شیرجه در آغوش مرگ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
شیرجه در آغوش مرگ

شیرجه در آغوش مرگ

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: هرساله با شروع موج گرما و تعطیلات تابستانی شاهد افزایش مسافرت‌ها به‌خصوص به مناطق شمالی کشور هستیم و این نوع تفریحات گاهی با خود حوادثی مانند غرق‌شدگی را به‌دنبال دارند که با پرهیز از سهل‌انگاری‌ها و رعایت اصول ایمنی می‌توان شاهد کاهش آماری باشیم که می‌تواند قابل کنترل باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان، سامان ۳۱سال سن داشت و حالا چند روزی است که خانواده به سوگش نشسته است و مادر، خواهر و برادر وی باور ندارند در یک سهل‌انگاری فرزند دلبندشان طعمه آب شد و مرگی زودهنگام در اوج جوانی، روزگار را برایشان تاریک کرد.

سامان که در تهران زندگی می‌کرد برای گذراندن تعطیلات پایان هفته و استفاده از آب و هوای خنک دماوند چند روز را به یکی از روستاهای آنجا رفت و روز حادثه صبح زود از خواب بیدارشد و به‌همراه دوستان خود به کوهنوردی به ارتفاعات مشرف به روستا رفت تا بعد از ظهر را در کوه تنگه بگذراند و غافل از اینکه این تفریح آخر زندگی‌اش خواهد بود؛

عصر که به روستا بازگشت بساط چای و عصرانه را آماده کرد که باغ عمه‌اش برود و آنجا استخر کشاورزی بود که با استفاده از آب استخر و سیستم آبیاری قطرهای باغ آبیاری می‌شد و ناگهان برای آب‌تنی به داخل استخر می‌رود و به دلیل حجم بالای آب و سردی آن در منطقه دماوند و سنگینی آن قادر به شنا نیست و هرچه تلاش می‌کند دیگر ماهیچه‌هایش توان دست‌وپا زدن را ندارند و تلاش دوستانش هم بی‌نتیجه ماند و تا کمک از راه برسد او غرق شده و جان به جان آفرین تسلیم کرده بود و به این ترتیب مادر و خواهر خود را که دوسالی است عزادار پدر بودند به سوگ و ماتم می‌نشاند و چه باورنکردنی راهی سفر ابدی می‌شود.

دوستی تعریف می‌کرد سال گذشته در روزهای بسیار گرم تابستان به یکی از سواحل خزر در مازنداران رفته بود و به دلیل اینکه هوا خیلی گرم بود خیلی‌ها ترجیح می‌دادند عصر تا تاریکی شب را برای شنا در دریا بیایند.

غروب یکی از روزهای پایان شهریورماه عروس و دامادی که تازه زندگی مشترک خود را آغاز کرده بودند برای گذراندن چند روز تعطیلات به شمال آمده بودند و شنا در غروب و تسلط کم به شنا موجب مرگ تازه‌داماد شد و عروس نگون‌بخت در سوگ همسرش نشست.

گاهی افرادی که تسلط کافی به فن شنا ندارند با تکیه بر آنچه به‌صورت ناقص می‌دانند و از این موضوع هم غافل می‌شوند که شنا در دریا با استخر متفاوت است و همین خرده‌آموزشی که دیده‌اند و گاهی هم جوانی و بی‌تجربگی که چاشنی آن می‌شود و از سویی هم غرور بی‌مورد اثبات خود به دیگران در شنا، فاجعه را خلق می‌کند و مرگ غمباری را رقم می‌زند.

گاهی هم به‌نظر می‌رسد که غرق‌شدگی بیشتر در دریا باشد، در صورتی‌که آمار غرق‌شدگی در رودخانه‌ها همیشه بالاتر است و نیازمند توجه بیشتر و رعایت اصول ایمنی بالاتری از سوی مسافران و افرادی که به‌نوعی زندگی و امرار معاششان به رودخانه‌ها گره خورده است.

از سوی دیگر در برخی از استان‌ها مانند استان‌های شمالی و مناطقی که دارای دریا، دریاچه یا رودخانه‌ها هستند غرق‌شدگی بیشتر است و به‌رغم اینکه رغبت مردم به مسافرت به مناطق شمالی کشور بیشتر است، اما براساس آمارهای موجود آمار غرق‌شدگی در استان خوزستان بیشتر است و از سویی دیگر هم تدابیر در نظر گرفته شده برای مناطق شمالی کشور بیش از مناطق جنوبی است که شاید همین امر هم باعث آمار بیشتر غرق‌شدگی در این مناطق باشد.

عمده موارد غرق‌شدگی در آب‌های شیرین (مانند رودخانه‌ها و استخرها) اتفاق می‌افتد، فکر می‌کنید غرق‌شدن در کدام یک خطرناک‌تر باشد؛ غرق‌شدن در آب شور یا آب شیرین؟ شاید بسیاری بر این باور باشند که غرق‌شدن در آب دریا خطرناک‌تر باشد، این در حالی است که غرق‌شدن در آب شیرین و واردکردن مقدار زیادی از آب استخر یا رودخانه به داخل ریه و معده بسیار خطرناک‌تر از بلعیدن حجم زیادی از آب دریاست.

ورود یا «آسپیراسیون» آب یا هر مایع دیگر به داخل ریه‌ها را غرق‌شدگی می‌نامند، شایع‌ترین غرق‌شدگی با آب شیرین صورت می‌گیرد و این غرق‌شدگی به‌خصوص در بین کودکان نوپا و پسران جوان و کودکان مبتلا به انواع تشنج شایع‌تر است و در بعضی موارد غرق‌شدگی در مقدار کمی آب مثلا وان حمام هم اتفاق می‌افتد.

خبری: اخبار سلامت

بیشترین خطر در فصل تابستان مربوط به نوجوانانی است که با اصول صحیح شنا و شیرجه اطلاعی ندارند و در آب‌های رودخانه و دریا و بدون مراقبت اقدام به شنا می‌کنند. یکی از مواردی که جان شناگران و افراد در حال غرق را تهدید می‌کند، اختلالات قلبی و نارسایی کلیوی است که مدتی پس از خارج‌شدن از آب برایشان به وجود می‌آید.

علائم غرق‌شدگی

دیدن کسی که در آب به‌طور غیرطبیعی دست‌وپا می‌زند یا سرش مدام به زیر آب می‌رود و بالا می‌آید و یا کسی که مدت زیادی صورتش در داخل آب قرار دارد، می‌تواند هشداری باشد؛ به این معنی که با یک مورد غرق‌شدگی مواجه هستیم.

در هنگام غرق‌شدگی ابتدا فرد به‌علت کمبود اکسیژن دچار استرس و هراس می‌شود و به‌طور غیرطبیعی تقلا می‌کند. سه‌دقیقه پس از ماندن در زیر آب، کاهش هوشیاری رخ می‌دهد و پس از بازگشت ۶دقیقه آسیب‌های مغزی شروع می‌شود. چند دقیقه بعد ضربان قلب هم نامنظم و پمپاژ خون مختل می‌شود.

لب‌ها و پوست رنگ‌پریده یا آبی‌رنگ، سرفه همراه با خلط، کاهش هوشیاری، قطع تنفس و یا دشواری تنفس و ضربان قلب نامنظم برای کسی که حتی در کنار ساحل و خارج از آب قرار دارد هم می‌تواند علامت غرق‌شدگی باشد. با این همه بسته به سن و جنس، وضعیت جسمانی، دمای آب و مدت قرارداشتن در زیر آب شدت علائم برای افراد گوناگون متفاوت است.

آمار غرق‌شدگی در سال گذشته

مدیر کل تشریح و بررسی صحنه جرم سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: در سال گذشته (۱۳۹۷) ۹۳۵نفر بر اثر غرق‌شدگی در کشور جان خود را از دست دادند. پریچهر خزعلی افزود: در سال گذشته، ۹۳۵نفر بر اثر غرق‌شدگی در کشور جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با سال قبل از آن (۱۳۹۶) با هزار و ۲۶ نفر ۸٫۹درصد کاهش یافته است که در سال ۱۳۹۷، از کل تلفات غرق‌شدگی ۱۳۵ نفر زن و ۸۰۰نفر مرد بودند.

بیشترین تلفات غرق‌شدگی در خوزستان

وی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود بیشترین آمار تلفات غرق شدگی در سال گذشته مربوط به استان خوزستان است. طی این مدت ۱۱۸ نفر (۱۰۲ مرد و ۱۶ زن) در این استان بر اثر غرق‌شدگی جان خود را از دست داده‌اند. خزعلی گفت: پس از آن استان‌های مازندران با ۹۹ (۹۱ مرد و ۸ زن) و گیلان با ۸۵ فوتی (۷۵ مرد و ۱۰ زن) در رتبه‌های بعدی بیشترین تلفات غرق‌شدگی قرار دارند.

بیشترین آمار مربوط به رودخانه است

وی خاطرنشان کرد: براساس این گزارش مطابق هر سال بیشترین آمار جان‌باختگان به دلیل غرق‌شدگی مربوط به رودخانه‌ها است، به‌نحوی که ۲۵۰نفر از کل متوفیات غرق‌شدگی سال گذشته (۹۳۵ نفر) در رودخانه‌ها جان باخته‌اند.

مدیر کل تشریح و بررسی صحنه جرم سازمان پزشکی قانونی افزود: از این جان‌باختگان ۲۱۷نفر مرد و ۳۳نفر زن بودند، شمار افراد فوت‌شده بر اثر غرق‌شدگی در رودخانه‌ها در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن با کاهش ۱۲٫۹درصدی مواجه بود و از ۲۸۷فوتی در سال ۹۶ به ۲۵۰فوتی در سال ۹۷ رسیده است.

مرگ ۱۷۸نفر در دریا

وی ادامه داد: بعد از رودخانه‌ها، دریا بیشترین آمار تلفات غرق‌شدگی را دارد، در سال گذشته ۱۷۸نفر در دریا جان باختند که ۱۵۶نفر از آنان در مناطق خارج طرح محدوده مجاز جان خود را از دست داده‌اند. خزعلی گفت: بعد از دریا به ترتیب استخر کشاورزی با ۱۰۴، دریاچه مصنوعی و سد با ۹۸، استخر شنا با ۸۳، کانال با ۷۷، چاه با ۳۸، حوض و حوضچه با ۳۷ و دریاچه طبیعی با ۱۳فوتی بیشترین تلفات غرق‌شدگی را داشته‌اند، براساس آمارها ۵۷نفر نیز در سایر مکان‌های آبی فوت کرده‌اند.

