادگاه مدعی اثبات تقلب ۸ میلیونی شده است! صرف نظر از نتیجه دادگاه و آنچه محمدرضا خاتمی در دادگاه گفته است، جریان اصلاحات ابتدا باید تکلیف خود را با این دو برادر و ادعای متناقضشان روشن کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

هدف از حمله دیشب سرقت بود نه سوءقصد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
سالک با اشاره به اینکه حراست و دستگاه‌های امنیتی مجلس و نیروی انتظامی با شاهدان عینی مصاحبه کرده‌اند گفت: جمع بندی‌ها حکایت از این دارد که موضوع، سرقت بوده است البته همچنان بررسی‌ها ادامه دارد. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: حال راننده خوب­ و در بیمارستان امام خمینی (ره) در حال مداواست. وی در پاسخ به این سوال که آیا در این حادثه موضوع سوء قصد­ مطرح بوده عنوان کرد: ­ اگر سوء قصد بود باید خود من را هدف قرار می‌داد که خودم شربت شهادت بنوشم و این نکته قابل توجه است که سوء قصد نبوده است. سالک درباره مصاحبه دیشب یکی از همکارانش نیز که از سوء قصد به جان او صحبت کرده بود گفت: من به صراحت این موضوع را تکذیب می‌کنم و این حادثه طبق شواهد یک سرقت بوده است. سالک در پایان از نیرو‌های نظامی و امنیتی ­ خواست در این زمینه دقت بیشتری داشته­ باشند.

فیلم/ ماجرای پیغام محرمانه رهبر انقلاب به سیدحسن‌نصرالله

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل

اظهارات ظریف پس از ورود به نیویورک +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

آخرین گمانه‌زنی‌ها از وضعیت جسمانی آنگلا مرکل

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
این یک بیماری شایع در میان زنان است و به‌طور خاص هم در زنان هم‌سن و سال مرکل رخ می‌دهد. فقط فرد نباید راست بایستد و حرکتی نداشته باشد.» اما مساله دیگری که در اینجا مطرح می‌شود بحث حریم خصوصی است. در هر حال، به نوشته گزارشگر سی‌ان‌ان، در آلمان که قوانین حریم خصوصی بسیار سفت و سخت است، بسیاری مایلند توضیحات مرکل را بپذیرند. او می‌افزاید: «هرچند این یک مساله مربوط به حریم خصوصی باشد. در مورد مرکل، او ظاهرا در وضعیت خوبی است و هیچ چیز را (اعم از دیدارها و ملاقات‌ها) لغو نکرده است.
الفالف1 روز قبل
بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلا در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد.
ایسناایسنا1 روز قبل
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با بررسی نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها به بخش کشاورزی می‌توان به این نتیجه رسید که برآورد عددی دقیقی از میزان یارانه ارائه شده به کشاورزان وجود ندارد. علی ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز (یکشنبه) کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع جلسه امروز بررسی نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها به بخش کشاورزی و سایر عوامل تولید بود. سازمان حمایت از مصرف‌کننده، سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها مرکز پژوهش‌ها، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو گزارشاتی در این زمینه دادند. گزارش‌ها نشان می‌داد که آمار و اطلاعات دقیقی از نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها وجود ندارد. سخنگوی کمیسیون کشاورزی در پایان گفت: ما یارانه را هم در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی، هم یارانه‌های حامل‌های انرژی و هم معافیت‌های مالیاتی ارائه می‌کنیم و این یارانه‌ها پنهان نامیده می‌شود.

نظرها

(2)

خیلی سوالات الکی ای بود و بیشتر خبرسازی تحلیلی با هدف تخریب بود که البته این هم از بعضی از اصحاب رسانه بعید نیست!

3 هفته قبل

اینها دروغگ نیستند دروغگو جد وجد آباد مشرق نیوز است

3 هفته قبل

اخبار بیشتر