داستان سریالی توقیف‌های استانی/آیا ما همه با هم هستیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
داستان سریالی توقیف‌های استانی/آیا ما همه با هم هستیم؟

داستان سریالی توقیف‌های استانی/آیا ما همه با هم هستیم؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
فیلم «ما همه با هم هستیم» به کارگردانی کمال تبریزی یکی از فیلم‌های پرستاره‌ این روزهای سینمای ایران به حساب می‌آید که از ۱۵خرداد اکران شده است. نمایش این فیلم از ۲۸ خرداد با دستور دادستان در استان کرمان به دلیل لهجه‌ کرمانی یکی از بازیگران که فروشنده‌ مواد مخدر بود، توقیف شد.

انگار دیگر باید عادت کنیم بعد از اکران هر فیلمی منتظر باشیم تا خبرهای مختلف درباره‌ عدم اکران آن فیلم در سینماهای حوزه هنری یا شهرستان‌ها را رصد کنیم. فیلم‌هایی که همگی پروانه‌ ساخت می‌گیرند و بعد از آن هم پروانه‌ نمایش اما در بعضی استان‌ها از ابتدا روی پرده نمی‌روند یا بعد از مدتی توقیف می‌شوند، در تهران هم که گاهی با تحریم حوزه هنری روبه‌رو می‌شوند و گاهی هم با اعتراض یک مقام مسئول نمی‌توانند به اکران‌شان ادامه دهند. حالا چیزی که به تازگی با آن روبه‌رو شده‌ایم این است که فیلم‌ها به شکل سلیقه‌ای در استان‌های مختلف رنگ پرده را نمی‌بینند یا اینکه بعد از مدتی توقیف می‌شوند. «ما همه با هم هستیم» ساخته‌ کمال تبریزی، آخرین فیلمی است که به این سرنوشت دچار شده است. دلیلش هم ساده است با تصمیم‌گیری دادستان کرمان ادامه‌ اکران این فیلم در این استان ممنوع شد.

یکی بازیگران فیلم «ما همه با هستیم» با لهجه‌ کرمانی نقش فروشنده‌ مواد مخدر را برعهده دارد که به نظر می‌رسد همین موضوع برای توقیف یک فیلم کافی‌است. نکته‌ جالب اینکه یدالله شادمانی، بازیگر این نقش، خودش هم اهل کرمان است. دادخدا سالاری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز کرمان اعلام کرده است: «پس از رصد فضای مجازی توسط معاونت رصد فضای مجازی و معاونت حقوق عامه دادسرای مرکز کرمان و با توجه به واکنش‌های اجتماعی در بین مردم استان در خصوص لهجه کرمانی بازیگری که در نقش فروشنده موادمخدر بازی می‌کرد و به دلیل اعتراضات شدید مردمی، دستور توقیف اکران این فیلم در سطح استان کرمان صادر و اقدامات مقتضی در خصوص پیگیری موضوع انجام شده است.»

داستان سریالی توقیف‌های استانی/آیا ما همه با هم هستیم؟ - 2

فیلم‌هایی با سرنوشت مشابه

فیلم «ما همه با هستیم» اولین فیلمی نیست که این اتفاق برایش رخ داده، پیش از این فیلم «شعله‌ور» به کارگردانی حمید نعمت‌اله هم با واکنش تندی از سوی مردم استان سیستان و بلوچستان مواجه شد. مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان در متنی که در اختیار رسانه‌ها قرار داد اعلام کرد: «فیلم «شعله‌ور» ساخته حمید نعمت‌اله، داستان زندگی مردی است که حسادت می‌ورزد، ولی چهره خوبی از مردم سیستان و بلوچستان را نشان نمی‌دهد. اکران این فیلم در ششمین جشنواره فیلم فجر زاهدان باعث اعتراض بسیاری از هنرمندان و مردم عزیز سیستان و بلوچستان شد. همچنین به نشانه اعتراض به این فیلم اعلام می‌کنم که فیلم «شعله‌ور» دیگر بار در زاهدان اکران نخواهد شد.» فیلم «فراری» به کارگردانی علیرضا داودنژاد که از اواخر اسفند۹۶ در سینماها اکران شد یک نمونه‌ دیگر است. این فیلم در پی اعتراض مردم استان گیلان به توهین به مردم این استان، از پرده سینماها برداشته و فیلم دیگری جایگزین آن شد. معترضان هرگونه بی‌حرمتی به قومیت‌های ایران در سینماهای کشور را محکوم کرده و خواستار برخورد قاطع مسئولین با این‌گونه آثار شدند. پخش فیلم «فراری» هم در سینماهای رشت با درخواست مسئولان گیلان در همان روزهای نخست لغو شد.

در حال حاضر هم فیلم «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار که از ۱۵خرداد در سینماها اکران شده است، هنوز نتوانسته در سینماهای سیستان و بلوچستان اکران شود. آبیار در زمان سی‌وهفتمین جشنواره‌ فیلم فجر اعلام کرد که این فیلم را برای مردم استان سیستان و بلوچستان ساخته و قصد نداشته فیلمی بسازد که مردم بلوچ را ناراحت کند اما دلیل اینکه چرا هنوز این فیلم در این استان اکران نشده مشخص نیست. یک روزنامه‌نگار اهل سیستان و بلوچستان از عدم نمایش این فیلم انتقاد کرده است. نوید برهان‌زهی در توییتر خود نوشته است: «دو هفته از اکران عمومی فیلم «شبی که ماه کامل» شد در سینماهای کشور گذشت اما هنوز خبری از اکران این فیلم در سینماهای سیستان و بلوچستان نیست، فیلمی که براساس یک داستان واقعی در این استان ساخته و فیلمبرداری شده. اگه این فیلم خوبه چرا اینجا اکران نمی‌شه، اگر فکر می‌کنن باعث ناراحتی مردم می‌شه پس چرا ساختنش!» فیلم «شبی که ماه کامل شد» در زمان برگزاری جشنواره‌ فیلم فجر هم در سیستان و بلوچستان روی پرده نرفت و حالا هم کسی به این سوال که چرا این فیلم در این استان اکران نمی‌شود، پاسخی نمی‌دهد.

فیلم «دختر شیطان» به کارگردانی قربان محمدپور هم یکی دیگر از فیلم‌هایی به حساب می‌آید که در یک بخش از کشور، یعنی استان قم اکران نشده است. مدیر اداره سینمایی فرهنگ و ارشاد قم اعلام کرده است: «اظهار نظرها در خصوص مخالفت با اکران فیلم «دخترشیطان» در قم کذب محض است. طبق بخشنامه جدید وزارت ارشاد، بنا شده است تا برای اکران هر فیلمی، پروانه نمایش فیلم برای استان صادر و توسط سازمان سینمایی ارسال شود. برای فیلم «دخترشیطان» هنوز این روال طی نشده است و سازمان سینمایی تا این لحظه پروانه نمایش این فیلم را برای استان قم ارسال نکرده است و بر همین اساس سینماداران قم نیز درخواستی برای اکران نداشته‌اند. این حق برای هر استانی وجود دارد که متناسب با فرهنگ، اقلیم و شرایط، با اکران فیلمی موافقت کند یا اجازه اکران آن فیلم را ندهد. در مورد فیلم «دختر شیطان» هم این شرایط وجود دارد و پس از اینکه سازمان سینمایی پروانه نمایش این فیلم را برای استان ارسال کند و سینماداران نیز برای اکران درخواست بدهند، این فیلم مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای اکران، نظر نهایی داده می‌شود ولی هنوز اصلا این فیلم به آن مرحله نرسیده است و اظهار نظرها در خصوص مخالفت با اکران این فیلم در قم توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کذب محض است.»

داستان سریالی توقیف‌های استانی/آیا ما همه با هم هستیم؟ - 7

یک عمل خارج از عرف

این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی در نشست رسانه‌ای که در سازمان سینمایی برگزار شد به صورت موکد درباره‌ اکران فیلم‌ها اینطور توضیح داد: «پروانه نمایش توسط شورای پروانه نمایش صادر می‌شود و نباید آنچه که عنوان شده کم و زیاد شود و ما مسئول حفظ چارچوب‌های آن هستیم.» با این تفاسیر تنها سازمانی که برای اکران فیلم‌های سینمای ایران تصمیم‌گیری می‌کند، شورای پروانه‌ نمایش است. به همین دلیل اگر کسی یا نهادی دیگر در این تصمیم‌گیری دخالت کنند یا دست به ممیزی فیلم‌ها بزنند، خلاف قانون است و در این زمان پیگیری شورای پروانه نمایش فیلم‌ها لازم است.

محمود رضوی که یکی از تهیه‌کنندگان سینمای ایران است، نسبت به توقیف فیلم «ما همه با هم هستیم» در کرمان واکنش نشان داده و در صفحه‌ توییترش از ابراهیم رئیسی درخواست کرده که به پرونده این فیلم ورود کند و درخواست کرده فیلم‌هایی که به این شکل توقیف می‌شوند فقط از سوی وزارت ارشاد و سازمان سینمایی مورد پیگیری قرار گیرند. «اقدام دادستان محترم کرمان در خصوص توقف اکران فیلم سینمایی «ما همه با هم هستیم» به عنوان یک اثر فرهنگی هنری، جدای از اینکه محتوای فیلم را قبول داریم یا نداریم، یک عمل خارج از عرف بوده، لذا از حضرت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، ریاست محترم قوه قضائیه درخواست دارم: ضمن ورود به پرونده فوق، به قضات محترم سراسر کشور دستور فرمایند تا از صدور حکم محلی خودداری و پروانه ساخت و نمایش صادره سازمان سینمایی ملاک و در صورت هرگونه مسئله حقوقی غیرمالی و شکایت صنفی و قومی، طرف مذاکره آن‌ها برای توقف اکران یا هرگونه تصمیم دیگر صرفا وزارت ارشاد و سازمان سینمایی باشد.»

