رشد ۴۱درصدی بارش‌ها نسبت به دوره پنجاه ساله
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
رشد ۴۱درصدی بارش‌ها نسبت به دوره پنجاه ساله

رشد ۴۱درصدی بارش‌ها نسبت به دوره پنجاه ساله

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
میزان بارش های کشور در سال آبی جاری (از ابتدای مهر 97 تا سوم تیر 98)با بارش 333.1 میلی متر نسبت به میانگین دوره 50ساله اخیر با بارش236.2 میلی متر از رشدی 41درصدی برخوردار شد و به این ترتیب پرونده بارش های سیل آسای بهاری بسته شد.

اعتمادآنلاین| تازه‌ترین بررسی‌های شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد حجم بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۱۶۶٫۷ میلیمتر) ۱۰۰ درصد رشد دارد.

سال آبی از ابتدای مهر هر سال آغاز و تا پایان شهریور سال بعد ادامه خواهد داشت.

بارش‌ها در حوضه‌های اصلی

ایران دارای ۶ حوضه اصلی شامل دریای خزر، خلیج فارس، دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق و قره قوم دارد.

میانگین حجم بارش‌ها در حوضه خلیج فارس و دریای عمان ۵۳۱٫۶ میلیمتر بود که نسبت به میانگین سال آبی پارسال (۲۱۱٫۶ میلی متر) از ۱۵۱ درصد رشد برخوردار بوده و نسبت به میانگین دوره ۵۰ ساله (۳۵۵٫۶) رشد ۵۰ درصدی دارد.

میانگین حجم بارش‌ها در حوضه دریای خزر در سال آبی جاری ۵۱۱٫۸ میلیمتر گزارش شد که نسبت به میانگین دوره مشابه پارسال (۳۷۰٫۳) حدود ۳۸ درصد رشد را نشان می‌دهد.

میانگین بارش‌های این حوضه آبی کشورمان در دوره درازمدت به ۳۷۱٫۱ میلیمتر رسید که با رشدی ۳۸ درصدی همراه شد.

میانگین حجم بارش‌ها در حوضه دریاچه ارومیه نیز در سال آبی جاری ۴۹۰٫۴ میلیمتر بود که نسبت به میانگین دوره مشابه پارسال (۴۰۶٫۷) حدود ۲۱ درصد رشد و نسبت به میانگین دوره ۵۰ ساله (۳۲۷٫۹) دارای رشد ۵۰ درصدی است.

در خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

حجم بارش‌های حوضه قره قوم نیز ۳۰۷٫۵ میلیمتر اعلام شد که نسبت به میانگین دوره مشابه پارسال (۱۴۲٫۱) ۱۱۶ درصد رشد کرد و نسبت به دوره ۵۰ ساله (با ۲۱۶٫۶) رشد ۴۲ درصدی داشت.

حجم بارش‌ها در سال آبی جاری در حوضه فلات مرکزی ایران نیز ۲۱۲٫۱ میلیمتر بود که نسبت به دوره مشابه در سال آبی پارسال (۱۰۲٫۵) حدود ۱۰۷ درصد رشد یافت. این در حالی است که در دوره درازمدت این حوضه ۱۵۸٫۴ میلیمتر بارش با رشد ۳۴ درصدی داشت.

بر اساس این گزارش، حجم بارش‌ها در حوضه مرزی شرق ۱۱۲٫۹ میلیمتر بود که نسبت به دوره مشابه پارسال (۴۰٫۱ میلیمتر) ۱۸۲ درصد رشد کرد و نسبت به میانگین دوره ۵۰ ساله ۱۱ درصد بیشتر شد.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازار ارز بدون رفتار‌های هیجانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بازار ارز در هفته گذشته روند نزولی داشت، افزایش عرضه و کاهش تقاضا از مهمترین دلایل افت قیمت‌ها در بازار ارز استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رفتار‌های هیجانی مردم برای خرید ارز کاهش یافته است و خیلی‌ها به این نتیجه رسیدند که بازار ارز محل مناسبی برای سرمایه گذاری نیست.

فیلم | در شهرداری به روی شهردار قفل شد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

رونق تولید با وام صندوق توسعه ملی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی می‌گوید براساس اساسنامه صندوق، بخش خصوصی اولویت اول را دارد و ۸۰ درصد منابع در اختیار بخش خصوصی برای توسعه کشاورزی و صنعتی است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
دیلی‌تلگراف: انگلیس امروز تحریم‌های دیپلماتیک و اقتصادی علیه ایران را اعلام می‌کندبراساس گزارش این روزنامه انگلیسی، بریتانیا ممکن است سعی کند تحریم‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا که در پی حصول برجام لغو شده بود، مجددا اعمال شود.

نشست دست اندکاران مسکن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تامین مسکن جوانان و حل معضل اجاره بها، بازسازی بافت‌های فرسوده و تعمیر خانه‌های آسیب دیده از بلایای طبیعی محور اصلی سخنان رئیس جمهور در نشست پیگیری طرح‌های دولت تدبیر و امید در بخش مسکن بود. به گزارش خبرگزاری صداوسیما تامین مسکن جوانان و حل معضل اجاره بها، بازسازی بافت‌های فرسوده و تعمیر خانه‌های آسیب دیده از بلایای طبیعی محور اصلی سخنان رئیس جمهور در نشست پیگیری طرح‌های دولت تدبیر و امید در بخش مسکن بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، حقوق ماهانه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ۱۹,۷۹ هزار یوروست. علاوه بر آن او به عنوان عضو مجلس ۵۰ درصد «هزینه‌های نمایندگی» را دریافت می‌کند و پاداش هایی نیز دریافت می‌کند. اما از دریافت سیزدهمین حقوق محروم است و هیچگونه درآمد اضافی به عنوان رئیس حزب «اتحاد دمکرات مسیحی» ندارد. درنتیجه آنطور که ژورنالیست‌ها جمعبندی کرده‌اند، دستمزد آنگلا مرکل بالغ بر ۳۳۳هزار یورو در سال است که معادل ۲۳ و نیم میلیون روبل می‌باشد. به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه Germania. one، در سال ۲۰۱۸ درآمد سالانه ولادیمیر پوتین ۸,۶۴۸ میلیون روبل اعلام شد در حالی که یکسال قبل از آن درآمد رئیس کشور روسیه ۱۸,۷میلیون روبل بود.

نظرها

اخبار بیشتر