۱۲۰۰ تن پیله‌تر ابریشم در کشور تولید شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
۱۲۰۰ تن پیله‌تر ابریشم در کشور تولید شد

۱۲۰۰ تن پیله‌تر ابریشم در کشور تولید شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
عدیل سروی، رییس مرکز نوغانداری کشور اعلام کرد: امسال تا پایان خرداد ماه یکهزار و 200 تن پیله تر ابریشم معادل 85 درصد میزان پیش بینی شده توسط نوغانداری برداشت شده است.

اعتمادآنلاین| عدیل سروی، رییس مرکز نوغانداری کشور با بیان اینکه برداشت پیله‌تر ابریشم در استان‌های شمالی کشور همچنان ادامه دارد، گفت: امسال تولید یکهزار و ۴۰۰ تن پیله‌تر پیش بینی شده که چنانچه به این میزان تولید دست پیدا کنیم رکورد ۱۰ ساله (۱۳۸۹) در این محصول شکسته خواهد شد.

به گفته وی، سال ۹۷ تولید پیله‌تر ۹ هزار و ۸۰۰ تن بود، اکنون تعداد استان‌هایی که فعالیت نوغانداری دارند از ۲۲ استان به ۳۱ استان رسیده و گیلان، خراسان رضوی، گلستان، خراسان شمالی، مازندران، اصفهان و آذربایجان شرقی از استان‌های عمده تولید پیله‌تر در کشور محسوب می‌شوند.

رئیس مرکز نوغانداری کشور در عین حال از افزایش ۵۵ درصدی توزیع تخم نوغان در سال ۹۸ خبرداد و تصریح کرد: توزیع نوغان در کشور از ۲۵ هزار و ۷۰۰ جعبه در سال گذشته به ۳۹ هزار و ۷۰۰ جعبه در سال جاری افزایش داشت.

وی اضافه کرد: توزیع تخم نوغان درمناطق جنوبی و گرمسیری از ۲۵ اسفند ماه سال ۹۷ آغاز شد و در مناطق سردسیری تا ۱۰ خرداد ماه ادامه داشت.

سروی درباره قیمت تخم نوغان گفت: امسال تخم هر جعبه نوغان به قیمت هفت هزار و ۵۰۰ تومان و به صورت حمایتی از سوی دولت تأمین شد و حدود ۲۰ سال است که افزایش قیمت تخم نوغان را نداریم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی با بیان اینکه در هر جعبه ۲۷ هزار عدد تخم نوغان وجود دارد، گفت: امسال قیمت خرید تضمینی پیله‌تر ۲۱ درصد افزایش داشته، درحالی که قیمت این محصول در بازار بالاتر است.

پیش بینی تأمین ۴۰ درصد نخ ابریشم در داخل

سروی، میزان نیاز نخ ابریشم کشور را سالانه ۵۴۰ تن بیان کرد و افزود: سال گذشته ۲۸ درصد نیاز کشور به نخ ابریشم از طریق تولید پیله در داخل تأمین شد و پیش بینی می‌شود امسال ۴۰ درصد از نیاز کشور به نخ ابریشم با تولید پیله داخلی تأمین شود.

وی گفت: سازمان مرکزی تعاون روستایی وارد خرید توافقی پیله‌تر از نوغانداران شده و این اقدام به منظور تنظیم بازار و جلوگیری از افت قیمت انجام گرفته است.

رئیس مرکز نوغانداری کشور اظهارداشت: این سازمان در دو استان گلستان و گیلان خرید توافقی پیله‌تر ابریشم را انجام می‌دهد.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل

نظر ظریف در مورد روند غنی‌سازی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

روند کاهشی در بازار طلا و ارز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ایبناایبنا16 ساعت قبل
وی خاطرنشان کرد: خرید سهام شرکت سایپا به جای بدهی این شرکت باید طبق ضوابط و آئین نامه‌های سازمان بورس هم باشد ولی واگذاری املاک موضوع دیگری است و پروسه‌ای طولانی مدت دارد. مدیرعامل بیمه نوین با بیان اینکه شرکت سایپا بدهی سنگینی (حدود هزار میلیارد تومان) به صنعت بیمه دارد، افزود: این خودروساز حق بیمه را پیش از تحویل خودروی صفر کیلومتر از مشتری دریافت کرده ولی آن را به حساب شرکت‌های بیمه واریز نکرده است. حالا اما شرکت‌های بیمه باید خسارت بیمه گذاران را بدهند. کریم خان زند با اشاره به مذاکرات دو ساله سندیکای بیمه گران ایران با شرکت سایپا برای دریافت مطالبات شرکت‌های بیمه گفت: مذاکرات با شرکت سایپا در زمانی آغاز شد که هنوز عبدالناصر همتی ریاست کل بیمه مرکزی را در اختیار داشت؛ سندیکای بیمه گران معتقد است صدور بیمه نامه نیاز به نقدینگی دارد تا بتوان به مردم ارائه خدمت داشت. نماینده سندیکای بیمه گران در شورای عالی بیمه افزود: این در حالی است که حق بیمه شخص ثالث خودروهای صفر کیلومتر از روز اول به طور نقدی به حساب سایپا واریز شده و برای مدتی نیز در اختیار این شرکت بوده ولی هنوز به شرکت‌های بیمه‌گر پرداخت نشده است.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از تهران، سید مهدی محمدی ظهر امروز در جلسه تعیین تکلیف اموال رسوبی قاچاق در انبار اموال تملیکی با اشاره به لزوم تعیین تکلیف اموال رسوبی اظهار داشت: سال گذشته ۹ جلسه کمیته رسوب برگزار شد که دستور فروش کالاها داده شد و در سال ۹۸ دو جلسه برگزار شده که قرار شد تا پایان تیرماه نتیجه مصوبات اعلام شود که در حال پیگیری هستیم. وی بیان کرد: سال گذشته ۶۰ بازدید از انبار اموال تملیکی به عمل آمده که اوضاع بهتر، تراکم کمتر و نگهداری بهتر انجام می‌شود. دبیر کمیسیون مبارز با قاچاق کالا و ارز افزود: طبق ماده ۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام شده که با توجه به شرایط اقتصادی کشور برخی از کالاهای اعلام شده می‌تواند در تنظیم بازار استفاده شود. وی به اطاله دادرسی‌ها به دلیل عدم انتقال اطلاعات اشاره کرد و گفت: ۱۵۰ پرونده به ارزش ریالی کالاهای رسوبی تملیکی بیش از ۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است که دستور فروش آن‌ها داده شده و باید نحوه تبادل اطلاعات اموال تملیکی با کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران تعیین تکلیف شود. انتهای پیام/ن

نظرها

اخبار بیشتر