دونالد ترامپ؛ گرفتار بین دو گزینه مهم/ یادداشت نیویورک‌تایمز درباره تنش‌های اخیر بین ایران و امریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سیاسی
دونالد ترامپ؛ گرفتار بین دو گزینه مهم/ یادداشت نیویورک‌تایمز درباره تنش‌های اخیر بین ایران و امریکا

دونالد ترامپ؛ گرفتار بین دو گزینه مهم/ یادداشت نیویورک‌تایمز درباره تنش‌های اخیر بین ایران و امریکا

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: پیتر بیکر در نیویورک تایمز نوشت: روز پنج شنبه نیروهای مسلح آمریکا در واکنش به سرنگونی یک پهپاد جاسوسی بی سرنشین آماده حمله محدود به چند مورد از مواضع ایران بودند. اما آقای ترامپ در آخرین لحظات منصرف شد و ترجیح داد که فعلا دست به اقدام تلافی جویانه علیه تهران نزند. البته هنوز بحث در مورد این موضوع پایان نیافته است. مقامات کاخ سفید حاضر نیستند اطلاعات زیادی در اختیار رسانه ها قرار دهند. اما هیچ کس تردیدی نداشت که این تصمیم می توانست لحظه ای سرنوشت ساز در دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب؛ در ادامه این مطلب آمده است: اما شاید رسیدن به این لحظه بحرانی برای دو طرف قابل پیش بینی و اجتناب ناپذیر بود. آقای ترامپ در ماه مه ۲۰۱۸ آمریکا را از توافق هسته‌ای بین المللی با ایران که در دوره باراک اوباما درباره آن مذاکره شده بود، خارج کرد. دولت ترامپ در این مدت به تدریج دوباره تحریم‌های اقتصادی سنگین علیه ایران را اعمال کرده است. اما این رفتار تهاجمی تهران تحت فشارهای اقتصادی و سیاسی همیشه قابل پیش بینی بوده است. در نتیجه، آقای ترامپ در شرایط کنونی مجبور شده است که بین دو گزینه جنگ و صلح یکی را انتخاب کند.

رابرت مالی، رئیس گروه بین المللی بحران و مشاور سابق باراک اوباما است. وی در ارتباط با سیاست ترامپ در قبال ایران گفت: «ظاهرا به نظر می‌رسد که آقای ترامپ در حال روبرو شدن با عواقب تصمیمات قبلی خودش است. ترامپ می‌گوید که از کارزار فشار حداکثری حمایت می‌کند اما تمایلی به جنگ با ایران ندارد. لیکن واشنگتن نمی‌تواند هم زمان به هر دو هدف دست پیدا کند، زیرا فشار می‌تواند در نهایت به جنگ منجر شود و بر عکس».

حتی در صورتی که آقای ترامپ تصمیم بگیرد که واکنشی نسبت به حمله اخیر نشان ندهد، دو کشور به زودی دوباره در مسیر تقابل قرار خواهند گرفت. تهران در هفته‌های اخیر دست به اقدامات تحریک آمیزی در خلیج فارس زده است. رهبران ایران این هفته تهدید کردند که تعدادی از تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای را به حالت تعلیق در می‌آورند.

رائول مارک، کارشناس سابق سازمان سیا است که در حال حاضر در بنیاد دفاع از دموکراسی فعالیت می‌کند. او معتقد است که اقدام نظامی آمریکا علیه ایران در آینده نزدیک اجتناب ناپذیر خواهد بود. مارک در این ارتباط گفت: «ایرانی‌ها در ادامه همچنان تلاش خواهند کرد که میزان صبر و مدارای آقای ترامپ در مقابل اقدامات تحریک آمیز خود را امتحان کنند».

او ادامه داد: «بدون شک در آینده بیشتر از خصوصیات اخلاقی آقای ترامپ آگاه خواهیم شد. علاوه بر این، باید منتظر باشیم که مردم آمریکا چه واکنشی نشان خواهند داد. آیا ما هنوز به دنبال دخالت در خاورمیانه و شروع جنگ دیگری در این منطقه هستیم؟ هنوز نمی‌توان به طور قطعی به این سوال پاسخ داد. اما به نظرم به زودی تکیلف این موضوع مشخص خواهد شد».

ترامپ شبیه به یک رهبر جنگ طلب پرخاشگر صحبت می‌کند اما در عمل شبیه یک فرد صلح طلب انزوا گرا رفتار کرده است. ترامپ دشمنان آمریکا را تهدید می‌کند که با آتش و خشم مواجه خواهند شد، اما هم زمان تلاش می‌کند کشورش را وارد جنگ‌های خارجی نکند. او بارها دولت‌های قبل را به خاطر مداخله نظامی در کشورهای خارجی سرزنش کرده بود.

ظاهرا آقای ترامپ تصور می‌کرد که لحن خصمانه و ارتش تقویت شده کشور می‌توانند به عنوان یک عامل بازدارنده قوی در مقابل تهدیدات دشمنان عمل کنند. اما منتقدان آقای ترامپ معتقدند که این لحن خصمانه و تهدیدآمیز نیز می‌تواند خطرناک باشد و در نهایت به درگیری نظامی منجر شود.

