معضل مسکن با پول حل‌شدنی نیست/ پول‌پاشی در این شرایط اقتصادی موجب افزایش تورم خواهد شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
معضل مسکن با پول حل‌شدنی نیست/ پول‌پاشی در این شرایط اقتصادی موجب افزایش تورم خواهد شد

معضل مسکن با پول حل‌شدنی نیست/ پول‌پاشی در این شرایط اقتصادی موجب افزایش تورم خواهد شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
یکی از اصلی‌ترین وظایف بانک‌ها ارائه تسهیلات و خدمات از جمله پرداخت وام به مشتریان است، اما این اتفاق در شرایطی می‌تواند سودمند واقع شود که ساختار اقتصادی کشور بیمار نباشد.

اعتمادآنلاین| «حل مشکل مسکن به راهکاری فراتر از تزریق منابع مالی نیاز دارد.» کامران ندری، عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در گفت‌وگو با اعتماد‌آنلاین، ضمن بیان این مطلب، معتقد است: «مصیبت نقدینگی از جایی ظهور کرد که پای وام‌های بی‌حساب و کتاب به اقتصاد باز شد؛ اگرچه یکی از اصلی‌ترین وظایف بانک‌ها ارائه تسهیلات و خدمات از جمله پرداخت وام به مشتریان است، اما این اتفاق در شرایطی می‌تواند سودمند واقع شود که ساختار اقتصادی کشور بیمار نباشد.» اشاره کامران ندری به آن بخش از ساختار معیوب اقتصادی است که قادر خواهد بود از کوچک‌ترین تزریق پول به بازار، غول تورم بسازد.

این تحلیلگر اقتصادی، با بیان اینکه در حال حاضر رقم نقدینگی به یک هزار و ۸۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، تاکید می‌کند: در شرایطی که تولید در رکود است و بازارهای واسطه‌گری در کمین جذب پول‌های سرگردان نشسته‌اند، تزریق بی‌حساب و کتاب پول می‌تواند هر لحظه بحران تورم را در کشور تشدید کند. پیشنهاد رئیس اتحادیه مشاوران املاک، مبنی بر اعطای وام به مستاجران برای حل مشکل اجاره، در واقع مسیر را برای هدایت حجم بیشتری از نقدینگی به سمت فعالیت‌های سوداگرانه هموار کرده است.»

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

او با تاکید بر اینکه «به نظر می‌رسد تزریق منابع مالی راهکار شکست‌خورده در بازار مسکن است که سال‌هاست در پیچ آزمون و خطا قرار دارد»، بر این باور است: پول‌پاشی در این شرایط اقتصادی موجب افزایش تورم خواهد شد. دولت باید راهکارهای شفافیت در بازار، نظارت بر آن و افزایش عرضه واحدهای استیجاری را در دستور کار قرار دهد.

به گفته ندری: در دولت‌های نهم و دهم، دولت وام خرید مسکن را افزایش داد، اما عرضه افزایش نیافت و این امر موجب شد قیمت مسکن به صورت جهشی بالا رود که دولت دوازدهم مجددا در حال تکرار این اشتباه است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازار ارز بدون رفتار‌های هیجانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بازار ارز در هفته گذشته روند نزولی داشت، افزایش عرضه و کاهش تقاضا از مهمترین دلایل افت قیمت‌ها در بازار ارز استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رفتار‌های هیجانی مردم برای خرید ارز کاهش یافته است و خیلی‌ها به این نتیجه رسیدند که بازار ارز محل مناسبی برای سرمایه گذاری نیست.

فیلم | در شهرداری به روی شهردار قفل شد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟

رونق تولید با وام صندوق توسعه ملی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی می‌گوید براساس اساسنامه صندوق، بخش خصوصی اولویت اول را دارد و ۸۰ درصد منابع در اختیار بخش خصوصی برای توسعه کشاورزی و صنعتی است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
دیلی‌تلگراف: انگلیس امروز تحریم‌های دیپلماتیک و اقتصادی علیه ایران را اعلام می‌کندبراساس گزارش این روزنامه انگلیسی، بریتانیا ممکن است سعی کند تحریم‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا که در پی حصول برجام لغو شده بود، مجددا اعمال شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
این داوری بغزیان درمسیر و سازگاری بالایی با حرفهای رییس کل بانک مرکزی دارد و برخی از اقتصاددانان طرف مشورت بانک مرکزی نیز این داستان را تکرار کرده‌اند. واقعیت این است که کاهش نرخ دلار همیشه نباید مایه شادی و فخرفروشی بی پایه باشد. این داوری بغزیان درمسیر و سازگاری بالایی با حرفهای رییس کل بانک مرکزی دارد و برخی از اقتصاددانان طرف مشورت بانک مرکزی نیز این داستان را تکرار کرده‌اند. از آنجا که درصد کاهش تولید مشابه کاهش تولید این شرکت‌ها در پایان سال ۹۷ است می‌توان گفت که روند کاهشی تولید در سال ۹۷ با همان شیب در سه ماهه ابتدای سال ۹۸ نیز ادامه داشته است. " واقعیت این است که کاهش نرخ دلار همیشه نباید مایه شادی و فخرفروشی بی پایه باشد.

نشست دست اندکاران مسکن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
تامین مسکن جوانان و حل معضل اجاره بها، بازسازی بافت‌های فرسوده و تعمیر خانه‌های آسیب دیده از بلایای طبیعی محور اصلی سخنان رئیس جمهور در نشست پیگیری طرح‌های دولت تدبیر و امید در بخش مسکن بود. به گزارش خبرگزاری صداوسیما تامین مسکن جوانان و حل معضل اجاره بها، بازسازی بافت‌های فرسوده و تعمیر خانه‌های آسیب دیده از بلایای طبیعی محور اصلی سخنان رئیس جمهور در نشست پیگیری طرح‌های دولت تدبیر و امید در بخش مسکن بود.

نظرها

اخبار بیشتر