تغییرات قیمت ۱۲ گروه هزینه‌ای خانوار در خردادماه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایبنا
  4. اقتصادی
تغییرات قیمت ۱۲ گروه هزینه‌ای خانوار در خردادماه

تغییرات قیمت ۱۲ گروه هزینه‌ای خانوار در خردادماه

ایبناخبرگزاری ایبنا |
مرکز آمار ایران جزییات تغییرات قیمت ۱۲ گروه اصلی کالایی و مصرفی خانوار در خردادماه ۹۸ را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، مرکز آمار ایران شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور بر حسب بخش‌های اصلی و برخی گروه‌ها و طبقات کالایی در خردادماه سال ۱۳۹۸ را طی گزارشی منتشر کرد.

براساس این گزارش، شاخص کل قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور ۱۷۴٫۹ درصد گزارش شده که در دوازده ماه منتهی به خرداد نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۳۷٫۶ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۰٫۴ درصد تغییر داشته است.

همچنین طبق گزارش تهیه شده شاخص قیمت کالاها در ۱۲ ردیف به تفکیک اعلام شده که بر این اساس، شاخص قیمتی خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها نیز در خردادماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۴٫۱ درصد و دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵۴٫۹ درصد رشد داشته است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

دخانیات نیز در دوازده ماه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال ۱۲۴٫۹ درصد رشد داشته و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل نیز ۱۰۹٫۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. در بخش پوشاک و کفش نیز رشد قیمت کالاها را داشتیم به گونه‌ای که در مقایسه خردادماه با ماه خردادماه سال ۹۷، شاخص قیمت پوشاک و کفش رشد ۶۱٫۳ درصدی داشته و در دوازده ماه منتهی به ماه خرداد نسبت به دوره مشابه سال قبل نیز افزایش ۴۲٫۸ درصدی داشته است.

بخش مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها نیز در دوازده ماه منتهی به ماه خرداد نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۲۱٫۱ درصد رشد داشته که در مقایسه خردادماه امسال با ماه مشابه سال قبل ۲۶٫۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

جزییات تغییرات نرخ سایر بخش‌ها در جدول زیر ذکر شده است

تغییرات قیمت ۱۲ گروه هزینه‌ای خانوار در خردادماه - 8

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز6 ساعت قبل
همزمان با کاهش قیمت جهانی طلا وکاهش قیمت ارز در بازار داخلی، قیمت طلا و سکه در بازار داخلی کاهش چشم گیری داشته است. نوع قیمت لحظه قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید ۳ میلیون و ۸۳۰ هزار تومان قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم ۳ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان قیمت نیم سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۸۸ هزار تومان قیمت ربع سکه بهار آزادی یک میلیون و ۲۶۹ هزار تومان قیمت سکه گرمی ۹۴۹ هزار تومان قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳۷۲ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت هر گرم طلای ۲۴ عیار ۴۹۶ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت هر مثقال طلا نوع قی یک میلیون و ۶۱۴ هزار تومان قیمت هر اونس طلای جهانی ۱۴۰۵٫۳ دلار همزمان با ریزش شدید قیمتی در بازار ارز، فروشنده‌های دلار بیشتر از روز‌های قبل شده‌اند؛ هم اکنون قیمت دلار آزاد ۳۲۰ تومان ارزانتر از قیمت دلار صرافی‌های بانکی است. شتاب ریزش قیمت در بازار موجب شده تا ترس از ضرر بیشتر، بسیاری از دلار‌های خانگی را وارد بازار کند و همین امر موجب شده تا قیمت دلار در بازار آزاد امروز ۳۲۰ تومان ارزانتر از قیمت دلار در صرافی‌های بانکی باشد. قیمت ارز| قیمت دلار، قیمت یورو، قیمت درهم و قیمت پوند امروز۹۸/۰۴/۲۶قیمت خرید و فروش انواع ارز امروز نسبت به روز کاری قبل، کاهش یافته است به‌نحوی که قیمت دلار در صرافی‌های بانکی و آزاد با کاهش محسوسی مورد معامله قرار می‌گیرد. نوع ارز قیمت قیمت دلار در صرافی بانکی ۱۱ هزار و ۶۵۰ تومان قیمت دلار در صرافی آزاد ۱۱ هزار و ۴۵۰ تومان قیمت یورو در صرافی بانکی ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومان قیمت درهم امارات در صرافی آزاد ۳ هزار و ۲۲۵ تومان قیمت پوند در صرافی آزاد ۱۴ هزار و ۶۸۷ تومان قیمت ارز مسافرتی ۱۳ هزار و ۳۲۴ تومان قیمت خرید دلار در بانک‌ها ۱۱ هزار و ۷۵۱ تومان قیمت خرید یورو در بانک‌ها ۱۳ هزار و ۲۳۱ تومان قیمت خرید پوند در بانک‌ها ۱۴ هزار و ۷۰۵ تومان قیمت خرید دلار در بانک‌ها/ادامه ریزش قیمت ارز‌های اصلی قیمت خرید دلار امروز در شعب ارزی بانک‌ها ۱۱ هزار و ۳۱۴ تومان تعیین شد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی اتاق تهران، سجاد غرقی افزود: سیاست‌های اخیر دولت مبنی بر محدود کردن صادرات محصولات معدنی به مجموعه‌ها و تولیدکنندگان دارای مجوز، اثر خوبی بر فضای عرضه و صادرات محصولات معدنی برجای گذاشته است. به عبارت دقیق‌تر تنها کسانی مجوز صادرات محصولات معدنی را دارند که معدن دارند یا کارخانه‌های تبدیلی در بخش معدن راه اندازی کرده‌اند و فعالیت می‌کنند. وی اضافه کرد: این سیاست درست به نوعی مقابله با واسطه گری‌های بی موردی است که هیچ ارزش افزوده‌ای ایجاد نمی‌کند. غرقی با بیان اینکه بخش معدن به عنوان صادرکننده کالای تجاری با وجود تحریم‌ها، هم چنان روند صادرات را دنبال می‌کند گفت: افزایش قیمت جهانی بعضی محصولات معدنی و تغییر نرخ ارز، به تشدید مزیت صادرات محصولات معدنی منجر شد و زمینه استفاده هرچه بیشتر بخش معدن از این امتیازات را فراهم کرد، اما دو مسئله عمده به عنوان دو چالش جدی در همین دوره برای صادرات محصولات معدنی ایجاد شد که البته هر دو ناشی از تحریم بود، تحریم در وهله نخست، هزینه‌های تجاری را در مقایسه با گذشته افزایش داد. وی افزود: چالش بعدی، افزایش هزینه‌های حمل و نقل دریایی بود که باعث شد فرصت استفاده از مزیت افزایش نرخ ارز در داخل برای صادرکنندگان محصولات معدنی کمرنگ شود. غرقی گفت: با این وجود در سال گذشته بخش معدن و صنایع معدنی ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات انجام داده که پیش بینی می‌شود امسال این میزان به ۹ میلیارد دلار برسد. عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران افزود: ​ بخش معدن با وجود افزایش هزینه‌ها، هم چنان از بخش‌هایی است که با وجود تحریم به فعالیت‌های تجاری ادامه می‌دهد.

