سواری‌ دیزلی تولیدی همه استانداردها را پاس می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
سواری‌ دیزلی تولیدی همه استانداردها را پاس می‌کند

سواری‌ دیزلی تولیدی همه استانداردها را پاس می‌کند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یکی از مدیران مرکز تحقیقات موتور ایران‌خودرو گفت: علت مخالفت سازمان محیط زیست با تولید و شماره‌گذاری خودروهای سواری دیزلی، مقایسه این خودروها با خودروهای دیزلی سنگین است که اساساً مقایسه‌ای نادرست است؛ خودروهای سبک دیزلی تمام تائیدیه‌های لازم را داشته و با اخذ استاندارد آلایندگی یورو ۵ حتی یک رده بالاتر از خودروهای بنزینی قرار دارند.

از ابتدای خرداد ماه موضوع تولید خودروهای دیزلی مطرح شده و این سوال پیش آمده که آیا سواری‌های دیزلی وارد چرخه تولید می‌شوند یا خیر. شنیده‌ها حاکی از آن است که سازمان محیط زیست در حال بررسی درخواست تولید سواری‌های دیزلی است با این حال رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه این موضوع از سوی مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو مطرح شده است، اعلام کرده که این سازمان قطعا با ورود موتور دیزل به ناوگان سواری مخالف داشته و امیدوار است که هیچ دولتی حاضر نشود که مجوز ورود ناوگان دیزل سواری را به جاده‌ها و شهرهای کشور صادر کند.

در این رابطه محمد کاظمی- مدیر اجرایی موتور دیزل مرکز تحقیقات موتور ایران‌خودرو- در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: چند سالی است که در پروژه تولید خودروی سواری دیزل مشغول کار هستیم. در حال حاضر مراحل تحقیقات و پژوهش در رابطه با آن تمام شده و به مرحله صنعتی‌سازی رسیده است. اما در رابطه با آنچه که مسئولان محیط زیست در چند وقت اخیر گفته و مخالفت با تولید این نوع از خودروها را اعلام کرده‌اند؛ باید به صراحت اعلام کنیم که خودروهای سواری دیزل تولیدی می‌توانند برای تمام قوانینی که سازمان استاندار و محیط زیست گذاشته‌اند، تائیدیه لازم را کسب کنند.

وی با بیان اینکه خودروی سواری دیزل تمام استانداردهای سازمان استاندارد و محیط زیست را پاس می‌کند، گفت: استاندارهای آلایندگی خودرو که در حال حاضر از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به صورت قانونی قبل از شماره‌گذاری اعمال می‌شود، در سطح یورو ۴ است در حالیکه استاندارد آلایندگی خودروی سواری دزلی یورو ۵ بوده و در حال حاضر بالاترین سطح استاندارد خودرو در کشور است و حتی یک رده بالاتر از استاندارد آلایندگی خودروهای بنزینی قرار دارد ضمن اینکه این موتورها قابلیت اخذ استاندار یورو ۶ را هم دارند.

مدیر اجرایی موتور دیزل مرکز تحقیقات موتور ایران‌خودرو افزود: همچنین به لحاظ توان گشتاور و پارامترهای عملکردی موتور، موتور دیزلی ۲۵۶ نیوتن‌متر گشتاور و ۹۰ کیلووات توان داشته و مصرف سوخت آن ۵٫۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر در تیپ شهری است. در چرخه‌های برون‌شهری نیز این مصرف سوخت بسیار کمتر شده و به حدود ۵ لیتر می‌رسد.

کاظمی اظهار کرد: به لحاظ قانونی شماره‌گذاری خودروهای دیزلی در ده‌های ۵۰ -۴۰ ممنوع شد؛ اما چند سال پیش هیأت دولت قانونی را تصویب کرد که شماره‌گذاری خودروهای دیزل نیز هیچ ممنوعیتی ندارد و بر اساس قوانین و تائیدیه‌هایی که سازمان‌های ذی‌صلاح صادر می‌کنند، مجوز شماره‌گذاری به شرط کسب تائیدیه‌ها برقرار است. در حال حاضر خودروی سواری دیزلی تولیدی قابلیت اخذ همه تائیدیه‌ها را دارد و بعید است که به لحاظ قانونی مشکلی وجود داشته باشد.

خبری: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان | اخبار و تازه های علم و تکنولوژی

وی ادامه داد: اما اینکه از سوی سازمان محیط زیست صحبت‌ها و مخالفت‌هایی شده به این سبب است که سواری دیزلی که تولید شده را با دیزل‌های ماشین‌های سنگین مقایسه می‌کنند که در حقیقت قیاس درستی نیست. در اگزوز سواری دیزل محال است که ذره‌ای دود دیده شود و کاملا یک آلاینده شفاف از اگزوز این خودروها خارج می‌شود. همچنین این موتور مجهز به تکنولوژی‌های روز دنیا از جمله فیلتر دوده است که دوده را می‌گیرد. مجهز به کاتالیست‌های DOC است که از خروج سایر آلاینده‌ها جلوگیری می‌کند. سامانه EGR بر روی این موتورها قرار داده شده که کنترل‌کننده ناکس است.

مدیر اجرایی موتور دیزل مرکز تحقیقات موتور ایران‌خودرو اظهار کرد: تمام این تکنولوژی‌ها به موتور دیزل تولیدی کمک کرده تا بتواند سطح بسیار قابل قبولی از استانداردها را اخذ کرده و توانایی این موتور را بالا ببرد تا جایی که قابلیت اخذ استاندارد آلایندگی یورو ۶ نیز فراهم شود. بنابراین از لحاظ سخت‌افزای موتور این خودروها آماده‌اند؛ تنها باید در بخش نرم‌افزای تغییراتی ایجاد شده و تکمیل شوند.

وی با بیان اینکه ذات خودروهای دیزل مصرف سوخت پایین است؛ اظهار کرد: این موتورها به واسطه اینکه مصرف سوخت پایینی دارند، دی اکسید کربن کمتری را تولید کرده و در واقع اثر گازهای گلخانه‌ای کمتری دارند و از همین روی است که اروپا و آمریکا در چند سال اخیر به سمت خودروهای دیزل رفته و بخش اعظمی از سبد سوختی خود را به دیزل اختصاص داده‌اند.

کاظمی در پاسخ به اینکه تاکنون چه تعداد خودروی سواری دیزل آماده شده است، گفت: در حال حاضر در حدود ۵۰ دستگاه خودرو آماده شده که برای بحث‌های صحه‌گذاری، تست‌های عملکردی موتور، دوام این موتورها و اخذ تائیدیه محصول آماده شده است. به محض آنکه بتوانیم تائیدیه‌ها را از سازمان‌های ذی‌صلاح دریافت کنیم، تولید انبوه آغاز خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شمال کشور خنک‌تر می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرتضی ضرابی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: در نیمه جنوبی و مرکز کشور تغییرات دمایی جدی نخواهیم داشت و افزایش اندک دمای هوا پیش بینی می‌شود. وی گفت: عصر امروز و فردا در جنوب استان سیستان و بلوچستان، ارتفاعات جنوبی و غربی کرمان، بخش‌هایی از استان هرمزگان و جنوب و شرق استان فارس شرایط برای رگبار و رعد و برق مهیا خواهد بود و می‌تواند موجب سیلابی شدن مسیل‌ها و رواناب‌ها شود. ضرابی گفت: وزش باد‌های ۱۲۰ روزه سیستان نیز از دیروز شدت پیدا کرده است و فردا هم شدید خواهد شد و در جاده‌های خراسان جنوبی، شمال سیستان وبلوچستان و مناطق شرقی یزد و استان کرمان خیزش گرد و خاک موجب کاهش دید افقی و اخلال در تردد جاده‌ها می‌شود. کارشناس سازمان هواشناسی همچنین وزش باد و خیزش گرد و غبار را در بخش‌هایی از استان‌های قم، مرکزی، سمنان و جنوب تهران پیش بینی کرد. وی گفت: عصر امروز بارش‌هایی در ارتفاعات البرز مرکزی و در بخش‌هایی از استان‌های تهران، سمنان، مازندران و گلستان خواهیم داشت.

اعتیاد، اصلی‌ترین معضل در کشور

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
وی گفت: اگر بحث‌های علمی و کارشناسی جدی صورت نگیرد و موضوع را به خوبی درک نکنیم، مشکلات، زیاد می‌شود. محسنی بندپی افزود: به خاطر اهمیت این موضوع بود که مقام معظم رهبری در بحث آسیب‌های اجتماعی ورود پیدا کردند و از همه دستگاه‌ها گزارش کار خواستند. وی گفت: کار‌ها در بحث مبارزه، مقابله و پیشگیری با همه مظاهری که وجود دارد به خوبی پیش می‌رود و زمینه ترک اعتیاد و افزایش مهارت‌های فنی حرفه‌ای معتادان نیز فراهم است. استاندار تهران افزود: در بحث کودکان کار و خیابانی نیز کار‌ها خوب پیش می‌رود و مقرر شد که مراکز نگهداری کودکان کار و خیابان که برخی مشکلات جزئی دارد، ساماندهی شود. محسنی بندپی گفت: در سه ماه نخست امسال ۷۲ نفر کودک به صورت فردی (به ایران) قاچاق شده‌اند که می‌توانند در انواع و اقسام جرایم نقش داشته باشند. وی افزود: پیش از این ۶۰ تا ۷۰ درصد این کودکان اتباع خارجی بودند، اما اکنون به ۸۱ درصد رسیده که نگران کننده است. محسی بندپی گفت: کودکانی که بدون خانواده هستند به کشور خود برگشت داده می‌شوند.

سی و دومین دوره مسابقات قرآن نیرو‌های مسلح

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سی و دومین دوره مسابقات قرآن کریم کارکنان نیرو‌های مسلح باشرکت ۲۲۸ قاری قرآن در ۱۰ رشته قرآنی آغاز به کار کرد. در این دوره از سرباز وظیفه تا نیرو‌های درجه دار حضور دارند و این مسابقات تا سوم مرداد ماه در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی کشور ادامه دارد.

کولر آبی، قاتل آب شرب/ چه کنیم که مصرف کولرهای آبی را پایین بیاوریم؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن حسینی ما در ایران با بحران جدی آب مواجه هستیم. سیل فروردین تاثیری بر ذخایر آب ما نداشته و ما همچنان با کم‌آبی دست‌ و پنجه نرم می‌کنیم. در این میان تابستان شرایط بدتر می‌شود و با آمدن کولر‌های آبی به مدار مصرف، ضرف سه ماه، ‌ دو برابر سد کرج آب مصرف می‌کنیم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
مادر نازنین زهرا از پدرش جدا شده و حضانت تنها دخترش را از دادگاه گرفته بود. بعد از جدایی هم، به انحاء مختلف از سوی پدر نازنین زهرا مورد تهدید قرار گرفته بود. سرانجام در روزی که مادر نازنین زهرا از منزل خارج شده بود، پدرش به خانه مادر همسر سابقش می‌رود و نازنین زهرا را از خانه می‌رباید. مادر نازنین زهرا که به شدت عصبانی می‌شود جهت یافتن فرزندش به مراجع قضایی مراجعه می‌کند. پس از گذشت حدود یک هفته از این اتفاق، پلیس نازنین زهرا را در یکی از روستاهای مرند پیدا می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما37 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ مهدی جمالی نژاد افزود: یکی از مهم‌ترین عرصه­‌های خدمات­ رسانی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها غنی ­سازی اوقات فراغت اقشار مختلف شهروندان به ویژه کودکان و جوانان (دانش‌آموزان و دانشجویان) در فصل تعطیلات تابستانی است. وی گفت: طرح «پویش ملی شهر و روستای پویا» در راستای ارتقاء خدمات اوقات فراغت تابستان ۱۳۹۸ شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با شعار «شهر و روستای پویا – شهروند فعال و بانشاط» برای اجرا در شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ابلاغ شده است. جمالی نژاد محورهای کلیدی برنامه ‌ها را این موارد اعلام کرد: استفاده از ظرفیت تشکل‌های مردمی برای ارتقاء و بهبود کیفیت محیط زیست شهری و روستایی، استفاده از ظرفیت گروه­های ترویجی و تبلیغی (روحانیون، مددکاران اجتماعی و …) در اجرای برنامه ­های مختلف در شهر و روستا به ویژه فضاهای فرهنگی و تفریحی، توجه به تاثیر مستقیم کیفیت گذران اوقات فراغت در شکل‌گیری شخصیت کودکان، نوجوانان و جوانان، بسترسازی برای توسعه فعالیت‌های جهادی عمرانی، خدماتی و محرومیت‌زدایی در ابعاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با همکاری شهروندان به ویژه جوانان و نوجوانان، آشنایی کودکان و نوجوانان با صنایع، مشاغل و حرفه‌های مختلف، اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های مستمر، پویا و پیوسته و همچنین پاسخ‌‌گویی به نیازها و انتظارات اقشار مختلف شهروندان (سالمندان، جوانان، نوجوانان، کودکان و …).

نظرها

اخبار بیشتر