عصر جدید، حذف ۲ برادر خواننده و معیارهای داوران!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. فرهنگ

عصر جدید، حذف ۲ برادر خواننده و معیارهای داوران!

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
مدل انتخاب مشورتی داوران مختص برنامه‌هایی است که تخصصی در یک رشته هستند (مثلا همه شرکت کننده‌ها خواننده هستند) و امکان قیاس بسیار منطقی‌تر است.

عصر ایران؛ نهال موسوی - شب گذشته (دوشنبه ۳ تیر) دوازدهمین قسمت برنامه عصر جدید پخش شد و در نهایت بین ۳ اجرای زهرا بیرامی، - اجرای حرکات نمایشی با موتور و دوچرخه توسط سامان قنبری و میلاد ناصری و خوانندگی کارزان و عبدالباسط قاسمی برادران کرد سنندجی با تصمیم داوران از راه‌یابی به مرحله آرا مردمی بازماندند.

اگرچه آریا عظیمی نژاد به صراحت اعلام کرد که زورش به بقیه داوران نرسیده و به همین دلیل از حذف برادران قاسمی ناراضی بود اما بهرحال قانون برنامه این است که در این مرحله داوران ۲ گروه را برای رای گیری مردمی معرفی کنند.

بعد از پخش برنامه اعتراضات زیادی به این تصمیم داوران در فضای مجازی شکل گرفت و به زعم بسیاری از کاربران حق این ۲ برادر سنندجی ضایع شد. فارغ از درست یا غلط بودن این انتخاب باید به چند نکته اشاراتی مختصر کرد:

برنامه‌های استعداد یابی به شکل‌های مختلفی در جهان وجود دارد، از کشف خواننده گرفته تا شعبده باز یا آشپز و حتی آهنگرانی چیره دست. هر کدام از این برنامه‌ها هم شکل و ساختار خاص خود را دارد. برنامه‌های مانند آشپزخانه جهنمی hell's kitchen، آمریکا استعداد دارد America's Got Talent، اسطوره آمریکایی یا ستاره آمریکایی American idol، صدا The Voice، آبدیده در آتش Forged in Fire و …

عصر جدید، حذف ۲ برادر خواننده و معیارهای داوران! - 5

معمولا برنامه‌های استعدادیابی ۲ رویکرد اصلی را دارند: شکل اول تخصصی در یک زمینه است مثلا خوانندگی، آشپزی و … شکل دوم متمرکز بر یک رشته یا حرفه خاصی نیست و در میان استعدادهای مختلف به دنبال انتخاب هستند مانند برنامه آمریکا استعداد دارد America's Got Talent یا همین برنامه عصرجدید.

این مدل انتخاب بر اساس رای داوران در تمامی این برنامه‌ها به شکل صریح و مقابل چشم بیننده تلویزیونی صورت می‌گیرد و هر داور با اعلام نظرش درباره اجرا و گفتن بله یا خیر نظرش را اعلام می‌کند. عصر جدید هم در بخش اول برنامه و در همین برنامه‌های اخیر همین شکل رای دهی را دارد.

اما در فصل جدید عصر جدید (که این فصل جدید هم غلط است چون فصل این برنامه‌ها از زمان ثبت نام شرکت کننده‌ها تا مرحله برنده شدن نفر آخر یک فصل محسوب می‌شود) داوران با همدیگر مشورت کرده و از بین شرکت کننده‌های راه یافته به فینال هر شب ۲ گروه را برای انتخاب مردمی معرفی می‌کنند.

این مدل انتخاب در برنامه‌هایی معمول است که تخصصی بر یک رشته یا حرفه متمرکز است. در برنامه‌های مشابه آن طرف آب هم چنین رویکردی وجود دارد مثلا در برنامه So You Think You Can Dance (فکر می‌کنی می‌تونی برقصی) که از کانال Fox آمریکا پخش می‌شود، در بین ۴ شرکت کننده‌ که کمترین آرای مردمی را کسب کرده‌اند، چهار داور که همگی طراح رقص و متخصص و با سابقه در این حرفه هستند، بنابر استعداد، توانایی، مهارت، امکان رشد و … ۲ نفر را انتخاب می‌کنند که احتمال می‌دهند هم قابلیت بیشتری دارند و هم به نظرشان برای ادامه برنامه مطلوب‌تر هستند و درباره انتخابشان توضیحات لازم را به شرکت کننده و مخاطب ارائه می‌دهند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

عصر جدید، حذف ۲ برادر خواننده و معیارهای داوران! - 11

در برنامه شب گذشته هم احتمال دارد که حفظ آیتم‌های متنوع در برنامه هم مد نظر قرار داده باشند، یک دختر (با توجه به تعداد کم شرکت کنندگان خانم) و اجرای نمایشی با موتور و دوچرخه (معدود بودن چنین آیتمی) را به ۲ خواننده ترجیح داده باشند، در مقابل اینکه تعداد خواننده‌ها هم در کل برنامه بیشتر است.

اما نکته مهمتر و اصلی این است که این مدل انتخاب مشورتی داوران فقط مختص برنامه‌هایی است که تخصصی در یک رشته هستند (مثلا همه شرکت کننده‌ها خواننده هستند) و امکان قیاس بسیار منطقی‌تر است ولی در برنامه‌هایی شکل عصر جدید با چه معیاری می‌توان آن ۲ برادر خواننده را با حرکات نمایشی آن دختر جوان یا مهارت‌های کنترل و نمایش موتور و دوچرخه ۲ شرکت کننده دیگر مقایسه کرد؟ اصل این قیاس و معیار آن بر چه مبنایی است؟

چون توضیحی هم از داوران ارئه نشده و انصافا هم توضیحی وجود ندارد چون اساسا این مدل انتخاب بیشتر به زندگی، سواد، سلیقه، دانش، تجربه و … هر داور بر‌می‌گردد، به همین دلیل در چنین برنامه‌های غیر متمرکز بر یک رشته (مانند خوانندگی، آشپزی و …) انتخاب شورایی داوران مختلف با گرایشات مختلف امری درست به نظر نمی‌رسد.

نکته دیگر هم این است که وقتی مخاطب از چنین تصمیماتی ناراضی است و استدلالی هم برای حذف و انتخاب نشنیده است به تمام داوران و اصل برنامه و … حمله می‌کنند و انواع و اقسام فرضیه‌های توطئه و حق خوری و … را بیان می‌کنند.

عصر جدید که با استقبال مخاطبان همراه شده است باید در زمینه پژوهش و برنامه شناسی تمام این نکات را مد نظر قرار دهد تا اتفاقات برنامه کمتر به حاشیه کشیده شود و خستگی به تن برنامه‌سازان آن بماند.

شخصا هم اعتقاد دارم حق برادران قاسمی بود به مرحله بعدی این مسابقه راه یابند.

عصر جدید، حذف ۲ برادر خواننده و معیارهای داوران! - 18عصر جدید، حذف ۲ برادر خواننده و معیارهای داوران! - 19عصر جدید، حذف ۲ برادر خواننده و معیارهای داوران! - 20

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مزدک میرزایی گزارشگر ورزشی صداوسیما از ایران رفت. یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار عصرایران تایید کرد که مزدک میرزایی با ترک صداوسیما، به خارج از کشور رفته است. وی افزود: مزدک میرزایی قصد دارد با یکی از رسانه‌های خارجی همکاری کند. او ادامه داد: با شناختی که از روحیات مزدک دارم بعید نیست او به سرعت به کشور بازگردد. خبر رفتن مزدک میرزایی از ایران از دوشنبه شب منتشر شد و یکی از روزنامه نگاران ورزشی ایرانی مقیم خارج از کشور نیز با انتشار تویتی به مزدک میرزایی خوش آمد گفت.
ایسناایسنا2 ساعت قبل
در آستانه ۲۳ ذی القعده روز زیارتی مخصوص هشتمین پیشوای شیعیان جهان امام علی بن موسی الرضا (ع) آیین غبارروبی مضجع شریف رضوی با حضور مراجع عظام تقلید، علمای اعلام و خدام آستان قدس رضوی برگزار شد. به گزارش ایسنا و به نقل از آستان نیوز، صبح امروز در این مراسم معنوی که با حضور آیات عظام جوادی آملی، سبحانی، مکارم شیرازی، علوی گرگانی، علم الهدی و حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی برگزار شد، در فضایی سرشار از معنویت و روحانیت روضه منور رضوی با گلاب ناب شست وشو داده شد. آوای جان بخش کلام الهی و مداحی مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم‌السلام) زینت بخش این مراسم بود و در ادامه آیات عظام با ورود به داخل ضریح مطهر، ضمن تعویض روپوش سنگ مضجع منور، تمامی قسمت‌های داخلی ضریح را غبارروبی کرده، با گلاب ناب شست وشو داده و سپس به نماز ایستادند. غبارروبی از آیین‌های دیرین حرم مطهر رضوی است که معمولا چند بار در سال با حضور مراجع تقلید، آیات عظام و شخصیت‌های کشوری و استانی برگزار می‌شود. انتهای پیام

فیلم | دردسر جدید برای ترامپ: افغانستان یک هفته‌ای از کره زمین محو می‌شود!

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
همه ما این مصرع را از کودکی در رادیو و تلویزیون و هیات‌ها و … شنیده‌ایم، به نوعی داستان حماسه کربلا و کربلاییان به وسیله تاریخ نویسان و شاعران با پوست و خون و وجود شیعیان اجین گشته است. یکی از زیباترین این اشعار را محتشم کاشانی نام‌ آورترین شاعر مدیحه‌ سرای شیعه سروده: این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست // این چه شمعیست که جانها همه پروانه اوست هر کجا می‌نگرم رنگ رخش جلوه‌گر است // هر کجا می‌گذرم جلوه مستانه اوست هر کسی میل سوی کرببلایش دارد // من چه دانم که چه سریست به در خانه اوست

دستیار جراح قلب تپنده

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل

فیلم | دقت و تیز گوشی حیرت‌انگیز یک رهبر ارکستر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین22 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- کمپانی سینمایی مارول استودیو که با آثار ماندگار سینمای ابرقهرمانی شناخته می‌شود، در آخرین مراسم کامیک کان که مخصوص به تولیدات و برنامه‌های آتی این کمپانی است از شروع ساخت سه پروژه سینمایی عظیم خبر داد. به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، کمپانی سینمایی مارول استودیو که با آثار ماندگار سینمای ابرقهرمانی شناخته می‌شود، در آخرین مراسم کامیک کان که مخصوص به تولیدات و برنامه‌های آتی این کمپانی است از شروع ساخت سه پروژه سینمایی عظیم خبر داد. بر اساس این گزارش فیلم سینمایی «بلید» یا همان تیغ بعد از سال‌ها بار دیگر به سینما‌ها باز خواهد گشت، اما تفاوت این فیلم نسبت به نسخه قبلی در ساخت این اثر سینمایی توسط کمپانی مارول است، این کمپانی می‌تواند جان دوباره‌ای به این شخصیت بدهد. معرفی رسمی فیلم سینمایی «بیوه سیاه» یا همان بلک ویدو از جمله مهمترین رونمایی‌های مارول در کامیک کان امسال بود، این فیلم به معرفی مجزای این کاراکتر که پیشتر بار‌ها در مجموعه فیلم‌های اونجرز بازی داشته می‌پردازد. این فیلم در تابستان سال ۲۰۲۰ اکران خواهد شد، مارول سال رویایی را پشت سر می‌گذارد، چندی پیش فیلم اونجرز به عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما لقب گرفت و همچنین دو فیلم کاپیتان مارول و مرد عنکبوتی بین پنج فیلم پرفروش جهان در سال ۲۰۱۹ قرار گرفتند.

نظرها

اخبار بیشتر