برخلاف انتظار، نتیجه نشست معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

برخلاف انتظار، نتیجه نشست معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
کارشناس مسائل منطقه گفت: سعودیها مجری طرح معامله قرن هستند و اینطور که به نظر می رسد بیشترین فشار اين معامله روی اردن است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما حسین اکبری در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: بیش از ۶ ماه نشستی مرتبط با معامله قرن، ​ تدوین و طراحی شده بود و در پس آن هم مقدمات عادی سازی میان کشورهای عربی و منطقه با رژیم صهیونیستی طرح ریزی صورت پذیرفت. استدلال اسرائیلی‌ها این بود که چرا​ باید با یک کشور عربی و عرب زبان درگیر باشیم. در حالی که می‌توانیم با ۹۹٪ دیگر وارد رابطه شویم و در پس این روند، مشکل آن یک درصد هم حل خواهد شد.

به این علت بارها در ماه‌های گذشته سعی کردند بندهای گوناگون معامله قرن را بیان و اطلاع رسانی کنند. نشستی هم که برگزار شد با عنوان نشست اقتصادی که از حساسیت سیاسی هم به دور باشد.

او ادامه داد: سعودی‌ها که قرار است به گونه‌ای مجری این باشند هم به نوعی موضع گیری دو پهلو داشتند که مثلا بدنبال منافع فلسطینیها هستیم، ​ مصریها هم با تاخیر حضور خود را در این نشست عنوان و اردنیها هم پس از مصر اعلام حضور کردند.

اکبری تصریح کرد: بحث معامله قرن چیزی ورای مسئله فلسطین است و رویکردی منطقه‌ای دارد.

امانی رئیس سابق دفتر حفظ منافع ایران در مصر هم گفت: بر خلاف انتظارات، ترامپ از این معامله بدنبال بهره مالی است.

او ادامه داد: یکی از نشانه‌های شکست این نشست و معامله این است که قبل از شروع نشست، ​نام این گردهمایی از معامله قرن به فرصت قرن تغییر کرد. سطح شرکت کنندگان این نشست هم چندان چنگی به دل نمی‌زد و درصد قابل قبولی نبود. این نشست می‌تواند دو طرف اصلی به نام اسرائیل و فلسطین داشته باشد اما در این گردهمایی نماینده‌ای از این دو طرف نبود.

حقیقت این است که فلسطینی‌ها با بندهای این معامله کنار نخواهند آمد.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

امانی افزود: اگر سعودیها قصد خرج پول داشته باشند باید برای حفظ امنیت خودشان خرج کنند.

خالد قدومی نماینده حماس هم گفت: این نشست هیچ فایده‌ای نداشت این نشستها برای فروش فلسطین است و متاسفانه به قیمت ناچیزی می‌خواهند قبله اول مسلمین را بفروشند.

ادعاهای مطرح شده در این نشست دروغ است زیرا در غزه زندگی جریان ندارد و شرایط بسیار بد است. رژیم صهیونیستی از تمام توافقنامه هایی که با مصر بسته شانه خالی می‌کند.

وعده‌های صهیونیستها تو خالی است ما این نشست را محکوم می‌کنیم.

اکبری هم گفت: تاکنون آمریکاییها ۵ مرتبه اعلام رونمایی از معامله قرن کرده‌اند و هر بار به دلیلی عقب افتاد. انتخابات زودهنگام اسرائیل و پیروزی نتانیاهو در انتخابات یکی از دلایل تعویق این طرح بودکه البته نتانیاهو موفقیت چندانی بدست نیاورد.

او افزود: از جمله مسائلی که اسرائیلی‌ها دارند اینکه با رشد منفی جمعیت، تا چند سال آینده اصلا از بین می‌روند و چیزی باقی نمی‌ماند. به این علت می‌خواهند فلسطین را کاملا به تصرف در آورند و نسلشان را گسترش دهند حتی می‌خواهند بخشی از مصر و لبنان را هم اشغال کنند.

اکبری گفت: اینطور که به نظر می‌رسد بیشترین فشار معامله قرن بر روی اردن است زیرا در صورت انتقال فلسطینیان به اردن، دیگر جایی برای اردنیها باقی نمی‌ماند و در حال حاضر دولت و مردم اردن هم از این اتفاق ناراضی هستند.

روی هم رفته با توجه به شرایط نامطلوب و نابسامان فعلی آمریکا​، ​ اسرائیل و عربستان آنچه به نظر می‌رسد این است که نتیجه نشستهای معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود.

امانی گفت: دشمنی رژیم صهیونیستی و ملتهای عرب منطقه دشمنی ریشه دار است بنابراین هیچ گونه بحث اقتصادی در این شرایط شکل نمی‌گیرد. هرکس بدنبال موضوع باشد به سراب می‌رسد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر2 روز قبل
رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر حمایت دولت از فعالیت بخش خصوصی و واگذاری بنگاه‌های دولتی به این بخش گفت: دولت و شخص رئیس جمهور معتقدند تا وقتی که اقتصاد کشور توسط بخش خصوصی اداره نشود، این اقتصاد شکوفا نخواهد شد لذا نسبت به واگذاری امور به بخش خصوصی اهتمام جدی و ویژه‌ای داریم. رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: امروز در شرایط تحریم و فشار حداکثری دشمن همه تلاش ما طراحی راهکار و سازوکاری است که وضعیت کنونی کمترین تأثیر را در اقتصاد کشور داشته باشد و در این راستا برنامه‌هایی تنظیم شده که آنها را دنبال خواهیم کرد. رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: در سفر رئیس جمهور به استان فارس تعهد شد که ۹۹۲ میلیارد تومان برای توسعه استان اختصاص یابد و تا امروز حدود ۲ هزار و ۷۹۱ میلیارد تومان یعنی سه برابر تعهد اعلام شده بودجه برای استان اختصاص یافته است. واعظی تصریح کرد: معتقدم علیرغم همه محدودیت‌ها و مشکلات می‌توانیم روی پای خود بایستیم و از همه مشکلات و گردنه‌ها به سلامت عبور کنیم. در این جلسه استاندار فارس و شماری از رؤسای بانک‌ها و فعالان اقتصادی گزارشی از ظرفیت‌های استان و برنامه‌ریزی برای فعال سازی این ظرفیت‌ها در راستای ایجاد شتاب در روند توسعه استان ارائه کردند.

نظرها

اخبار بیشتر