پای درد دل تولیدکنندگان خراسان جنوبی/سنگ اندازی دستگاه‌های خدماتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اقتصادی
پای درد دل تولیدکنندگان خراسان جنوبی/سنگ اندازی دستگاه‌های خدماتی

پای درد دل تولیدکنندگان خراسان جنوبی/سنگ اندازی دستگاه‌های خدماتی

مهرخبرگزاری مهر |
بیرجند- کمیسیون صنعت، اصل ۴۴ و محیط کسب و کار اتاق بازرگانی بیرجند با موضوع سیاست های حمایتی دولت از واحدهای تولیدی در سال رونق تولید برگزار و طی آن برخی از مشکلات فعالان اقتصادی بررسی شد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: امروزه با توجه به جنگ اقتصادی دشمن، مسائل اقتصادی از جمله دغدغه‌های مردم و مسئولان بوده که رونق این بخش وابسته به رفع مشکلات تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی است. مشکلاتی اعم از بیمه، وثایق سنگین بانکی و نبود سرمایه در گردش سد راه فعالیت تولیدکنندگان شده که اگر رفع شود، گامی بزرگ در راستای تحقق شعار سال برداشته خواهد شد.

از این رو کمیسیون صنعت، اصل ۴۴ و محیط کسب و کار اتاق بیرجند با موضوع واحدهای سیاست‌های حمایتی دولت ار واحدهای تولیدی در سال رونق تولید با حضور نمایندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برگزار و طی آن برخی از مشکلات صنعت گران بررسی شد.

نبود بازار فروش، ایرادات وارده به مصوبات ستاد تسهیل مبنی بر اجرایی نشدن مصوبات، سامانه هماهنگ، سامانه کارا، آنالیز قیمت مرغ، وثایق سنگین بانکی، قوانین پیچیده تأمین اجتماعی و سرمایه در گردش و حمایت در مزایده معادن از جمله مشکلات مطرح شده در این جلسه بود که توسط نمایندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بررسی شد.

سنگ اندازی شرکت‌های خدمات رسان

علی هلال بیرجندی، نماینده یکی از شرکت‌های صنعتی در بیرجند در این جلسه بیان کرد: طی ۲۰ سال گذشته با استفاده از خرده مالکی در بخش زراعت آغاز به کار کرده‌ام و اکنون به مجموعه‌ای زراعی و باغی با به روز‌ترین تجهیزات رسیده‌ام.

وی با بیان اینکه صنایع تبدیلی استان تعطیل است و نیاز به تلاشی مضاعف دارد، اظهار کرد: تزریق پول مشکلی را حل نمی‌کند چراکه بسیاری از واحدها در امر بازاریابی و فروش با مشکل رو به رو هستند.

هلال بیرجندی با اشاره به مشکلات شرکت‌های خدمات رسان بیان کرد: شرکت برق به خاطر بدهی ۶۰۰ هزار تومانی که تنها برای یک نوبت پرداخت نشده، اقدام به قطع برق این واحد کرده است.

وی ادامه داد: به دنبال قطع برق، طی یک شب بیش از ۱۲۰ میلیون تومان در بخش باغات ضرر کرده‌ام که این امر نیازمند توجه است.

پای درد دل تولیدکنندگان خراسان جنوبی/سنگ اندازی دستگاه‌های خدماتی - 9

مصوبات کارگروه‌ها اجرایی شود

آذربایجانی، نماینده یک شرکت صنعتی هم در این جلسه با انتقاد از اجرایی نشدن مصوبات کارگروه استان‌ها شد و گفت: طبق مصوبه، مصوبات کارگروه استان‌ها به منزله کارگروه ملی بوده که باید عملیاتی شود، اما در خراسان جنوبی این امر انجام نمی‌شود.

علی حاجی زاده از دیگر صنعت گران حاضر در جلسه بیان کرد: مصوبات کارگروه‌ها نه تنها اجرایی نمی‌شود بلکه در صورت اعتراض، کارگروه دیگری برای ملقی کردن مصوبه تشکیل می‌شود.

صنعتگر دیگری هم با اشاره به مشکل صنعتگران استان بیان کرد: برای دریافت تسهیلاتی در سامانه کارا ثبت نام کرده‌ام اما از زمان ثبت نام تا مرحله واریز پول قریب به ۹ ماه طول کشیده است.

محسن زراعتکار با بیان اینکه طی این ۹ ماه قیمت تمام شده دستگاه‌ها ۳۰۰ درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: این امر فعالان اقتصادی را با مشکلاتی مواجه کرده که نیازمند توجهی ویژه از سوی متولیان است.

حسین قهستانی از دیگر فعالان اقتصادی در بیرجند هم تسهیلات و نقدیندگی را از مشکلات پیش روی واحدهای تولیدی دانست و گفت: در حال حاضر برای ۳۵ نفر اشتغال زایی دارم اما در صورت حمایت، ضمانت اشتغال ۳۵ نفر دیگر را می‌دهم.

وی خواستار همکاری متولیان در راستای تامین قطعات و تجهیزات دستگاه‌های چاپ شد و گفت: برخی از قطعات باید ۱۰۰ درصد از خارج کشور تهیه شود و در ایران مشابه سازی هم ندارد.

بازهم پای بانک‌ها در میان است

نماینده یک شرکت تولیدی هم در این جلسه با بیان اینکه ۵۵ درصد زغال کشور در طبس تولید می‌شود، افزود: این شرکت برای افراد زیادی اشتغال زایی کرده است.

رضا احمد نژاد ادامه داد: اگر این شرکت با حمایت متولیان بتواند در مزایده واگذاری اراضی برنده شود، حداقل برای هزار و ۵۰۰ نفر اشتغالزایی می‌کند. ‌

وی با اشاره به مشکلات پیش روی این واحد بیان کرد: بانک مرکزی در مباحث ارزی این واحد را بلاک کرده و مشکلاتی را منجر شده است.

احمد نژاد بیان کرد: در حال حاضر ۵۰ درصد از ارز حاصل از صادرات باید به سامانه نیما بیاید که این امر را نمی‌توانیم بپذیریم.

وی با اشاره به ماده ۱۳۲ قانون معافیت مالیاتی بیان کرد: طبق این قانون واحدهایی که در شهرک صنعتی واقع هستند از زمان صدور پروانه به مدت پنج سال معافیت مالی دارند و چنانچه در منطقه محروم باشند این میزان به ۱۰ سال افزایش می‌یابد.

این فعال اقتصادی افزود: اگرچه واحد تولیدی من بنا به شرایط ویژه در شهرک صنعتی واقع نشده اما در منطقه محروم بوده و خواستار مشمول معافیت مالیاتی هستیم.

پای درد دل تولیدکنندگان خراسان جنوبی/سنگ اندازی دستگاه‌های خدماتی - 24

اجحاف دستگاه‌های اجرایی نسبت به تولیدکنندگان

هاشم طلوع از دیگر صنعتگران بیان کرد: سال ۹۵ برای دریافت تسهیلات در گردش اقدام کردم و در سال ۹۶ بانک عامل برای دریافت این تسهیلات مصوبه‌ای به یکی از شعب قاین داده است.

وی با بیان اینکه بانک به صنعتگر هیچ بهایی نمی‌دهد، افزود: علی رغم اینکه مصوبه کارگروه رفع موانع تولید استان بوده و محل اجرایی جدید طرح ارزیابی مجدد شده، نتوانستم تسهیلات را دریافت کنم.

طلوع با بیان اینکه از سال ۹۳ تاکنون با پنج درصد ظرفیت کارخانه کار می‌کنم و ماشین آلات مستهلک شده‌اند، اظهار کرد: همچنین ۴۵ کارگر از فعالیت این کارخانه ارتزاق می‌کردند که با احتساب خودم به پنج نفر رسیده‌اند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

بذر افکن از دیگر فعالان اقتصادی در این جلسه دارایی و بیمه را از مشکلات پیش رو عنوان کرد و گفت: به دلیل واقع شدن واحد تولیدی در شهرک صنعتی، مشمول قانون ارزش افزوده شده‌ام.

وی با بیا ن اینکه از سال ۷۰ تاکنون بدون دریافت هیچ تسهیلات حمایتی در شهرک صنعتی فعالیت داشته‌ام، گفت: از سال ۹۴ به بعد با تصویب قانون ارزش افزوده، مشکلات زیادی را متحمل شده‌ام و مالیات زیادی را باید پرداخت کنم.

آش نخورده و دهان سوخته تولیدگران!

بذر افکن با بیان اینکه به دلیل اجهاف دارایی و بیمه واحد تولیدی را تعطیل کردم، افزود: مأمور بیمه طی یک بازدید از واحد برای کارگری که نیروی واحد نبوده و در مشهد کار می‌کند، جریمه بیمه بریده و مجبور به پرداخت می‌کنند!!!

وی اظهار کرد: شرکت بیمه ۱۶ یا ۱۷ درصد پول مصالح در قراردادها را می‌گیرد که این امر هزینه‌های زیادی را بر واحد تحمیل می‌کند.

مدیرعامل یک شرکت تولیدی هم در جلسه با اشاره به قیمت مرغ و نهاده‌های دام و طیور بیان کرد: در سال ۹۲ در آنالیز انجام شده قیمتی برای مرغ تعیین شده و علی رغم درخواست آنالیز مجدد، هنوز عملیاتی نشده است.

فروزان فر خواستار حمایت مسئولان در پرداخت تسهیلات شد و افزود: امید است بتوانیم با دریافت تسهیلات کافی و به موقع، معوقات بانکی را پرداخت کنیم.

وثایق سنگین بانکی روی دوش واحدهای تولیدی

شعبانی از دیگر فعالان اقتصادی در استان در این جلسه بیان کرد: طی سال‌های اخیر در تأمین مواد اولیه با مشکلاتی رو به رو بودیم اما با فروش امکلاک اراضی اعضا و کارگران مانع تعطیل شدن کارخانه شدیم.

وی با بیان اینکه برای دریافت تسهیلات ماشین آلات را برای ضمانت به بانک دادیم و امکان فروش ندارم، افزود: در حال حاضر کل بدهی به بانک ۳۰۰ میلیون تومان است اما بیش از هشت میلیارد تومان به عنوان ضمانت در گرو بانک بوده و اجازه فروش یک دستگاه نیسان فرسوده را هم نمی‌دهد.

وی تسهیلات در گردش را از دیگر مشکلات پیش روی عنوان کرد و افزود: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات وثایق سنگینی را طلب می‌کنند و می‌طلبد نگاه مثبت‌تری به واحدهای تولیدی داشته باشند.

یک صنعتگر دیگر هم در این جلسه با اشاره به مشکلات پیش رو بیان کرد: برای خرید امتیاز برق از طریق شرکت مربوطه اقدام و امتیاز را خریداری کردم.

بهروز آزاده با بیان اینکه هنگام تحویل امتیاز گفتند که باید ۳۰۰ درصد هزینه مازاد امتیاز را پرداخت کنید، گفت: بعد از پرداخت این هزینه، مهلتی سه ماهه برای اخذ پیمانکار از لیست خودشان، به ما دادند.

وی با بیان اینکه پیمانکارانی که در لیست بودند یا حاضر به قرارداد نمی‌شدند و یا دسترسی به آنها ممکن نبود، افزود: بعد از گذشت چهار ماه موفق به اخذ پیمانکار شدیم اما شرکت برق به دلیل اینکه در زمان معین سه ماهه نتوانستیم پیمانکار تعیین کنیم، نصب کنتور را منوط به پرداخت ۱۰ میلیون تومان کرده است.

آزاده خواستار حمایت مسئولان در تسهیلات سرمایه در گردش شد و اظهار کرد: در صورت جذب این تسهیلات برای ۱۵۰ نفر اشتغالزایی می‌شود.

پای درد دل تولیدکنندگان خراسان جنوبی/سنگ اندازی دستگاه‌های خدماتی - 45

بانک‌های تمایلی به همکاری با صنعتگران ندارند

قربان نژاد، نماینده یک واحد تولیدی در این جلسه با بیان اینکه بیمه، دارایی و بانک‌ها به دنبال تعطیلی صنعت هستند، گفت: در حال حاضر این واحد تولیدی با یک سوم ظرفیت فعالیت می‌کند.

یک فعال اقتصادی در حوزه تبدیل معدنی هم با اشاره به سنگ اندازی بانک‌ها در تولید بیان کرد: طی سال ۹۴ از صندوق توسعه ملی تسهیلاتی گرفته‌ام و تاکنون بیش از نیمی از مبلغ را پرداخت کرده‌ام.

خراشادی بیان کرد: طی سال گذشته از بانک درخواست کرده‌ایم که وثایق بیش از نیاز را آزاد کند اما متأسفانه بانک‌ها تمایلی به همکاری با فعالان اقتصادی ندارند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه نگه داشتن وثایق مازاد بر نیاز جرم محسوب می‌شود، خواستاریم که با توجه به ظرفیت‌های بالای اجرایی و قضائی، از حوزه قضائی استفاده شود.

خراشادی با اشاره به دیگر مشکلات صنعتگران بیان کرد: در راستای طرح توسعه ماشین آلاتی وارد می‌کنیم که در ایران تولید و مشابه سازی نمی‌شود اما ارز اشخاص به ما تخصیص داده شده که نیازمند توجه و بررسی است.

نسخه مسئولان برای واحدهای تولیدی

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به مشکلات مطرح شده بیان کرد: هر گونه اقدامی از سوی شرکت‌های خدمات رسان اعم از گاز، برق و آب برای واحدها تولیدی، بدون هماهنگی با ستاد تسهیل ممنوع است.

اشراقی با بیان اینکه متولی واحدهایی که پروانه بهره برداری را از جهاد کشاورزی اخذ کرده‌اند، جهاد است، گفت: اگر پروانه این دسته از واحدها به بخش صنعت منتقل شود، آماده هرگونه همکاری هستیم.

وی با اشاره به مصوبات کارگروه‌ها بیان کرد: ۷۰ درصد از مصوبات کارگروه‌ها اجرایی می‌شود و مابقی هم به دلیل عدم تعهد مضمون اجرایی نمی‌شود.

اشراقی با اشاره به مشکلات بانکی صنعتگران بیان کرد: موارد مطرح شده به صوزت مستند اعلام شود تا با حضور بانک عامل و صنعتگران در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید بررسی شود.

گفتنی است رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی هم در این جلسه درخواست‌های صنعتگران را پاسخ داده و برای هرگونه همکاری با این قشر قول مساعد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، نایب رییس و یک عضو هیئت مدیره این شرکت تغییر کردند. هم چنین منصور محمدی زاده، عضو هیئت مدیره شرکت داروسازی ابوریحان از ترکیب اعضا خارج شد. میثم نورمحمدی و حسین فراهانی به این شرکت پیوستند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
اما برای توضیح این نکته که آیا کارت سوخت -چنانچه شخص وزیر مدعی شده- طرحی از رده خارج است یا نه، لازم است توضیحاتی درباره پیشینه این طرح داده شود. زنگنه و دولت روحانی پس از حذف سهمیه‌بندی بنزین، به دنبال حذف کارت سوخت از نظام عرضه بنزین افتاد، اما مقاومت مجلسی‌ها و تأکیدات بسیار کارشناسان مانع حذف قطعی کارت سوخت از نظام توزیع بنزین شد. اگرچه با افزایش کارت سوخت‌های جایگاه‌داران و با وجود تک‌نرخی بودن بنزین، استفاده از کارت سوخت شخصی تقریبا به صفر رسید. این آمار به این معنا است که کارت سوخت هیچ‌گونه تاثیری در کنترل مصرف سوخت ندارد.» ادعای وزیر نفت درخصوص ناتوانی کارت سوخت در کنترل مصرف بنزین در شرایطی ایراد می‌شد که تمام شواهد خلاف آن را نشان می‌داد. رونق بی‌سابقه بازار قاچاق بنزینهمان طور که اشاره شد حذف سهمیه بندی و بی‌تاثیر شدن کارت سوخت منجر به قاچاق گسترده سوخت شد.

مروری بر مشخصات و تصاویر نخستین پورشه الکتریکی

3+
ایسناایسنا18 ساعت قبل

بودجه نیازمند اصلاح ساختاری

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
بودجه سال آینده در حالی به مجلس ارائه شد که قرار بود برای پایدار شدن درآمد‌ها و کارایی هزینه‌ها با اصلاحی ساختاری تبیین شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما اصلاح نظام بودجه ریزی اگر سطحی و محدود باشد پاسخگو شرایط فعلی اقتصاد کشور نخواهد بود در فرصتی که تحریم‌ها برای جداشدن از درآمد‌های نفتی ایجاد کرده ضرورت اصلاح ساختار بودجه بیش از گذشته احساس می‌شود اصلاحی که انجام آن اراده عزم جدی را می‌طلبد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

چه کسی جایگزین فتحی در استقلال شد؟

خبری15 ساعت قبل

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری1 روز قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری1 روز قبل

توبه مرد در سرنوشت سیاه زن همسایه

خبر فوری28 دقیقه قبل

فیلم/ دور ریختنی‌هایی که چرخ کردند و به مردم فروختند!

مشرق‌نیوز29 دقیقه قبل

هوملس: فاوره احساسات و انرژی خود را به ما منتقل کرد؛ بورکی برابر اسلاویاپراگ در سطح کلاس جهانی ظاهر شد

طرفداری34 دقیقه قبل

ارنستو والورده: اضطراب گل نزدن در نیمه دوم روی کار اینتر تاثیر گذاشت؛ آنها برای حضور در جمع ۱۶ تیم به اندازه کافی خوب بودند

طرفداری35 دقیقه قبل

عکس روز: پیاده‌روهای پردود سیدنی

همشهری36 دقیقه قبل

حضور تاج و سلطانی فر در مجلس برای شفاف سازی قراردادهای استراماچونی و ویلموتس؛ وزیر ورزش طرفداری از هر تیمی را تکذیب کرد

طرفداری43 دقیقه قبل

چگونه از خراب‌شدن کارت حافظه جلوگیری کنیم؟ | راهنمای حل مشکلات مربوط به مموری‌کارت

همشهری47 دقیقه قبل