جنبش عدالتخواه دانشجویی: سازمان بازرسی در قبال ساخت‌وساز غیرمجاز در لواسان چه می‌کند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
جنبش عدالتخواه دانشجویی: سازمان بازرسی در قبال ساخت‌وساز غیرمجاز در لواسان چه می‌کند؟

جنبش عدالتخواه دانشجویی: سازمان بازرسی در قبال ساخت‌وساز غیرمجاز در لواسان چه می‌کند؟

فارسخبرگزاری فارس |
اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌ای به رئیس سازمان بازرسی نوشت:‌ سازمان بازرسی کل کشور که بر اساس اصل 174 قانون اساسی برای نظارت بر اجرای صحیح قوانین تشکیل شده، درباره پیگیری تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز چه می‌ کند؟

به گزارش حوزه تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی طی نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره پیگیری تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز نوشت: سوال اینجاست که سازمان بازرسی کل کشور که بر اساس اصل ۱۷۴ قانون اساسی برای نظارت بر اجرای صحیح قوانین تشکیل شده در این میانه چه می‌ کند؟

متن این نامه به شرح زیر است:

«رئیس سازمان بازرسی کل کشور

جناب آقای سراج

همانگونه که می‌دانید بی توجهی به مقررات شهرسازی و ضرورت حفظ منابع طبیعی و محیط زیست، زمینه ساز آسیب‌های گسترده در جریان سیل اخیر به بخش‌های زیادی از کشور شده است. متاسفانه در طول دهه‌ها، مقررات شهرسازی در روند توسعه کشور مورد بی اعتنایی واقع شده و حتی آشکارا ابزار کسب درآمد برای شهرداری‌ها بوده‌اند.

انحراف از مقررات شهرسازی به دو صورت بروز و ظهور داشته است. اول در مرحله صدور پروانه برخلاف طرح‌های جامع و تفصیلی که به شکل تراکم فروشی می‌باشد و دوم پس از صدور پروانه در قالب تخلفات ساختمانی و اخذ جریمه در کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ به جای صدور حکم تخریب.

جنبش عدالتخواه با نگاه آسیب شناسانه و حل مساله در موضوع روند حاکم بر رسیدگی به تخلفات ساختمانی در کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ ورود کرده و با بررسی دقیق اخبار منتشر شده در رسانه‌ها بخصوص در منطقه لواسان، تحلیل کارشناسی خود را در نامه‌ای خطاب به رئیس محترم دیوان عدالت اداری منتشر کرد که مورد استقبال ایشان قرار گرفت. ایشان در پاسخ خود به نامه جنبش عدالتخواه اعلام کردند که صدها هزار حکم قطعی تخریب از کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ در سراسر کشور وجود دارد که هنوز اجراء نشده‌اند. این در حالی است که چندین برابر این میزان احکام جریمه وجود دارد که به دلیل رسیدگی‌های صوری و غیرقانونی در کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ صادر شده‌اند.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

این حجم گسترده از تخلفات ساختمانی نشانگر فساد ریشه دار در مدیریت شهرداری‌های سراسر کشور است چرا که در صورت انجام تکالیف قانونی از سوی شهرداران اساسا تخلفی نمی‌تواند صورت بگیرد که در پی آن پرونده‌ای برای رسیدگی به آن در کمیسیون ماده ۱۰۰ تشکیل شود.

حال سوال اینجاست که سازمان بازرسی کل کشور که بر اساس اصل ۱۷۴ قانون اساسی برای نظارت بر اجرای صحیح قوانین تشکیل شده در این میانه چه می‌کند؟ آیا تابحال هیچ شهرداری به خاطر خودداری از انجام وظیفه نظارتی خود بر ساخت و ساز، تحت تعقیب قرار گرفته و مجازات شده است؟ آیا تابحال هیچ یک از اعضای کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ به دلیل صدور احکام غیرقانونی و تبانی با مالکین متخلف تعقیب و مجازات شده‌اند؟ چرا شهردارانی که از اجرای احکام کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ استنکاف می‌کنند مورد مواخذه قرار نمی‌گیرند؟

اکنون دو پرونده ساخت و ساز غیرمجاز در منطقه لواسان در معرض قضاوت افکار عمومی قرار گرفته است. اول ساخت و ساز غیرمجاز دختر آقای نعمت زاده وزیر سابق و دوم ساخت و ساز غیرمجاز داماد آقای شمخانی دبیر شورایعالی امنیت ملی. جالب اینکه داماد آقای شمخانی در مصاحبه رسمی با رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که هزار متر مربع غیرقانونی ساخته‌اند. جالب‌تر اینکه بنای احداثی ایشان در حریم کیفی رودخانه تامین کننده آب شرب تهران واقع شده که ساخت و ساز در آن طبق مصوبه شورایعالی امنیت ملی ممنوع است.

انتظار می‌رود سازمان بازرسی به جای ادامه سکوت در برابر این حجم از تخلفات، وارد عمل شده و شما شخصا تخریب ساخت و ساز غیرمجاز در مورد ویلای دختر آقای نعمت زاده و داماد آقای شمخانی را پیگیری نموده و نتیجه را به افکار عمومی گزارش دهید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نیروهای ویژه سپاه را بیشتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل

اعدام در انتظار جاسوسان دستگیرشده

مهرمهر1 روز قبل

فرصت‌های از دست رفته در سرزمین وحی؛

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه منوره، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نوزده خط اتوبوسرانی برای حمل و نقل زائران ایرانی در داخل شهر مکه مکرمه فعال شده است و در زمان اوج حضور حجاج با۳۰۱ دستگاه اتوبوس جدید، این خدمات افزایش خواهد یافت. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی بیش از سیصد دستگاه اتوبوس ویژه حجاج ایرانی در نوزده خط مشخص، زائران ایرانی را در مکه مکرمه جابجا می‌کنند. به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه منوره، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نوزده خط اتوبوسرانی برای حمل و نقل زائران ایرانی در داخل شهر مکه مکرمه فعال شده است و در زمان اوج حضور حجاج با۳۰۱ دستگاه اتوبوس جدید، این خدمات افزایش خواهد یافت. مشاهدات خبرنگار اعزامی خبرگزاری صداوسیما به مدینه النبی حاکیست زائران کشورمان در شهر رسول خدا (ص) بعد از شرکت در نماز جماعت و زیارت اماکن مقدس این شهر معنوی، به مراکز خرید مختلف نیز مراجعه می‌کنند. حجاج ایرانی نیز از دیرباز خرید سوغات از دو شهر مکه و مدینه را به عنوان بخش لازمی از این سفر معنوی در نظر داشته‌اند اما چند سالی است که نگاه متفاوتی در این موضوع وارد شده است. بخش قابل توجهی از حجاج کشورمان متاثر از مشاهده آثار مثبت حمایت از کالای ایرانی بر اشتغال و معیشت فرزندان ایران زمین، نسبت به هرگونه خرید سوغات در سفر حج خودداری می‌کنند. این افراد در مصاحبه با خبرنگاران تاکید دارند که قبل از تشرف به حج، سوغات مورد نظر برای خانواده، اقوام و دوستان را از بازار شهرهای خود تهیه کرده‌اند. این اقدام دو مزیت معقول دارد که جنبه نخست آن اقتصادی و جنبه دوم آن مدیریت زمان برای زیارت و بهره معنوی بیشتر است. نرخ برابری ریال دو کشور ایران و عربستان که متاثر از نرخ دلار است، یکی از دلایل اصلی جنبه اقتصادی ماجراست. مدینه اما به علت کاهش قابل توجه تعداد هتل‌های این شهر که ناشی از تخریب بسیاری از آنها در محوطه جنوبی حرم با هدف توسعه صحن مسجد النبی (ص) صورت گرفته است، روزهای اندکی پذیرای زوار کشورهای مختلف است. به طور معمول ایرانیان حدود پنج تا شش روز در مدینه النبی (ص) توقف دارند و برای خالی شدن هتل‌ها و امکان ورود کاروان‌های بعدی، از مسجد شجره محرم شده و وارد شهر مکه می‌شوند. این توقف کوتاه در مدینه منوره نیز مزید بر علت شده که زائران فرصت بیشتری را برای حضور در حرم نبوی (ص)، گلستان بقیع و دیگر اماکن مقدس شهر پیامبر (ص) اختصاص دهند.
عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
یک خودرو در شهر اربیل مرکز کردستان عراق توقف می‌کند و بیش از ۶ کارگر ایرانی به سمتش هجوم می‌برند. ساخت و ساز در اربیل رونق دارداکثر کارگران ایرانی با ویزای یک ماهه توریستی از مرزهای ایران خارج شده و وارد کردستان عراق می‌شوند. کارگران ایرانی پس از ۲۸ روز برای استراحت به خانه بازمی‌گردند … پس از یک هفته استراحت این چرخه همچنان تکرار می‌شود. در جنوب یکی از اتوبان‌های شلوغ اربیل یک تاجرعراقی- کرد، ساختمان‌‌هایش را به مسافرخانه‌های ارزان تبدیل کرده تا اقامتگاه مناسبی برای کارگران ایرانی باشد. مقامات عراق نیز اعلام کرده‌اند که هنوز از حرکت کارگران ایران به عراق نگران نیستند.

مصوبات جلسه علنی مجلس

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر