سردار در یک مصاحبه ویژه؛ از برانکو تا کی روش از گرگان تا مادرید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ورزش۳
  4. ورزشی
سردار در یک مصاحبه ویژه؛ از برانکو تا کی روش از گرگان تا مادرید

سردار در یک مصاحبه ویژه؛ از برانکو تا کی روش از گرگان تا مادرید

ورزش۳خبرگزاری ورزش۳ |
مهاجم ایرانی تیم زنیت سنت پطرزبورگ در گفت وگو با شبکه MATCH TV صحبت های جالبی را درباره روحیات خودش و دستاورد حضور چند ساله در روسیه انجام داد.

به گزارش «ورزش‌سه»، سردار آزمون به واسطه چند سال بازی در کشور روسیه محبوبیت زیادی نزد هواداران فوتبال این کشور است. از این رو او در رسانه‌ها نیز به عنوان یک شخصیت برجسته شناخته می‌شود و بسیار مورد توجه است.

بعد از پایان رقابت‌های لیگ روسیه و قهرمانی زنیت سنت پطرزبورگ در این رقابت‌ها با حضور سردار آزمون گزارشگر برنامه MATCH TV تلویزیون روسیه در سفری به کشور ایران گزارشی جالب از آداب و رسوم ایرانی‌ها گرفت و البته سوژه اصلی این گزارش سردار آزمون بود. این گزارشگر گفت و گویی مفصل با سردار آزمون انجام داده و البته صحبت هایی نیز با پدر و مدیربرنامه هایش نیز داشته است.

در این گفت و گو مدیربرنامه‌های آزمون از علاقه مندی تیم هایی مثل مارسی و لاتزیو، بایر لورکوزن و ولورهمپتون به خرید سردار گفته اما موضوع جالب‌تر حرف‌های خود این بازیکن درباره مسائل مختلف و درونیاتش است. این گفت و گو را در ادامه بخوانید:

سردار آزمون را از نظر ویژگی‌های شخصی چطور معرفی می‌کنی؟

من خیلی مهربان هستم.

**بیشتر توضیح بده.

نمی خواهم با کسی مشکل داشته باشم. من همیشه پر از انرژی مثبت هستم. دوست دارم هم خودم شاد باشم و هم هم تیمی‌ها و هواداران تیم را خوشحال کنم. می‌توانم بگویم که پسر بدی نیستم.

**اما وقتی داشتیم با پدرت می‌رفتیم …

(آزمون با خنده) پدر من پسر بدی است. واقعا پسر بدی است.

**ماجرای اختلاف پدرت با برانکو ایوانکوویچ چه بود؟

می شود گفت پدرم با سرمربی پرسپولیس برانکو مشکلی داشت. برانکو به پدرم گفت چرا آزمون برای تیم ملی بازی می‌کند؟ پدرم جواب داد چرا درباره پسرم صحبت می‌کنی؟ شما تیم خودت را داری و پسرم لژیونر است؛ چرا چنین حرفی را می‌زنی. آن زمان من در فهرست ۵ بهترین گلزن تاریخ ایران بودم. ۲۴ سالم بودم و می‌خواستم از من حمایت کنند ولی فحش می‌دادند و از من انتقاد می‌کردند. هیچ پدری نمی‌خواهد به پسرش فحش بدهند. فرقی ندارد فوتبالیست باشد یا رییس جمهور یا هرکس دیگر.

*ماجرای فحاشی‌ها چیست؟

می دانم اگر بد بازی کنم و گل نزنم، مرا می‌کشند. به فحشی که به خود من می‌دهند توجه نمی‌کنم. از خانواده و سلامت پدر و مادرم نگران هستم. الان اما همه چیز خوب شده و هواداران فهمیدند آن زمان چه اتفاقی افتاد. روابط خیلی خوبی با بازیکنان و هواداران پرسپولیس دارم و همه چیز عالی است. روابط خوبی با مردم دارم. واقعا می‌دانم فوتبال را دوست دارند و همیشه می‌خواهم خوشحالشان کنم. واقعا دوست شان دارم. این را از ته دل می‌گویم.

**یک خالوبی به زبان انگلیسی روی بدنت داری. چرا؟

به این دلیل که احتمالا روزی در یک تیم اروپایی بازی می‌کنم.

**برای این موضوع برنامه ریزی کردی؟

بله دقیقا.

*این خالکوبی ات که نوشته «من را به خاطر کسی که هستم دوست داشته باش»، چه معنایی دارد؟

معنی اش این است که فقط به خاطر فوتبالیست بودنم مرا ارزیابی نکنید. مرا مثل یک آدم ارزیابی کنید. اگر می‌خواهید پیش من باشید درباره بازی، شهرت و پول فکر نکن. درباره قلبم و اینکه خودم در حقیقت چه کسی هستم توجه کن.

*نسبت به دوران جوانی چه تغییری کردی؟

وقتی که تیم می‌باخت و خودم خوب بازی می‌کردم، برایم مهم نبود که تیم باخته است. اما وقتی شروع به کار با قربان بردیف کردم و بازیکنان قدرتمندی مثل روندون، ریجیکوف و … را دیدم فهمیدم اشتباه می‌کردم. آنها وقتی می‌باختیم انگار جان خود را از دست می‌دادند. فهمیدم قبل از هرچیز برای این باید بجنگم که تیم نبازد. الان وقتی می‌بازیم، احساس می‌کنم اتفاق تلخی افتاده است. ما در روستوف دوسال در خانه نباخته بودیم؛ بعد به روبین کازان رفتم و در بازی با کراسنودار دو بر صفر باختیم. گروهی از بازیکنان روبین را در رختکن دیدم که می‌خندیدند و ناراحت نبودند. پسرهای جوان نبودند اما مثل ۱۷ ساله‌ها رفتار می‌کردند.

**تو چه واکنشی نشان دادی؟

خیلی ناراحت بودم؛ در استخر به مترجم گفتم چطور بعد از شکست در بازی مهم می‌خندند. کراسنودار تیم پرقدرتی است اما من نمی‌خواهم شکست بخورم. مترجم گفت فراموش کن و به بازی بعدی فکر کن. من جواب دادم: اوکی؛ برای شما مهم نیست؟ ولی حداقل این را به دیگران نشان ندهید. از این اتفاق بدم می‌آمد.

سردار در یک مصاحبه ویژه؛ از برانکو تا کی روش از گرگان تا مادرید - 24

در روبین بعد از هر شکست وضعیت چطور بود؟

اگر دستمزد خوبی می‌گیری، باید خوب بازی کنی. مثلا اگر دستمزدم ۳ میلیون یورو است باید در همین سطح بازی کنم. اگر این پول را در می‌آورم اما خوب بازی نمی‌کنم اصلا برای چه این پول را می‌گیرم؟

**به همین دلیل است وقتی موقعیت خوبی را از دست می‌دهی، انگار می‌خواهی خودکشی کنی؟

بله، چون این نان من است. گل می‌زنم و اگر فایده‌ای نداشته باشم، آن را نمی‌خورم. گل نزنم، کل تیم آسیب می‌بینند و هواداران ناراحت می‌شوند. این وحشتناک است، چون بعدا به خودت فحش می‌دهی که چرا موقعیت را گل نکردی. البته ۹۰ درصد فوتبالیست‌ها همینطور هستند. یکبار در روستوف در موقعیت گل نزدن قرار گرفتم که موقعیت سختی برای یک بازیکن است. بازیکن تلاش می‌کند اما نمی‌شود. برای یکی از هم تیمی‌های صمیمی ام هم این مساله پیش آمده بود و پدر و مادرم برای او خیلی دعا کردند. او از من می‌خواست کمکش کنم، من به او نگاه می‌کردم و می‌گفتم مادر! به مادرم می‌گفتم همه چیز را درست کند. شک نداشتم که او گل می‌زند.

در وبسایت خبری بخوانید: به روزترین اخبار ورزشی را در خبری بخوانید

**ماجرای بازی کردنت با برادرزاده‌ات ایلیا و سخت گیری ات چیست؟

به او سخت می‌گیرم، چون اگر آسان گل بزند و آسان ببرد چیزی یاد نمی‌گیرد. وقتی دوازده ساله بودم با میکائیل یکی از اقوامم پلی استیشن بازی می‌کردم، او در سن جوانی و بر اثر تصادف فوت کرد. او همیشه در پلی استیشن مرا می‌برد. به او می‌گفتم بگذار یکبار هم من ببرم، ولی او توضیح می‌داد که باید بجنگم و در یک مبارزه عادلانه پیروز بشوم. آنوقت من همیشه به این فکر می‌کردم که چطور بازی بعدی را از او ببرم و این چیزی است که ایلیا دارد از من یاد می‌گیرد.

**انگلیسی ات عالی است …

انگلیسی تو هم همینطور.

**در مدرسه انگلیسی یاد گرفتی؟

نه، در کازان با یریمنکو صحبت می‌کردم و صحبت می‌کردم و انگلیسی را یاد گرفتم.

**چند زبان بلد هستی؟

ترکمن، فارسی، ترکی، انگلیسی و روسی.

**تاتاری چطور؟

نه، کمی می‌فهمم؛ خیلی کم. اما پدرم همه زبان‌های دنیا را بلد است. حتی چینی و ژاپنی. البته فقط با استفاده از دست‌ها می‌تواند صحبت کند.

**روابطت با پدرت چطور است؟

دوستم است؛ بهترین است.

**با او زیاد شوخی می‌کنی؟

پی در پی.

**چقدر در بزرگ شدنت نقش داشت؟

به من یاد داد راه‌های پیروزی را پیدا کنم، اما وقتی گل نمی‌زنم برایش تبدیل به بدترین آدم دنیا می‌شوم. او هرگز به من نمی‌گوید بهترین است اما برای من بهترین آدم دنیا است.

سردار در یک مصاحبه ویژه؛ از برانکو تا کی روش از گرگان تا مادرید - 46

**چرا به زنیت رفتی؟ پر حس و حال‌ترین لحظه امسالت با زنیت چه بود؟

به زنیت رفتم تا قهرمان شوم. چند سال در لیگ روسیه بازی کرده و اما قهرمان نشده بودم. بازی‌ها را یکی بعد از دیگری می‌بردیم و به هدفمان نزدیک‌تر می‌شدیم. با آقای سماک سرمربی زنیت قبل از ۳ بازی آخر حرف زدم و گفتم انرژی ام تمام شده. یکسال و نیم بود که مرخصی نرفته بودم. خیلی سخت بود. اواخر فصل دوره بسیار سختی برایم بود اما آرزوی قهرمانی داشتم. به خودم می‌گفتم می‌خواهم قهرمان شوم، می‌خواهم بهترین بازیکن شوم …

**می خواستی از چالوف (آقای گل لیگ روسیه) هم بیشتر گل بزنی؟

بله، او هم می‌خواست بهترین شود. او پتانسیل زیادی دارد و فصل خوبی هم در زسکا داشت. زیاد هم تمرین می‌کرد و این تلاش‌ها به گل تبدیل می‌شد.

**وقتی قهرمان شدی، حالت بهتر شد؟

بله، بالاخره وقت استراحت رسید. الان هم دلم چیزی نمی‌خواهد جز اینکه سوار اسب شوم و بروم. بعد از خداحافظی از فوتبال می‌خواهم سوارکار شوم.

**بعد از قهرمانی با زنیت در هواپیما چه اتفاقی افتاد؟

ممکن بود سقوط کنیم. پرش‌ها دیوانه وار بود. ۳ بازیکن دیوانه داریم؛ خودم، ریگونی و نوبوا.

**در آینده چه برنامه‌ای داری؟

یک لیگ تاپ، فرقی ندارد.

**فرقی ندارد؟ مثلا تیم گنگام (فرانسه) مناسب تو هست؟

نه، می‌خواهم به تیم خوبی بپیوندم. آرزو دارم که این تیم در لیگ قهرمانان اروپا بازی کند. اگر نه حداقل در لیگ اروپا باشد. اگر در یکی از این دو لیگ قهرمان نشوم، از زندگی ام راضی نخواهم بود.

**یعنی اگر چمپیونز لیگ یا لیگ اروپا را نبری فکر می‌کنی زندگی فوتبالی ات ناموفق بوده؟

بله، زندگی فوتبالی ام خوب نبوده در آن صورت. البته به نظر من هر بازیکنی خودش را باور کند، می‌تواند این کار را انجام بدهد. تیم مهم نیست. جام مهم است. می‌توانی در رئال باشی و هیچ جامی نبری، اما می‌توانی با تومسک (تیم لیگ دوی روسی) برنده لیگ اروپا بشوی.

**می توانی حست در زمانی که برای اولین بار گلستان به مقصد روسیه ترک کردی را بگویی؟

خیلی جوان بودم و بدون خانواده آمدم. کار خیلی سختی داشتم. بعد از هفته اول فکر می‌کردم که مرده‌ام اما بعدا کم کم آدمها را شناختم و فهمیدم فرهنگ در همه کشورها متفاوت است. نمی‌توانستم صحبت کنم اما بعد از یکماه مثل ایران زندگی می‌کردم.

**خجالت می‌کشیدی روسی حرف بزنی؟

نمی توانم بگویم خجالت می‌کشیدم. فقط زبان بلد نبودم، زبان روسی خیلی برای من سخت بود. باکو، دوست و مترجمم کمک می‌کرد و همه کارهایم را انجام می‌داد. البته الان می‌توانم روسی صحبت کنم و سر به سر باکو می‌گذارم و می‌گویم دیگر به تو نیازی ندارم. برو تاجیکستان!

**حرف‌های کمی از تو شنیدم. تنها کلمه‌ای که به روسی گفتی یک ناسزا بود.

همه فحش‌های روسی را بلدم. وقتی در روستوف بودم، کالاچوف همه فحش‌های روسی را به من یاد داد. به او گفتم فحش‌ها را به من یاد بده تا اگر کسی گفت متوجه شوم. الان ۸۰، ۹۰ درصد صحبت‌های روسی را متوجه می‌شوم.

**زمین‌ها در ایران خیلی بد است؟

بله، کارلوس کی روش با فدراسیون فوتبال می‌جنگید تا زمین‌های بیشتری بسازد، ولی … نمی‌دانم، انشاالله همه چیز خوب می‌شود.

**آیا درست است که آدم‌های زیادی در گلستان برایت دعا می‌کنند؟

نه فقط در این استان که در همه ایران دعا می‌کنند. گفتم که روابط خوبی با مردم دارم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ دست ندادن رحمتی با علیرضا منصوریان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم/گل‌هاومهارت‌های مهاجم مدنظر پرسپولیس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

گل‌ها و حرکات تکنیکی گزینه نقل و انتقالاتی استقلال (ویدیو)

ایلناایلنا1 روز قبل

درگیری شدید در دیدار دوستانه تراکتور و ریزه اسپور+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در دیدار دوستانه و تدارکاتی تراکتور و ریزه اسپور تنش و درگیری میان بازیکنان دو تیم رخ داد. تیم فوتبال تراکتور که اردوی خود را در کشور ترکیه برگزار کرده است، در دیداری دوستانه مقابل ریزه اسپور به میدان رفت که این بازی با برتری یک برصفر شاگردان دنیزلی به پایان رسید. در این دیدار دوستانه چندین بار روی پای اکبر ایمانی توسط بازیکن ریزه اسپور تکل زده شد که باعث شد ایمانی هم در ادامه تکلی خشن بر روی بازیکن حریف برود که این موضوع باعث درگیری و توقف بازی برای مدتی شد. در ادامه عوامل دو تیم وارد بازی شدند و این دیدار مدتی متشنج شد، البته نیروهای امنیتی هم برای آرام کردن اوضاع وارد عمل شدند.

مرغ همسایه غاز است!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به وقت ورزشی‌ها؛ مرغ همسایه غاز است! خبرنگاران صدا و سیما در به وقت ورزشی‌ها از صعود به قله کلکچال به ارتفاع ۳۳۵۰ متر و اردوی تیم‌های فوتبال کشورمان در کشور‌های همسایه گفتند
نودنود21 ساعت قبل
جناح چپ استقلال در این سال‌ها، مرحله برو و بیا بوده و گزینه‌های زیادی در آن امتحان شده‌اند. به گزارش وب‌سایت نود، شایان مصلح بعد از حضور در لیست مازاد کالدرون اعلام کرد که شاید به تیم رقیب سنتی قرمزها برود. اما آیا این انتقال انجام خواهد شد؟ حضور مصلح در استقلال شاید برای بازیکن مازاد پرسپولیسی‌ها یک انتقال خوب به حساب بیاید اما برای استقلال شاید یک مهره دیگر به مهره‌های ناموفق استقلال در دفاع چپ اضافه کند. بعد از رفتن نیکبخت، استقلال برخلاف جناح راست در جناح چپ همواره از نداشتن یک دفاع چپ تخصصی ضربه خورد. استقلال در این سال‌ها گزینه‌های مختلفی را برای این پست امتحان کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر