ارائه دستاوردهای ایران در مبارزه با مواد مخدر در نشست روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در وین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. حوادث
ارائه دستاوردهای ایران در مبارزه با مواد مخدر در نشست روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در وین

ارائه دستاوردهای ایران در مبارزه با مواد مخدر در نشست روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در وین

ایسناخبرگزاری ایسنا |
معاون سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، با قرائت بیانیه‌ای در نشست ویژه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در وین و ابراز نگرانی از وضعیت کنونی مواد مخدر در جهان، به برخی دستاوردهای جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۸ در مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، معاون نماینده ایران در ابتدای این بیانیه، ضمن تشکر از انتشار گزارش جهانی سال ۲۰۱۹، از برخی پیشرفت‌ها در سال گذشته در حوزه مواد مخدر استقبال و در عین حال، نسبت به بدتر شدن شرایط به ویژه در گسترش و گرایش بیشتر افراد در سطح جهان به سمت مواد مخدر ابراز نگرانی نمود. همچنین با اشاره به الگوها و روندهای جدید سوءاستفاده از مواد مخدر در سراسر دنیا، نسبت به آمار بالای معتادین در سطح جهان، بالا بودن اراضی تحت کشت خشخاش، تولید بالای هروئین، و ثبت رکورد تازه برای تولید جهانی کوکائین ابراز نگرانی کرد.

غائبی با اشاره به اینکه بخش عظیمی از جمعیت جهان دسترسی حداقلی به مخدرهای داروخانه‌ای دارند، افزود: سیستم حقوقی بین المللی در مورد سوءاستفاده از مواد مخدر، به طور کامل رعایت نشده است. همچنین، پوشش جغرافیایی و کیفی داده‌ها در مورد مصرف مواد مخدر، ناکافی می‌باشد تنها راه غلبه بر این چالش‌ها ارتقای همکاری‌های بین المللی و حمایت ملموس و نیز افزایش تلاش‌های منطقه‌ای ملی است.

معاون سفیر و نماینده دائم کشورمان، در ادامه با اشاره به تجربیات ارزنده ایران در چهار دهه مبارزه سرسختانه علیه قاچاق مواد مخدر به همراه خسارت‌های مالی و جانی غیر جبران ناپذیر تحمیل شده، از جمله تقدیم ۳۸۱۱ شهید و ۱۲ هزار مجروح، افزود: این هزینه‌ها منجر به طراحی برنامه‌های گسترده در کنار طرح‌ها و برنامه‌های کاهش تقاضا و آسیب‌های اجتماعی با هدف مبارزه هوشمندانه علیه مافیای بین المللی و گروه‌های تبهکار منطقه‌ای جهت توقف کشت و تولید مواد مخدر از نقطه شروع تا مقصد نهایی آن شده است.

وی در ادامه، با اشاره به اینکه در سه دهه گذشته جمهوری اسلامی حدود ۱۱ هزار تن از انواع مختلف مواد مخدر را کشف و ضبط نموده، افزود: تقریبا ۷۶ درصد از کل تریاک‌های ضبط شده در جهان و همچنین بیش از ۳۰ درصد از هروئین کشف شده در جهان، در ایران بوده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حادثه ی امروز تهران

غائبی در ادامه با اشاره به اینکه نیروهای امنیتی و پلیس ایران صرفا در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۵۵۷ عملیات علیه قاچاقچیان و سایر شبکه‌های بین المللی انجام داده‌اند، افزود: حدود ۲۱۱۴ دسته و گروه تبهکاری، منهدم و حدود ۸۰۷ تن از انواع مواد مخدر و روانگردان‌ها که شامل ۴۵ تن هروئین و مرفین بوده، ضبط شده است.

معاون نماینده ایران با اشاره به اینکه در دسترس بودن مواد مخدر برای اهداف پزشکی در چارچوب کنوانسیون‌های بین المللی بخش جداناپذیر راهبرد جمهوری اسلامی می‌باشد، بر دسترسی بالاتر از نرم جهانی معتادان در ایران به خدمات درمانی تاکید کرد و افزود: در حالی که ایران در حال تلاش برای پیشگیری از ارتکاب جرایم مواد مخدری از طریق تقویت قوانین و فرایندهای ملی است، با این حال، به دنبال زمینه سازی برای بازپروری و ادغام مجدد افراد در جامعه نیز می‌باشد.

بیانیه کشورمان در پایان با اشاره به اینکه یکی از مهمترین و جدیدترین چالش‌های امروزی، دخالت سیاست در توسعه همکاری‌های بین المللی علیه قاچاق مواد مخدر و حفاظت از کرامت انسانی افراد می‌باشد، ضمن تاکید بر اینکه تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا مانع همکاری‌های بین المللی جهت مبارزه با مواد مخدر و اجرای فعالیت‌های منطقه‌ای و دوجانبه مشترک شده است، این موضوع را اصلی ترین عامل در خصوص پیامدهای ناگوار بر کمپین بین المللی مبارزه با مواد مخدر ذکر نمود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
یک قاتل محکوم به اعدام که با همدستی قاچاقچی حبس ابد، جوانی زندانی به نام علیرضا شیر محمد علی را به طرز فجیعی در زندان فشافویه به قتل رسانده بودند صبح دیروز در شعبه پنجم دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شدند. این جوان پاکدشتی پس از محاکمه به هشت سال زندان محکوم و از زندان اوین به زندان فشافویه منتقل شده بود. گفت و گو با قاضی پروندهقاضی بابایی به برخی ابهامات و شایعاتی که درباره پرونده قتل علیرضا شیر محمد علی مطرح است پاسخ داد. * انگیزه اصلی متهمان برای قتل علیرضا چه بوده است؟ - دو متهم مدعی شدند فقط برای رهایی از زندان فشافویه مرتکب قتل شده‌اند و از آنجایی که علیرضا لاغر و ضعیف بوده است او را انتخاب کرده‌اند و بر خلاف شایعات موجود دستی پشت پرده این جنایت نیست. * برخی می‌گویند دو متهم این پرونده اجیر شده بودند تا مرحوم را به قتل برسانند؟ - خیر اصلا چنین فرضیه‌ای صحیح نیست.

فیلم/ انحراف پراید در اثر سرعت زیاد!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل
یک دستگاه خودروی پراید در خیابان لاله‌زار شهر تبریز به علت سرعت زیاد و ناتوانی راننده در کنترل خودرو از مسیر خود منحرف و با یک مغازه برخورد کرد.

انحراف پراید و برخورد با مغازه در خیابان لاله‌زار + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک دستگاه خودروی پراید در خیابان لاله‌زار شهر تبریز به علت سرعت زیاد و ناتوانی راننده در کنترل خودرو از مسیر خود منحرف و با یک مغازه برخورد کرد. بیشتر بخوانید: وقوع تصادف‌ وحشتناک در اتوبان به دلیل سرعت دیوانه‌وار یک خودرو + فیلمانتهای پیام/بی‌احتیاطی راننده پراید در تبریز حادثه‌آفرین شد + فیلم

اولین مصاحبه تصویری با طلبه ناهی منکر مشکین دشتی / صندلی را روی سرم خرد کردند! +فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، امیر دهقان حسن‌زاده طلبه جوان مشکین دشتی (استان البرز) پنجشنبه شب در میدان خوشنام مشکین دشت در مقابل یک بستی فروشی به ۶ پسر و سه دختر که در حالت طبیعی نبودند و پوشش و رفتارهای نامناسبی داشتند، با توجه به حضور خانواده‌ها در آن منطقه تذکر زبانی داد تا کمی رعایت کنند اما با حمله آنان مواجه شد و مورد ضرب و شتم شدید و مجروحیت از ناحیه سر قرار گرفت. مشروح ماجرا را میتوانید از زبان این طلبه ناهی منکر در ویدئو زیر مشاهده کنید. انتهای پیام/وضعیت طلبه ناهی منکر کرجی
تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
وی افزود: دادسرا باید این ابهام را که شلیک گلوله به قفسه سینه به صورت مستقیم بوده یا خیر، روشن می‌کرد، ما باید ابتدا مجهولات را رفع کنیم. وکیل محمدعلی نجفی با بیان اینکه اگر ثابت شود شلیک مستقیم بوده باید آقای نجفی نیز به صورت مستقیم شلیک می‌کرده، افزود: آقای نجفی در زمان شلیک‌ها کنترلی بر رفتار خود نداشته است. وکیل نجفی با بیان اینکه به راحتی مشخص است که موکل تعادل نداشته افزود: سرگرد عزتی‌راد؛ کارشناس اسلحه‌شناسی گفتند که آقای نجفی تعادل نداشته است. در فرضیه دوم نیز که خود دو حالت داشت گفته‌اند یک گلوله به دست و یک گلوله به قفسه سینه اصابت داشته است. وی با بیان اینکه در این پرونده موکل (آقای نجفی) به در و دیوار شلیک غیرارادی داشته، گفت: لذا عمدی در افعال انجام شده توسط آقای نجفی وجود نداشته است.
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه گفت: در بحران سیل سالجاری ۲۴ شرکت بیمه درگیر پرداخت خسارت به سیل زدگان در سه استان گلستان، خوزستان و لرستان شده‌اند. وی گفت: با تلاشی که شرکت‌های بیمه در کشور کردن موفق شدیم بیش از ۹۰ درصد پرونده‌های سیل زدگان را پرداخت خسارت کنیم. سلیمانی ادامه داد: الباقی کسانی که هم درسیل خسارت دریافت نکردن دچار نقص در پرونده بوده و در تلاش هستیم که بزودی مشکل آنها را هم برطرف کنیم. سلیمانی در خصوص خدمات جدید در صنعت بیمه هم گفت: حدود ۲۰ درصد به خدمات و شرکت‌های بیمه برای مردم اضافه شده است که در تلاش هستیم تا پایان سال آن را به ۵۰ درصد برسانیم. وی افزود: تمام تلاش شرکت‌های بیمه در ارتقاع خدمات بهتر به مشتریان است و تلاش مان در آن است تا خدمات بیمه نوین را برای مردم ملموس‌تر کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر