تقویت مدیریت بانوان؛ از وعده تا عمل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
تقویت مدیریت بانوان؛ از وعده تا عمل

تقویت مدیریت بانوان؛ از وعده تا عمل

فارسخبرگزاری فارس |
اختصاص حداقل 30 درصد از پست‌های مدیریت اجرایی کشور به بانوان یکی از وعده‌های مهم دولت بوده؛ اما این وعده در استان سمنان تا چه حد محقق شده است؟

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، حبیب‌الله خجسته‌پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان در نخستین جلسه شورای مدیران و آیین معارفه مدیرکل جدید دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سمنان اظهار کرد: در ارزیابی‌های انجام‌شده در سطح استانداری‌های کشور، خوشبختانه استانداری سمنان در اکثر حوزه‌ها رتبه‌های خوبی کسب کرده و امیدواریم با تلاش بیشتر به تثبیت این وضع و ارتقای آن برسیم.

وی تصریح کرد: هر چه نشست‌های بین‌حوزه‌ای در یک مجموعه افزایش یابد، بی‌تردید هم‌افزایی‌ها نیز بیشتر و تقویت می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان ادامه داد: یکی از کارویژه‌های امور بانوان در هر دستگاه، تقویت جایگاه مدیریتی و ارائه توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سرشار این قشر پرتلاش و توانمند در جامعه به‌منظور نیل به تثبیت جایگاه واقعی زنان در کشور است.

خجسته‌پور گفت: اجرای دقیق برنامه‌های ابلاغی از سوی مراجع مافوق، مستندسازی اقدامات انجام‌شده در حوزه زنان و خانواده، محقق سازی انتظارات و دستورات مدیریت ارشد استان، برنامه‌ریزی مناسب برای فعال نگه داشتن کارگروه‌های مرتبط با بانوان و همچنین ارائه و اجرای برنامه‌های خلاقانه و مبتکرانه ازجمله انتظارات مدیریت ارشد استان از مدیرکل جدید امور خانواده و بانوان استانداری سمنان است.

وی تصریح کرد: ترغیب و تشویق بانوان به‌منظور حضور در عرصه‌های سیاسی، ورود بانوان به حوزه اقتصادی، مشارکت فعال در حوزه اجتماعی و مقابله با آسیب‌ها و همچنین ارائه اقدامات مناسب در عرصه‌های فرهنگی و هنری ازجمله برنامه‌ها و انتظاراتی است که باید بیش از پیش در دستور کار دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سمنان قرار گیرد.

تقویت مدیریت بانوان؛ از وعده تا عمل - 6

تهیه بانک اطلاعاتی بانوان سمنان

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: تهیه بانک اطلاعاتی بانوان استان، شناسایی نیروهای توانمند و تشویق آنان به‌منظور حضور در جایگاه‌ها و مسؤولیت‌های مدیریتی استان، گامی مؤثر در تحقق برنامه رئیس‌جمهوری در اختصاص حداقل ۳۰ درصد از پست‌های مدیریت اجرایی کشور به بانوان در پایان فعالیت دولت دوازدهم در سال ۱۴۰۰ است.

خجسته‌پور افزود: مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری سمنان با ارتباط‌گیری مستمر با زنان و بانوان استان تلاش کند تا ضمن شناسایی مشکلات این قشر، در جهت رفع این مسائل و مشکلات راهکار ارائه شود.

وی افزود: شرح وظایف حوزه امور بانوان و خانواده را نمی‌توان در یک یا چند عنوان محدود کرد؛ بلکه در تمام حوزه‌هایی که دولت و وزارت کشور در آن ورود پیدا و برنامه ارائه می‌کند، امور بانوان نیز می‌تواند به‌صورت ویژه و مختص بانوان برنامه‌های راهبردی و اجرایی خود را ارائه و محقق سازد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: خانواده به‌عنوان اصلی‌ترین نهاد تشکیل‌دهنده هر جامعه نیازمند توجه بیش از پیش مسؤولان و برنامه ریزان بوده و دفتر امور خانواده و بانوان استانداری سمنان باید تلاش کند تا با مستحکم سازی ارتباط بین نسلی، از ایجاد فاصله و گسست بین اعضای خانواده جلوگیری شود.

خجسته‌پور گفت: متأسفانه هم‌زمان با پیشرفت تکنولوژی و ارائه تجهیزات جدید ارتباطی و الکترونیکی شاهد این موضوع هستیم که منازل از زندگی مشترک تبدیل با سقف‌های مشترک شده و ضروری است که این دفتر با ورود جدی به این حوزه برنامه‌ها و اقدامات اصلاحی خود را ارائه دهد.

وی افزود: با عنایت به گستردگی فعالیت و مسؤولیت‌ها در حوزه امور بانوان و خانواده لازم است تا سیاست‌گذاری‌ها و بسترسازی‌های لازم در این بخش از سوی مسؤولان اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری سمنان تبیین و اجرای این موارد به کارشناسان، بانوان توانمند و همچنین اهل فن در سطح دانشگاه‌ها به‌عنوان مراکز تخصصی این امر واگذار شود.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان اضافه کرد: اگر خانواده از وجود بانویی بانشاط بهره‌مند باشد، قطعا فرزندان و اعضای آن خانواده نیز پرنشاط بوده و انتظار است تا با ارائه برنامه‌های کاربردی و زودبازده شاهد رشد، تقویت و ارتقای این شاخص ارزشمند در میان خانواده‌ها باشیم.

خجسته‌پور افزود: خوشبختانه استاندار سمنان نگاه مثبت و قابل اعتمادی به حوزه زنان و بهره‌مندی از ظرفیت عظیم این قشر داشته و همواره تأکید کرده است که در واگذاری مسؤولیت‌ها و مدیریت‌های اجرایی استان، در ابتدا دنبال بانوان توانمند در آن حوزه بوده و در صورت عدم برخورد با مورد متناسب با آن بخش، مسؤولیت موردنظر به آقایان واگذار شود.

وی تصریح کرد: این مهم نشان از علاقه‌مندی مدیریت ارشد استان به واگذاری مسؤولیت به بانوان و تحقق تکلیف واگذارشده از سوی دولت به استانداران است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: امیدوارم مدیرکل جدید بانوان و خانواده استانداری سمنان که از مدیران تحصیل‌کرده، توانمند و دارای تجربه در بخش‌های مختلف در حوزه امور بانوان و خانواده است، با بهره‌گیری از نیروی جوانی و استفاده از توانمندی همکاران و کارشناسان این حوزه و همچنین اجرای برنامه‌ها و تجارب مدیرکل قبلی در حرکت رو به رشد این حوزه تلاش کرده و شاهد موفقیت بیش از پیش این مجموعه باشیم.

تقویت مدیریت بانوان؛ از وعده تا عمل - 19

صرفا یک تغییر نام

مهسا شاه‌حسینی، مدیرکل جدید امور بانوان و خانواده استانداری سمنان نیز در این نشست اظهار کرد: امیدوارم امانت‌دار شایسته‌ای در این عنوان بوده و توفیق جلب رضایت خداوند و بندگانش را در این مسؤولیت کسب کنم.

وی تصریح کرد: تغییر مسؤولیت‌ها و تحولات مدیریتی، صرفا یک تغییر نام بوده؛ چراکه هدف اصلی و نهایی، خدمت به مردم و کسب رضایت خداوند است.

تقویت مدیریت بانوان؛ از وعده تا عمل - 23

ایجاد پارک‌های بانوان در سمنان

زینب کرکه‌آبادی، مدیرکل سابق امور خانواده و بانوان استانداری سمنان نیز در این نشست اظهار کرد: اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری سمنان به برکت همراهی و تلاش تمام کارشناسان و مساعدت مدیران همواره جزو سه استان برتر کشور در این حوزه بوده و در برخی شاخص‌ها همچون اقتصاد مقاومتی از سوی وزارت کشور به‌عنوان استان نمونه کشور معرفی و طرح‌های ارائه‌شده از این استان برتر کشوری شده است.

وی تصریح کرد: برگزاری کلاس‌های تاب‌آوری، کارگاه‌های آموزشی و فعالیت‌های اقتصادی ویژه بانوان، ایجاد پارک‌های بانوان، اجرای طرح پرورش طیور و جوجه‌کشی برای ۵۰ زن سرپرست خانوار و ایجاد اشتغال برای زنان زندانی، تهیه سند ارتقای زنان سرپرست خانوار استان، افتتاح نمایشگاه و بازارچه‌های متعدد کالا ویژه بانوان و همچنین مساعدت جهت دریافت تسهیلات برای ۳۰۰ زن سرپرست خانوار و ایجاد تشکل‌های زنان کارآفرین و … در سمنان انجام‌شده است.

مدیرکل سابق امور خانواده و بانوان استانداری سمنان بیان کرد: ۶۰ درصد فعالیت‌های مختلف حوزه زنان در استان جمع‌آوری و تدوین شده است و در صورت تخصیص اعتبارات لازم می‌تواند به آیتم‌های نموداری و اجرایی برای استان تبدیل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ورود نفتکش انگلیسی به لنگرگاه بندرعباس

مهرمهر12 ساعت قبل
ایلناایلنا12 ساعت قبل
ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه با تأکید بر عدم تمایل به ورود به جنگ با ترکیه به رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات کل منطقه را درگیر جنگ خواهد کرد. به گزارش ایلنا به نقل از النشره، ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه تأکید کرد که خواهان جنگ با ترکیه نیست اما به «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که در صورت حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات، آتش جنگ سراسر منطقه را فرا خواهد گرفت. «مظلوم عبدی»، ‌ فرمانده کل نیروهای دموکرات سوریه در مصاحبه با روزنامه کرد زبان «ازگو پلتیکا» در هلند اعلام کرد که شرایط کاملا فراهم است و نیروهایش آماده مقابله با تحریک‌­ها و توطئه­‌های دولت ترکیه هستند که نیروهای فراوانی را در مرزهای شمال سوریه بسیج کرده است. وی تأکید کرد که امکان ندارد حادثه «عفرین» در منطقه شرق فرات تکرار شود و ما هرگز اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد، اگر ارتش ترکیه قصد حمله به یکی از مناطق ما را داشته باشد، جنگ بزرگی برافروخته خواهد شد. عبدی گفت: ‌ «فرماندهی نیروهای دموکرات سوریه، کشورهای ائتلاف بین‌المللی علیه گروه تروریستی داعش از جمله آمریکا و فرانسه را در جریان تصمیم­‌های خود قرار داده است.» وی تأکید کرد که وقوع چنین جنگی قطعا به بروز درگیری داخلی دوم در سوریه منجر شده و تا خروج ترکیه ادامه خواهد داشت.

اقدام رژیم بحرین در استخدام یک عضو القاعده برای ترور شیعیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دولت بحرین می‌گوید ادعای این عضو سابق القاعده جعلی است. خبرنگار الجزیره انگلیسی گزارش داد سرکوب‌های خشونت آمیز دولت بحرین علیه تظاهرات شیعیان در ماه مارس سال ۲۰۱۱ توجه جهان را به خود جلب کرد. دولت بحرین اعلام کرد در این سرکوب‌ها ۳۵ نفر کشته و هزاران تن دیگر دستگیر شدند. یک عضو سابق القاعده می‌گوید دولت بحرین او را برای ترور اعضای شیعه مخالف استخدام کرده بود. "صالح می‌گوید با اعضای القاعده در عربستان سعودی تماس گرفت تا افراد کهنه کار برای انجام این عملیات به بحرین اعزام شوند. «محمد ابولفاسی فعال حقوق بشر در سخنانی گفت:» پادشاه بحرین می‌خواهد بر اساس اختلافات فرقه‌ای، بین شیعیان و سنی‌ها اختلاف ایجاد کند تا مسئولیت اوضاع را بر عهده نگیرد.

آمریکایی‌ها از ترس پهپاد ایرانی توهم می‌زنند

برنابرنا1 روز قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.

نظرها

اخبار بیشتر