دستگاه‌های موسیقی هر کدام برای چه ساعتی از روز مناسب هستند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
دستگاه‌های موسیقی هر کدام برای چه ساعتی از روز مناسب هستند؟

دستگاه‌های موسیقی هر کدام برای چه ساعتی از روز مناسب هستند؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
میلاد کیایی آهنگساز درباره موسیقی مناسب هر ساعت از شبانه روز توضیح داد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، کیایی گفت: هنگام صبح سحر دستگاه همایون تاثیر عمیقی روی شنونده دارد. اصغر شیرخدا که در عرصه ورزش زورخانه‌ای کار می‌کرد بر مبنای دستگاه همایون می‌خواند. چهارگاه هم روحیه سلحشوری به شنونده می‌دهد و مناسب صبح است. آهنگ معروف «سلام علیکم» که منسوب به استاد حسن کسایی است در همین مقام بوده است و موسیقی برای ورزش نیز در این گام بوده است.

وی افزود: وقتی خورشید می‌دمد، روز آغاز می‌شود و گلها باز می‌شوند مناسب شنیدن موسیقی در دستگاه ماهور است. حوالی ظهر شرعی بهترین نوای شنیداری آواز بیات ترک است. حتی اذان هم در گوشه روح الارواح شنیده می‌شود و تاثیر عمیقی روی شنونده دارد.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

این موسیقیدان گفت که بعد از ظهر حدود ساعت ۳ و نیم تا ۵ موسیقی در دستگاه ابوعطا دلچسب و دلپذیر است.

کیایی یادآور شد: هرچه به غروب نزدیک می‌شویم دستگاه افشاری تاثیر جادویی روی شنونده خواهد داشت و وقتی تاریکی بر روشنایی غلبه می‌کند دشتی تاثیر زیادی دارد و بسیار لذت بخش است.

نوازنده آلبومهای «این شرح بی نهایت» و «ابر بی باران» در پایان گفت: در شب سه گاه شور و حال خاصی به شنونده می‌بخشد. وقتی می‌خواهیم به سحر نزدیک شویم مخالف سه گاه گوشه زیبایی است که شنونده را محسور می‌کند و اینگونه در تمام طول شبانه روز می‌توانیم موسیقی مناسب با حس و حالمان را گوش بدهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گاف عجیب سریال «ستایش ۳» / ببینید

برنابرنا1 روز قبل

فیلم | بازخوانی هشدار رهبر انقلاب به بهانه دستگیری روح‌الله زم

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
در دل ایران، سرزمین‌های بیشماری را می‌توان یافت که رفته رفته رو به زوال می‌روند، روستاهایی که هرکدام در زمانی آباد بوده‌اند ولی کم‌کم با کوچ جمعیت جوان رو به مرگ رفته‌اند اما هنوز هم زیبا هستند و هر کوچه و پس کوچه‌شان داستانی برای گفتن دارد. امروز قصد داریم به یکی از این روستاها سر بزنیم.
ایمناایمنا1 روز قبل
میراحمدی با بیان اینکه در سال ۹۶ در یک اجتماع مردمی موضوع مهریه را بررسی و تحلیل کردیم، اضافه می‌کند: بعد از دو ماه بررسی‌ها در این باره نشان داد که دلیل طلاق تعداد سکه و مهریه کم دختران نیست و دلایل دیگری مانند شرایط اقتصادی، اعتیاد و … دارد. نظر مردم شهر سرسبز سادات در ارتباط با مهریه یکسان دختران بابا حیدر بسیار متفاوت است، برخی موافق و برخی مخالف اجرا شدن این سنت در شهر هستند، موافقان برای ثبت ملی شدن آن با جدیت تمام حرف می‌زنند و مخالفان با قسمتی از آن مخاف هستند، نه کلیت یکسان بودن مهریه دختران در باباحیدر و خواستار تغییراتی در این زمینه می‌باشند. مخالف اجرای سنت مهریه باباحیدری هستماسرا یکی دیگر از دختران شهر باباحیدر است و مهریه او نیز همان ۱۴ سکه است، تا حدودی با اجرای این سنت مخالف است و می‌گوید: " در این دوره و زمانه ۱۴ سکه یعنی هیچ! او اضافه می‌کند: «اگر مهریه دختران باباحیدر با همین ۱۴ سکه ثبت ملی شود و به عنوان الگو برای سایر شهرها و جوانان باشد تا حدودی به ازدواج آسان جوانان کمک خواهد شد، نه تنها من بلکه بیشتر مردم باباحیدر با یکسان بودن مهریه دختران موافقند و این موضوع در شهر ما جا افتاده است، چرا که اگر قرار باشد مشکلی پیش بیاید، می‌آید و مهریه بالا کمک که نمی‌کند، هیچ، بلکه مشکلات را سخت‌تر نیز خواهد کرد.» همچنین «حاج امیر حسین» که یکی از بزرگان باباحیدر است، سنت مهریه یکسان را زیبا و بسیار کارآمد می‌داند و اضافه می‌کند: " حدود ۲۴ سال است که ازدواج کرده و مهریه همسرش حتی از ۱۴ سکه هم کمتر است، مهریه زیاد بیشتر شبیه به یک خرید و فروش است تا اجرا کردن سنت پیغمبر!

درگیری مدیر با کارکنان؛ از پر بیننده‌ترین‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
داغ‌های مجازیدرگیری مدیر با کارکنان؛ از پر بیننده‌ترین‌هافیلمی از درگیری و کتک کاری یک مدیر با کارمندانش که به دلیل مطالباتشان تجمع کرده بودند به یکی از پر واکنش‌ترین فیلم‌ها در فضای مجازی تبدیل شده است
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نیوشا ضیغمی با آرش پولادخان تاجره نقره ازدواج کرده است. نیوشا ضیغمی، بازیگر سینما و تلویزیون، متولد ۱۸ تیر ماه ۱۳۵۹ در تهران، است. مرحوم پدرش محسن ضیغمی دبیر بازنشسته بود و مادرش فهیمه رستم‌پور کارمند بازنشسته است و تنها یک خواهر بنام روشا دارد. در حال حاضر هم با همسر خود که متولد ۱۳۵۲ است در کار تجارت نقره و سرمایه گذاری روی فیلم‌ها فعالیت می‌کند. چون کار خانه که فقط آشپزی نیست!
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، روزنامه‌های آرمان ملی، جوان، خراسان، شرق، مردم سالاری با اشاره به دستگیری روح الله زم تیتر‌های «فرجام فریبکار» روح الله زم دستگیر شد «،» آمد نیوز آمد «،» پایان زمزمه پلید زم «،» زم چگونه دستگیر شد «،» آمد نیوز در کنترل سپاه " را برگزیدند. روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به توافق مهم کرد‌ها و دولت سوریه «کنترل مناطق مرزی ترکیه در اختیار سوریه» را تیتر کرد. روزنامه صدای اصلاحات با اشاره به روز جهانی عصای سفید «نابینایان در رویای اشتغال» را انتخاب کرد. روزنامه اعتماد به سخنرانی فرمانده کل قوا در مراسم سالانه دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری امام حسین (ع) اشاره کرد و تیتر «مقابل امریکا کوتاه نمی‌آییم» را برگزید. روزنامه شهروند با بیان گزارشی درباره رفع انحصار آموزش زبان انگلیسی در مدارس «به جای انگلیسی، چینی یاد بگیرید» را تیتر کرد.

نظرها

اخبار بیشتر