چرا تقابل‌های نظامی اخیر از احتمال جنگ با آمریکا کاسته است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
چرا تقابل‌های نظامی اخیر از احتمال جنگ با آمریکا کاسته است؟

چرا تقابل‌های نظامی اخیر از احتمال جنگ با آمریکا کاسته است؟

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
همیشه اقدام نظامی به جنگ منتهی نمی‌شود. مهم این است که در چه شرایطی، توسط چه شخصیت‌هایی و تا چه اندازه بکار گرفته شود. چهار نشانه وجود دارد که اسقاط پهپاد از سایه جنگ کاسته است.

سرویس جهان مشرق - ساعت چهار و پنج دقیقه بامداد پنج‌شنبه در مقابل کوه‌مبارک هرمزگان، پهپاد پیشرفته RQ-۴ آمریکایی از صفحه رادار محو شد و متعاقب آن ایران رسما حمله به این پهپاد جاسوسی را به جرم ورود غیرقانونی به هوای سرزمینی ایران برعهده گرفت. مقامات ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی استناد می‌کردند ولی مقامات آمریکایی راه خود را می‌رفتند و به قول خودشان نقشه جنگ کشیدند، جنگی که هیچ‌وقت تیر آغاز آن شلیک نشد.

در حالی که ناو آبراهام لینکلن آمریکایی به دستور دولت متبوعش در دهانه دریای عمان کمین کرده؛ در شرایطی که هفته‌های گذشته دو مرحله شلیک به نفتکش‌ها در بندر فجیره و خلیج عمان از سوی آمریکا به ایران نسبت داده شده؛ وقتی که به قول وزیر خارجه آمریکا به همه نیروهای آمریکایی در منطقه دستور داده شده تدابیر امنیتی را تشدید کنند ناگهان خبر می‌رسد «ایران پهپاد آمریکایی را ساقط کرد». حالا دیگر همه منتظر جنگ هستند، اما نه.

تازه نشانه‌ها همه برخلاف این امر است و حکایت از کاهش احتمال جنگ دارد:

۱- ترامپ با وجود اسقاط پهپاد راه جنگ را انتخاب نکرد و حتی گفت هیچ‌وقت آغازگر جنگ علیه ایران نخواهد بود

اسقاط پهپاد آمریکایی در آب‌های ساحلی ایران اوج تقابل نظامی دو کشور پس از پایان جنگ تحمیلی بوده است، آن هم در دوره‌ای که تندروترین سیاستمداران آمریکایی بار دیگر بر کرسی‌های کاخ سفید تکیه زده‌اند و شدیدترین تهدیدها یعنی «پایان رسمی ایران» را رسما ابراز کرده‌اند. اما باز هم ایالات متحده واکنشی نشان نداد. چرا؟

ایران بارها اعلام کرده که در مورد توانمندی‌های نظامی مذاکره نخواهد کرد. ترامپ اگر بخواهد وارد جنگ شود، با این هدف است که ایران را راضی به مذاکره در مورد این توانمندی‌ها کند. حالا اگر مطمئن شود که ایران در این اعلامیه خود جدی است و در صورت تخطی آمریکاییان تازه از این توانمندی‌ها علیه آمریکا نیز استفاده خواهد کرد چطور؟

چرا تقابل‌های نظامی اخیر از احتمال جنگ با آمریکا کاسته است؟ - 7

حامیان گزینه جنگ علیه ایران بسیار محدود شده‌اند

این رویکرد آنچنان اثر کرده که ترامپ اعلام کرد فقط به فشار اقتصادی فکر می‌کند و هیچ‌گاه آغازگر جنگ نخواهد بود. این اعتراف بزرگی است: «می‌خواهید صحبت کنیم؟ بسیار خب. در غیر این صورت در سه سال بعدی اقتصاد بدی خواهید داشت».

۲- ترامپ بار دیگر از رهبران ایران تقدیر کرد

ترامپ پس از اینکه ایران اعلام کرد در کنار پهپاد آمریکایی یک هواپیما با سرنشین‌های متعدد را زیر نظر داشته اما آن را هدف نگرفته است، به خبرنگاران گفت «این خیلی عاقلانه بود که اقدام به حمله نکردند و ما باید از اینکه کاری نکردند تقدیر کنیم». تا به حال هر حرفی از مقامات آمریکایی در مورد سران ایران زده می‌شد، تحقیر و توهین بود. اما این دومین بار است که ترامپ از آنها تقدیر می‌کند، هر چند کمی چاشنی کنایه نیز در سخنانش موجود است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

اولین بار در نشست مشترک خبری با نخست‌وزیر ژاپن بود که ترامپ گفت ایران با همین رهبران فعلی می‌تواند به پیشرفت برسد. این تغییر رویکرد در زمانی که تنش نظامی میان دو کشور بالا گرفته، به معنای «تشدید» تمایل ترامپ به مذاکره به جای جنگ است.

۳- ترامپ چند هفته است موضوع توافق جدید را به منع ایران از بمب هسته‌ای تقلیل داده است

رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی‌های اخیرش تأکید می‌کند همه هدفش از مذاکره این است که ایران نباید هیچ وقت بمب هسته‌ای داشته باشد. این همان گلایه قدیمی او است که می‌گفت توافق برجام دارای «بند غروب» است یعنی پس از ۱۰ تا ۱۵ سال محدودیت‌ها از ایران برداشته می‌شود.

اما نکته جالب این است که او قبلا در کنار بندهای غروب به موضوعات دیگر نیز برای مذاکره اشاره می‌کرد: بی‌ثبات‌سازی منطقه و فعالیت‌های موشکی. او فعلا تأکیدی بر این موضوعات ندارد و این بدان معنا است که تمایل او به آغاز مذاکره «تشدید» شده است.

چرا تقابل‌های نظامی اخیر از احتمال جنگ با آمریکا کاسته است؟ - 17

تقریبا از زمان روی کار آمدن ترامپ، نه فقط در ایران و آمریکا بلکه در چندین کشور دیگر علیه جنگ‌طلبی وی تظاهرات برگزار شده است.

۴- دولت آمریکا پیش‌شرط‌های مذاکره با ایران را برداشت

مایک پمپئو چند روز بعد از انتصابش به وزارت خارجه آمریکا در یک سخنرانی ۱۲ پیش‌شرط برای مذاکره با ایران اعلام کرد و گفت اگر ایران پیش‌شرط‌ها را اجرایی نکند، تحریم می‌آید و دائما سنگین‌تر می‌شود. اما او اخیرا از این موضع عقب‌نشینی کرد و گفت نیازی به اجرای پیش‌شرط‌ها نیست.

دانلد ترامپ نیز در آخرین گفتگویش با رسانه‌ها گفت «تا آنجایی که به من مربوط می‌شود، پیش‌شرطی وجود ندارد».

جمع بندی

ترامپ گفته است جنگ نمی‌کند و خوشحال است به عنوان فرد جنگ‌گریز مشهور شده است، ولی در هر صورت تحریم‌ها را افزایش می‌دهد. واکنش رسانه‌ای ایران چیست؟

رئیس‌جمهور ایران بارها گفته است تا زمانی که ترامپ به توافق هسته‌ای برنگردد، با دولت آن مذاکره نخواهد داشت. این تلویحا بدان معنا است که ترامپ با بازگشت به توافق هسته‌ای می‌تواند با ایران وارد مذاکرات شود. در اینکه هیچ مذاکره‌ای با ترامپ در موضوعات حساس نخواهیم داشت شکی نیست اما نکته اینجا است که تأکید رسانه‌ای ایران بر اقدام خلاف عرف ایالات متحده در قضیه برجام، همراهی دولت‌های دیگر با واشینگتن در تحریم اقتصادی ایران را تضعیف می‌کند.

منبع

https: //www. theatlantic. com/politics/archive/۲۰۱۹/۰۶/iran-drone-deal/۵۹۲۳۳۹

https: //www. mashreghnews. ir/news/۹۶۸۹۸۱

http: //www. bbc. com/persian/iran-۴۸۴۲۲۱۳۱

https: //bit. ly/۲X۴dfG۸

https: //www. mehrnews. com/news/۴۶۴۷۱۳۰

https: //www. timesofisrael. com/trump-i-dont-want-to-fight-but-we-cant-let-iran-have-nuclear-weapons

https: //www. politico. com/story/۲۰۱۹/۰۶/۲۳/trump-obliteration-iran-nuclear-weapons-pursuit-۱۳۷۶۷۴۴

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

موضع‌گیری پوتین درباره روابط ایران و عربستان

تابناکتابناک1 روز قبل
ولادیمیر پوتین در گفت و گو با راشاتودی عربی گفت که حمله به تاسیسات نفتی و توقیف نفت‌کش‌ها نمی‌تواند همکاری روسیه با اوپک پلاس را تحت تاثیر قرار دهد. او همچنین تاکید کرد که ایرانی‌ها هزاران سال است که در این قلمرو زندگی کرده‌اند و باید به منافع آن‌ها احترام گذاشته شود و تنها راه حل اختلافات در منطقه گفت‌وگو است. بخش‌هایی از این مصاحبه را در ویدیو تابناک با زیرنویس فارسی می‌بینید.

فیلم | خنده‌های نخست وزیر دانمارک مجلس این کشور را تعطیل کرد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
«مت فردریکسن»، نخست وزیر دانمارک به هنگام تعریف داستان خرید چهار فیل شاغل در سیرک توسط دولت و فراهم کردن دوران بازنشستگی لذت‌بخش برای آنها، غرق خنده شد. خنده‌های خانم فردریکسن در جلسه روز جمعه مجلس دانمارک به سرعت به نمایندگان سرایت کرد و چند ثانیه‌ای جلسه رسمی مجلس این کشور را متوقف کرد. دولت دانمارک در تدارک تصویب لایحه‌ای در مجلس است تا بر اساس آن استفاده از حیوانات وحشی در سیرک‌ها ممنوع شود.

فیلم | لحظاتی هولناک که طوفان ژاپن خانه و ماشین‌ها را هم می‌برد!

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
سفر به شهرهای جنوبی ایران همیشه جذاب است. شهرهایی که به خاطر گرم بودن آب و هوایشان مسافران را مجبور می‌کنند در فصل‌های خنک‌تری به این شهرها سر بزنند. سفر امروز ما سفر به بوشهر ایران است، بوشهری که جای جای آن دیدنی است. در این استان شهری قرار دارد که در فاصله‌ی ۹۵ کیلومتری شمال شرقی بوشهر و در حوزه‌ی آبریز رود حله قرار گرفته است: شبانکاره که از شهرهای تاریخی ایران است.

واکنش رهبرانقلاب به شعار «الحسین یجمعنا» در ایام راهپیمایی اربعین

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین11 ساعت قبل
به گزارش گروه چندرسانه‌ای خبرگزاری میزان، رهبر معظم انقلاب در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین (علیه السلام) در واکنش به شعار «الحسین یجمعنا» در ایام اربعین فرمودند: شعار پر معنای «الحسین یجمعنا» یک حقیقت ناب است چرا که حسین این اجتماع بی نظیر را به راه انداخته است و همه را به سمت سرچشمه معنویت و آزادگی به حرکت درآورده است.

فرار زندانیان داعشی پس از حمله ترکیه به کردهای سوریه+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز11 ساعت قبل
تبعات حمله ارتش ترکیه به کردهای سوریهپس از فرمان ترامپ برای عقب‌نشینی نیروهای امریکایی از سوریه و با آغاز حملات نیروهای نظامی ترکیه علیه شبه‌نظامیان کرد سوریه، بسیاری از تحلیلگران نسبت به امکان فرار داعشی‌های بازداشت‌شده توسط کردها هشدار می‌دادند. سرویس بین الملل- در ویدئویی تازه منتشر شده، تصاویر نشان می‌دهند که بازداشت‌شدگان داعشی پس از بمباران مواضع نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال آن کشور توسط ارتش ترکیه، درحال شکستن درهای زندان و فرار هستند. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ این ویدئو توسط نیروهای دموکراتیک سوریه منتشر شده است. این بازداشتگاه در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه در قمیشلی واقع شده است. پس از فرمان ترامپ برای عقب‌نشینی نیروهای امریکایی از سوریه و با آغاز حملات نیروهای نظامی ترکیه علیه شبه‌نظامیان کرد سوریه، بسیاری از تحلیلگران نسبت به امکان فرار داعشی‌های بازداشت‌شده توسط کردها هشدار می‌دادند.

فیلم | علی پروین: زمان طاغوت هر شب می‌رفتم کافه اما لب به مشروب نزدم!

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

نظرها

اخبار بیشتر