آقای ترامپ هدف خود از تهدید به نابودی کامل کره شمالی را بازگرداندن رهبر این کشور به میز مذاکره عنوان کرده بود. اما او در خاورمیانه با شرایط متفاوتی روبرو است. همسایه‌های کره شمالی در آسیا از جمله چین، ژاپن، روسیه و کره جنوبی اصلا تمایلی به شروع یک درگیری نظامی نداشتند. اما دشمنان ایران در منطقه از جمله اسرائیل، عربستان و امارات از یک رویکرد تهاجمی‌تر نسبت به تهران حمایت می‌کنند.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

علاوه بر این، در تیم آقای ترامپ افراد جنگ طلبی همچون مایک پمپئو، وزیر امور خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی حضور دارند. آن‌ها بر خلاف رئیس جمهور خواستار اقدام قاطع‌تر علیه جمهوری اسلامی ایران هستند. اختلاف نظر بین رئیس جمهور و مشاورانش باعث شده است که بسیاری از کشورهای منطقه و دنیا نسبت به سیاست دولت ترامپ سردرگم شوند.

راهم امانوئل، رئیس سابق پرسنل کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما است که بعدا به عنوان شهردار شهر شیکاگو انتخاب شد. او در ارتباط با بحران اخیر گفت: «ظاهرا در حال حاضر مقامات دولت ترامپ در مورد نحوه برخورد با ایران اتفاق نظر ندارند. در یک طرف پمپئو و بولتون و در طرف دیگر نیز رئیس جمهور و بقیه قرار دارند. فقدان یک راهبرد منسجم باعث ایجاد این سردرگمی شده است».

اگرچه بی میلی آقای ترامپ نسبت به جنگ‌های خارجی بر کسی پوشیده نیست، اما منابع نزدیک به او معتقدند که رئیس جمهور در صورت نیاز حتما به زور متوسل خواهد شد. فرد فلیتز، رئیس سابق ستاد جان بولتون است که در حال حاضر به عنوان رئیس مرکز مطالعات امنیتی انجام وظیفه می‌کند. او در ارتباط با شرایط کنونی گفت: «آقای ترامپ در کمپین انتخابات خود وعده داد که آمریکا را از جنگ‌های منطقه خارج خواهد کرد و جنگ جدیدی به راه نخواهد انداخت. اما ترامپ بر خلاف باراک اوباما به کاربرد اقدام نظامی اعتقاد دارد و در صورت نیاز از آن استفاده خواهد کرد».

اما آقای ترامپ در روزهای اخیر احتمال درگیری نظامی با ایران را پایین دانسته است. هفته گذشته دولت ترامپ ایران را به عنوان مقصر حملات علیه نفت کش‌های ژاپنی و نروژی در خلیج عمان معرفی کرد. اما ترامپ در مصاحبه با مجله تایمز اهمیت این حوادث را زیر سوال برد و به طور ضمنی اشاره کرد که به خاطر چنین اقدامات کوچکی وارد جنگ نخواهد شد.

بسیاری از تحلیل گران بعد از شنیدن اولین واکنش آقای ترامپ نسبت به حادثه سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا به این نتیجه رسیدند که او احتمالا از اقدام نظامی پرهیز خواهد کرد. ترامپ تاکید کرد که در این حمله جان هیچ کدام از سربازان آمریکایی به خطر نیفتاده است.

بسیاری از متحدان نزدیک آقای ترامپ از بی میلی او برای متوسل شدن به اقدام نظامی تقدیر کرده‌اند. آقای تاکر کارلسون، مجری شبکه خبری فاکس نیوز و از افراد نزدیک به رئیس جمهور است. آقای کارلسون پنج شنبه شب در برنامه تلویزیونی خود گفت: «دقیقا همان کسانی که ۱۶ سال پیش ما را وارد جنگ عراق کردند، به دنبال شروع یک جنگ جدید با ایران هستند. خوشبختانه رئیس جمهور نگاه بدبینانه‌ای نسبت به این تفکر جنگ طلبانه دارد».

البته آقای ترامپ در گذشته چند بار در منطقه دست به اقدام نظامی زده است. او دو بار در پاسخ به استفاده ادعایی تسلیحات شیمیایی، دستور حمله به مواضع حکومت بشار اسد در سوریه را صادر کرد. او همچنین مجوز استقرار سربازان آمریکایی در کشورهای مختلف برای تعقیب تروریست‌ها را صادر کرده است.

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | برخورد تهاجمی جنگنده‌ ونزوئلا با جنگنده آمریکایی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

وقتی ترامپ صدای حکام عرب را درمی آورد/ چرا ترامپ به ما می‌رسد شیر است ولی در برابر ایران خرگوش! +فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بی بی سی فارسی در گزارشی به لحن انتقادی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در قبال سیاست‌های آمریکا پرداخت. ضاحی خلفان تمیم معاون پلیس دبی در اظهارنظری گفته بود: «چرا ترامپ وقتی به عرب‌ها می‌رسد، شیر است اما در برابر ایران خرگوش می‌شود؟» یادآوری می‌شود؛ این اظهارنظرها پس از توقیف نفتکش متخلف انگلیسی به دست نیروهای سپاه پاسداران در آب‌های خلیج فارس انجام شده است. بیشتر بخوانید: عاقبت بازی با اقتدار دریایی ایران/ ناگفته‌های فرمانده نیروی دریایی ارتش از علت توقیف نفتکش انگلیسی + فیلمانتهای پیام/
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
عکسی از داخل کابین هدایت و فرماندهی کشتی انگلیسی خدمه آنرا در حالی که بر روی زمین نشانده شده‌اند نشان می‌دهد. قدس آنلاین: نفتکش توقیف شده «استینا ایمپرو» تحت پرچم کشور انگلستان است و ۲۳ خدمه دارد، که ۱۸ نفر آن‌ها ملیت هندی دارند و پنج نفر خدمه دیگر هم از کشورهای روسیه، فیلیپین و لتونی هستند.

فرصت‌های از دست رفته در سرزمین وحی؛

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه منوره، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نوزده خط اتوبوسرانی برای حمل و نقل زائران ایرانی در داخل شهر مکه مکرمه فعال شده است و در زمان اوج حضور حجاج با۳۰۱ دستگاه اتوبوس جدید، این خدمات افزایش خواهد یافت. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی بیش از سیصد دستگاه اتوبوس ویژه حجاج ایرانی در نوزده خط مشخص، زائران ایرانی را در مکه مکرمه جابجا می‌کنند. به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه منوره، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نوزده خط اتوبوسرانی برای حمل و نقل زائران ایرانی در داخل شهر مکه مکرمه فعال شده است و در زمان اوج حضور حجاج با۳۰۱ دستگاه اتوبوس جدید، این خدمات افزایش خواهد یافت. مشاهدات خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه النبی حاکیست زائران کشورمان در شهر رسول خدا (ص) بعد از شرکت در نماز جماعت و زیارت اماکن مقدس این شهر معنوی، به مراکز خرید مختلف نیز مراجعه می‌کنند. حجاج ایرانی نیز از دیرباز خرید سوغات از دو شهر مکه و مدینه را به عنوان بخش لازمی از این سفر معنوی در نظر داشته‌اند اما چند سالی است که نگاه متفاوتی در این موضوع وارد شده است. بخش قابل توجهی از حجاج کشورمان متاثر از مشاهده آثار مثبت حمایت از کالای ایرانی بر اشتغال و معیشت فرزندان ایران زمین، نسبت به هرگونه خرید سوغات در سفر حج خودداری می‌کنند. این افراد در مصاحبه با خبرنگاران تاکید دارند که قبل از تشرف به حج، سوغات مورد نظر برای خانواده، اقوام و دوستان را از بازار شهرهای خود تهیه کرده‌اند. این اقدام دو مزیت معقول دارد که جنبه نخست آن اقتصادی و جنبه دوم آن مدیریت زمان برای زیارت و بهره معنوی بیشتر است. نرخ برابری ریال دو کشور ایران و عربستان که متاثر از نرخ دلار است، یکی از دلایل اصلی جنبه اقتصادی ماجراست. مدینه اما به علت کاهش قابل توجه تعداد هتل‌های این شهر که ناشی از تخریب بسیاری از آنها در محوطه جنوبی حرم با هدف توسعه صحن مسجد النبی (ص) صورت گرفته است، روزهای اندکی پذیرای زوار کشورهای مختلف است. به طور معمول ایرانیان حدود پنج تا شش روز در مدینه النبی (ص) توقف دارند و برای خالی شدن هتل‌ها و امکان ورود کاروان‌های بعدی، از مسجد شجره محرم شده و وارد شهر مکه می‌شوند. این توقف کوتاه در مدینه منوره نیز مزید بر علت شده که زائران فرصت بیشتری را برای حضور در حرم نبوی (ص)، گلستان بقیع و دیگر اماکن مقدس شهر پیامبر (ص) اختصاص دهند.

ظریف: با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم

فارسفارس2 روز قبل
وزیر امور خارجه ایران اقدامات آمریکا تحت عنوان «تحریم» را تروریسم اقتصادی خواند و تصریح کرد: ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم. وی با بیان اینکه فقط واژه «تروریسم» را جستجو کنید، اظهار داشت: من معنی «تروریسم» را در لغتنامه به شما خواهم گفت. ظریف اضافه کرد: نیاز داریم که از واژه تروریسم (به جای تحریم) استفاده کنیم. به گزارش فارس، وی تصریح کرد: این تروریسم اقتصادی است، خالص و ساده و نیاز داریم که دائم آن را تکرار کنیم. ظریف در پایان تصریح کرد: ما با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنیم.

اعدام در انتظار جاسوسان دستگیرشده

مهرمهر1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر