کاهش ۹۰درصدی معامله نوزاد در پاتوق معتادان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اجتماعی
کاهش ۹۰درصدی معامله نوزاد در پاتوق معتادان

کاهش ۹۰درصدی معامله نوزاد در پاتوق معتادان

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24 - خرید و فروش «نوزاد» حقیقتی تلخ است که هر از گاهی در گوشه‌ای از شهر رخ می‌دهد. معامله‌ای که تا گذشته‌های نه چندان دور بیشتر در پاتوق معتادان و افراد بی‌خانمان اتفاق می‌افتاد اما امروز در شکل‌های دیگری رخ می‌دهد.

خرید و فروش «نوزاد» حقیقتی تلخ است که هر از گاهی در گوشه‌ای از شهر رخ می‌دهد. معامله‌ای که تا گذشته‌های نه چندان دور بیشتر در پاتوق معتادان و افراد بی‌خانمان اتفاق می‌افتاد اما امروز در شکل‌های دیگری رخ می‌دهد.

ربودن نوزاد از بیمارستان آن هم در لباس پرستاری و فروش آن به خانواده‌ای متمول یکی از همین اشکال جدید معامله نوزاد است. البته بسیاری از این خانواده‌ها مدعی هستند که تا قبل از دور زدن قانون و اقدام به خرید فرزند و وارث زندگی‌شان بسیاری از راه‌ها از درمان گرفته تا عبور از پیچ و خم‌های اداری و قرار گرفتن در لیست انتظار بهزیستی را امتحان کرده‌اند اما دست آخر به این نتیجه رسیده‌اند که قانون را دور بزنند تا هنگام رسیدن به یک نوزاد مادربزرگ و پدربزرگ او نباشند.

کاهش ۹۰درصدی معامله نوزاد در پاتوق معتادان - 3

دکتر حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی در این باره گفت:

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث شده سپردن کودک به خانواده‌های متقاضی، خیلی هم آسان نباشد. برای مثال، هم‌اکنون ۱۰۲۰۰ کودک تحت حمایت بهزیستی هستند اما نمی‌توان همه آنها را به خانواده‌ها واگذار کرد چرا که برخی از آنها بد سرپرستانی هستند که برای مدت محدودی به بهزیستی سپرده می‌شوند. از این‌رو امکان سلب حضانت دائم و واگذاری این کودکان به خانواده‌های دارای صلاحیت وجود ندارد.

یکی دیگر از دلایلی که واگذاری کودک به خانواده‌ها را سخت کرده، این است که تعداد کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست کاهش یافته است. تعداد خانواده‌های واجد صلاحیت فرزندخواندگی و متقاضی کودک بسیار بیشتر از کودکان است به طوری که می‌توان گفت برای هر کودک ۸ تا ۱۰ خانواده متقاضی وجود دارد. قاعدتا در بین این افراد باید خانواده‌ای را انتخاب کنیم که صلاحیت بیشتری دارد.

فرزندخواندگی در کشور ما افزایش یافته است به طوری که آمار‌ها نشان می‌دهد اوایل انقلاب از حدود ۳۵ میلیون جمعیت حدود ۱۲۰۰۰ کودک در مراکز نگهداری می‌شد اما امروز با جمعیت حدود ۸۰ میلیون نفر ۱۰۲۰۰ کودک در ۶۵۰ مرکز تحت سرپرستی بهزیستی حضور دارند.

در سایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

همچنین طبق آمار از اوایل سال ۹۴ به بعد یعنی از زمان اجرایی شدن آیین نامه‌های مصوب هیأت دولت، هرساله با افزایش تعداد فرزندخواندگی‌ها مواجه شده‌ایم به طوری که می‌توان گفت تعداد کودکانی که به‌عنوان فرزندخوانده وارد خانواده‌ها شده‌اند تا حدود ۱۵ درصد افزایش یافته است. به همین دلیل نمی‌توان گفت که سختگیرانه بودن قوانین است که باعث شده خانواده‌ها نسبت به خرید نوزاد یا کودک اقدام کنند.

عمده کسانی که وارد بحث معامله و خرید وفروش نوزاد و کودک می‌شوند معمولا خانواده‌هایی هستند که صلاحیت کافی برای نگهداری از کودکان را ندارند. از این‌رو برای کاهش این معضل اقدامات متعددی در دستور کار بهزیستی قرار گرفت. یکی از این اقدامات ابلاغ بخشنامه‌ای به تمامی واحدهای اورژانس اجتماعی بهزیستی‌های شهرستان‌های کشور است که براساس آن فرزندانی که از مادران معتاد به دنیا می‌آیند تا زمانی که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی صلاحیت خانواده برای نگهداری از نوزاد بررسی شود باید به اورژانس اجتماعی سپرده شوند.

در همین راستا معاونت بهداشت و درمان وزارت بهداشت نیز بخشنامه‌ای صادر کرد که به هیچ وجه بیمارستان نمی‌تواند نوزادی را که از مادر دارای اعتیاد به دنیا آمده ترخیص کند، مگر اینکه در گام نخست بررسی‌های مددکاری بیمارستان و سپس اقدامات لازم توسط بهزیستی و اورژانس اجتماعی صورت گرفته باشد.

البته گاهی هم مطلع می‌شویم در برخی پاتوق‌ها و مکان‌هایی که محل زندگی معتادان بی‌خانمان به شمار می‌آید، احتمال خرید و فروش نوزاد یا کودک وجود دارد. در چنین مواردی اورژانس اجتماعی بسرعت اقدامات لازم را انجام می‌دهد. این تلاش‌ها باعث شده خرید و فروش نوزاد تا ۹۰ درصد کاهش یابد. اما نگرانی ما از بروز جرم معامله نوزاد در این مکان‌ها و برخی موارد نادر همچنان ادامه دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تبدیل شدن طلاق در عراق به یک پدیده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش شبکه تلویزیونی الاتجاه عراق، با توجه به مشکلات زیادی که جامعه عراق از آنها رنج می‌برد در این میان طلاق نیز مانند آتش به جان جامعه عراق افتاده است. نتایج تحقیق شورای عالی قضایی نشان می‌دهد در هر ساعت ۱۰ مورد طلاق در عراق ثبت می‌شود. یک عراقی گفت: "علل افزایش طلاق، بسیار زیاد است اما بیکاری در صدر این علل قرار دارد. اجاره بها نیز بسیار بالاست. «یک عراقی دیگر گفت:» علل طلاق، زیاد است که شرایط اقتصادی و اجتماعی از جمله آنهاست. دادگاه شورای عالی قضایی نیز چند روز پیش اعلام کرد در هر ساعت در عراق ۱۰ طلاق ثبت می‌شود.

وزش باد شدید و وقوع روان‌آب در شرق کشور

مهرمهر19 ساعت قبل
طبق گزارش هواشناسی در سرخس هوا از ۵۰ درجه کاهش یافته و در شمال کشور بارش باران خواهیم داشت و بارش‌های جنوب شرق کشور در حالت هشدار است و احتمال وقوع روان‌آب و برخورد صاعقه وجود دارد.
برنابرنا1 روز قبل
دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود؛ طبق این تحقیقات پیرامون راه‌های سریع کاهش وزن وقتی شما رنگ بشقابتان را تغییر می‌دهید، توجه شما به این تغییر رنگ جلب شده و میزان غذای کمتری را نوش جان می‌کنید.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- «عصر جدید» مسابقه استعداد یابی که احسان علیخانی، آن را برای شبکه سه تلویزیون ساخته است این روزها بسیاری از نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرده است. رویا نونهالی، آریا عظیمی نژاد، سیدبشیر حسینی و امین حیایی داوران این برنامه هستند. در آخرین رای گیری این برنامه حدود ۷ میلیون نفر شرکت کرده بودند و نفر برنده حدود ۴ میلیون ۳۰۰ هزار رای آورد. حالا می‌خواهیم در ۹۰ دقیقه گفت‌وگو در مورد این برنامه با هم گفت‌‌وگو کینم. ۱- برنامه عصر جدید را نگاه می‌کنید؟ ۲- نظر شما درباره داورهای این برنامه چیست؟ نظرهای آنها را تخصصی می‌دانید؟ ۳- اگر استعدادی دارید، حاضرید در این برنامه شرکت کنید؟ ۴- مهم‌ترین نقطه قوت و ضعف این برنامه چیست؟ زمان این گفت‌وگو ۹۰ دقیقه است.

هوای شمال خنک می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
محمد اصغری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در جنوب شرق سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، استان فارس و جنوب شرق استهبان در بعد از ظهر شاهد رگبار سیل آسا خواهیم بود که مردم از نزدیکی به رودخانه در آن مناطق خودداری کنند. وی گفت: در زاگرس مرکزی ارتفاعات لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد نیز شاهد رگبار‌های خفیف‌تر خواهیم بود. اصغری افزود: پیش بینی می‌شود در شرق کشور هم وزش باد و گردو خاک را داشته باشیم. کارشناس هواشناسی گفت: در اصفهان، سمنان، استان مرکزی، قم و جنوب تهران شاهد غبار خواهیم بود و در آخر هفته نیز در شمال آذربایجان غربی و شرقی رگبار‌های سیل آسا داریم.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه به اعزام چند گروه بازرسی به مناطق مختلف کشور در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در دست اندازی به منابع طبیعی، صاحبان قدرت و ثروت با ارتباطات ناسالم و اعمال نفوذ، در اراضی مختلف تغییر کاربری‌های غیرمجاز داده‌اند و مجوز‌هایی صادر شده که همه قابل بررسی است و انجام خواهد شد. وی در ادامه گفت: با روی گشاده با مردم مواجه شدن و مردمی بودن، وظیفه همه مدیران و مسئولان است تا مردم احساس کنند قبل از اینکه در‌ها باز باشد، با روی باز روبرو هستند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای ائمه جمعه کشور محور‌هایی داشت و نه فقط امامان جمعه بلکه همه ما و همه مدیران در سراسر کشور مخاطب این رهنمود‌ها هستیم و یکی از این موارد، گشاده رویی با مردم است. رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت امیدآفرینی در جامعه گفت: این مسئله در رفتار قضایی، اداری و نظارتی مجموعه قضایی باید برای همه مردم امیدآفرین باشد و مردم احساس کنند ظالم به کیفرش می‌رسد و دستگاه قضایی از حق مظلوم دفاع می‌کند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی درباره تاثیر نپذیرفتن از صاحبان قدرت و ثروت افزود: این مسئله برای همه مدیران به ویژه مسئولان قوه قضاییه مهم است. وی به اعزام چند گروه بازرسی به مناطق مختلف کشور در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در دست اندازی به منابع طبیعی، صاحبان قدرت و ثروت با ارتباطات ناسالم و اعمال نفوذ در اراضی مختلف تغییر کاربری‌های غیرمجاز داده‌اند و مجوز‌هایی صادر شده است که همه قابل بررسی است و انجام خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر