برادران سنندجی، قربانی معیار‌های عجیب داوران «عصر جدید»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سرگرمی

برادران سنندجی، قربانی معیار‌های عجیب داوران «عصر جدید»

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
مدل انتخاب مشورتی داوران مختص برنامه‌هایی است که تخصصی در یک رشته هستند (مثلا همه شرکت کننده‌ها خواننده هستند) و امکان قیاس بسیار منطقی‌تر است.

وب‌سایت عصر ایران - نهال موسوی: دوشنبه ۳ تیر دوازدهمین قسمت برنامه عصر جدید پخش شد و در نهایت بین ۳ اجرای زهرا بیرامی، اجرای حرکات نمایشی با موتور و دوچرخه توسط سامان قنبری و میلاد ناصری و خوانندگی کارزان و عبدالباسط قاسمی برادران کرد سنندجی با تصمیم داوران از راه‌یابی به مرحله آرا مردمی بازماندند.

اگرچه آریا عظیمی نژاد به صراحت اعلام کرد که زورش به بقیه داوران نرسیده و به همین دلیل از حذف برادران قاسمی ناراضی بود، اما به‌هرحال قانون برنامه این است که در این مرحله داوران ۲ گروه را برای رای گیری مردمی معرفی کنند.

برادران سنندجی، قربانی معیار‌های عجیب داوران «عصر جدید» - 3

بعد از پخش برنامه اعتراضات زیادی به این تصمیم داوران در فضای مجازی شکل گرفت و به زعم بسیاری از کاربران حق این ۲ برادر سنندجی ضایع شد. فارغ از درست یا غلط بودن این انتخاب باید به چند نکته اشاراتی مختصر کرد:

برنامه‌های استعداد یابی به شکل‌های مختلفی در جهان وجود دارد، از کشف خواننده گرفته تا شعبده باز یا آشپز و حتی آهنگرانی چیره دست. هر کدام از این برنامه‌ها هم شکل و ساختار خاص خود را دارد. برنامه‌های مانند آشپزخانه جهنمی hell's kitchen، آمریکا استعداد دارد America's Got Talent، اسطوره آمریکایی یا ستاره آمریکایی American idol، صدا The Voice، آبدیده در آتش Forged in Fire و …

معمولا برنامه‌های استعدادیابی ۲ رویکرد اصلی را دارند: شکل اول تخصصی در یک زمینه است مثلا خوانندگی، آشپزی و … شکل دوم متمرکز بر یک رشته یا حرفه خاصی نیست و در میان استعداد‌های مختلف به دنبال انتخاب هستند مانند برنامه آمریکا استعداد دارد America's Got Talent یا همین برنامه عصرجدید.

این مدل انتخاب بر اساس رای داوران در تمامی این برنامه‌ها به شکل صریح و مقابل چشم بیننده تلویزیونی صورت می‌گیرد و هر داور با اعلام نظرش درباره اجرا و گفتن بله یا خیر نظرش را اعلام می‌کند. عصر جدید هم در بخش اول برنامه و در همین برنامه‌های اخیر همین شکل رای دهی را دارد.

اما در فصل جدید عصر جدید (که این فصل جدید هم غلط است، چون فصل این برنامه‌ها از زمان ثبت نام شرکت کننده‌ها تا مرحله برنده شدن نفر آخر یک فصل محسوب می‌شود) داوران با همدیگر مشورت کرده و از بین شرکت کننده‌های راه یافته به فینال هر شب ۲ گروه را برای انتخاب مردمی معرفی می‌کنند.

برادران سنندجی، قربانی معیار‌های عجیب داوران «عصر جدید» - 9

این مدل انتخاب در برنامه‌هایی معمول است که تخصصی بر یک رشته یا حرفه متمرکز است. در برنامه‌های مشابه آن طرف آب هم چنین رویکردی وجود دارد مثلا در برنامه So You Think You Can Dance (فکر می‌کنی می‌تونی برقصی) که از کانال Fox آمریکا پخش می‌شود، در بین ۴ شرکت کننده که کمترین آرای مردمی را کسب کرده‌اند، چهار داور که همگی طراح رقص و متخصص و با سابقه در این حرفه هستند، بنابر استعداد، توانایی، مهارت، امکان رشد و … ۲ نفر را انتخاب می‌کنند که احتمال می‌دهند هم قابلیت بیشتری دارند و هم به نظرشان برای ادامه برنامه مطلوب‌تر هستند و درباره انتخابشان توضیحات لازم را به شرکت کننده و مخاطب ارائه می‌دهند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار داغ و سرگرمی دنیا

برادران سنندجی، قربانی معیار‌های عجیب داوران «عصر جدید» - 12

در برنامه دوشنبه شب هم احتمال دارد که حفظ آیتم‌های متنوع در برنامه هم مد نظر قرار داده باشند، یک دختر (با توجه به تعداد کم شرکت کنندگان خانم) و اجرای نمایشی با موتور و دوچرخه (معدود بودن چنین آیتمی) را به ۲ خواننده ترجیح داده باشند، در مقابل اینکه تعداد خواننده‌ها هم در کل برنامه بیشتر است.

اما نکته مهمتر و اصلی این است که این مدل انتخاب مشورتی داوران فقط مختص برنامه‌هایی است که تخصصی در یک رشته هستند (مثلا همه شرکت کننده‌ها خواننده هستند) و امکان قیاس بسیار منطقی‌تر است، ولی در برنامه‌هایی شکل عصر جدید با چه معیاری می‌توان آن ۲ برادر خواننده را با حرکات نمایشی آن دختر جوان یا مهارت‌های کنترل و نمایش موتور و دوچرخه ۲ شرکت کننده دیگر مقایسه کرد؟ اصل این قیاس و معیار آن بر چه مبنایی است؟

برادران سنندجی، قربانی معیار‌های عجیب داوران «عصر جدید» - 15

توضیحی هم از داوران ارئه نشده و انصافا هم توضیحی وجود ندارد، چون اساسا این مدل انتخاب بیشتر به زندگی، سواد، سلیقه، دانش، تجربه و … هر داور بر‌می‌گردد، به همین دلیل در چنین برنامه‌های غیر متمرکز بر یک رشته (مانند خوانندگی، آشپزی و …) انتخاب شورایی داوران مختلف با گرایشات مختلف امری درست به نظر نمی‌رسد.

نکته دیگر هم این است که وقتی مخاطب از چنین تصمیماتی ناراضی است و استدلالی هم برای حذف و انتخاب نشنیده است به تمام داوران و اصل برنامه و … حمله می‌کنند و انواع و اقسام فرضیه‌های توطئه و حق خوری و … را بیان می‌کنند.

عصر جدید که با استقبال مخاطبان همراه شده است باید در زمینه پژوهش و برنامه شناسی تمام این نکات را مد نظر قرار دهد تا اتفاقات برنامه کمتر به حاشیه کشیده شود و خستگی به تن برنامه‌سازان آن بماند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پارس نیوزپارس نیوز20 ساعت قبل

فیلم | دقت و تیز گوشی حیرت‌انگیز یک رهبر ارکستر

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

فیلم | کارشناس بی‌بی‌سی: در توقیف نفتکش انگلیسی حق با ایران است

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟
رکنارکنا12 ساعت قبل
برنامه «سلام صبح بخیر» به بهانه اهمیت دنیای بدون پلاستیک صبح سه‌شنبه دکور متفاوتی داشت. مجری «سلام صبح بخیر» در حالی امروز این برنامه را اجرا کرد که به دلیل یکی از موضوعات مورد بحث برنامه، فضای دکور را کیسه، بطری و دیگر زباله‌های پلاستیکی فراگرفته بود. او همچنین در این قسمت میزبان شینا انصاری، مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست بود تا از او سوال کند آیا ما روزی در دریای پلاستیک غرق می‌شویم؟ برنامه تا انتها در همین فضا جریان داشت و در حرکت نمادین و اعتراضی به وضعیت استفاده بیش از اندازه از پلاستیک، تمام مهمانان در انبوهی از زباله‌ها به گفتگو با مجریان پرداختند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم| بزرگترین خدمت یوکیو آمانو به پرونده هسته‌ای ایران چه بود؟

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، یوکیو آمانو دیپلماتی که معروف بود به آقای محتاط، در ده سالی که مسئولیت آژانس بین المللی انرژی اتمی را بر عهده داشت، از التهابی بزرگ در پرونده هسته‌ای ایران، کاست. در دوران او بود که پرونده اتهامات قدیمی آمریکا و اسرائیل علیه ایران بسته شد. در این ویدئو درباره بزرگترین گام فعالیت آمانوی فقید در پرونده هسته‌ای ایران سخن گفته شده است. خبر فوت آمانو درحالی دیروز اعلام شد که بلومبرگ ادعا کرد او ۵ روز قبل فوت کرده و البته شب گذشته معاون آمریکایی اش به طور موقت عهده دار مسئولیت هایش شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
همین اتفاق کافی بود تا روز بعد از انتشار هر نسخه از این کتاب تا صد برابر قیمت فروخته شود. برای مثال با نگاهی به پوشه کتاب‌های ترجمه این نشر نام‌های آشنایی مانند «لیرشاه»، «تهوع»، «جنایات و مکافات»، «رومئو و ژولیت»، «بینوایان»، «خیانت»، «هزار و یک شب»، «سرود کریسمس»، «هایدی»، «سه خواهر»، «بوسه» و «مرغ دریایی» دیده می‌شود. از طرفی این نشر در کنار ترجمه چندم کتاب‌های مطرح علاقه‌ زیادی نیز به چاپ کتاب‌های مطرح ادبیات کلاسیک فارسی مانند «دیوان حافظ»، «شاهنامه»، ‌ «دیوان پروین اعتصامی» و «رباعیات خیام» ‌ دارد. متاسفانه آتش‌برآب در این اثر مقدمه‌ای منتشر نکرده و توضیحی نیز درباره دلایل ترجمه مجدد این کتاب ارائه نداده است. او می‌گفت که میلانی در ترجمه این کتاب و در پیدا کردن اسامی کتاب مقدس به قدری موفق عمل کرده است که هر کسی از پس این کار برنمی‌آید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

انتخاب «بوریس جانسون» به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا

خبری14 ساعت قبل

واکنش کابل به اظهارات ترامپ درباره حذف افغانستان

خبری15 ساعت قبل

در ستایش اکران فیلم برای نابینایان و کار زیبای حبیب رضایی

خبری16 ساعت قبل

توصیه «فتاح» به رئیس جدید کمیته امداد

تسنیم43 دقیقه قبل

ستارهماهان بغدادی خرید خارجی استقلال در فاز دفاعی را لو داد متعصب استقلالی بمب خارجی و بزرگ استقلال در خط دفاعی را لو داد + عکس

ورزش ۱۱45 دقیقه قبل

با تایید تباس؛ اتلتیکو مادرید رسما از لالیگا درخواست کرده برای گریزمان کارت بازی صادر نشود!

طرفداری49 دقیقه قبل

دیابتی‌ها ورزش هوازی را جدی بگیرند

آفتاب‌نیوز51 دقیقه قبل

اروپا منتظر نتیجه ارزیابی خطرات توسعه شبکه ۵G

ایسنا51 دقیقه قبل

مهلت ترخیص خودروهای دپو شده پایان یافت

تجارت‌نیوز52 دقیقه قبل

تاوان خروج نیروهای اماراتی از یمن برای عربستان/بارسنگینی که بر دوش ریاض گذاشته می‎شود

میزان‌آنلاین53 دقیقه قبل