مرداد بیشترین آمار غرق‌شدگی

وی اعلام کرد: از آنجا که بیشتر تلفات غرق‌شدگی در فصل تابستان اتفاق می‌افتد در سال گذشته نیز بیشترین آمار تلفات در فصل تابستان و مردادماه (۱۵۱ نفر) به ثبت رسیده است و کمترین آمار غرق‌شدگی نیز با ۳۹نفر مربوط به اسفندماه سال گذشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: بر اساس نتایج تحقیق جدید دانشگاه کالیفرنیا ریورساید (UCR) یادگیری موارد جدید، مغز افراد سالخورده را طی ۶ هفته ۳۰ سال جوانتر می‌کند. او تاثیر یادگیری، حفظ انگیزه به عنوان عامل تقویت‌کننده، تشویق مربیان برای یادگیری و رشد در محیطی مناسب را از عوامل مهم در یادگیری مهارت‌ها عنوان کرد. با ارزیابی مهارت‌های شناختی پس از ۶ هفته مشخص شد توانایی افراد ۳۰ سال جوانتر شده است. به گزارش سازمان بهداشت جهانی، حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و آلزایمر شایع‌ترین شکل زوال عقل محسوب می‌شود. در حال حاضر درمان برای معالجه زوال عقل یا عدم پیشرفت آن آسان نیست.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وزیر بهداشت: گردش مالی حوزه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به زودی براساس گزارش کمیته‌ای ویژه، شفاف سازی می‌شودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعید نمکی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: کار‌های زیادی درخصوص بهداشت، دارو و سلامت وجود دارد که دیگر صلاح نمی‌دانم که تن به این رانش‌ها (جریان‌ها) بدهیم. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر گم شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی در وزارت بهداشت گفت: بنده وقتی به وزارت بهداشت رفتم رئیس جمهور خواست که گردش‌های مالی این وزارت شفاف شود. وزیر بهداشت افزود: حدود یک میلیارد و سیصد میلیون یورو­ ارز تخصیص تجهیزات پزشکی بود که در سال ۹۷ تخصیص یافته بود و شفاف نبود و برای شفاف سازی این که چه اتفاقی افتاده است، هیئتی را تعیین کردیم که ۴ ماه کار کردند و نتایج آن به زودی اعلام می‌شود. وی گفت: ما در حال شفاف سازی به روز برای گردش مالی حوزه غذا و دارو در تجهیزات پزشکی هستیم. وزیر بهداشت ادامه داد: این اخبار با هدف تخریب دولت منتشر می‌شود و تقارن این حرف‌ها با برخی بحث‌ها مشخص می‌شود که برای چه عنوان می‌شود.
برنابرنا6 ساعت قبل
رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی گفت: ۹۴/۶ درصد مردم اطلاعی از سواد سلامت ندارند و با وجود عدم شناخت مردم از وضعیت خودمراقبتی، ۹۸ درصد مردم خوددرمانی و خودمراقبتی می‌کنند. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ علی منتظری در هفتمین سمپوزیوم وچهارمین جشنواره ملی خودمراقبتی و آموزش بیمار که صبح امروز همزمان با روز جهانی خود مراقبتی در بیمارستان امام خمینی برگزار شد، با بیان اینکه مجموعه توانایی‌های شناختی حوزه سلامت را سواد سلامت می‌گویند، گفت: خودمراقبتی سه مرحله دارد که شامل خودمراقبتی قبل از بیماری، خودمراقبتی در زمان بیماری و خودمراقبتی پس از پایان بیماری است. وی افزود: آمارهای سازمان‌های متولی بهداشت نشان می‌دهد ۹۴/۶ درصد مردم اطلاعی از سواد سلامت ندارند و با وجود عدم شناخت مردم از وضعیت خودمراقبتی، ۹۸ درصد مردم خوددرمانی و خودمراقبتی می‌کنند. رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی تأکید کرد: پس نتیجه این است که سواد سلامت نوعی مهارت اجتماعی است که می‌تواند در زمان پیشگیری بیماری‌ها برای عدم ابتلا به بیماری، در زمان بیماری برای تبعیت درمان و مصرف دارو و کاهش بسیاری از عوارض داروها و پس از بهبودی هم در دوران بازتوانی به ما کمک کند که از بار مادی و معنوی از نظام سلامت بکاهد. منتظری در خاتمه گفت: سواد سلامت در مورد افرادی که سواد خواندن و نوشتن ندارند موضوعیتی ندارد ضمن آنکه مردم باید بدانند برای دریافت سواد سلامت باید به کجا مراجعه و از اطلاعات خود چگونه استفاده کنند که در این‌خصوص باید هماهنگی‌های لازم صورت بگیرد
الفالف9 ساعت قبل
به پزشک که مراجعه می‌کنید، برایتان آزمایش می‌نویسد که در نهایت متوجه می‌شوند، کم خونی دارید. کمبود آهن در این دوران باعث کاهش توان ذهنی و قدرت یادگیری و خستگی زودرس ضعف و بی‌حالی و افزایش ابتلا به بیماری‌ها می‌شود. این متخصص تغذیه ادامه داد: علاوه بر آهن، مواد مغذی دیگر هم مثل اسید فولیک، ویتامین ۶B و یتامین ۱۲B، ویتامین C و پروتئین برای خونسازی لازم است که باید از طریق رژیم غذایی روزانه تامین شود. وی گفت: کم خونی در نوزادان و کودکان رشد را به تعویق می‌اندازد؛ افزایش ابتلا به عفونت‌ها، کاهش توان یادگیری و حافظه، خستگی و بی حالی و غیره از دیگر موارد عوارض کم خونی درمان نشده به شمار می‌رود. وی افزود: چایی می‌تواند کم خونی را تشدید کند از این رو توصیه می‌‌شود افرادی که به کم خونی دچار هستند به هیچ وجه در وعده صبحانه چای ننوشند و نوشیدن چای را به ۲ ساعت بعد موکول کنند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد14 ساعت قبل
آمارهای جدید مربوط به مسافرت‌های خارجی در کشور نشان می‌دهد: طی سه ماه اول امسال ۲ میلیون و ۳۰ هزار و ۵۲۳ نفر گردشگر خارجی به نقاط مختلف ایران سفر کرده‌اند. در سه ماه اول سال گذشته این تعداد مسافر خارجی معادل یک میلیون و ۴۴۳ هزار و ۵۵۱ گردشگر بوده است. به این ترتیب، بهار امسال سفرهای خارجی به کشور رشد قابل‌توجهی داشته‌اند به‌طوری‌که تعداد این مسافران ۴۱ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ افزایش یافته است. وی تاکید کرد: سال گذشته گردشگران به‌طور متوسط حدود ۳۰ روز در ایران اقامت داشته‌اند اما امسال این زمان به علت ارزانی سفر به ۴۵ تا ۶۰روز افزایش یافته است. ایرانگردی ایرانی‌ها کم شده است؟ آمارهای رسمی حاکی است: از ابتدای سال جاری تا پایان فصل بهار، یک میلیون و ۷۵۹ هزار و ۷۴۹ مسافر ایرانی به کشورهای خارجی سفر کرده‌اند که در مقایسه با سه ماه اول سال گذشته حجم این نوع سفرها امسال ۵/ ۶ درصد کاهش پیدا کرده است.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
ماجرا از آن قرار است که هفته گذشته یک مهره کوچک در گوش محمد امین ۴ ساله گیر می‌کند و مادر طفل برای خارج کردن آن به درمانگاه مراجعه می‌کند. اما داستان محمد امین طبق روال عادی طی نمی‌شود و یک اشتباه باعث یک فاجعه می‌شود. با آسیب دیدن گوش کودک، پزشک ادعا می‌کند که نمی‌تواند جسم را خارج کند و باید کودک فورا به یک مرکز درمانی دیگر برود. ناگهان نفس محمد امین بند آمد و با اینکه تا آن زمان ساکت و آرام بود و شروع به گریه کرد. حال در این بین می‌توان گفت، احتمالا مقصر اصلی در کاهش شنوایی کودک پزشک معالج است.

نظرها

اخبار بیشتر