رئیس‌جمهور عراق: کشورمان نباید پایگاهی برای اقدام علیه ایران باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. بین‌المللی
رئیس‌جمهور عراق: کشورمان نباید پایگاهی برای اقدام علیه ایران باشد

رئیس‌جمهور عراق: کشورمان نباید پایگاهی برای اقدام علیه ایران باشد

فارسخبرگزاری فارس |
رئیس‌جمهور عراق در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان» ضمن ابراز ناخرسندی از تحریم‌های اعمال شده علیه مردم ایران، گفت بغداد نمی‌خواهد اراضی عراق برای اقدام علیه همسایگان این کشور از جمله ایران، مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل خبرگزاری فارس، «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق روز سه‌شنبه در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان»، تأکید کرد که این کشور با استفاده از اراضی این کشور برای اقدام نظامی علیه ایران مخالف است. وی در این مصاحبه که بخش اعظم آن به روابط با ایران اختصاص داشت، همچنین گفت که مردم عراق تحریم را تجربه کرده‌اند و در این زمینه با مردم ایران احساس همبستگی دارند.

نگرانی از تبعات تنش در منطقه

«کریستن امانپور» در ابتدای این مصاحبه این سؤال را مطرح کرد که با توجه با افزایش تنش‌ها در منطقه غرب آسیا، آیا عراق از این وضعیت نگران است و آن را تهدیدی برای خود می‌داند؟ صالح گفت: «ما واقعا از تشدید تنش نگران هستیم و از تبعات آن برای عراق نگران هستیم. عراق در طول چهار دهه گذشته از جهنم گذر کرده است و آخرین بخش این درگیری جنگ ویرانگر با داعش بود. می‌خواهیم بر بازسازی، آشتی و پیش رفتن متمرکز شویم، اما داریم به این جریان‌های محرک درگیری کشیده می‌شویم و به همه بازیگران در منطقه و همچنین بازیگران جهانی می‌گویم که امنیت و ثبات عراق مهم و ضروری است و نباید موفقیتی را که به دست آوردیم دست کم گرفت. شکست داعش با کمک ایالات متحده، با کمک ائتلاف بین‌المللی و با کمک همسایگانمان، یک موفقیت چشمگیر است و نباید آن را دست کم گرفت و باید از آن محفاظت کرد و نباید آن را از بین برد.»

رئیس‌جمهور عراق: کشورمان نباید پایگاهی برای اقدام علیه ایران باشد - 4

رئیس‌جمهور عراق سپس در پاسخ به سؤالی در مورد نظرش درباره عقب‌نشینی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از اقدام نظامی علیه ایران، گفت: «ما خوشحالیم که جنگ دفع شد، این بخش از جهان برای سال‌های متمادی درگیر چرخه‌های درگیری بوده و ما به یک جنگ دیگر نیاز نداریم. این مسئله، راهکار نظامی ندارد. مسائل مهمی وجود دارند که بر نظم منطقه‌ای در خاورمیانه اثرگذار هستند و این چیز جدیدی نیست و ما به اوج وضعیت تنش و مناقشه رسیده‌ایم، اما نهایتا طرف‌های درگیر باید بنشینند و بر آنچه که مهم است، یعنی مبارزه با افراط‌گرایی خشن، تمرکز همگرایی منطقه‌ای و مسائل اقتصادی و فکر به لشگر جوانان بیکار که به دنبال شغل، تحصیلات و سهم عادلانه‌ای از منابع ملی هستند، متمرکز شوند. این مسیر پیش رفتن نیست، این بخش از جهان نیازمند راهکارهای بنیادین است، نه جنگی دیگر.»

صالح در مورد آثار تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران و جنگ لفظی میان واشنگتن و تهران هم گفت: «تردیدی وجود ندارد که تحریم‌ها در حال آسیب زدن به ایران است و این تشدید تنش نه فقط به ایران، بلکه به کل منطقه آسیب می‌زند … این وضعیت خوشحال‌کننده‌ای برای منطقه نیست و بهترین کار کاهش تنش و همانطور که گفتم تمرکز بر موارد مهم است. این راه حل مسئله نیست. راه حل مسئله گفت‌وگو و حل و فصل مسائلی است که این بخش از جهان را تحت تأثیر قرار داده است.»

همبستگی با مردم ایران

در ادامه برنامه امانپور از رئیس‌جمهور عراق این سؤال را پرسید که اگر مقام‌های آمریکایی از او در مورد توافق هسته‌ای و تحریم‌ها مشاوره می‌خواستند، چه رویکردی را به آن‌ها پیشنهاد می‌کرد.

رئیس‌جمهور گفت: «بگذارید به مخاطبان یادآوری کنم که تحریم‌ها در کشورهای بسیار بسیار زیادی آزموده شده‌اند و ما هم در عراق در دهه ۱۹۹۰ از تحریم‌ها رنج برده‌ایم و ویرانی حاصل از آن در جامعه عراق حتی تا امروز هم ادامه یافته است. به همین جهت ما با مردم ایران که تحت این تحریم‌ها قرار دارند، احساس همبستگی داریم. همچنین این سؤال بنیادین وجود دارد که آیا این سیاست می‌تواند به تغییر سیاست و رفتار و رسیدن به سیاست و رفتار مد نظر منجر شود یا نه. توافق هسته‌ای به عنوان راهی برای گذر از گذشته، مورد استقبال بسیاری [از کشورها] در منطقه، همچنین اروپا و جهان قرار گرفت. [اگر] مسائلی در مورد آن توافق هسته‌ای وجود دارد، باید در مورد آن مذاکره کرد و باید در مورد آن بحث کرد. از بین بردن این توافق، می‌تواند به فاجعه برای کل منطقه منجر شود.»

رئیس‌جمهور عراق: کشورمان نباید پایگاهی برای اقدام علیه ایران باشد - 10

مجری شبکه سی‌ان‌ان سپس سؤال کرد که آیا این اقدام نظامی آمریکا علیه عراق در سال ۲۰۰۳ بود که به افزایش نفوذ ایران در عراق منجر شد؟ صالح گفت: «من اساسا با این [ارزیابی] مخالفم. این سیاست نابودی نژادی و فرقه‌ای صدام حسین و سیاست کشتار و سرکوب صدام حسین بود که کشور عراق را نابود کرد و امکان افزایش انواع نفوذ خارجی داخل عراق را ایجاد کرد. جنگ عراق و ایران ضربه‌ای ویرانگر به عراق و ضربه‌ای ویرانگر به ایران بود و ما هنوز هم با تبعات آن جنگ دست و پنجه نرم می‌کنیم. این موضوع را دست کم نگیرید. ایران و عراق همسایه هستند، اما ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک داریم.»

پیوند عمیق میان ایران و عراق

وی افزود: «همه در مورد نفوذ ایران در عراق صحبت می‌کنند، اما نفوذ عراق در ایران هم وجود دارد. فراموش نکنید که نجف مرکز اسلام شیعه است و نفوذ نجف در ایران را نباید دست کم گرفت. مردم دو کشور با هم زندگی کرده‌اند و روابط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سده‌ها و هزاره‌هاست که مردم دو کشور را به هم پیوند داده است. پس این یک معادله ریاضی نیست که برخی تلاش می‌کنند جایی در آن یک نقطه عطف بیابند. ضعف عراق، نابودی عراق، نتیجه سیاست‌های صدام حسین بود. در سال ۲۰۰۳، بسیاری از مردم عراق جنگ را به عنوان راهی برای حرکت به پیش به سوی یک نظام حکومتی دموکراتیک دیدند. نمی‌توان انکار کرد که دوره انتقالی بسیار دردناک بود و مردم عراق هنوز هم به آنچه که برایش اشتیاق داشتند، دست نیافته‌اند و هنوز کارهای زیادی مانده که باید انجام شود. اما بسیاری از مسائل به پیش از سال ۲۰۰۳ بازمی‌گردد.»

در ادامه مصاحبه از رئیس‌جمهور عراق در مورد اظهارات «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا درباره بسیج مردمی عراق سؤال شد. پامپئو این گروه‌ها را به ایران نسبت داده و مدعی شده بود که آن‌ها به دنبال حمله به منافع و نیروهای آمریکا در عراق هستند.

رئیس‌جمهور عراق: کشورمان نباید پایگاهی برای اقدام علیه ایران باشد - 16

صالح گفت: «دولت عراق یک سیاست دارد که به تایید احزاب سیاسی اصلی، از جمله فرماندهان الحشد الشعبی، بسیج مردمی عراق، هم رسیده است. این نیروها تحت فرماندهی نخست وزیر هستند و سیاست این است که این نیروهای آمریکایی که در عراق هستند به خواست و دعوت دولت عراق برای کمک به نیروهای عراقی در مبارزه با داعش و ممکن کردن مبارزه با تروریسم، حضور دارند و هرگونه حمله‌ای به آن‌ها اقدامی علیه دولت عراق است و دولت عراق با آن مقابله می‌کند. البته اخیرا چند حادثه رخ داده است. تمام بازیگران کلیدی در عراق و تمام سران احزاب اصلی از جمله فرماندهان حشدالشعبی این حوادث را محکوم کرده‌اند. ممکن است برخی گروه‌های حاشیه‌ای وجود داشته باشند که بخواهند اوضاع را بی‌ثبات کنند، اما سیاست دولت و رهبری سیاسی عراق واقعا این است که اجازه این کار را ندهد. ما نمی‌خواهیم به درگیری کشیده شویم. ائتلاف بین‌المللی به دعوت دولت عراق برای کمک به مبارزه با داعش و تثبیت پیروزی بر داعش آنجا حضور دارد و هر اقدامی علیه آن‌ها، اقدام علیه دولت عراق است.»

مخالفت با استفاده از خاک عراق علیه ایران

در ادامه مصاحبه، بخشی از اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پخش شد که گفته بود حضور نیروهای این کشور در عراق تا حدی برای نظارت بر ایران است. صالح در مورد این مصاحبه گفت: «ما همان زمان به صراحت واکنش نشان دادیم و در بیانیه دولت عراق عنوان شد که نیروهای ائتلاف بین‌المللی، نیروهای آمریکایی به دعوت دولت عراق برای مأموریت اختصاصی و مشخص مبارزه با داعش در عراق حضور دارند. ما نمی‌خواهیم اراضی‌مان سکویی برای هرگونه اقدام خصمانه‌ای علیه هریک از همسایگان ما از جمله ایران، باشد. قطعا، این جزء توافق میان دولت عراق و ایالات متحده نیست.»

او در مورد مدت زمان حضور نیروهای آمریکایی در عراق در آینده، گفت: «به نیازهای عراق و ارزیابی فرماندهان ما بستگی دارد. من این را می‌گویم: پیروزی علیه داعش بسیار مهم بود و نباید آن را دست کم گرفت. چهار سال پیش یک سوم اراضی عراق تحت کنترل داعش بود، اما هنوز راه زیادی تا پایان این مبارزه باقی مانده است. ما همچنان درگیر هستیم و باید مراقب باشیم که اجازه ندهیم داعش یا یک گروه مشابه آن بازگردد. در نتیجه همکاری میان عراق و ائتلاف بین‌المللی ادامه می‌یابد تا ادامه یابیم که [داعش] ریشه‌کن شده است.»

عراق و ایران جدایی‌ناپذیرند

در بخش دیگری از این مصاحبه، از رئیس‌جمهور عراق در مورد تلاش آمریکا برای پایان دادن به روابط اقتصادی و تجاری عراق با ایران و همچنین سوق دادن این کشور به سوی پایان واردات انرژی از ایران سؤال شد.

صالح در این رابطه گفت: «نهایتا ما در این منطقه زندگی می‌کنیم و منافع اقتصادی مهمی وجود دارد که عراق و ایران را به هم پیوند زده است. این بازی حاصل جمع صفر نیست. وضعیت عراق نتیجه امروز یا ۶ ماه اخیر دولت کنونی آمریکا نیست. جنگ و درگیری عراق را ویران کرده و اقتصاد کشور واقعا فلج شده بود. ما سخت برای رسیدن به خودکفایی انرژی تلاش می‌کنیم و دولت ابتکارهای زیادی در این زمینه انجام داده است. اما این انتظار که عراق با داشتن ۱۴۰۰ کیلومتر مرز و منافع اجتماعی، مذهبی و اقتصادی مهمی که عراق و ایران را به هم پیوند داده، خود را از ایران جدا کند، عملی نیست. فقط هم بحث عراق نیست، در مورد ترکیه هم همینطور است، در مورد خلیج [فارس] هم همینطور است. بسیاری از بازیگران عمده خلیج [فارس] روابط اقتصادی بسیار عمیقی با ایران دارند.»

وی همچنین اشاره کرد که عراق در طول دهه‌های گذشته دائما با درگیری و جنگ روبرو بوده و اکنون به آرامش و حرکت به سمت وضعیت عادی نیاز دارد.

او در پاسخ به این سؤال که آیا رفتار آمریکا در قبال ایران را با رفتار واشنگتن در قبال عراق در آستانه حمله سال ۲۰۰۳ مشابه می‌داند، به تقبیح اقدامات صدام پرداخت و او را نمونه‌ای «منحصر به فرد در تاریخ» توصیف کرد. وی سپس گفت: «اما شباهتی که هست، این است: آغاز جنگ ساده است، اما پایان یک جنگ بسیار بسیار دشوار است.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلا در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد.
مهرمهر1 روز قبل
گفته شده در آن سال سازمان اطلاعات بحرین یکی از اعضای ارشد القاعده را برای تشکیل تیم ترور به خدمت گرفته بود و سه مقام امنیتی این کشور نیز با مجوز مستقیم حمد بن عیسی پادشاه بحرین در این طرح مشارکت داشته‌اند. اسنادی که حال به تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد در فهرست موردنظر دولت بحرین برای ترور، نام رهبران سیاسی معارضان بحرینی و در راس آنها «عبدالوهاب حسین» به چشم می‌خورد. بخش جالب این گزارش آن‌جاست که پادشاه بحرین از عربستان سعودی می‌خواهد تا «محمد صالح» عضوارشد القاعده را که در عربستان زندانی بوده است، برای سرپرستی و مدیریت تیم ترور آزاد کند. وی در بخش دیگری از احتمال اینکه توسط دولت بحرین به خاطر اسراری که در اختیار دارد سر به نیست شود، ابراز نگرانی کرده است. هنوز مقامات پادشاهی بحرین به گزارش مستند پخش شده واکنشی نشان نداده‌اند، اما پادشاهی بحرین سابقه طولانی در خصومت ورزی با ایران داشته و مخالفان این کشور نیز همواره از سوی دولت پادشاهی تحت فشار و احکام سنگین قضایی و سرکوب قرار می‌گیرند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین23 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| متیو پتی در نشنال‌اینترست نوشت: هفته گذشته نیروی دریایی بریتانیا یک نفت‌کش ایرانی را در تنگه جبل الطارق توقیف کرد. به همین دلیل، در ماه‌های اخیر صادرات نفت ایران به میزان ۹۰ درصد کاهش یافته است. در صورتی که بریتانیا نفت کش ایران را آزاد نکند، مقامات کشورمان باید دست به اقدام تلافی جویانه بزنند». پایگاه دریایی بریتانیا در بحرین در شرق کانال سوئز فقط می‌تواند حدود ۵۰۰ نیروی این کشور را اسکان دهد. اما نیروی دریایی آمریکا به ناوهای محافظ سبک دسترسی ندارد و باید از ناوهای هواپیمابر و ناوهای نابودگر گران‌قیمت خود استفاده کند.
الفالف1 روز قبل
یک نشریه آنلاین مستقر در لندن نوشت به دنبال قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد دولت عربستان، تعدادی دیگر از مخالفان سعودی مستقر در آمریکا، از جانب عربستان در معرض تهدید قرار گرفتند. یکی از این چهار نفر گرداننده‌ی یک شبکه‌ی یوتیوب منتقد دولت عربستان است. خاشقچی اکتبر گذشته در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به طرز فجیعی به قتل رسید. گزارش MEE در حالی منتشر شده است که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نقش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را در قتل خاشقچی کم اهمیت خوانده است. در نوامبر گذشته، سیا در گزارشی به کاخ سفید اعلام کرده بود به این نتیجه رسیده است که عملیات قتل خاشقچی با دستور محمد بن سلمان اجرا شده است.
مهرمهر13 ساعت قبل
ائتلاف دریایی آمریکا؛ جدول زمانی از ایده تا اجراشاید باور این مسئله تا اندازه‌ای دشوار باشد اما ایده تشکیل ائتلاف دریایی آنگونه که رسانه‌های غربی در قالبی هیجان‌انگیز ارائه می‌دهند؛ یک دفعه و آنی نبوده و برنامه‌ریزی فشرده اما هدفمندی پشت آن است. آمریکا دیگر برای بقای اقتصادی خود به جریان (انرژی) که از راه خلیج فارس و از عربستان سعودی، کویت، قطر و امارات می‌آید؛ محتاج نیست. هفته اول تیرماه؛ رایزنی‌های فشرده و بحث‌های داغدر گام چهارم، از ۳ تا ۵ تیر، پمپئو برای فروش ایده خود به سراغ حکام عربستان و امارات رفت. گام پنجم؛ ترسیم اولیه نقشه راهاما مهمترین قدم در ارائه طرح ائتلاف دریایی علیه هرمز را «مارک اسپر» کفیل تازه وارد پنتاگون برداشت. اما آنطور که مشخص است «فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه به او گفته بود مبادا ناتو را درگیر ماموریت نظامی دیگری در خلیج فارس کند.
خبر فوریخبر فوری20 ساعت قبل
شبکه العربیه خبری را از جنازه صدام حسین دیکتاتور سرنگون شده عراق منتشر کرد که بار دیگر گمانه زنی‌ها در خصوص جنازه وی را افزایش داد. این شبکه سعودی به گفته خود به نقل از منابع نزدیک به خانواده صدام حسین بدون ارائه هیچ سند و مدرکی مدعی شد که آنها با علم به امکان نبش قبر و انفجار قبر صدام توسط نیروهای حشد الشعبی شبانه قبل از ورود نیروهای حشد به روستای العوجه (محل دفن صدام) جنازه وی و دو فرزندش عدی و قصی را به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند. کارشناسان در پاسخ به این خبر گفته‌اند این ادعاهای بی پایه واساس به هیچ وجه واقعیت ندارد و «منبع نزدیک به خانواده صدام» نمی‌تواند منبع موثقی به شمار بیاید، رسانه‌های سعودی همواره با انتشار خبرهایی از این دست سعی در ایجاد تفرقه و فتنه بین فرزندان ملت عراق را دارند. آنها در ادامه این خبرها را تلاشی ناکام از سوی نظام وهابی عربستان مرتبط با گروههای تروریستی در جهت احیای صدام و نظام سرنگون شده حزب بعث در عراق توصیف کرده و حشد الشعبی که برای نجات عراق از همه چیز خود مایه گذاشت را هدف اصلی این فتنه انگیزی‌ها دانستند. در همین راستا عمار الجبوری استاندار استان صلاح الدین عراق در کنفرانس خبری از برگزاری نشستی امنیتی با حضور سران ارشد نیروهای نظامی و امنیتی از جمله ابومهدی المهندس نائب رئیس حشد الشعبی با هدف تسریع عملیات بازگشت آوارگاه به منازل خود خبر داد.

نظرها

اخبار بیشتر