روند کاهشی در بازار طلا و ارز

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
انتخابانتخاب1 روز قبل
وی اضافه کرد: عرضه کننده بزرگ در بازار، بانک مرکزی است. آن موقع که دلار به ۱۹ هزارتومان رسید، نشات گرفته از مدیریت وقت بانک سیف بود، الان هم که روند منظم و کاهشی است، باید اعتبارش را به رئیس جدید بانک مرکزی داد. بانک مرکزی در واقع توانسته بازار تقاضا را کنترل کند. این فعال اقتصادی تاکید کرد: قاعدتا اگر این مدیریت بانک مرکزی، ۱۰۰ درصد اعمال شود و سایر دستگاه‌ها با بانک مرکزی هماهنگ شوند، و در اقتصاد بحث شفافیت از طرف بانک‌ها و وزارت اقتصاد دنبال شود، دلار بیشتر از این هم جا دارد پایین بیاید. در حقیقت، هر چقدر فاصله بین نرخ‌های ارز کمتر شود، تنش‌های بازار کمتر می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ابراهیم محمد ولی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۴ میلیون تومان و نیم سکه ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان به فروش رسید. همچنین ربع سکه یک میلیون و ۳۱۰ هزار تومان و سکه گرمی نیز ۹۵۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است. وی ادامه داد: کاهش نرخ ارز در بازار‌های داخلی سبب کاهش قیمت طلا و سکه در بازار شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۰ هزار تومان معامله شده است. محمد ولی بابیان اینکه هر انس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۴۱۴ دلار و یک سنت عرضه شده است، ادامه داد: امروز هر مثقال طلا نیز در بازار‌های داخلی با قیمت ۱ میلیون و ۷۳۳ هزار تومان به فروش رسیده است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
سیدمحمد صدر که دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام به عضویت این نهاد درآمده است از موافقان تصویب شدن لوایح جنجالی CFT و پالرمو است. فضای عمومی مجمع درباره لوایح مذکور چگونه است؟ زمانی خبرها حکایت از آن داشت که اکثریت اعضا موافق تصویب لوایح مرتبط با FATF هستند اما بعد فضا کمی تغییر کرد و مخالفت‌ها بیشتر شد. واقع امر این است که اعضای مجمع به خوبی تبعات ناشی از گرانی، تورم و آشفتگی معیشت مردم را می‌دانند. معتقدم آرای اعضای مجمع درباره لوایح مرتبط با FATF به صورت شفاف به مردم اعلام شود تا مردم در جریان نظرات اعضای مجمع قرار گیرند. برخی اعضای مجمع دارای تفکر خاصی هستند اما …. آقای صدر شما اشاره کردید که مجمع کارکرد اصلی خود را ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر