بازداشت یک زن نفوذی در وزارت نفت تأیید شد/ افشای اطلاعات به مصلحت کشور و عامه مردم نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
بازداشت یک زن نفوذی در وزارت نفت تأیید شد/ افشای اطلاعات به مصلحت کشور و عامه مردم نیست

بازداشت یک زن نفوذی در وزارت نفت تأیید شد/ افشای اطلاعات به مصلحت کشور و عامه مردم نیست

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور گفت: دادستان یک مدعی العموم است، همه در برابر قانون یکسان هستند.

اعتمادآنلاین| محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور بیان کرد: با توجه به مجموعه قوانین و مقررات خصوصا آئین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ مسئولیت‌های بسیاری متوجه دادستان‌های کشور شده است.

وی با تقسیم بندی حقوق مردم به دو دسته کلی ادامه داد: حقوق شخصی اولین حقوق هر فرد است و ورود دستگاه قضا به درخواستی که هر فرد داراست مرتبط می‌شود بدون درخواست و شکایت و خواسته، دستگاه قضایی حق ورود به موضوع شخصی افراد ندارد.

دسته دوم حقوق مردمی، حقوق عامه نام دارد و این دسته شامل حقوقی که تامین کننده منافع عامه مردم است و مدعی خاصی ندارد­می شود.

حجت الاسلام منتظری گفت: در قانون اساسی، یکی از وظایف مهم قوه قضائیه و دستگاه قضا، احقاق حقوق عامه است، البته نقش مردم هم این بین بسیار اهمیت دارد زیرا وقتی مردم مطالبه‌گری کنند دستگاه قضا هم موظف است که با مسئولیتی چندین برابر، حقوق عامه را پیگیری کند. پس هم اطلاع رسانی و هم مطالبه‌گری از وظایف مهم مردم در قبال مشکلات و موارد عامه تعریف می‌شود. بدین منظور سامانه‌ای طراحی و در دسترسی قرار گرفته که مردم از سراسر کشور می‌توانند خواسته یا مطالبات خود را به مسئولین قضایی کشور اطلاع رسانی کنند.

او ادامه داد: تاکنون از طریق پل‌های ارتباطی مردم با ما، اطلاع­ رسانی‌های فراوانی از طرق تماس تلفنی، سایت و حتی پیامک ­صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: در همین تهران که متاسفانه به دلایلی مورد تعرض فراوان قرار گرفته اعم از مناطق کوهستانی و منابع طبیعی، مواردی بوده که به نام مسئولین عده‌ای اقدام به تصرف اراضی کردند آنها بر این باورند که اگر نام مسئولین برده شود دیگر کسی با آنها کاری ندارد. جا­دارد از مردم تقاضا کنم اگر شنیدند جایی حقوقی از عامه مردم مورد تعرض قرار گرفته، حتی به نام هر مقامی، حتما آن را گزارش دهند. دستگاه قضا بدون تعارف با هر متخلفی برخورد می‌کند. حتی اگر در جایی یک مسئول هم قصد تعرض به حقوق عامه را داشته باشد با برخورد ما مواجه می‌شود.

دادستان کل کشور گفت: بی شک دستگاه قضایی برای رسیدگی به هر موضوعی از کارشناس مربوط کمک می‌گیرد اما برخی مسائل نیاز به کارشناسی ندارد مانند زمانی که هواپیمایی تاخیر دارد و شرکت هواپیمایی باید به مسافر جریمه بپردازد این دیگر کارشناسی نمی‌خواهد.

منتظری افزود: در مورد حادثه سیل‌های اخیر پس از بررسی هایی دریافتیم که برخی مسئولین مقصر هستند. باید کارهایی را می‌کردند که نکردند عدم اقدام به موقع و ترک اقداماتی که منجر به نجات عامه شود و موجب خسارت هایی می‌شود، مسئولین امر باید جوابگو باشند زیرا بی شک بخشی از خسارتهای حادثه سیل در استان‌های کشور حاصل بی دقتی برخی مسئولین بوده است که باید با تصمیم درست، از تکرار آن جلوگیری شود.

او ادامه داد: موضوع سکه و اقدامات این چنینی که منشأ آن در برخی دستگاه هاست، پرونده هایی در دادسرا و دادگاه‌ها دارد، در این حوزه وظیفه حاکمیت داریم، دستگاه‌های فرهنگ ساز جامعه اعم از صدا و سیما و رسانه‌های مکتوب و روزنامه‌ها و مراکز علمی و آموزش و پرورش اطلاعاتی را باید به مردم انتقال دهند، اطلاعات حقوقی مردم کمی ضعیف است.

منتظری گفت: اگر مردم در برخی مسائل توجیه شوند بی شک دیگر وارد چنین جریاناتی از قبیل سکه و ارز نمی‌شوند البته دستگاه قضا موظف است جهت احقاق حقوق ضرر کرده در زمینه ارز و سکه، اقدام کند اما بعضا تعداد این افراد زیاد است و نباید همه توقعات از دستگاه‌های اجرایی باشد بلکه مردم هم باید توجه بیشتر و دقت در نحوه سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی به خرج دهند.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان | اخبار حوادث روز ایران و جهان

مقصر شناخته شدن چهار شهردار استان فارس در حادثه سیل اخیر

دادستان عمومی و انقلاب استان فارس از مقصر شناخته شدن چهار شهردار از استان فارس در حادثه سیل ابتدای سال خبر داد.

حیدر آسیابی در ارتباط زنده تلفنی با استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: براساس نظر هیئت کارشناسی سه نفره، ۲ نفر از شهرداران ادوار مختلف شیراز در حادثه سیل هفته‌های اول امسال مقصر شناخته شده بودند که یکی از آنها ۷۰ درصد و دیگری ۳۰ درصد از تقصیر را موجب شده است.

وی ادامه داد: تقصیر یکی از آنها به طرح لوله گذاری انتقال آب به مسیل یا آبهای سطحی مربوط می‌شود که­ شهردار فعلی هم به علت رعایت نکردن ملاحظات لازم در زمان سیل و لایروبی مسیل‌ها مقصر شناخته شده است.

آسیابی گفت: این پرونده پس از هیئت سه نفره به هیئت ۵ نفره ارجاع و سرانجام ۴ نفر از شهردارهای ادوار مختلف شیراز هر کدام به میزان ۲۵ درصد در وقوع خسارات سیل اخیر مقصر شناخته شدند که پرونده این افراد در مرحله صدور کیفرخواست می‌باشد و مجازات در دادگاه تعیین خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور نیز در استودیوی این برنامه به تجاوزات گوناگون به منابع طبیعی اشاره کرد و افزود: عوامل گوناگونی در این باره دخیلند که یکی از آنها به طمع ورزی عده‌ای و عامل دیگر به بی تعهدی برخی مسئولان در اجرای وظایفشان مربوط می‌شود.

وی گفت: اگر دستگاه قضا، سازمان جنگلها، منابع طبیعی، امور اراضی و جهاد کشاورزی به وظایف خود درست عمل کنند­ از منابع طبیعی، جنگل‌ها و دریاها صیانت خواهد شد.

منتظری افزود: وظیفه دستگاه قضایی آن است که پس از احراز جرم با متخلفتن برخورد کند و دیگر دستگاه‌های اجرایی نیز موظفند که جلوی وقوع تخلف و جرم را بگیرند.

دادستان کل کشور در خصوص فیش‌های نجومی نیز افزود: قبل از هر چیز باید مطلع شویم که چه کسی چنین حقوقی می‌گیرد ­دستگاه قضا به صرف اینکه در جایی کسی اطلاعات دست اولی را منتشر می‌کند­ نمی‌تواند ورود پیدا کند و مجلس شورای اسلامی در موضوع حقوق نجومی ورود و قوانینی مصوب کرد و دستگاه‌های اجرایی هم مجبورند در چارچوب قانون گام بردارند و اگر تخلفی شود در گام اول باید دستگاه‌های اجرایی ورود کنند و مسئولین دولتی نیز باید خودشان همت کنند و جلوی مسائل این چنین را بگیرند.

وی درخصوص نفوذ یک زن به وزارت نفت گفت: فقط می‌توانیم بگوییم که چنین جرمی صورت گرفته است اما جزئیات قابل انتشار نیست، وقتی چنین مشکلی پیش می‌آید و روند تحقیق آغاز می‌شود دستگاه قضا از نظر قانونی مجاز به افشای اطلاعات نیست البته افشای اطلاعات به مصلحت کشور و عامه مردم نیست زیرا اطلاعات ناقص و بی اساس به درد کسی نمی‌خورد پس باید تا پایان تحقیقات و کامل شدن اطلاعات صبر کرد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در پایان گفت: در حال حاضر جامعه از فضای مجازی بدون مدیریت، آسیب‌های فراوانی می‌بیند لذا همه مسئولان باید اهتمام ورزند که آسیب‌ها به حداقل برسد.

منبع: صداوسیما

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ انحراف پراید در اثر سرعت زیاد!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل
یک دستگاه خودروی پراید در خیابان لاله‌زار شهر تبریز به علت سرعت زیاد و ناتوانی راننده در کنترل خودرو از مسیر خود منحرف و با یک مغازه برخورد کرد.

انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات، این وزارتخانه ۱۷ نفر از جاسوسان حرفه‌ای نظام سلطه را که به صورت سلولی و انفرادی فعالیت داشتند در سال ۹۷ دستگیر کرد. صدور یا تمدید ویزای آمریکا، استخدام متخصصان ایرانی، تأمین تجهیزات، مراجعه مستقیم به طعمه‌ها در حاشیه همایش‌های علمی خارج از کشور و ارسال ایمیل و پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله روش‌های سرویس اطلاعاتی امریکا برای جذب جاسوسان بوده است. سرویس اطلاعاتی سیا آموزش برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی، استفاده از ناقل برای انتقال ابزار امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی به داخل کشور، ارسال مدارک هویتی جعلی، طراحی خط خروج اضطراری و آموزش ویژه ضد بازجویی را برای حفظ و مراقبت از جاسوسان خود در نظر گرفته بود که هیچکدام از چشمان تیزبین جامعه اطلاعاتی کشور پنهان نماند. اکنون با تبادل سرنخ‌های اطلاعاتی دریافتی از شبکه جاسوسی سیا با متحدین اطلاعاتی، شکست جهانی دوباره‌ای در انتظار امریکاست. همچنین سوءاستفاده عناصر سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی برای ارتباط با منابع که با اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها انجام می‌شود از نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دور نخواهد ماند و به طور قطع مسئولیت این امور بر عهده این کشور‌ها خواهد بود.

انحراف پراید و برخورد با مغازه در خیابان لاله‌زار + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک دستگاه خودروی پراید در خیابان لاله‌زار شهر تبریز به علت سرعت زیاد و ناتوانی راننده در کنترل خودرو از مسیر خود منحرف و با یک مغازه برخورد کرد. بیشتر بخوانید: وقوع تصادف‌ وحشتناک در اتوبان به دلیل سرعت دیوانه‌وار یک خودرو + فیلمانتهای پیام/بی‌احتیاطی راننده پراید در تبریز حادثه‌آفرین شد + فیلم
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
یک قاتل محکوم به اعدام که با همدستی قاچاقچی حبس ابد، جوانی زندانی به نام علیرضا شیر محمد علی را به طرز فجیعی در زندان فشافویه به قتل رسانده بودند صبح دیروز در شعبه پنجم دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شدند. این جوان پاکدشتی پس از محاکمه به هشت سال زندان محکوم و از زندان اوین به زندان فشافویه منتقل شده بود. گفت و گو با قاضی پروندهقاضی بابایی به برخی ابهامات و شایعاتی که درباره پرونده قتل علیرضا شیر محمد علی مطرح است پاسخ داد. * انگیزه اصلی متهمان برای قتل علیرضا چه بوده است؟ - دو متهم مدعی شدند فقط برای رهایی از زندان فشافویه مرتکب قتل شده‌اند و از آنجایی که علیرضا لاغر و ضعیف بوده است او را انتخاب کرده‌اند و بر خلاف شایعات موجود دستی پشت پرده این جنایت نیست. * برخی می‌گویند دو متهم این پرونده اجیر شده بودند تا مرحوم را به قتل برسانند؟ - خیر اصلا چنین فرضیه‌ای صحیح نیست.

غول نبردهای آبی - خاکی ارتش آمریکا هم حریف سپاه نشد/ راز پیام دروغ USS Boxer به کاخ سفید +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
تا این که ناگهان پنج شنبه شب، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با خوشحالی ادعا کرد که یک پهپاد ایرانی که به ناو آمریکایی USS Boxer نزدیک شده بود سرنگون شده است. چندین کشور در دنیا مثل استرالیا، اسپانیا، فرانسه و چین از جمله دارندگان این نوع از شناورها به حساب می‌آیند. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۱۱ فوریه سال ۱۹۹۵ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناوها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. ناو USS Boxerاین ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند.

روایت تصویری وعده رهبرانقلاب که ۳روزه به وقوع پیوست

مهرمهر1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر