نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور
  4. فرهنگ
نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم

نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم

به همت کتابداران کتابخانه های عمومی استان قم، نشست های فرهنگی- هنری با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، به همت کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان قم، نشست‌های فرهنگی- هنری با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم برگزار شد.

نشست کتاب خوان با موضوع جشنواره کتابخوانی رضوی به میزبانی کتابخانه امام خمینی (ره) شهر قنوات و با حضور شماری از اعضا تشکیل شد. در این نشست مهسا طاهری مبارز با معرفی کتاب «هشت قصه از امام جواد (ع)» نوشتۀ حسین فتاحی؛ ریحانه یزدانی خواه با معرفی کتاب «فاطمه و فاطمه» نوشتۀ سید محمد مهاجرانی؛ مائده فرجی با معرفی کتاب «درختی که بال درآورد» نوشتۀ مجید ملامحمدی؛ محمدحسین کاسب سعادتمند با معرفی کتاب «با کبوترهای گنبد» نوشتۀ سید احمد میرزاده؛ محمد سجاد ارشد حسینی با معرفی کتاب «امام رضا (ع)» نوشتۀ زهرا عبدی؛ فاطمه خیری با معرفی کتاب «کبوترها و آهوها» نوشتۀ سید احمد میرزاده تجربیات مطالعاتی خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند.

نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 3

نشست‌های قصه گویی و جمع خوانی همراه با مسابقه نقاشی در کتابخانه امام خمینی شهر قنوات

در این نشست، مریم فروزان یکتا، مسئول کتابخانه از کتاب «هشت قصه از امام جواد (ع)» نوشته حسین فتاحی قصه گویی کرد. وی سپس از کودکان خواست داستان‌های مورد علاقه خود را روخوانی کنند. در ادامه، اعضای کتابخانه در یک دورهمی صمیمانه به نقاشی از برخی از داستان‌های کتاب پرداختند و برخی نیز در بخش پویش مجازی شرکت کردند.

نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 6

شعر خوانی و مسابقه نقاشی از منابع کودک جشنواره رضوی به میزبانی کتابخانه نرگس

در این برنامه که با حضور جمعی از کودکان در کتابخانه عمومی نرگس برگزار شد، ریحانه صادقی یکتا، کتابدار کتابخانه نرگس از کتاب «کبوترها و آهوها» سروده سید احمد میرزاده شعرخوانی کرد. سپس هر یک از علاقمندان به ترسیم نقاشی و خواندن شعرهای مورد علاقه خود در قالب پویش مجازی پرداختند.

نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 9نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 10

کتابخانه امام صادق (ع) فرهنگیان۲

کتاب «فصل فیروزه» نوشته محوبه زارع از سری کتاب‌های برگزیده نهمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در کتابخانه امام صادق (ع) فرهنگیان جمع خوانی شد. در این نشست حکیمه عابدینی، مسئول کتابخانه امام صادق (ع) درباره جشنواره وشیوه شرکت در بخش الکترونیکی آن به صورت خانوادگی توضیحاتی را ارائه کرد.

جمع خوانی از کتاب‌های ویژه جوانان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه شهدای قم

در این نشست، ندا کلهرنژاد، کتابدار بخش کتابخانه شهدای قم، بخش هایی از کتاب «مهارت‌های ارتباط موثر در سیره امام رضا (ع) نوشته علی جانفزا و علی خیاط و «امام رضا علیه السلام» نوشته زهرا عبدی را روخوانی کرد. سپس جوانان به خواندن بخش‌های مورد علاقه خود پرداختند و در بخش الکترونیک نهمین جشنواره کتابخوانی رصوی شرکت کردند.

نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 15

نشست جمع خوانی و شعرخوانی همراه با اجرای نمایش از منابع نهمین جشنواره رضوی در کتابخانه علامه امینی

نشست جمع خوانی و قصه گویی از کتاب «امام رضا علیه السلام» نوشته زهرا عبدی و «۸ قصه از امام جواد (ع)» نوشته‌ حسین فتاحی در بخش کودک و نوجوان کتابخانه علامه امینی با حضور شماری از علاقمندان برگزار شد. در این نشست، زهرا آقایی، مسئول بخش کودک و نوجوان کتابخانه، ضمن ارائه توضیحاتی درباره کتاب‌ها و شیوه شرکت در مسابقه، برگه‌های نقاشی را بین کودکان توزیع کرد. سپس اعضا بر اساس داستان‌های مورد علاقه خود، برداشت‌ها و تصورات ذهنی خود را بر روی برگه‌های نقاشی ترسیم کردند.

در این نشست زهرا آقایی داستان‌های «درخت خشکیده» و «قصه‌ «آرزو» از کتاب «۸ قصه از امام جواد (ع)» نوشته‌حسین فتاحی را روخوانی و بلندخوانی کرد. سپس نمایشی از داستان‌های خوانده شده توسط اعضا اجرا شد.

نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 19

قصه گویی از منابع کودک و نوجوان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه آیت الله خامنه‌ای جعفریه

در این نشست، فاطمه شجاع و سمیه صفری از کتابداران کتابخانه آیت الله خامنه‌ای شهر جعفریه، از کتاب «هشت قصه از امام جواد (ع» نوشته حسین فتاحی، امام رضا (ع)» نوشته زهرا عبدی و «درختی که بال درآورد» نوشته مجید ملاحمدی قصه گویی و روخوانی کردند. سپس اعضا، ضمن جمع خوانی از داستان‌های مورد علاقه خود و کتاب‌های مرتبط با جشنواره، به ترسیم نقاشی و شرکت در پویش کتابخوان جشنواره کتابخوانی رضوی پرداختند.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 23نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 24

کارگاه آموزش کاردستی با محوریت نهمین جشنواره رضوی در کتابخانه مریم

در این کارگاه، معصومه امید، کتابدار کتابخانه مریم، با استفاده از کاغذهای رنگی به آموزش ساخت گنبد طلایی حرم، گل دسته‌ها و کبوترهای صحن و بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) پرداخت. سپس کودکان با برش مقوا، کاردستی‌های زیبایی خلق کردند.

نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 27

اجرای نمایش عروسکی با بهره مندی از کتب کودک جشنواره رضوی به میزبانی کتابخانه مریم

در این برنامه هنری، سعیده سلطانی طالع، کتابدار کتابخانه مریم، ضمن معرفی، قصه گویی و شعرخوانی از کتاب‌های «کبوترها و آهوها» نوشته سیداحمد میرزاده و «فاطمه و فاطمه» نوشته سیدمحمد مهاجرانی، از کودکان خواست به اجرای نمایش عروسکی داستان‌ها و شعرهای مورد علاقه خود بپردازند.

نشست جمع خوانی از کتاب «فصل فیروزه» در کتابخانه مریم

در این نشست، زهره محمدی، مسئول کتابخانه خلاصه‌ای از کتاب «فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع از منابع برگزیده نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی را بیان کرد. سپس این کتاب توسط بانوان جمع خوانی شد.

در ادامه، زهره محمدی، مسئول کتابخانه، به آموزش شیوه شرکت در بخش الکترونیک جشنواره پرداخت.

نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 33

نشست‌های کتابخوانی به میزبانی مدرسه حاج‌فاطمی با موضوع نهمین جشنواره رضوی توسط کتابداران کتابخانه مریم

زهره محمدی و سعیده سلطانی طالع از کتابداران کتابخانه مریم، در روز‌های پایانی امتحانات دانش آموزان و پس از هماهنگی با مسئولان مدرسه، با حضور در مدرسه حاج فاطمی، ضمن ارائه توضیحات کامل درباره نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و شیوه شرکت در آن، از کتاب‌های «فاطمه و فاطمه» سروده محمد مهاجرانی و «۸ قصه از امام جواد علیه السلام» شعرخوانی و قصه گویی کردندسپس برخی از دانش آموزان از داستان‌ها و اشعار مورد علاقه خود جمع خوانی کرده و به ترسیم نقاشی پرداختند.

نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 36

نشست‌های کتابخوانی به میزبانی مدرسه ناصر دیوان با موضوع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

در این نشست، معصومه امید از دیگر کتابداران فعال کتابخانه مریم، در آخرین روز‌های امتحانات دانش آموزان و پس از هماهنگی با مسئولان مدرسه، با حضور در مدرسه ناصر دیوان از کتاب‌های «امام رضا علیه السلام» نوشته زهرا عبدی و «کبوترها و آهوها» نوشته سیداحمد میرزاده روخوانی کرد و به تشریح اهداف جشنواره رضوی پرداخت. در ادامه دانش آموزان از داستان‌های خوانده شده، نقاشی کردند.

نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 39

نشست‌های شعرخوانی و برگزاری مسابقه نقاشی جشنواره رضوی با حضور دانش آموزان پیش دبستانی سبحان در کتابخانه مریم

در بازدید دانش آموزان پیش‌دبستانی «سبحان» معصومه امید، کتابدار کتابخانه مریم از کتاب «کبوترها و آهوها» نوشته سید احمد میرزاده شعرخوانی کرد. در ادامه کودکان با ترسیم نقاشی‌های زیبا با موضوع امام رضا (ع) در مسابقه نقاشی جشنواره رضوی شرکت کردند.

نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 42

نشست قصه گویی از منابع کودک نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در مسجد علی ابن ابیطالب علیهم السلام به همت کتابداران کتابخانه شهدای نایه

در این نشست، مریم محبیان، کتابدار کتابخانه از کتاب امام «رضا علیه السلام» نوشته زهرا عبدی با حضور کودکان ۹ تا ۱۲ سال قصه گویی کرد.

مصیب محبیان از دیگر کتابداران این کتابخانه نیز برای رده سنی ۴ تا ۸ سال، کتاب «فاطمه و فاطمه» سروده سیدمحمد مهاجرانی را شعرخوانی کرد. سپس برگه‌های نقاشی بین کودکان توزیع شد.

نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 46

همچنین علاقمندان به جمع خوانی کتاب‌های «۸ قصه از امام جواد علیه السلام» نوشته حسین فتاحی و «کبوترها وآهوها» پرداختند. در ادامه، مریم محبیان درباره شیوه شرکت در مسابقه به ویژه پویش مجازی توضیحاتی ارئه داد.

نشست‌های فرهنگی با محوریت معرفی منابع جشنواره رضوی در قم - 48

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دقت و تیز گوشی حیرت‌انگیز یک رهبر ارکستر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

دعوت ارتش فرانسه از نویسندگان تخیلی برای ساخت سلاح آینده

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
ارتش فرانسه «تیم سرخ» متشکل از نویسندگان علمی - تخیلی تشکیل داده است تا بتوانند تهدیدات احتمالی آینده را تصور کنند. به گزارش عصر ایران، بنابر آخرین گزارش آژانس نوآوری دفاع، نویسندگان داستان‌های علمی - تخیلی «سناریو‌هایی از تخریب و نابودی» به ذهن‌شان می‌رسد که هرگز به فکر برنامه‌ریزان استراتژیک ارتش نمی‌رسد. در این گزارش آمده است که فعالیت این گروه فوق‌سری است و در جنگ بر ضد «عناصر مخرب» بسیار مهم است. سلاح پیشرفتهٔ نرود اف ۵ برای هدف‌گیری پهباد‌هابه نوشته بی بی سی، این اقدام فرانسه به منظور نوآوری‌هایی در عرصه‌ٔ دفاعی است. در جشن‌های روز ملی فرانسه، سلاح پیشرفتهٔ نرود اف ۵ به نمایش درآمد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
فتح‌اله نیازی، مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از حفاظت و مرمت ۱۴ اثر از تابلوهای نقاشی معاصر موزه بانک تجارت خبر داد. اعتمادآنلاین| فتح‌اله نیازی، مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به مرمت ۱۴ تابلوی نقاشی موزه بانک تجارت، گفت: تابلوهای یاد شده آثاری از هنرمندان بزرگ معاصر ایران همچون سهراب سپهری، ایران درودی، مسعود عربشاهی، سیما حیاتی، حسین محجوبی، سیمین لاله زار و نقاشی‌های کلاسیک پنری ویلیامز است که با توجه به قرارداد بین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و بانک تجارت، مرمت می‌شوند. نیازی افزود: پروژه یاد شده الگوی مناسبی برای برخورد با دیگر آثار هنری مدرن به شمار می‌آید که می‌توان از نتایج آن در حفظ و نگهدار سایر آثار مشابه بهره مند شد. مسئول بخش تزئینات معماری و آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی –تاریخی خاطر نشان کرد: برای این پروژه اقدامات حفاظتی لازم در سطوح مختلف رنگ، بستر و بوم، چارچوب و پوشش‌های حفاظتی سطح نقاشی انجام گرفته است. وی در پایان خاطرنشان کرد: در این پروژه همگام با اقدامات حفاظت و مرمت پژوهش‌های لازم از جمله شناسایی لایه‌های نقاشی، شناسایی عنصری و کانی شناسی رنگ‌ها و مواد تشکیل هنده اثر، بر روی بعضی از آثار شاخص در حال انجام است.
صدا و سیماصدا و سیما17 دقیقه قبل
مدیرکل میراث‌فرهنگی گلستان از آغاز عملیات اجرایی تکمیل مرحله اول محوطه‌سازی میراث جهانی گنبد قابوس با اعتبار ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال خبر دادبه‌ گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط‌ عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ ابراهیم کریمی افزود: این مرحله از طرح محوطه سازی میراث جهانی گنبد قابوس با اعتبار ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌های استانی آغاز شد. وی با اشاره به عملیات پیش بینی شده در این مرحله گفت: در عملیات اجرایی این مرحله اجرای حدود ۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع سنگ فرش محوطه با آجر ختایی و همچنین اجرای تأسیسات محوطه برج قابوس پیش بینی شده است. مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گلستان افزود: احداث نمازخانه پیرامون برج، ۱۰ چشمه سرویس بهداشتی و حدود ۸ هزار مترمربع محوطه سازی، ۵ هزار و ۵۰۰ مترمربع آجرفرش کف محوطه، ۶۰۰ متر طول کانال تأسیسات، هزار و ۳۰۰ متر طول هره‌چینی اطراف کانال‌ها و اجرای زیرساخت روشنایی محوطه با اعتبار ۱۳ میلیارد و ۳۷۹ میلیون ریال از اقدامات گذشته این اداره کل در میراث جهانی گنبد قابوس بوده است. میراث جهانی گنبد قابوس، بنای تاریخی و با شکوه شهر گنبد کاووس در میان پارکی بزرگ و زیبا جای گرفته است و از کیلومتر‌های دور نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب کرده و در گذشته هادی و راهبر مسافرانی بوده است که از این سرزمین عبور می‌کرده‌اند. برج آجری قابوس بیش از هزار سال عمر دارد و همچنان به عنوان بزرگ‌ترین نماد بزرگترین شهر ترکمن‌نشین گلستان، میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مزدک میرزایی گزارشگر ورزشی صداوسیما از ایران رفت. یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار عصرایران تایید کرد که مزدک میرزایی با ترک صداوسیما، به خارج از کشور رفته است. وی افزود: مزدک میرزایی قصد دارد با یکی از رسانه‌های خارجی همکاری کند. او ادامه داد: با شناختی که از روحیات مزدک دارم بعید نیست او به سرعت به کشور بازگردد. خبر رفتن مزدک میرزایی از ایران از دوشنبه شب منتشر شد و یکی از روزنامه نگاران ورزشی ایرانی مقیم خارج از کشور نیز با انتشار تویتی به مزدک میرزایی خوش آمد گفت.
صدا و سیماصدا و سیما34 دقیقه قبل
طرح سامان‌دهی و مرمت مسجد پنجه علی قزوین به منظور حفاظت و نگهداری از آثار ارزشمند تاریخی، مذهبی به همت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین آغاز شدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ معاون میراث فرهنگی استان قزوین گفت: مسجد پنجه علی واقع در خیابان پیغمبریه از آثار ارزشمند مربوط به دوره صفوی و از جمله مساجد کهن شهر قزوین است که به دلیل پیشینه تاریخی و لزوم حفاظت و نگهداری از این اثر تاریخی – مذهبی طرح ساماندهی و مرمت آن از اواسط تیر امسال در دستور کار تیم مرمت قرار گرفت. امیر ارجمند با اشاره به روند مرمت این بنای تاریخی افزود: در این مرحله از طرح مرمت و ساماندهی مسجد تاریخی پنجه علی بام سازی بنا شامل برداشت ایزوگام قبلی، خاکبرداری و دوغاب ریزی، شیب بندی و عایق کاری بام تحت نظارت کارشناسان مرمت در دست انجام است. مسجد پنجه علی در خیابان پیغمبریه قزوین واقع شده و در تاریخ ۱۳۸۴/۰۵/۱۱ به شماره ۱۲۶۰۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این مسجد که در دوره صفوی به عنوان عبادتگاه اهل حرم شناخته شده به وسیله نقبی به دولتخانه راه داشته است. ستون‌های مرمرین، طاق‌های استوار آجری، و محراب کاشی با خط ثلث نفیس، تشخص ویژه‌ای به آن بخشیده است.

نظرها

اخبار بیشتر