برخلاف انتظار، نتیجه نشست معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

برخلاف انتظار، نتیجه نشست معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
کارشناس مسائل منطقه گفت: سعودیها مجری طرح معامله قرن هستند و اینطور که به نظر می رسد بیشترین فشار اين معامله روی اردن است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما حسین اکبری در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: بیش از ۶ ماه نشستی مرتبط با معامله قرن، ​ تدوین و طراحی شده بود و در پس آن هم مقدمات عادی سازی میان کشورهای عربی و منطقه با رژیم صهیونیستی طرح ریزی صورت پذیرفت. استدلال اسرائیلی‌ها این بود که چرا​ باید با یک کشور عربی و عرب زبان درگیر باشیم. در حالی که می‌توانیم با ۹۹٪ دیگر وارد رابطه شویم و در پس این روند، مشکل آن یک درصد هم حل خواهد شد.

به این علت بارها در ماه‌های گذشته سعی کردند بندهای گوناگون معامله قرن را بیان و اطلاع رسانی کنند. نشستی هم که برگزار شد با عنوان نشست اقتصادی که از حساسیت سیاسی هم به دور باشد.

او ادامه داد: سعودی‌ها که قرار است به گونه‌ای مجری این باشند هم به نوعی موضع گیری دو پهلو داشتند که مثلا بدنبال منافع فلسطینیها هستیم، ​ مصریها هم با تاخیر حضور خود را در این نشست عنوان و اردنیها هم پس از مصر اعلام حضور کردند.

اکبری تصریح کرد: بحث معامله قرن چیزی ورای مسئله فلسطین است و رویکردی منطقه‌ای دارد.

امانی رئیس سابق دفتر حفظ منافع ایران در مصر هم گفت: بر خلاف انتظارات، ترامپ از این معامله بدنبال بهره مالی است.

او ادامه داد: یکی از نشانه‌های شکست این نشست و معامله این است که قبل از شروع نشست، ​نام این گردهمایی از معامله قرن به فرصت قرن تغییر کرد. سطح شرکت کنندگان این نشست هم چندان چنگی به دل نمی‌زد و درصد قابل قبولی نبود. این نشست می‌تواند دو طرف اصلی به نام اسرائیل و فلسطین داشته باشد اما در این گردهمایی نماینده‌ای از این دو طرف نبود.

حقیقت این است که فلسطینی‌ها با بندهای این معامله کنار نخواهند آمد.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

امانی افزود: اگر سعودیها قصد خرج پول داشته باشند باید برای حفظ امنیت خودشان خرج کنند.

خالد قدومی نماینده حماس هم گفت: این نشست هیچ فایده‌ای نداشت این نشستها برای فروش فلسطین است و متاسفانه به قیمت ناچیزی می‌خواهند قبله اول مسلمین را بفروشند.

ادعاهای مطرح شده در این نشست دروغ است زیرا در غزه زندگی جریان ندارد و شرایط بسیار بد است. رژیم صهیونیستی از تمام توافقنامه هایی که با مصر بسته شانه خالی می‌کند.

وعده‌های صهیونیستها تو خالی است ما این نشست را محکوم می‌کنیم.

اکبری هم گفت: تاکنون آمریکاییها ۵ مرتبه اعلام رونمایی از معامله قرن کرده‌اند و هر بار به دلیلی عقب افتاد. انتخابات زودهنگام اسرائیل و پیروزی نتانیاهو در انتخابات یکی از دلایل تعویق این طرح بودکه البته نتانیاهو موفقیت چندانی بدست نیاورد.

او افزود: از جمله مسائلی که اسرائیلی‌ها دارند اینکه با رشد منفی جمعیت، تا چند سال آینده اصلا از بین می‌روند و چیزی باقی نمی‌ماند. به این علت می‌خواهند فلسطین را کاملا به تصرف در آورند و نسلشان را گسترش دهند حتی می‌خواهند بخشی از مصر و لبنان را هم اشغال کنند.

اکبری گفت: اینطور که به نظر می‌رسد بیشترین فشار معامله قرن بر روی اردن است زیرا در صورت انتقال فلسطینیان به اردن، دیگر جایی برای اردنیها باقی نمی‌ماند و در حال حاضر دولت و مردم اردن هم از این اتفاق ناراضی هستند.

روی هم رفته با توجه به شرایط نامطلوب و نابسامان فعلی آمریکا​، ​ اسرائیل و عربستان آنچه به نظر می‌رسد این است که نتیجه نشستهای معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود.

امانی گفت: دشمنی رژیم صهیونیستی و ملتهای عرب منطقه دشمنی ریشه دار است بنابراین هیچ گونه بحث اقتصادی در این شرایط شکل نمی‌گیرد. هرکس بدنبال موضوع باشد به سراب می‌رسد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا22 ساعت قبل
ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه با تأکید بر عدم تمایل به ورود به جنگ با ترکیه به رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات کل منطقه را درگیر جنگ خواهد کرد. به گزارش ایلنا به نقل از النشره، ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه تأکید کرد که خواهان جنگ با ترکیه نیست اما به «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که در صورت حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات، آتش جنگ سراسر منطقه را فرا خواهد گرفت. «مظلوم عبدی»، ‌ فرمانده کل نیروهای دموکرات سوریه در مصاحبه با روزنامه کرد زبان «ازگو پلتیکا» در هلند اعلام کرد که شرایط کاملا فراهم است و نیروهایش آماده مقابله با تحریک‌­ها و توطئه­‌های دولت ترکیه هستند که نیروهای فراوانی را در مرزهای شمال سوریه بسیج کرده است. وی تأکید کرد که امکان ندارد حادثه «عفرین» در منطقه شرق فرات تکرار شود و ما هرگز اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد، اگر ارتش ترکیه قصد حمله به یکی از مناطق ما را داشته باشد، جنگ بزرگی برافروخته خواهد شد. عبدی گفت: ‌ «فرماندهی نیروهای دموکرات سوریه، کشورهای ائتلاف بین‌المللی علیه گروه تروریستی داعش از جمله آمریکا و فرانسه را در جریان تصمیم­‌های خود قرار داده است.» وی تأکید کرد که وقوع چنین جنگی قطعا به بروز درگیری داخلی دوم در سوریه منجر شده و تا خروج ترکیه ادامه خواهد داشت.

فیلمی که نشان می‌دهد پهپاد ایرانی سالم به پایگاه برگشته است

مهرمهر22 ساعت قبل
نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تازگی فیلمی منتشر کرده که نشان می‌دهد پهپادی که امریکا ادعا می‌کرد ساقط شده است، کاملا سالم به پایگاه برگشته است.

ورود نفتکش انگلیسی به لنگرگاه بندرعباس

مهرمهر22 ساعت قبل

تاکید رئیس جمهور بر اجرای گام مهم دولت در بخش مسکن

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
رئیس جمهور افزود: موضوع مسکن یکی از مسایل مهم اجتماعی، اقتصادی و رفاهی مردم بوده که کاهش دغدغه آنان در این بخش در توسعه اشتغال و رشد اجتماعی کشور هم تأثیرگذار است. رئیس جمهور افزود: باید هر آنچه را که از گذشته برای ما باقی مانده پاس بداریم، چرا که آثار و ابنیه تاریخی مانند میدان نقش جهان اصفهان نشان‌دهنده هنر و همت بلند ایرانیان با مهندسی و معماری دقیق است. رئیس جمهور گفت: ایجاد این تعداد مسکن رقم قابل توجهی است که باید بر مبنای قولی که دستگاه‌ها داده‌اند، تا پایان سال ۹۸ و ۹۹ تکمیل شود. رئیس جمهور گفت: شهرداران کلانشهر‌ها می‌توانند طرحی برای اجاره ارزان مسکن به اقشاری که تحت فشار اقتصادی هستند، داشته باشند که در این راستا باید برنامه‌ریزی کنند. آقای روحانی افزود: همچنین خانه‌هایی که نیاز به بازسازی کامل داشته‌اند نیز با تلاش دستگاه‌های مربوط تا پایان سال تکمیل و در اختیار مردم در این مناطق قرار خواهد گرفت.

تشریح ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی از زبان سخنگوی سپاه+ فیلم

ایمناایمنا12 ساعت قبل
به گزارش ایمنا و به نقل از سپاه نیوز، سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف در تشریح چرایی و چگونگی توقیف نفتکش انگلیسی در عصر روز گذشته -جمعه ۲۸ تیرماه- در تنگه هرمز اظهار کرد: نفتکش انگلیسی «Stena Impero» تحت اسکورت ناوچه جنگی بریتانیایی که با بی‌توجهی به قوانین و مقررات دریایی و در مسیر معکوس در حال ورود به تنگه هرمز و برخورد احتمالی با کشتی‌های دیگر قرار داشت، با درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد. وی افزود: نفتکش انگلیسی بر خلاف قوانین و مقررات دریانوردی دستگاه موقعیت یاب خود را خاموش و به جای حرکت به سمت ورودی خلیج فارس در تنگه هرمز ازمسیر خروجی در جنوب در حال ورود بود که پس از بی توجهی به هشدارها و تذکرات یگان دریایی سپاه و حتی مقاومت و نیز دخالت ناوچه جنگی نیروی دریایی سلطنتی انگلستان و به پرواز در آوردن ۲ فروند بالگرد و تلاش برای بازداشتن تکاوران دریایی سپاه از اجرای مأموریت خود، با قاطعیت و سرعت عمل نیروهای خودی متوقف و جهت بررسی‌ها و اقدامات لازم قانونی به لنگرگاه ساحلی هدایت شد. سخنگوی سپاه «رعایت دقیق قوانین و مقررات بین المللی و دریانوردی توسط تمامی شناورهایی که قصد تردد در خلیج فارس و تنگه هرمز دارند را ضامن حفظ امنیت و آرامش این منطقه راهبردی» توصیف و تصریح کرد: این قوانین تنها اختصاص به این منطقه ندارد و در آبراه‌های دیگر جهان نیز جاری است و به طور طبیعی به دلیل حساسیت‌های موجود ناشی از حضور تحریک کننده و غیر حرفه‌ای نیروهای فرامنطقه‌ای در این منطقه، اعمال این قوانین از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. سردار شریف با هشدار نسبت به رفتارهای متکبرانه، تحریک کننده و تهدید آمیز برخی شناورهای بیگانه و عدم تمکین رعایت مقررات بین المللی دریایی تاکید کرد: نیروی دریایی سپاه همراه با سایر نیروهای مسلح، به نمایندگی از ملت ایران، در اعمال قوانین جاری بین المللی و نیز حاکمیت ملی در قلمرو‌های دریایی کشور در خلیج فارس و تنگه هرمز قاطعانه عمل کرده و اجازه نخواهند داد منافع و مصالح ملی و نیز امنیت این منطقه که یک مطالبه جهانی است با رفتارهای نامتعارف بیگانگان خدشه‌دار شود. سخنگوی سپاه اظهار کرد: نفتکش توقیف شده انگلیسی هم اکنون در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان است و سیر مراحل رسیدگی قانونی و قضایی در جریان است.

تمجید محمود صادقی از اقدام سپاه در رصد ناو آمریکایی +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، محمود صادقی نماینده اصلاح طلب تهران در مجلس، در توئیتی از اقدام سپاه در رصد ناو آمریکایی باکسر تمجید کرد. صادقی با انتشار خبر تصویربرداری پهپاد ایران از این ناو آمریکایی نوشت: دست مریزاد پاسداران افتخارآفرین وطن! مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود

نظرها

اخبار بیشتر