آیا جنین در رحم مادر می‌بیند؟!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سلامت

آیا جنین در رحم مادر می‌بیند؟!

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
بینایی جنین قبل از تولد هنوز کامل نشده است، اما با این وجود می تواند نسبت به نور واکنش نشان دهد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، محققان دانشگاه لنکستر در انگلستان به دنبال یافتن پاسخ این سوال که جنین قبل از تولد چه‌چیزی را می‌بیند، تعداد ۳۹ جنین تک‌قلو را که در سنین بین۲۳۱ تا ۲۵۲ روزگی بودند مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها نوری را از طریق بافت بدن مادر به سمت جنین‌ اعمال کردند. این نور شامل سه نقطه بود. این سه نقطه به شکل ۲ نقطه برای چشم‌ها و یک نقطه برای دهان بود، تا حالتی مانند «چهره» را برای جنین شبیه‌سازی کنند. محققان از سونوگرافی ۴ بعدی برای اندازه‌گیری و تعیین اندازه چرخش جنین در پاسخ به محرک‌ها استفاده کرده و مشاهده کردند که جنین‌ها به این حالت نورانی واکنش نشان دهند.محققان همچنین یک الگوی سه نقطه‌ای که ساختاری شبیه چهره نداشت را به جنین نشان دادند. اما این آزمایش، توجه جنین را جلب نکرد و این حالت نورانی برای جنین جذابیتی نداشت.

در خبری بخوانید: اخبار پزشکی و سلامت روز

آیا جنین در رحم مادر می‌بیند؟! - 3

این موضوع که جنین به سمت حالت چهره مانند نورانی جذب شده است، تغییر بزرگی در درک انسان از تکامل بینایی ایجاد کرد، چرا که بدان معنی است که این ترجیح در انسان، قبل از تولد هم وجود دارد که ممکن است ناشی از تجربه‌هایی باشد که جنین قبل از تولد بدست آورده است یا این که ترجیحی ذاتی یا ژنتیکی در جنین میباشد. این یافته‌ها نشان می‌دهد که بینایی انسان قبل از تولد وجود دارد اما نه به قدرت بینایی طبیعی.نوزاد یک هفته‌ای تمرکز بینایی کم و ضعیفی دارد و دیدش حالت تار دارد. ممکن است که این حالت برای جنین چند هفته قبل از تولد نیز وجود داشته باشد.منبع: نمناکلینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، در صورت نوشیدن آب در زمان‌های نامناسب، همین آب خوردن می‌تواند زمینه ابتلای شما به انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های گوارشی، قلبی و کلیوی را فراهم کند! برای نحوه نوشیدن آب، میزان و زمان مصرف آن در منابع طب سنتی و منابع روایی، دستورات موکدی آمده است. با وجود اینکه مصرف به اندازه آب آشامیدنی سالم برای سلامت انسان لازم است، اما در صورت نوشیدن بیش از حد آب یا نوشیدن آب در زمان‌های نامناسب همین آب خوردن می‌تواند زمینه ابتلای شما به انواع بیماری‌ها از جمله بیماری‌های گوارشی، قلبی و کلیوی را فراهم کند! در ادامه به زمان‌های ممنوع برای نوشیدن آب اشاره شده است: بین غذا خوردن و تا یک ساعت پیش و بعد از آن در حالت خالی بودن معده (صبح ناشتا) نوشیدن آب سرد به مقدار زیاد نوشیدن آب یخ در هوای بسیار گرم بعد از حرکات ورزشی شدید بعد از نزدیکی جنسی بعد از استحمام بین خواب و بعد از خواب نوشیدن آب گرم بعد از غذای شور نوشیدن آب سرد بعد از خوردن غذای شیرین بعد از خوردن میوه مخصوصا میوه‌های مرطوب

افتتاح مرکز درمان فوق تخصصی سرطان در تهران

مهرمهر16 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران در مراسم افتتاح بخش سرطان بیمارستان سلامت فردا، گفت: این بیمارستان در زمینه تشخیص و درمان سرطان کلیه مراحل درمانی را برای بیمار از شیمی درمانی تا جراحی و رادیوتراپی انجام می‌دهد. نادر توکلی افزود: بیمارستان مجهز به دستگاه‌های کیموتراپی و گامانایف است که از جمله دستگاه‌های مورد نیاز بیماران سرطانی است. توکلی گفت: ​ در ماه‌های آینده بنا داریم یک بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی را در منطقه شهر ری افتتاح کنیم تا بخشی از کمبود فضای درمانی در تهران جبران شود. نوبخت افزود: در برخی از استان‌ها به دنبال راه اندازی بیمارستان‌های هزار تختخوابی هستیم تا بیماران مجبور نباشند برای گرفتن خدمات به نقاط مختلف تردد کنند و تمام نیاز‌های آن‌ها در یک مرکز برطرف شود. وی افزود: اسلام از مؤمنان توقع دارد برای کار‌های خیر از هم سبقت بگیرند و همواره رشد و توسعه یابند، در اسلام دو ارزش ایمان و مفید بودن برای مردم مهم است.
ایمناایمنا23 ساعت قبل
در واقع بی‌اشتهایی عصبی (anorexia nervosa)، یک بیماری جدی و پیچیده‌ است که حدود ۰٫۹ تا چهار درصد زنان و ۰٫۳ مردان به آن مبتلا هستند. تا کنون محققان بر جنبه‌های روانی بی‌اشتهایی عصبی مانند تمایل فرد بیمار به لاغری، تمرکز داشته‌اند اما یافته‌های جدید آن‌ها در مورد نقش سوخت و ساز بدن، می‌تواند دلیل این موضوع را که چرا مبتلایان به بی‌اشتهایی عصبی شدیدا دچار کاهش وزن خطرناک می‌شوند، توضیح دهد. گروهی از پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی در آمریکا، یک مطالعه هم‌خوانی سراسر ژنوم (GWAS) روی ۱۶ هزار و ۹۹۲ فرد مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی و ۵۵ هزار و ۵۲۵ فرد سالم انجام دادند. علاوه بر این بررسی‌های جدید نشان داد ساختار ژنتیکی مربوط به بی‌اشتهایی عصبی با فعالیت‌های فیزیکی، سوخت و ساز گلوکز، متابولیسم چربی و شاخص توده بدنی (BMI) ارتباط دارد. بنابراین یافته‌های جدید در مورد نقش سوخت و ساز بدن، می‌تواند دلیل این موضوع را مشخص کند که چرا مبتلا یان به بی‌اشتهایی عصبی، وزن خود را حتی پس از روش‌های درمان تغذیه‌ای از دست می‌دهند.
سلامت نیوزسلامت نیوز18 ساعت قبل
سلامت نیوز: نتایج مطالعات جدید محققان دانشگاه منچستر نشان داد که از هر ۱۲ بیمار در جهان، یک نفر قربانی خطاهای پزشکی می‌شود؛ اشتباهاتی که نیمی از آنها قابل پیشگیری هستند. به گزارش سلالمت نیوز به نقل از ایرنا، خطاها، قضاوت‌های نادرست و واکنش‌های نامناسب انسانی را نمی‌توان به طور صددرصدی رفع کرد اما در پزشکی هدف بر این است تا جایی که امکان دارد به این هدف نزدیک شویم. به گزارش پایگاه خبری «دیلی میل»، با این وجود، نتایج مطالعات محققان دانشگاه منچستر بر سوابق بیش از ۳۳۵ هزار بیمار نشان می‌دهد که هنوز تا رسیدن به این هدف فاصله زیادی داریم. قسمت غم‌انگیز ماجرا آن جاست که ۱۲ درصد از این اشتباهات که برخی از آنها قابل پیشگیری نیز هستند، موجب مرگ و معلولیت دائمی بیماران می‌شوند. آن طور که این تیم انگلیسی می‌گوید، نیمی از این صدمات، تروماهای روانی، عفونت‌ها و دیگر خطاهای مشابه، قابل پیشگیری بوده و هستند.

نظرها

اخبار بیشتر