نکته‌ای که شب گذشته و در برنامه «نقد سینما» هم بهروز افخمی به شدت بر آن تاکید داشت. افخمی که با معاون حقوق عامه دادسرای کرمان به صورت تلفنی گفت‌وگو می‌کرد با کنایه‌ای به این مقام قضایی تاکید کرد که اگر نماینده‌های نهادهای مختلف که در شورای پروانه نمایش برای نمایش فیلم‌ها تصمیم می‌گیرند از نظر قوه قضاییه اعتبار کافی را ندارند، پس دادگستری و قوه قضاییه وظیفه صدور پروانه نمایش برای فیلم‌ها را برعهده بگیرد تا حداقل فقط یک مرجع در این موضوع تصمیم بگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همت مردم دراحیای بنا‌های تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیهمت مردم دراحیای بنا‌های تاریخیبازسازی و مرمت برخی بنا‌های قدیمی تهران با همت مالکان آن‌ها و همچنین بهره‌مندی از تسهیلات ویژه مرمت بافت‌های تاریخی، در حال انجام است.

پلتفرم خدمات زبانی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته شریف، پلتفرم ارائه خدمات ترجمه و سایر خدمات زبانی را به صورت یکجا آماده کرده است. ترجمه همزمان، گویندگی و ویرایشبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ترجمه همزمان، گویندگی و ویرایش فقط بخش‌هایی از این پلتفرم هستند.

موسیقی متن فیلم نامه اسکارلت؛ جان بری

تابناکتابناک18 ساعت قبل
فیلم سینمایی «نامه اسکارلت / The Scarlet Letter» که در ایران با نام داغ ننگ شناخته می‌شود، به گارگردانی رولند جافه محصول سال ۱۹۹۵ است. این فیلم اقتباسی آزاد از رمانی به همین نام اثر ناتانیل هاوثورن بود که از خط اصلی آن خارج شد. دمی مور، گری الدمن، رابرت دووال، ادوارد هاردویک، جوآن پلورایت، ایمی رایت و فرانسی سوئیفت در این فیلم مقابل دوربین الکس تامسن بازی کردند. جان بری موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصایوری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عصر کرد - مهران احمدی که پس از یک فصل دوری از «پایتخت»، قرار است در فصل ششم این مجموعه به ایفای نقش بپردازد، به‌زودی در شمال کشور مقابل دوربین سیروس مقدم خواهد رفتمهران احمدی به‌زودی مقابل دوربین «پایتخت ۶» می‌رودالهام غفوری تهیه‌کننده مجموعه‌ سریال‌های «پایتخت» در گفت‌وگویی از ادامه تصویربرداری فصل ششم در شمال کشور خبر داد و اعلام کرد که به‌زودی قرار است مهران احمدی مقابل دوربین این سریال قرار بگیرد. مهران احمدی در پشت صحنه پایتخت ۳تاکنون هومن حاجی عبدالهی، احمد مهرانفر و محسن تنابنده مقابل دوربین پایتخت رفته‌اند. بیشتر بدانید: گریم دیدنی احمد مهرانفر در پایتخت ۶ + عکسفصل ششم مجموعه تلویزیونی «پایتخت» در ۱۵ قسمت برای پخش در نوروز ۹۹ از شبکه یک سیما ساخته می‌شود. + عکستصویربرداری فصل ششم مجموعه تلویزیونی «پایتخت» به کارگردانی سیروس مقدم و تهیه‌کنندگی الهام غفوری، نهم آذر ماه امسال در منطقه شیرگاه مازندران آغاز شد. بیشتر بدانید: نقی در «پایتخت ۶» سیاسی می‌شود؟ بیشتر بدانید: خداحافظی محسن تنابنده: چاره‌ای جز ادامه تصویربرداری «پایتخت ۶» ندارم!

کوچ/ به مناسبت سالگرد شهادت جمعی از آتش‌نشانان در پلاسکو

مهرمهر12 ساعت قبل

خودکفایی کامل در حوزه‌ نرم‌افزار ماهواره

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خانم صدقی افزود: ساخت ماهواره، کار چند شاخه‌ای است و شاخه‌های آن مانند عایق‌های چند لایه جزو زیست فناوری هاست و مردم می‌توانند در زندگی روزمره از آن استفاده کنند. وی افزود: قطعاتی که برای ماهواره ساخته می‌شود در همه جای عالم کار می‌کند و این قطعه و نخبگان کشور جهانی می‌شوند. آقای قربانی گفت: سرریز فناوری ساخت ماهواره‌ها به سمت دیگر صنایع موجب پیشرفت آن‌ها نیز می‌شود. وی افزود: دانشگاه‌ها در جهت آموزش و فناوری کار‌های خود را توسعه می‌دهند و دانشجویان در زمینه فضا و ماهواره با انگیزه حرکت می‌کنند. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیآقای محمدحسین برزگری بافقی متخصص برق دانشگاه علم و صنعت نیز در این برنامه با بیان اینکه بومی سازی صنعت ماهواره نخستین موضوع ما در ساخت ماهواره هاست گفت: در ساخت ماهواره ظفر به جز چهار مورد که خرید خارجی انجام دادیم بقیه اجزای ماهواره به دست متخصصان داخلی ساخته شد و به زودی در آن چهار مورد نیز وابستگی مان قطع خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر