خطر بزرگ: دلیل دو برابر شدن روند ذوب یخچال‌های هیمالیا چیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دینو
  4. سرگرمی
خطر بزرگ: دلیل دو برابر شدن روند ذوب یخچال‌های هیمالیا چیست

خطر بزرگ: دلیل دو برابر شدن روند ذوب یخچال‌های هیمالیا چیست

دینوخبرگزاری دینو |

مطالعات جدید بر روی یخچال‌های رشته کوه هیمالیای مرکزی در هند، چین، نپال و بوتان در مجله «پیشرفت‌های علمی» منتشر شده است. این یافته‌ها نشان می‌دهند که این ناحیه در قرن ۲۱ ام، دو برابر ۲۵ سال گذشته یخ‌های خود را از دست داده است. محققان افزایش دمای زمین را عامل اصلی دو برابر شدن روند ذوب یخچال‌های هیمالیا می‌دانند.

خطر بزرگ: دلیل دو برابر شدن روند ذوب یخچال‌های هیمالیا چیست - 2

چرا دو برابر شدن روند ذوب یخچال‌های هیمالیا مهم است

به عنوان «قطب سوم زمین»، تجمع یخ دراین ناحیه بسیارزیاد است. روان‌آبی که از ذوب یخ‌ها برجای می‌ماند، یکی از پرجمعیت‌ترین ملیت‌هایروی زمین را تغذیه می‌کند. بنابراین سرنوشت این یخچال‌ها، با توانایی این ناحیه درتحمل رشد فزاینده جمعیت و جلوگیری از درگیری بر سر منابع پرتنش آبی، در هم آمیختهاست.

این مطالعه شفاف‌ترین سند ممکن در مورد ارتباط مستقیم گرم شدن هوا و دو برابر شدن روند ذوب یخچال‌های هیمالیاست، که تا کنون بر ما ناشناخته بوده است. «جوزف شیا فردی» از دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی که در مطالعات نقشی نداشته است، چنین می‌گوید:

حتی یخچال‌های بلندترین کوه‌های جهان نیز از افزایش دمای هوای جهانی ناشی از احتراق سوخت‌های فسیلی، تاثیر پذیرفته‌اند.

چه اقداماتی انجام شد

این تحقیق ۶۵۰ یخچال هیمالیا را در امتداد یک برش عرضی ۱,۲۴۳ مایلی از محدوده کوهستانی، تجزیه و تحلیل کرد. ۵۵ درصد از کل حجم یخ منطقه را شامل می‌شد. محققان از ترکیبی از تکرار عکس‌های ماهواره ناسا و عکس‌های غیرمحرمانه ماهواره جاسوسی جنگ سرد، استفاده کردند. آن‌ها توانستد برای هر یخچال، یک مجموعه از مدل‌های سه بعدی ارتفاعی دیجیتال را بسازند. همچنین تغییرات جرم یخچال‌ها را در گذشت زمان معین نمایند. این کار با بررسی تفاوت‌های بین توان بازسازی در طول تاریخ و اندازه‌گیری سطح امروزی یخچال‌ها و توسط ماهواره‌های مدرن انجام شد.

یافته‌ها چه بود

از کل حجم یخ موجود در منطقه در سال ۱۹۷۵، ۸۷ درصد آن در سال ۲۰۰۰ هنوز باقی بود. همینطور تنها ۷۶ درصد آن مقدار طی ۱۶ سال بعد نیز نمایان است. «جاش ماورر»، نویسنده اصلی مقاله از دانشگاه کلمبیا چنین می‌گوید:

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار تفریحی

بخش اصلی هیمالیا به طور میانگین هر ساله ۴ میلیارد تن یخ را، بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۰ از دست داده است. این در حالی است که در طی دوره زمانی ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۶، یخچال‌ها به طور میانگین سالیانه ۸ میلیارد تن یخ را از دست داده‌اند.

پیش زمینه مطالعه

مطالعه‌ای جداگانه، که در مجله Nature منتشر شد. مشخص شد آب حاصل از ذوب برفی که از یخچال‌های بالادست هیمالیا جاری می‌شود، ۱٫۶ برابر مقدار مورد نیاز می‌باشد. این مقدار برای حفظ تعادل یخچال‌ها و میزان بارش برف بسیار زیاد است. در صورتی که انتشار گازهای گلخانه‌ای به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا نکند، هیمالیا تا دو سوم یخچال‌های خود را تا سال ۲۱۰۰ از دست می‌دهد.

اما، اما، اما

هنوز هم تردیدهای مبهمی در مورد عاملی که باعث دو برابر شدن روند ذوب یخچال‌های هیمالیا می‌شود وجود دارد. همچنان نواحی‌ای وجود دارند که بارش در آن‌ها کم شده است. همین امر می‌تواند سبب کوچک شدن این یخچال‌ها شود. ولی به نقش رسوبات دوده‌های ناشی از خودروها و نیروگاه‌های با سوخت زغال سنگ در جنوب آسیا کم‌تر توجه شده است. بعضی از یخچال‌های خارج از محدوده مطالعه، روند متعادلی را نشان می‌دهند. همانند یخچال‌هایی که به طور نسبی ثابت باقی می‌مانند، یا حتی مقدار کمی رشد می‌کنند.

نظر شما چیست؟ آیا گرم شدن کره زمین می‌تواند عامل اصلی دو برابر شدن روند ذوب یخچال‌های هیمالیا به میزان دو برابر باشد؟

بیشتر بخوانید: آیا امکان دارد که تمام آب اقیانوس‌های زمین تبخیر و خشک شود؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | پشت صحنه «شبی که ماه کامل شد» در گرمای ۶۰ درجه بنگلادش

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
روابط عمومی «شبی که ماه کامل شد» اعلام کرد: این فیلم که بخش زیادی از فیلمبرداری آن در استان سیستان و بلوچستان، بخش دیگر در کشور بنگلادش، پاکستان و تهران انجام شده، جزو فیلم‌های سخت در تولید است.

فیلم | حمله سگ خانگی به خرس سیاه گرسنه‌

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
«شیرینی الف» به عنوان بزرگترین و برترین برند کیک و شیرینی خاورمیانه شمارا دعوت می‌نماید تا در بزرگترین جشن تولد جهان و برش بزرگترین و سنگین‌ترین کیک جهان به وزن ۱۵ هزار کیلو در سالروز تولد امام رضا (ع) حضور بهم رسانید.

باشکوه‌ترین آبشار ایران + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، در دره تنگ زندان در منطقه حفاظت شده سبزه کوه روبری قله کلار این آبشار قرار دارد. کرودی کن در زبان محلی مرکب از کلمه‌های کر به معنای مه و دی به معنای دود است نامی زیبا برای این آبشار ریزش آب از ارتفاع بالا و باد باعث معلق شدن ذرات ریز آب در آسمان می‌شود. بیشتر بخوانید: نبض حیات در دل کویر با خروش آبشاری بی‌نظیر + فیلمانتهای پیام/آبشاری زیبا در لردگان + فیلم
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
در بخش ابتدایی این برنامه علیخانی گفت: امشب آخرین قسمت از مرحله دوم عصر جدید روی آنتن می‌رود و آخرین برگزیده انتخاب مردمی معرفی می‌شود. در مرحله نیمه نهایی ۱۵ نفر حضور دارند و در پنج قسمت با سه اجرا شرکت کنندگان برگزیده انتخاب خواهند شد. در پایان این برنامه، با رای مردم گروه سربازان وطن با دو میلیون و ۷۵۰ هزار و ۸۸۱ رای به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کردند. گفتنی است در هر قسمت از مرحله نیمه نهایی سه نفر (گروه) شرکت می‌کنند که یک نفر (گروه) به فینال راه پیدا می‌کند. مرحله نیمه نهایی از فردا شب آغاز می‌شود.

فیلم | مافیای پشت پرده اطلاعات نفتکش‌های ایرانی را می‌فروشند؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این شوخی زنگنه با کدام دوستان داخلی می‌توانست باشد؟ نمایندگان مجلس؟ سیاستمداران خارج از گود یا خود رسانه ملی؟ به نظر می‌رسد زنگنه به رغم دلخوری از این دوستان، صحنه گردان واقعی را مافیایی پشت پرده می‌داند. مافیای کاسبان تحریم. وزارت نفت در ماه‌های اخیر مدام با اتهاماتی از سوی آنهایی که زنگنه دوستان داخلی معرفی کرده، بوده است. این فشارها حاصل تحریک همین مافیا هستند. سعید لیلاز می‌گوید: «گردش مالی «دلالی در شرایط تحریم، این قدر هست که برایش مافیایی پشت پرده امثال بابک زنجانی دیگر کاسبان تحریم دست به هر کاری بزنند. حتی به قیمت فروش اطلاعات سری راه‌های دور زدن تحریم و مسیر نفتکش‌های ایرانی!» از همین روست که بیژن نامدار زنگنه به دوستانش می‌گوید: اگر بگذارید، بر دشمنان غلبه می‌کنیم.
انتخابانتخاب1 روز قبل
این بازیگر دایان کیتون بود که این روزها در سن ۷۳ سالگی رکورددار مجردی طولانی در هالیوود شده است. به نظر می‌رسد دایان بیش از سه دهه است که حتی سر یک قرار عاشقانه هم حاضر نشده است. این ستاره سینما که برای فیلم «آنی هال» برنده اسکار بهترین بازیگر زن شده است، می‌گوید بیش از ۳۵ سال است که سر هیچ قرار عاشقانه‌ای نرفته است. کیتون در این خصوص می‌گوید: " بله درست است که من دوستان زیادی دارم اما هیچ قرار عاشقانه‌ای با هیچ مردی ندارم. به نظر من هیچ‌کس واقعا نمی‌تواند خوشحال و خوشبخت باشد، اگر شما خوشحال هستید، به نظر من از لحاظ ذهنی بیمار هستید.

نظرها

اخبار بیشتر