وعده‌های کاغذی سدی برای عبور از بحران کاغذ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

وعده‌های کاغذی سدی برای عبور از بحران کاغذ

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

حدود سه سال است قیمت بالای کاغذ بلای جان صنعت نشر و ناشران شده؛ ناشرانی که این روز‌ها صورت خود را با سیلی سرخ نگه می‌دارند. این روز‌ها خبر‌ها از وضعیت بحرانی کتاب و کاغذ زیاد است؛ گویا وعده‌های کاغذی مسؤولان، بحران کاغذ را حل نکرده است.

از اواخر سال ۹۶ و سال ۹۷، از سال‌های پر تنش برای حوزه نشر بود به گونه‌ای که روز به روز خبر‌های ناخوش قیمت کاغذ بازار کتاب را ملتهب‌تر می‌کرد.

برای رهایی از این بحران هم راه‌هایی پیشنهاد می‌شد؛ روزی برای کاغذ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اختصاص داده و روزی دیگر تصمیم به لغو آن گرفته می‌شد.

اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کاغذ می‌توانست واردات کاغذ را بیشتر کند و در نتیجه کمبود کاغذ در کشور جبران می‌شد، اما نبود نظارت بر واردات و عملکرد واردکنندگان از سوی وزارت صمت، سبب شد کاغذ در انبار محتکران انباشته شود و با قیمت‌هایی هنگفت به دست ناشران برسد؛ حتی در این روز‌ها تبعیض در عرضه کاغذ وارداتی، ناشران را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاکی کرده بود به گونه‌ای که به یک ناشر کاغذ مازاد تعلق می‌گرفت و به ناشری دیگر چیزی تعلق نمی‌گرفت.

لغو اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کاغذ هم مشکلات را بیشتر می‌کرد؛ زیرا در مسیر تولید کاغذ در کشور نیز سد‌های زیادی وجود دارد؛ با وجود اینکه در تولید مواد خام کاغذ (با تولید سالانه یک میلیون تن باگاس و تفاله نیشکر) در جهان در رتبه‌های نخست نشسته‌ایم، اما متأسفانه به دلیل کم توجهی به تولید و در نظر نگرفتن بودجه‌ای مناسب برای این امر، کمتر کارخانه‌ای را در کشور می‌بینیم که به تولید انبوه کاغذ در کشور بپردازد و در نتیجه ناشران چشمشان به گمرکات و در‌های ورودی کشور است تا کاغذ مورد نیاز خود را تأمین کنند.

نقش پررنگ بحران کاغذ بر قیمت پشت جلد‌های کتاب در نمایشگاه سی و دوم کتاب تهران در اردیبهشت ۹۸ مشهود بود به گونه‌ای که در این دوره از نمایشگاه با افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت کتاب روبه رو بودیم.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

اما با حضور رهبر معظم انقلاب در نمایشگاه کتاب این دوره و دستور ویژه ایشان در بهبود وضعیت و قیمت کاغذ، معاون اول رئیس جمهور به موضوع کاغذ ورود کرد و به دنبال آن نشست‌های متعددی با وزرای صنعت معدن و تجارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد که نتیجه آن در ابتدا همان راهکار قبلی، یعنی اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کاغذ فرهنگی بود. بعد از مدتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ۲۳ اردیبهشت ۹۸ به میان خبرنگاران آمد و از تخصیص ۸۰ میلیون دلار برای واردات کاغذ تحریر خبر داد که برای شش ماه اول ۴۰ هزار تن کاغذ خواهیم داشت و همچنین از ترخیص کاغذ‌های انباشته شده در گمرکات گفت.

اما امروز که حدود ۲ ماه از نشست‌های بررسی وضعیت کاغذ می‌گذرد، موضوع کاغذ هنوز به نتایج دلخواه نرسیده است.

با وجود اینکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و کارگروه کاغذ خبر از واردات قابل توجه کاغذ داده بودند، اما قیمت کاغذ در بازار همچنان ملتهب گزارش می‌شود.

چندی پیش برخی شایعات باعث دوباره ملتهب شدن بازار شد، شایعاتی مثل اظهارنظر یک مقام مسؤول در وزارت صنعت معدن و تجارت مبنی بر خارج شدن کاغذ از شمول موارد دریافت ارز دولتی که گویا شامل کاغذ غیر فرهنگی بوده است.

قرار بر این بود که این هفته قیمت کاغذ سیر نزولی داشته باشد، اما به دلایلی، این وعده محقق نشد و قیمت کاغذ با شروع هفته افزایش یافته است.

به نظر می‌رسد مسؤولان دولتی باید نه در شعار که به صورت عملی و دقیق مشکلات پیش روی کاغذ و حوزه نشر را بهبود ببخشند و این بهبودی نه در کاغذ بازی و نوشتن راه حل‌ها بر روی کاغذ، که در اقدام به موقع به انجام می‌رسد.

وعده‌های کاغذی سدی برای عبور از بحران کاغذ - 14

زهرا شفیعی؛ خبرگزاری صدا و سیما 

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور به ۱۴۵۲ دلار و ۶۰ سنت صعود کرد که بالاترین قیمت از دوم مه سال ۲۰۱۳ بود و اندکی بعد، ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۲ دلار و ۵۶ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۱٫۱ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۴ دلار و ۱۰ سنت رسید. به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری اکنون که از مقاومت در سطح ۱۴۳۹ دلار عبور کرده ممکن است تا مرز ۱۴۶۱ دلار پیشروی کند. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰٫۶ درصد افزایش یافت و به ۸۵۳ دلار و ۷۰ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰٫۱ درصد کاهش، به ۱۵۲۴ دلار و ۳۰ سنت رسید.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ قدیری ابیانه با اشاره به سایت بدهی لحظه‌ای امریکا افزود: بدهی دولت فدرال امریکا حدود ۲۲ تریلیون دلار معادل ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است، جمع بدهی دولت، شرکت‌ها و مردم امریکا نیز حدود ۷۲ تریلیون دلار معادل هزار و ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است. سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه امریکا در حال سقوط است، گفت: ​ از نظر توزیع ثروت هم اکنون ۳ نفر بیش از نیمی از جمعیت امریکا ثروت دارند. امریکا ۳۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد که این ۳ نفر بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ثروت دارند. قدیری ابیانه با بیان اینکه هرچند اقتصاد امریکا بزرگ است، اما میزان بدهی امریکا به اندازه اقتصادش خیلی بزرگ‌تر است، گفت: این امر برای اقتصاد امریکا بسیار شکننده است. یک زمانی بیش از ۴۰ درصد اقتصاد جهان در دست امریکا بود، اما اکنون میزان اقتصاد امریکا به زیر ۱۵ درصد رسیده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز16 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز، درحالیکه برخی کانال‌های خبری در فضای مجازی مطلبی را درباره حمله مسلحانه به امام جمعه گرمسار و مجروح شدن وی را منتشر کرده‌اند، حجت الاسلام سیدعلیرضا آرامی دقایقی قبل در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما حمله مسلحانه به خودرا تکذیب کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
به گزارش خبرآنلاین، صرافی‌های بانکی نرخ فروش دلار را ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام کردند. نرخ دلار در بازار از پس ریزشی پنج روزه، در اخرین روز هفته برگشت خود را آغاز کرد. افزایش نرخ دلار در صرافی‌ها همزمان با رشد بهای دلار در بازار آزاد رخ داد. صرافی‌های بانکی اما هر دلار را به قیمت ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان خریداری می‌نمایند. صرافی‌های بانکی نرخ یورو را نیز ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کردند.

نظرها

اخبار بیشتر