چرا اتفاقات پس از فوت «بهمن گلبار نژاد» در مستندش روایت نشد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
چرا اتفاقات پس از فوت «بهمن گلبار نژاد» در مستندش روایت نشد؟

چرا اتفاقات پس از فوت «بهمن گلبار نژاد» در مستندش روایت نشد؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مصطفی پور محمدی، کارگردان مستند «بهمن عزیزم»، در مورد عدم پرداخت به حواشی پس از فوت بهمن گلبار نژاد توضیح داد و گفت: ۲۵ دقیقه از این مستند که به پیگیری اتفاقات پس از فوت بهمن می‌پرداخت را بیرون آوردم.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، فوت بهمن گلبار نژاد، دوچرخه سوار تیم معلولان جمهوری اسلامی ایران در مسابقات پار المپیک ریو ۲۰۱۶، یکی از تلخ‌ترین اتفاقات ورزشی ایران است. این ورزشکار که برای شرکت در این مسابقات پارالمپیک به شهر ریو عازم شده بود، در یک حادثه جان خود را از دست داد. البته فوت این ورزشکار و جانباز معلول، حواشی را نیز به همراه داشت؛ از پیگیری‌های فدراسیون دوچرخه‌سواری و کمیته ملی المپیک برای مقصر شناختن مسئولان برگزاری مسابقات پارالمپیک تا ماجرای هدیه به ورزشکاران مدال آور و خانواده بهمن گلبار نژاد.

مستند «بهمن عزیزم» که به کارگردانی مصطفی پور محمدی ساخته شده است، صرفا پرتره‌ای از خود این ورزشکار است و به مرور زندگی پر فراز و نشیب او می‌پردازد. در این مستند که چندی پیش از شبکه مستند سیما پخش شد، صحبتی از اتفاقات پس از فوت بهمن گلبار نژاد به میان نیامد. در گفتگوی زیر که با کارگردان این مستند انجام شده است، دلایل عدم پرداخت به آن ماجرا و تمام اتفاقاتی که پس از فوت بهمن گلبار نژاد رخ داد، آمده است.

۲۵ دقیقه پرکشش از مستند را بیرون آوردم

مصطفی پور محمدی، کارگردان مستند «بهمن عزیزم» در گفتگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا در مورد عدم پرداخت به اتفاقات پس از فوت بهمن گلبارنژاد در مستند خود توضیح داد و گفت: باید بگویم که در ساخت این مستند، یک بخش ۲۵ دقیقه‌ای را به پیگیری اتفاقاتی که بعد از فوت این ورزشکار به وجود آمد، اختصاص داده بودیم که اتفاقا بسیار پرکشش نیز شده بود. با این حال، این بخش را از فیلم بیرون آوردیم. دلیل این مساله این بود که به دلیل جذاب بودن این حواشی، تمام توجهات به سمتش می‌رفت و از اصل ماجرا که خود بهمن بود، غافل می‌ماندیم. تمام تلاشم این بود که پس از پایان فیلم، این دیدگاه در مخاطب باقی بماند که بهمن گلبارنژاد، ورزشکار بسیار خوبی بوده است و چه حیف شد که فوت کرد. این موضوع در حالی است که اگر آن ۲۵ دقیقه را در فیلم قرار می‌دادم، مخاطب به پایان‌بندی دیگری می‌رسید که مطلوب‌مان نبود.

ماجرای اهدای سکه به خانواده بهمن گلبارنژاد و دلخوری آنان از وزیر ورزش

وی به بخشی از اتفاقاتی که پس از فوت بهمن گلبارنژاد رخ داده بود، اشاره کرد و گفت: در بهمن ماه ۱۳۹۵، خانواده بهمن گلبارنژاد به مراسم تقدیر از ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی در حضور رئیس جمهور دعوت می‌شوند. در آن مراسم به کسانی که مدال طلا گرفته بودند ۳۰۰ سکه، کسانی که مدال نقره کسب کرده بودند، ۲۲۰ سکه و در نهایت به کسانی که مدال برنز کسب کرده بودند، ۱۲۰ سکه تعلق می‌گیرد. علاوه بر این، در پایان مراسم، از همسر و پسر بهمن دعوت می‌شود تا بیایند و به آنان نیز ۸۰ سکه می‌دهند. همین موضوع باعث بروز ناراحتی در خانواده بهمن می‌شود چرا که او جانش را در این راه از دست داده بود و باید پاداش بسیار بیش‌تری به او تعلق می‌گرفت. در نهایت، خانواده بهمن گلبارنژاد، آن هدیه را پس می‌دهند و با ناراحتی مراسم را ترک می‌کنند. پس از این اتفاق، آقای خسروی وفا مصاحبه‌ای کردند و اعلام کردند که خانواده بهمن، ارزش و اعتبار او را کم کردند. این مصاحبه کار را خراب‌تر کرد تا در نهایت در روز ۵ فروردین ۹۶، آقای سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان به خانه بهمن زنگ زدند و ضمن تبریک عید، از آنان دعوت کردند تا به تهران بیایند. بر همین اساس، در مراسمی، ایشان نیز ۴۰ سکه به آن پاداش قبلی اضافه کردند. این اتفاق برای خانواده بهمن بسیار سنگین بود.

در وبسایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

وی اضافه کرد: در کنار این موضوع، اتفاق دیگری نیز رخ داد. فدراسیون برزیل و ایران، تنها هزینه‌ای که پس از فوت او پرداخت کردند، هزینه حمل جسد او از برزیل به ایران بود. در حقیقت، هیچ غرامتی به خانواده آنان پرداخت نشد چرا که او را بیمه نکرده بودند. تمام این حواشی در آن ۲۵ دقیقه که گفتم آورده شده بود اما در نهایت بیرون آوردیم. به نظرم پرداخت به این موضوع، فیلم دیگری است که باید در فضای دیگری ساخته شود. مهم‌ترین مساله برای من که بسیار اولویت داشت، نمایش شخصیت بهمن بود و به همین دلیل آن ۲۵ دقیقه را بیرون آوردم.

بهمن عزیزم بدون یک دقیقه آرشیو ساخته شد

این کارگردان و مستندساز در مورد شیوه روایت متفاوت در این مستند گفت: وقتی که تصمیم‌ گرفتیم این فیلم را بسازیم، متوجه شدیم که هیچ آرشیو ورزشی و خانوادگی از او نداریم. دقت داشته باشید که بهمن جنگ زده است و او در زمان کودکی خود، یک‌بار تمام زندگی اش را رها کرده است و هیچ چیزی نداشته است. حال، دو مسیر روبه‌رویم بود. مسیر اول این‌گونه بود که باید یک مستند داستانی همراه با بازسازی می‌ساختم که هزینه بسیار زیادی داشت. در مسیر دوم نیز باید سراغ گفتگو با دیگران و تصاویر عمومی می‌رفتم که روایت خوبی نبود. در این میان، زمانی که با علی گلبارنژاد صحبت کردم، شباهت بسیار زیاد او به پدرش و عشق فراوان او به پدر توجهم را جلب کرد و مسیر جدیدی را برای روایت این مستند پیش رویم باز کرد. شاید جالب باشد که بدانید اکنون پشیمان هستم که چرا از علی در پارت دوم مستند خود استفاده نکردم و به روابط پدر و فرزندی‌شان کم پرداختم. اکنون بسیار علاقه‌مند هستم که یک فیلم داستانی از زندگی او بسازم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | اثر جدید سالار عقیلی با شعر سید عبدالجواد موسوی

خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل

برگزاری نمایشگاه الکامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پای صحبت‌های حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در پایان این جلسه به خبرنگاران گفت: در این جلسه ائین نامه داخلی ستاد به تصویب اعضا رسید. سید سعید رضا عاملی توجه محوری به جامعه و رصد نیازهای اجتماعی را محوری‌ترین اهداف ستاد مهندسی فرهنگی عنوان کرد و افزود: در شرایط کنونی جلوگیری از تبعیض اجتماعی، تامین عدالت فرهنگی، توجه به نیازهای اساسی مردم و توجه به اقتصاد فرهنگ پایه و اساس مهندسی فرهنگی است. وی گفت: در این جلسه یک وفاق در مورد مفهوم مقوله فرهنگ میان اعضا وجود داشت و ان نگاه دانش یکپارچه به مقوله فرهنگ بود. سید سعید رضا عاملی گفت: در جلسه مرکز مروری بر چارچوب سند مهندسی فرهنگی و بررسی وظایف ششگانه این سند و نگاه به مفهوم مهندسی فرهنگی شد. وی افزود: هدف ستاد از مهندسی فرهنگ نگاه بین رشته‌ای به مقوله فرهنگ و فضا ایجاد کردن برای مردم در مدیریت فرهنگی بها دادن به حضور مردم در مقوله فرهنگ و توانمند سازی فرهنگی و بها دادن به نهاد خانواده است و در همین چارچوب اولویتهای سند باز مهندسی مورد بررسی قرار گرفت.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
محمد مهدی رحیمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره مسدود شدن حساب توئیتری خبرگزاری مهر ادامه داد: شب گذشته و بعد از انتشار خبر توقیف نفتکش انگلیسی‌ها در خلیج فارس حساب توئیتری ما چه خبرگزاری مهر و چه بخش بین الملل را مسدود کردند با اینکه ما با همین چارچوب‌های قانونی که خودشان قرار دادند عمل می‌کردیم و از باب محتوای خشونت یا غیر اخلاقی پایبند انها بودیم اما خلاف ان عمل کردند و پاسخی هم به ایمیل‌های ما برای چرایی این عمل ندادند. این اقدام محدود به ما هم نیست و اکانت‌های دیگری را هم محدود کردند. وی گفت: البته این حرکت انها قابل درک است وقتی در هوا و دریا در مقابل ما اسیب می‌بینند طبیعی است که وقتی انجا نمی‌توانند پاسخ دهند جلوی ما را در فضای مجازی می‌گیرند تا پیام حق و اقتدار جمهوری اسلامی به جهانیان منتقل نشود. صداو تصویر دارد.
کانون پرورش فکریکانون پرورش فکری8 ساعت قبل
پویش «فصل گرم کتاب» در پارک اللرباغی ارومیهطرح «پویش فصل گرم کتاب» قرار است عصر روزهای پنج‌شنبه هر هفته تا هفتم شهریور در پارک اللرباغی و پارک قائم ارومیه برگزار شود. تمرین زندگی در پویش «فصل گرم کتاب» ایلامهمزمان با برگزاری کارگاه‌های شهریه‌ای در کنار کارگاه‌های تابستانی، پویش «فصل گرم کتاب» در مراکز شهرستان‌ها نیز آغاز شد و شهرستان‌های، مهران، دهلران، چرداول و ایلام نیز به صورت جداگانه ایستگاه‌های پویش «فصل گرم کتاب» را در فضاهای باز و عمومی شهرستان خود آغاز کرده‌اند. برگزاری «فصل گرم کتاب» در بوستان بعثت شیرازدومین پویش «فصل گرم کتاب» در بوستان بعثت شیراز برگزار شد. دومین اجرای تابستانی پویش «فصل گرم کتاب» در قزوینبه همت کانون استان قزوین دومین اجرای پویش «فصل گرم کتاب» در تابستان با فعالیت‌های متنوعی همراه شد. طرح «پویش فصل گرم کتاب» در استان گیلان کلید خوردطرح «پویش فصل گرم کتاب» کانون گیلان در نمایش‌خانه سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری رشت آغاز شد.

نظرها

اخبار بیشتر