فارس من| دو باشگاه سرخابی باید تا شهریور از طریق فرابورس واگذار شوند/ عزم جدی در دولت نمی‌بینم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. ورزشی
فارس من| دو باشگاه سرخابی باید تا شهریور از طریق فرابورس واگذار شوند/ عزم جدی در دولت نمی‌بینم

فارس من| دو باشگاه سرخابی باید تا شهریور از طریق فرابورس واگذار شوند/ عزم جدی در دولت نمی‌بینم

فارسخبرگزاری فارس |
رئیس کمیسیون ویژه تولید ملی با اشاره به حکم قانون بودجه 98 کل کشور در مورد واگذاری سرخابی‌ها گفت:‌ دو باشگاه استقلال و پرسپولیس باید تا شهریور ماه از طریق فرابورس واگذار شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس، مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت موضوع «خصوصی سازی باشگاه های ورزشی به خصوص استقلال و پرسپولیس» خواستار پیگیری موضوع خصوصی‌سازی دو باشگاه فوتبالی استقلال و پرسپولیس به مردم، هواداران و پیش کسوتان و بخش خصوصی شده‌اند، خبرنگار فارس هم موضوع را از مسئولان ذیربط پیگیر شده است.

حمیدرضا فولادگر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد واگذاری دو باشگاه فوتبال استقلال و پرسپولیس به مردم گفت: ‌ یکسری جلساتی در کارگروه ویژه در مجلس شورای اسلامی برگزار شده که در آخرین جلسات آن این کارگروه، وزیر ورزش، نماینده سازمان خصوصی‌سازی و نماینده سازمان بورس نیز حضور داشت.

وی گفت: در کارگروه ویژه در کمیسیون ویژه تولید ملی و اصل ۴۴ نمایندگانی از سازمان بورس، کمیسیون ویژه تولید ملی، ‌کمیسیون فرهنگی، سازمان خصوصی‌سازی، وزارت ورزش و جوانان، خود وزیر ورزش، معاون وی، مدیران باشگاه استقلال و پرسپولیس و نماینده دیوان محاسبات، نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال و هر کسی که به نحوی با بحث این دو باشگاه در ارتباط است، حضور دارند.

رئیس کمیسیون ویژه تولید ملی و اصل ۴۴ با بیان اینکه این کارگروه واگذاری سرخابی‌ها تا کنون حدود ۷ جلسه غیر از جلسات کارشناسی داشته است، ‌گفت: ‌ خود وزیر ورزش و آقای داورزنی معاون وی بارها تأکید کرده‌اند که اگر این دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را یک ساعت هم زودتر واگذار کنیم، به نفع دولت است، اما نکته این است که هنوز ساختار این دو باشگاه و صورت‌های مالی آن اصلاح نشده‌است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسات کارگروه این مسئله مطرح است که برای همه باشگاه‌های ورزشی باید درآمدزایی تعریف کنیم که اگر یک باشگاه بخواهد واگذار شود، باید درآمد داشته باشد و این گونه نباشد که باشگاه‌های دولتی را هرگونه مخارج برایش تعریف شود و دولت آن را بپردازد یا باشگاه‌هایی که وابسته به مؤسسات عمومی غیردولتی هستند، تمام هزینه‌های آنها را مؤسسات عمومی بدهند، بلکه خود باشگاه‌ها باید از محل فعالیت ورزشی درآمد داشته باشند.

فولادگر در مورد واگذاری دو باشگاه سرخابی گفت: ‌ این یک بحث قدیمی است که حتی از دولت اصلاحات مطرح بوده و قبل از تدوین قانون سیاست‌‌های کلی اصل ۴۴ و ابلاغ آن در سال ۸۷ مطرح بوده است، اما هر بار که خواسته‌ایم برای واگذاری آن قدمی برداریم، عزم و اراده‌ای در دولت دیده نشده و همچنان از نظر ساختار دو باشگاه و صورت‌های مالی حسابرسی‌شده و نیز سودآوری آن مشکلی وجود دارد.

وی گفت: بر اساس بند «ه» تبصره ۲ قانون بودجه ۱۳۹۸ کل کشور دولت مکلف است تا شهریور ماه امسال زمینه واگذاری دو باشگاه سرخابی استقلال و پرسپولیس را در فرابورس فراهم کند و دلیل آن این است که ابتدا بخشی از سهام به عنوان کشف قیمت در فرابورس از طریق عرضه فراگیر به مردم واگذار شود و بعد از آن ۵۱ درصد از سهام آن به عنوان بلوک کنترلی واگذار شود.

* امکان واگذاری تا شهریور نیست

رئیس کمیسیون ویژه تولید ملی افزود: الان وزارت ورزش و سازمان خصوصی‌سازی می‌گویند تا آخر شهریور ماه نمی‌توانیم ساختار سازمانی و اداری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را اصلاح کنیم، باید این دو باشگاه تبدیل به شرکت سهامی عام شوند، افزایش سرمایه پیدا کنند، تکلیف اموال، دارایی‌ها، بدهی‌ها، تعهدات و مطالبات آن و نیز مشخص شدن قیمت برند یا نشان تجاری این دو باشگاه مشخص شود، آنگاه آماده عرضه در فرابورس شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار آنلاین ورزشی در ایران و جهان | جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

به گفته رئیس کمیسیون ویژه تولید ملی و اصل ۴۴ عمده ارزش دو باشگاه استقلال و پرسپولیس برند آنها است، وگرنه اموال و دارایی زیادی ندارند، اما بحث ما این است که دولت به هر روشی که می‌خواهد واگذار کند چه از طریق مزایده که سال قبل مدنظر سازمان خصوصی‌سازی بود و یا چه از طریق کشف قیمت در فرابورس باید صورت‌های مالی آن و قیمت برند آن دو باشگاه مشخص شود و دولت در این زمینه تعلل داشته است.

فولادگر افزود: در حال حاضر دولت از طریق وزارت ورزش و سازمان خصوصی‌سازی می‌گوید، باید حکم قانون بودجه ۹۸ در مورد واگذاری سرخابی‌ها اصلاح شود اما ما می‌گوییم اگر دولت می‌خواهد باید لایحه جدی به مجلس ارائه کند و ما معتقدیم واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس چه به شیوه مزایده و یا شیوه عرضه در فرابورس، باید حتما انجام شود.

وی گفت: ‌ وزیر ورزش بارها در جلسه گفته است اگر یک ساعت زودتر هم این دو باشگاه واگذار شوند، به نفع دولت است، اما باید لوازم و شرایط این واگذاری فراهم شود.

فولادگر در مورد مهمترین مانع بر سر راه واگذاری سرخابی‌ها گفت: مانع اصلی بحث ساختار آنها و تعیین تکلیف اموال است که یک سیر اداری دارد، اما مهمتر این است که چه در دوره فعلی و چه در دولت‌های قبل عزم و اراده جدی برای واگذاری دو باشگاه فوتبالی دیده نمی‌شود.

این نماینده مجلس در مورد ارزش‌گذاری بدرند دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و نیز بحث هواداران آن که معمولا به عنوان ابزار سیاسی در انتخابات استفاده می‌شود، گفت: ‌ وزیر ورزش به صورت رسمی اعلام می‌کند این دو باشگاه زودتر عرضه شوند، زیرا هزینه‌های این دو باشگاه از نظر مالی، اجتماعی، سیاسی برای دولت کمتر خواهد بود، چون الان هر اتفاقی حتی در کمیته انضباطی برای بازیکنان دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می‌افتد، مردم دولت را مقصر می‌دانند و آن را به حکومت نسبت می‌دهند، پس باید این دو باشگاه زودتر واگذار شوند.

وی در مورد نوع واگذاری‌ها گفت: ‌ پیشنهاد مجلس عرضه از طریق فرابورس است که هم هواداران، هم مردم، هم پیشکسوتان و هم شرکت‌های بخش خصوصی و تعاونی بتوانند سهام این دو باشگاه را خریداری کنند و سهام بلوکی مدیریت کنترلی ۵۱ درصدی هم توسط بخش خصوصی خریداری شود.

وی در مورد بدهی مالیاتی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت: ‌عدد و رقم دقیقی ندارم اما سال‌های قبل شرایط مالی و حساب‌های این دو باشگاه بدترین نوع و غیرشفاف‌ترین شرایط در بین مؤسسات و شرکت‌های دولتی را داشت، اما از دو سال قبل شرایط مالی قدری بهتر شده و تلاش بر این بوده است که به سمت شفافیت حرکت شود و اذعان می‌کنم، یک مقدار شرایط مالی دو باشگاه سرخابی بهتر شده است، اما برای عرضه در فرابورس حتما باید صورت‌های مالی و ساختار اداری این دو باشگاه شفاف و اصلاح شود.

انتهای پیام/ب

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/درخشش رضا قوچان نژاد با چهار گل در لیگ هلند

الفالف1 روز قبل
فیلم/درخشش رضا قوچان نژاد با چهار گل در لیگ هلندگروه ورزشی الف، ۲۴ شهریور ۱۳۹۸، ۱۹:۰۶ ۳۹۸۰۶۲۴۱۹۴در روز پیروزی پر گل زوله در برابر والویک رضا قوچانژاد توانست ۴ گل به ثمر برساند. زووله این بازی را ۶ بر ۲ پیروز شد.

حمله هواداران نفت به اتوبوس استقلال + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
حمله هواداران نفت به اتوبوس استقلال + ویدئوتیم استقلال که دیشب در سومین بازی خود مقابل تیم نفت مسجد سلیمان دومین تساوی خود را به دست آورد، هنگام خروج از ورزشگاه با اتوبوس، توسط عده‌ای از تماشگران مورد حمله قرار گرفت.

یک جو غیرتی که در وجود رضاخان نبود!

مهرمهر1 روز قبل
‌۲۵ شهریور ۱۳۲۰، سالروز تعویض پادشاهی در حکومت پهلوی توسط انگلیسی‌ها بود. رهبر انقلاب در این باره فرمودند: انقلاب آمد کشور را از زیر پای این انسانهای حقیر و پست و ظالم بیرون کشید.

سانسور گرامیداشت یاد «دختر آبی» در صداوسیما +فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
همزمان در جریان مسابقه بین تیم‌های داماش گیلان و مس کرمان، هواداران داماش با خواندن سرودی یاد دختر آبی را گرامی داشتند. بازیکنان تیم استقلال تهران پیش از شروع بازی با نفت مسجدسلیمان، با پیراهن‌های ورزشی منقش به دختر آبی وارد زمین شدند و به سحر خدایاری ادای احترام کردند. ‏صدا و سیما بازی رو با تأخیر شروع کرد تا این بخش از مسابقه را نمایش ندهد. همزمان در جریان مسابقه بین تیم‌های داماش گیلان و مس کرمان، هواداران داماش با خواندن سرودی یاد دختر آبی را گرامی داشتند.

فیلم/ جزئیات عملیات خارق‌العاده یمن علیه آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

ویدیو؛ سوپر گل نیمار به استراسبورگ از زوایای مختلف (۲۰۱۹/۲۰)

طرفداریطرفداری22 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر