مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود

مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با اشاره به لزوم افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و نیاز ۲۷۰ هزار میلیارد تومانی شهرک‌های صنعتی به تسهیلات، از آسیب ۱۶۰ میلیارد تومانی زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی در سیل خبر داد و گفت: به مجلس پیشنهاد کردیم که در لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده، مالیاتی که از صنایع کوچک دریافت می‌شود برای توسعه زیرساخت‌های این بخش مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، محسن صالحی‌نیا - مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی - در نشستی به مناسبت روز ملی صنعت و معدن، با بیان اینکه رابطه شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک رابطه لازم و ملزوم است، اظهار کرد: تدوین برنامه راهبردی برای ایجاد و توسعه شهرک‌های فناوری، مرکز خدمات فناوری و کسب و کار و مجتمع‌های فناوری اطلاعات و خدمات نرم افزاری که به واحدهای دیگر خدمات‌رسانی می‌کنند و همچنین ایجاد ارتباط بین صنایع کوچک و متوسط و صنایع بزرگ برای تکمیل زنجیره تأمین از جمله برنامه‌ها و اهداف این سازمان است.

وی با اشاره به نقش توسعه خوشه‌های کسب و کار در ایجاد ارزش افزوده، دانش و فناوری، هم افزایی صنایع و توسعه بازارهای بین‌المللی و داخلی، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری برای توسعه خوشه و شبکه‌های کسب و کار و صدور مجوزهای مورد نیاز آن را از جمله دیگر برنامه‌های این سازمان عنوان کرد.

به گفته این مقام مسئول یکی از اقدامات این سازمان در زمینه توسعه خوشه‌های کسب و کار، بررسی ارتباط شرکت‌ها و خوشه‌ها با شرکت‌های مشابه در سطح بین‌المللی است که به این منظور با یک شرکت آلمانی نیز تفاهم‌نامه‌ای امضا شده که با همکاری آن شرکت به دوره‌های آموزشی برای عرضه محصولات خود در سطح بین‌المللی تجهیز شدند.

صالحی‌نیا در ادامه با اشاره به بررسی طرحی در زمینه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: طی گفت‌وگوهایی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کردیم که مالیات بر ارزش افزوده‌ای که از صنایع کوچک دریافت می‌شود برای توسعه زیرساخت‌های این بخش مورد استفاده قرار گیرد که این مسئله در لایحه مالیات بر ارزش افزوده مطرح خواهد شد.

وی افزود: به فراخور توسعه فناوری و تغییر نحوه تولید واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی، باید زیرساخت‌های آنها تقویت و به روز رسانی شود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در ادامه با اشاره به لزوم ساماندهی صنوف تولیدی که به صورت همگی با یکدیگر فعالیت می‌کنند، گفت که این موضوع بخشی از وظایف سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی است که در سال‌های اخیر به آن پرداخته شده و منجر به ایجاد ارزش افزوده بالاتر کاهش قیمت نهایی نیز می‌شود.

ظرفیت ۲۰ درصد واحدها در سطح مطلوب

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به استقرار ۴۴ هزار شرکت در مجموعه شهرک‌های صنعتی و تاکید بر پایش مستمر این واحدها، تصریح کرد: در حال حاضر ۲۱ درصد واحدها در رکود هستند و با ظرفیت ۳۰ تا ۵۰ درصد فعالیت می‌کنند. همچنین ۳۰ تا ۳۲ درصد واحدها با ظرفیت ۵۰ تا ۷۰ درصد و ۲۰ درصد واحدها با ظرفیت بالای ۷۰ درصد فعالیت می‌کنند.

وی افزود: یکی از برنامه‌های این سازمان در زمینه رفع موانع تولید، ارائه تسهیلات، تأمین منابع مالی و ایجاد بازارهای بین‌المللی و داخلی برای ارتقا سطوح ظرفیت واحدهای تولیدی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال گذشته ۱۲۵۰ واحد تولیدی از حالت رکود خارج شدند، اظهار کرد: در سال جاری ۲۰۰۰ واحد برای خروج از رکود در نظر گرفته شده که مسئولیت ۱۳۵۰ واحد تولیدی با سازمان صنایع کوچک و و شهرک‌های صنعتی است و همچنین افزایش ظرفیت ۴۰۰۰ واحد صنعتی که با ظرفیت زیر ۵۰ درصد فعالیت می‌کند نیز در برنامه این سازمان در نظر گرفته شده است.

فعالیت بخش خصوصی در شهرک‌های صنعتی

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه در بخش‌هایی که زیرساخت‌های مورد نیاز فراهم شده باشد، شهرک‌های صنعتی از سوی هیأت امنا اداره می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر مجوزهایی به بخش خصوصی اعطا می‌شود و این بخش می‌تواند شرکت‌هایی مانند شرکت‌های استانی زیر مجموعه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایجاد و در راستای توسعه شهرک‌ها اقدام کند.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی افزود: در حال حاضر مجوز بیش از ۶۰ شرکت که قرار است به بهره‌برداری برسد متعلق به بخش خصوصی است.

به گفته مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در حال حاضر ۹۹۳ شهرک و ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی در کشور وجود دارد که ۸۱۱ مورد در حال بهره‌برداری و باقی در حال ساخت و ساز هستند.

سرمایه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک باید افزایش یابد

صالحی نیا در ادامه در پاسخ به علت کاهش حدود ۴۸ درصدی صدور ضمانت نامه از سوی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، اظهار کرد: صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در سال‌های گذشته از حداکثر ظرفیت خود برای تضمین استفاده کرده و در حال حاضر باید با بازیافت این تسهیلات به طور مجدد امکان تضمین را فراهم کند، اما طبق آمار برگشت سرمایه این صندوق نسبت به برنامه ریزی‌ها مناسب نبوده است.

وی با اشاره به لزوم افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، تصریح کرد: ظرفیت این صندوق در مقایسه با سایر کشورها مقدار قابل توجهی نیست و پیشنهاد افزایش سرمایه آن به دولت ارائه شده است.

به گفته مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در صورت موافقت با افزایش سرمایه این صندوق، سرمایه آن به دو برابر شرایط فعلی افزایش خواهد یافت و محل پرداخت آن منابع یارانه در تبصره ۱۸ قانون بودجه خواهد بود.

۲۷۰ هزار میلیارد تومان؛ نیاز شهرک‌ها به سرمایه در گردش

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به طرح تبصره ۱۸ قانون بودجه که در ادامه طرح رونق تولید در نظر گرفته شده و از نظر ماهوی مشابه آن است، اظهار کرد: این طرح در چهار محور سرمایه در گردش، نوسازی، تکمیل طرح‌هایی که بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و خوشه‌های صنعتی و عارضه یابی برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: در این طرح ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و ۱۰ هزار میلیارد تومان از بانک‌ها به عنوان تسهیلات به استان‌های مختلف در چهار طرح مذکور در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی همچنین با بیان اینکه مجموع تسهیلات مورد نیاز و شهرک‌های صنعتی در سال جاری حدود ۲۷۰ هزار میلیارد تومان است، تأکید کرد که بر اساس قانون بودجه قرار است سهم تسهیلات بانکی که به صنعت و معدن تخصیص داده می‌شود از ۳۱ درصد به ۴۰ درصد افزایش یابد.

۱۶۰ میلیارد تومان خسارت سیل به زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی

صالحی‌نیا در ادامه درباره واحدهای آسیب‌دیده در سیل گفت: برخی زیرساخت‌های آسیب‌دیده نیاز به اقدام آنی دارد تا بهره برداری از آن به صورت موقت دچار اشکال نشود که برای این واحدها با استفاده از منابع داخلی استان‌ها اقداماتی انجام شده است.

وی افزود: در مجموع در اثر سیل حدود ۱۶۰ میلیارد تومان به زیرساخت آسیب رسیده که اصلاح آن‌ها مستلزم تخصیص این هزینه از منابع مدیریت بحران است.

این مقام مسئول همچنین درباره ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی در سیل نیز تصریح کرد که هیئت‌هایی متشکل از سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانی، نمایندگان استان و شرکت‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی خسارت‌ها را برآورد کرده، به بانک‌ها منعکس شده و پرداخت آنها در حال انجام است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لکسس ال اکس ۵۷۰؛ ویژگی‌ها و ضعف‌ها! (+تصاویر و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
درباره لکسس ال اکس ۵۷۰ مدل ۲۰۱۹ نیز شرایط به همین صورت است. در مطلب امروز به بررسی نقاط مثبت ال اکس ۵۷۰ در مدل ۲۰۱۹ و همچنین انتقادهایی که می‌توان به این خودرو داشت، می‌پردازیم: آفرود/ یک خودروی جان سخت! بنابراین اگر دل و جرات ماجراجویی با یک خودروی ۸۶ هزار دلاری (قیمت پایه) را در خود سراغ دارید، ال اکس گزینه مناسبی است. ال اکس ۵۷۰ نیز یک محصول موفق در زمینه طراحی محسوب می‌شود. موتور ۵٫۷ لیتری ۸ سیلندر ال اکس ۵۷۰ تنها ۳۸۳ اسب بخار خروجی (گشتاور ۴۰۳ پوندفوت) دارد که عدد ناامید کننده‌ای برای این مجموعه محسوب می‌شود.

روند کاهشی در بازار طلا و ارز

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
ایسناایسنا2 ساعت قبل
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های توسعه ساخت داخل در این وزارتخانه را در پنج محور تشریح کرد. به گزارش ایسنا به نقل از شاتا، فرشاد مقیمی با اشاره به برنامه توسعه ساخت داخل در سال ۱۳۹۸ گفت: برنامه ریزی و اجرای زیرساخت‌های مورد نیاز اجرای قانون جدید حداکثر استفاده توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی محور نخست توسعه ساخت داخل است. او ادامه داد: داخلی سازی کالاهای خارجی پر مصرف و با ارزش افزوده بالا، مدیریت واردات کالاهای خارجی، پیگیری بهبود کیفیت کالاهای داخلی، ترویج مصرف کالاها و خدمات داخلی، از دیگر محورهای توسعه و تعمیق ساخت داخل است. مدیریت واردات کالاهامقیمی مدیریت واردات را از دیگر محورهای برنامه ساخت داخل عنوان کرد و گفت: در این راستا قانون حداکثر از سوی دستگاه‌های مشمول قانون، اجرای قانون حداکثر در خریدهای دولتی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستادیران) و همچنین اجرای ساخت داخل کالاها و خدمات در پروژه‌های دولتی و پیگیری اعمال آن در دستور کار قرار دارد. او گفت: توجیه شرکت‌های پیمانکاری عمومی (EPC) و شرکت‌های مشاور جهت حمایت از تولیدات داخلی از برنامه‌های ترویجی و تبلیغی ساخت است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
تهران - فرودگاه امام خمینیمشهد مقدس - فرودگاه شهید هاشمی نژادگرگان - فرودگاه گرگان ​ساری - فرودگاه دشت ناز ساریاصفهان - فرودگاه شهید بهشتی اصفهانبیرجند - فرودگاه بیرجندزاهدان - فرودگاه زاهدان ​به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از اداره کل روابط عمومی هما، برنامه پرواز‌های عملیات رفت زائران بیت الله الحرام در تاریخ بیست و ششم تیر به این شرح است: پرواز شماره ۱۴۵۸ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۰۸:۵۰پرواز شماره ۱۴۶۲ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۱۳:۵۰پرواز شماره ۱۴۷۸ به مقصد جده ساعت پرواز ۱۹:۰۰پرواز شماره ۱۴۵۲ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۲۰:۵۰پرواز شماره ۱۴۵۰ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۰۵:۱۰پرواز شماره ۱۴۶۰ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۰۶:۰۰پرواز شماره ۱۴۷۰ به مقصد جده ساعت پرواز ۰۶:۵۵پرواز شماره ۱۴۶۸ به مقصد جده ساعت پرواز ۱۴:۵۵پرواز شماره ۱۴۷۶ به مقصد جده ساعت پرواز ۱۷:۲۵پرواز شماره ۱۴۵۶ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۲۱:۱۰پرواز شماره ۱۴۶۴ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۲۳:۵۰پرواز شماره ۱۴۷۲ به مقصد جده ساعت پرواز ۰۵:۱۵پرواز شماره ۱۴۸۰ به مقصد جده ساعت پرواز ۲۲:۱۵پرواز شماره ۱۴۶۶ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۰۷:۰۰پرواز شماره ۱۴۵۴ به مقصد مدینه منوره ساعت پرواز ۰۷:۴۵پرواز شماره ۱۴۷۴ به مقصد جده ساعت پرواز ۰۹:۰۵زائران می‌توانند آخرین اطلاعات مربوط به پرواز‌های خود را از طریق سایت هما به نشانی www. iranair. com دریافت کنند.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز36 دقیقه قبل
رئیس کل بانک مرکزی گفت: ‌ خوشبختانه به سمت بهبود در حرکت هستیم و شرایط بانک‌ها باثبات‌تر شده است و بانک مرکزی نیز نظارت و کنترل لازم را بر این نهادهای پولی اعمال می‌کند. رئیس کل بانک مرکزی گفت: ‌ خوشبختانه به سمت بهبود در حرکت هستیم و شرایط بانک‌ها باثبات‌تر شده است و بانک مرکزی نیز نظارت و کنترل لازم را بر این نهادهای پولی اعمال می‌کند. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این بانک تلاش می‌کند مقررات در شبکه بانکی اجرا شود تصریح کرد: باید این نکته را نیز مدنظر داشت که بانک‌ها در عملیات و فعالیت‌های خود نیز با مشکلاتی روبرو هستند و شرایط آنها نیز پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، که از جمله این موارد می‌توان به ناترازی برخی بانک‌ها، تسهیلات تکلیفی و غیره اشاره کرد. رئیس شورای پول و اعتبار ضمن اشاره به جلسات امروز خود در استان اصفهان گفت: تصمیمات مهمی برای مهم‌ترین قطب صنعتی کشور یعنی استان اصفهان اتخاذ شده است و در مورد موضوعاتی نظیر کمبود منابع مالی مترو، تسهیلات کشاورزی، اشتغالزایی روستایی، مباحث ارزی و رفع مشکلات صادرکنندگان بحث و تبادل نظر شد. منبع: بانک مرکزی
انتخابانتخاب4 ساعت قبل
وی اضافه کرد: عرضه کننده بزرگ در بازار، بانک مرکزی است. آن موقع که دلار به ۱۹ هزارتومان رسید، نشات گرفته از مدیریت وقت بانک سیف بود، الان هم که روند منظم و کاهشی است، باید اعتبارش را به رئیس جدید بانک مرکزی داد. بانک مرکزی در واقع توانسته بازار تقاضا را کنترل کند. این فعال اقتصادی تاکید کرد: قاعدتا اگر این مدیریت بانک مرکزی، ۱۰۰ درصد اعمال شود و سایر دستگاه‌ها با بانک مرکزی هماهنگ شوند، و در اقتصاد بحث شفافیت از طرف بانک‌ها و وزارت اقتصاد دنبال شود، دلار بیشتر از این هم جا دارد پایین بیاید. در حقیقت، هر چقدر فاصله بین نرخ‌های ارز کمتر شود، تنش‌های بازار کمتر می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ایران همچنان تصمیمی در زمینه اولتیماتوم فیفا اتخاذ نکرده است.

خبری7 ساعت قبل

جزییاتی از چند پرونده جنجالی در ششمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه

خبری8 ساعت قبل

در زمینه دارو و داروخانه‌ها با چه چالش‌هایی مواجهیم؟

خبری8 ساعت قبل

تمرینات بدنسازی شاگردان دنیزلی در اردوی ترکیه+ تصاویر

نود5 دقیقه قبل

دستور رسیدگی ویژه در خصوص حادثه تلخ سقوط مینی بوس به دره در خوانسار+ عکس

رکنا5 دقیقه قبل

تابلوهای راهنمایی و رانندگی پلدختر در سیل از بین رفته‌اند

مهر5 دقیقه قبل

تعمیق اختلافات اردن و عربستان با تعیین سفیر جدید در قطر

قدس آنلاین5 دقیقه قبل

استخدام مهندس فروش (مهندسی الکترونیک یا مکانیک) در تهران

اقتصاد آنلاین5 دقیقه قبل

استخدام مسئول دفتر و کارشناس فنی در شرکت تندر نور در تهران

اقتصاد آنلاین6 دقیقه قبل

«آوارگی و غربت» درد مضاعف بیماران سرطانی در ایلام؛ وقتی بیماران برای درمان باید راهی تهران شوند

تسنیم6 دقیقه قبل