پاسخ ترامپ در مورد سرنگونی پهپاد برای جنگ طلبان ناامید کننده بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
پاسخ ترامپ در مورد سرنگونی پهپاد برای جنگ طلبان ناامید کننده بود

پاسخ ترامپ در مورد سرنگونی پهپاد برای جنگ طلبان ناامید کننده بود

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران - ایرنا - یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفت:پاسخ ترامپ به سرنگونی پهپاد جاسوسی این کشور در حریم هوایی ایران برای جنگ طلبان ناامید کننده بوده است.

«اسفندیار خدایی» روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به اقدام ایران در ساقط کردن هوایپمای بدون سرنشین گلوبال هاوک آمریکا که به حریم هوایی ایران تجاوز کرده بود، گفت: پاسخ ترامپ به سقوط پهباد، برای جنگ‌طلبان نومیدکننده بوده است. دولت آمریکا فعلا به دنبال جنگ با ایران نیست. معمای ایران پیچیده‌تر از آن است که با حمله نظامی حل شود.

وی با بیان اینکه آمریکا فقط وارد جنگی می‌شود که بتواند در کوتاه‌مدت پیروز شود، اظهار داشت: در صورت بروز جنگ در شرایط کنونی، متحدان آمریکا از جمله اسرائیل و امارات متحده عربی، هزینه سنگینی پرداخت خواهند کرد. وقتی که اسرائیل در مقابل موشک‌های ابتدایی حماس آسیب‌پذیر است و در برابر موشک‌های حزب‌الله لبنان و پایگاه‌های ایران در سوریه به شدت تهدید می‌شود به همین دلیل حتی نتانیاهو هم به دنبال جنگ نظامی آمریکا علیه ایران نیست.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی ادامه داد: اکنون آمریکا روی تحریم اقتصادی ایران تمرکز کرده است تا زمانی که دولت ایران به اندازه کافی ضعیف شده باشد و چشم‌انداز پیروزی با کمترین هزینه برای آمریکا وجود داشته باشد.

خدایی با اشاره به نزدیک شدن به ایام انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا تصریح کرد: انتخابات آمریکا نزدیک است و افکارعمومی آمریکا از جنگ با ایران استقبال نمی‌کنند به خصوص آنکه ایران برجام را امضا کرده و این دولت ترامپ است که از اجرای این توافق سرباز زده است.

وی با اشاره به نقش توان دفاعی و منطقه‌ای ایران در واکنش آمریکا اظهارداشت: در تاریخ آمریکا حتی یک مورد هم دیده نشده که این کشور وارد درگیری نظامی با یک قدرت منطقه‌ای آماده مثل ایران شده باشد. در تمام جنگ‌های آمریکا، چشم‌انداز پیروزی روشن و کاملا در دسترس بوده است.

این کارشناس مسائل آمریکا افزود: مثلا دولت بوش پدر در جنگ اول عراق پس از عقب‌نشینی صدام از کویت، جنگ را ادامه نداد چون پرهزینه نشان می‌داد و احتمالا خیلی طول می‌کشید، لذا آمریکا عراق را ۱۰ سال دیگر به شدت تحریم کرد تا حدی که در سال ۲۰۰۳، پیروزی بر صدام بسیار آسان بود و همین‌طور هم شد، اگرچه پیش‌بینی بوش پسر از عراق پس از حذف صدام درست از آب در نیامد.

خدایی با بیان اینکه آمریکایی‌ها می‌دانند که ورود به یک جنگ تمام‌عیار با ایران بسیار پرهزینه خواهد بود، ابراز داشت: آنها به دنبال تضعیف ایران با توسل به تحریم‌های شدید اقتصادی هستند و چنانچه به این هدف برسند، زمینه برای اقدام نظامی فراهم می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

وی با بیان اینکه ایران امروز با عراق تحت حاکمیت صدام دو تفاوت عمده دارد، عنوان کرد: صدام با حمله به کویت، زمینه ائتلاف جهانی علیه خود را فراهم کرد اما ایران با پذیرش برجام، از لحاظ منطق جهانی در جایگاه برتر نشسته است و این آمریکا است که با خروج از برجام، طغیان کرده است. ثانیا، ایران با داشتن قدرت موشکی و متحدانی چون حزب‌الله و پایگاه‌هایی در سوریه، با عراق صدام متفاوت است.

این کارشناس مسائل آمریکا درباره تلاش برخی از نیروهای حاضر در کاخ سفید برای جنگ محدود با ایران یادآور شد: ترامپ پس از پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ احتمالا به دنبال بهانه‌ای برای جنگ هوایی چند روزه و بمباران تاسیسات نظامی و هسته‌ای و زیرساخت‌های اقتصادی نفتی و گازی ایران و سپس آتش‌بس و برداشتن پرچم صلح باشد. اما مشکل اینجاست که با توجه به توان موشکی ایران، این کشور در مقابل جنگ کوتاه‌مدت، دست‌بسته نیست.

خدایی اضافه کرد: متحدان آمریکا همچون اسرائیل و امارات هزینه سنگینی برای چنان جنگی را پرداخت خواهند کرد لذا آنها هم در شرایط کنونی از چنین طرحی استقبال نمی‌کنند.

وی در پاسخ به این سوال که گزینه تهدید به جنگ با ایران تا چه اندازه حربه‌ای برای وادار ساختن تهران برای انجام گفت‌وگو با واشنگتن است؟ بیان کرد: معمای ایران پیچیده‌تر از آن است که با حمله نظامی حل شود. تهدید به جنگ در کوتاه‌مدت روی افکار عمومی تاثیرگذار است اما پس از مدتی همه درمی‌یابند که آمریکا فعلا در شرایطی نیست که وارد یک جنگ جدی با ایران شود.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی یاد آورشد: تحریم ایران نیز در طولانی‌مدت هزینه‌هایی برای آمریکا دارد زیرا آمریکا باید در قبال همکاری کشورهای دیگر با تحریم‌ها، به آنها امتیازات یا باج‌هایی بدهد و این همان چیزی است که دولت اوباما با درک آن با ایران مذاکره کرد، دولت ترامپ نیز کم‌کم به همان نتیجه می‌رسد که برجام برای هر دو طرف توافق خوبی بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور13 ساعت قبل
مروری بر تجربه هند در زمینه سهمیه بندی و تعیین قیمت بنزین؛ مهمترین تدبیر دولت هند برای افزایش قیمت بنزین افزایش قیمت در برخی ایالات است. با تصمیم چند روز گذشته سران قوا، قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و نرخ بنزین آزاد هم به ۳۰۰۰ تومان رسید. برخی از نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی افزایش قیمت بنزین منطقی نبود. مهمترین تدبیر دولت برای افزایش قیمت بنزین و کسب درآمد از آن (جهت تامین بودجه لازم برای واردات نفت) افزایش قیمت بنزین در برخی ایالات است. روش دینامیک قیمت سوختسیاست دیگری که دولت هند در مورد بنزین پیش گرفته سیاست «روش دینامیک قیمت سوخت» است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دکتر شیرین هانتر (Shireen Hunter)، نویسنده و استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی درمقاله‌ای که از سوی سایت دیپلماسی ایرانی برای خوانندگان برگزیده و ترجمه شده با صراحت می‌نویسد آمریکا و اروپا از این گامهای برداشته شده ایران نترسیدند. هیچ یک از اقدامات ایران تا اینجای کار تهدیدی جدی برای ایالات متحده یا اروپا ایجاد نمی‌کردند، اما می‌توانند ضرر سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشند. چنین اقدامی همچنین سبب می‌شود معدود طرف‌های تجاری ایران از جمله چین و روسیه با آن درگیر شوند. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای هم آنقدری نگران کننده نیست که باعث تغییر رفتار آمریکا و اروپا شود. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای صرفا موضع سیاستمداران جنگ طلب در آمریکا و اروپا را قدرتمند می‌کند و بازیگران خاورمیانه را به سمت حمله پیشگیرانه سوق می‌دهد. سیاست‌های فرهنگی ایران هزینه اقتصادی سنگینی برای این کشور داشته و به فرار سرمایه به امارات، ترکیه، اروپا، آمریکا و حتی کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان انجامیده‌اند.
خبر فوریخبر فوری12 ساعت قبل
سخنگوی دولت گفت: در دولت یازدهم این بار سوم است که قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کند. علی ربیعی سخنگوی دولت، طی گفت‌وگویی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت قبل از افزایش قیمت بنزین اطلاع‌رسانی نداشت و مردم را قانع نکرد؟ گفت: اقناع سازی درباره افزایش قیمت بنزین از چند سال قبل انجام شده بود و تعجب می‌کنم چرا برخی بزرگان انتقاد می‌کنند که چرا ما در موضوع افزایش قیمت بنزین اقناع سازی انجام نداده‌ایم. سخنگوی دولت افزود: یکی دو نفر از بزرگان هم دیدم چنین حرفی زده بودند. ربیعی افزود: بحث پیرامون اینکه قیمت حامل‌های انرژی باید به فوب خلیج فارس برسد بحث تازه‌ای نیست و مدتهاست صورت می‌گیرد، اما مردم، چون تصوری از آثار این تصمیمات نداشتند دقت نکردند، اما نخبگان به این موضوع دقت داشتند. دولت در کنار مردم است و زندگی سخت مردم را درک می‌کند و خیلی مسئولان زندگی شان شبیه زندگی مردم است و تصور نشود ما به فکر مردم نیستیم.

رسانه‌های جهان در مورد گرانی بنزین ایران چه نوشتند؟

6+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
قدس آنلاینقدس آنلاین13 ساعت قبل
روسیه سامانه‌های جدیدی را ارائه داد که برای مقابله با وسایل نقلیه هوایی کوچک بدون سرنشین (پهپاد) طراحی شده‌اند. به گزارش قدس آنلاین به نقل از اسپوتنیک، در نمایشگاه ایرشو-۲۰۱۹ دبی، روسیه سامانه‌های «ریپلنت»، «ساپسان-بکاس»، «روبژ-آفتاماتیکا»، «کوپول»، «لوچ» و «پیشال» را ارائه داد که برای مقابله با وسایل نقلیه هوایی کوچک بدون سرنشین (پهپاد) طراحی شده‌اند. سامانه ریپلنت برای فواصل بیشتر از ۳۰ کیلومتر کار می‌کند باعث ایجاد محافظت تاکتیکی در برابر پهپادها می‌شود. سامانه‌های «ساپسان-بکاس»، «روبژ-آفتاماتیکا» و «کوپول» برای محافظت از زیر ساخت‌های مهم و حیاتی طراحی شده‌اند. سامانه‌های قابل حمل «لوچ» و «پیشال» می‌توانند هواپیماهای بدون سرنشین را به ترتیب در فواصل شش و دو کیلومتری نابود کنند.

مردم نگران افزایش قیمت‌ها نباشند

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
تاکید دوباره دولت و وزرای اقتصادی با تدابیر دستگاه‌های نظارتی برای رصد بازار، هیچ نگرانی برای افزایش قیمت‌ها به علت اصلاح قیمت بنزین وجود ندارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حیاط پاستور امروز در حالی میزبان خبرنگاران بود که موضوع اصلی پرسش‌ها را اغتشاشات اخبر تشکیل می‌داد. تاکید دوباره دولت و وزرای اقتصادی با تدابیر دستگاه‌های نظارتی برای رصد بازار، هیچ نگرانی برای افزایش قیمت‌ها به علت اصلاح قیمت بنزین وجود ندارد و به ویژه در حوزه حمل و نقل با افزایش سهمیه خودرو‌هایی که در این بخش فعال هستند نرخ کرایه‌ها و همچین حمل بار افزایش نخواهد یافت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری10 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

آخرین تمرین تیم امید برگزار شد

نود6 دقیقه قبل

گرفتار شدن ۵۰ خودرو در برف خوزستان

رکنا7 دقیقه قبل

راهپیمایی تقویت وحدت و امنیت جامعه در بروجرد برگزار می‌شود

مهر9 دقیقه قبل

دو مغازه عروسک فروشی در بازار تهران آتش گرفت

رکنا11 دقیقه قبل

۲۴۰۰ بازداشتی در جریان اعتراضات عراق آزاد شدند

مشرق‌نیوز13 دقیقه قبل