بازگشت به شرایط قبل از برجام؛ توافق با روسیه و چین یا جنگ با آمریکا؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
بازگشت به شرایط قبل از برجام؛ توافق با روسیه و چین یا جنگ با آمریکا؟

بازگشت به شرایط قبل از برجام؛ توافق با روسیه و چین یا جنگ با آمریکا؟

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
واشنگتن پست آمریکا با ارائه‌ کلیات اقدام جمهوری اسلامی ایران در طول اجرای برجام تاکید کرد که اقدام امروز ایران احتمالا در ابتدا با نشست ضروری وزرای خارجه چین، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلیس روبرو شود.

به گزارش خبر فوری، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری با اصحاب رسانه که با حضور علی ربیعی (سخنگوی دولت) و بهروز کمالوندی (سخنگوی سازمان انرژی اتمی) که برای اعلام آغاز اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران تشکیل شده است، گفت: امروز ایران در پایان ۶۰ روز مطالبات جدیدی را مطرح خواهد کرد چرا که خواسته‌های ما در مرحله اول محقق نشده است از این رو ما امروز گام دوم را برمی‌داریم.

وی افزود: در گام دوم رویکرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به تعهد خود در میزان درصد و غلظت غنی سازی عدم پایبندی خود را انجام خواهد کرد و این موضع را رسما اعلام می‌کند.

همچنین، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز در این نشست اعلام کرد؛ مسائل فنی افزایش درصد غنی‌سازی اورانیوم انجام شده و تا ساعاتی دیگر درصد غنی سازی ایران از ۳٫۶۷ عبور خواهد کرد.

اکنون پرسشی که در این رابطه مطرح می‌شود این است که واکنش اروپایی‌ها و سازمان ملل به این اقدامات چه خواهد بود. در این رابطه برخی از رسانه‌های خارجی به تحلیل و ارائه نظر پرداختند.

واشنگتن پست آمریکا با ارائه‌ کلیات اقدام جمهوری اسلامی ایران در طول اجرای برجام تاکید کرد که اقدام امروز ایران احتمالا در ابتدا با نشست ضروری وزرای خارجه چین، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلیس روبرو شود. البته این اقدام مشروط به این است که جلسه شورای حکام سازمان انرژی اتمی اقدام اخیر ایران را نقض برجام بداند.

اگر شورای حکام اقدام ایران را نقض برجام بدانند و از طرف دیگر، وزرای خارجه کشورهای ۴+۱ هم این نظر شورای حکام را تایید کنند آنگاه احتمالا طرفین باقی مانده در این توافقنامه تلاش کنند که تهران را متقاعد سازند که اقداماتش را متوقف کند.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

این اقدامات و تنشهای کلامی و لفظی احتمالا چند ماه طول بکشد. پس از چند ماه اگر شرایط برجام تغییر نکند به احتمال زیاد، با حمایت و تلاش آمریکا فعالیت هسته‌ای ایران مجددا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع شود. شورای عالی امنیت می‌تواند ایران را با تحریم‌های گسترده بین المللی روبرو کند. همچنین اتحادیه اروپا می‌تواند تصمیم بگیرد تحریمهای خود را که بعد از برجام کان لم یکن کرده بود مجددا اعمال سازد.

با این حال، این تحریمهای اروپایی و بین المللی بستگی به اقدام چین و روسیه دارد. این دو کشور می‌توانند در مقابل تحریم‌های شورای امنیت ایستاده و آنها را وتو کنند. همچنین چین و روسیه می‌توانند در مقابل تحریمهای اروپا قرار گرفته و از ایران حمایت اقتصادی و سیاسی کنند.

این شرایط احتمالا با فشار بیشتر آمریکای ترامپ برای ایجاد ائتلاف جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد. با این حال، ایجاد ائتلاف جهانی و تبدیلش به اقدام نظامی بستگی به چین و به خصوص روسیه دارد. به احتمال بسیار زیاد روسیه در مقابل اقدام نظامی آمریکا خواهد ایستاد و آمریکا تمام تلاشش را برای تحریم اقتصادی ایران و همراه کردن اروپا با خود در این هدف خواهد کرد.

تمام این شرایط نشان می‌دهد که اگر شورای حکام اقدام اخیر ایران را نقض برجام بدانند در طول چند ماه شرایط به قبل از برجام بازخواهد گشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

متاسفانه نتوانستیم «آدم‌سازی» کنیم/حرف زیاد است، ‌ اما …

ایسناایسنا1 روز قبل
ایشان حکومت اسلامی را همراه با واژه «جمهوری» بیان کردند و این جمله تاریخی را که «من رأی به جمهوری اسلامی می‌دهم، و از شما تقاضا دارم که رأی به جمهوری اسلامی بدهید، نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد. جمهوری اسلامی.» در روز رای‌گیری برای استقرار جمهوری اسلامی بیان کردند. این افراد باید توجه داشته باشند که آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد. از آفت‌های حکومت اسلامی این است که کارگزاران و مسؤولانش به زندگی تجملی، لوکس و اشرافی روی آوردند. روحیه خاصی در آن فضا بر جامعه حاکم بود، در همین فضا بود که ۹۸٫۲ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند.

برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
وی با اشاره به اینکه مدیریت مصرف سوخت و حمایت اجتماعی از تصمیمات مهم این جلسه بود، گفت: ابتدا آقای رحمانی فضلی وزیر کشور و آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی به جلسه ارایه کردند. آقای ربیعی افزود: سران قوا از تلاش‌های وزیر کشور برای اجرای طرح تشکر و هرکدام طی صحبت‌های جداگانه بر همکاری همه جانبه همه دستگاه‌ها و نهاد‌های کشور برای اجرای موفق این طرح ملی تاکید کردند. وی همچنین یکی دیگر از مباحث این جلسه را تحقق و اهداف این طرح دانست و گفت: در این جلسه ایجاد عدالت اجتماعی و برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از خانواده‌های کم درآمد از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین، مورد تاکید مجدد قرار گرفت. سخنگوی دولت افزود: از اهداف مهم ما در این طرح مبارزه با قاچاق سوخت بود که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. آقای ربیعی گفت: همچنین بحث مدیریت مصرف سوخت و مقاوم سازی اقتصاد ناشی از این طرح، مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴16 ساعت قبل
دوسایت خبری تحلیلی یکی در ایران و یکی درخارج با پیشینه متفاوت گردانندگان در یک روز اقدام به انتشار نوشته هایی از دوتحلیلگر متفاوت در باره مقتدی صدر کرده‌اند که همپوشانی قابل اعتنایی دارد. تفکر مقتدی صدر به استقرار نوعی حکومت مقتدر با دعاوی دینی (زعامت سیاسی- دینی) تمایل دارد آمیخته با ناسیونالیسم عربی. مقتدی صدر بازیگری است قدرت‌ طلب و جسور که پایگاه قابل‌اعتنا و به خوبی سازمان‌یافته دارد. او هیچ ابایی ندارد که برای نیل به قدرت از حمایت کانون‌های خارجی استفاده کند و اگر ایران را مزاحم راه خود ببیند رودرروی ایران بایستد. به خصوص این روزها که مقتدی صدر با یکه تازی‌های خود برای تداوم و تشدید اعتراضات مردمی در عراق و سمت و سو دهی به جریان تظاهرات، همان برنامه و طرح مطلوب آمریکایی‌ها را پیاده می‌کند.

شعار علیه روحانی در سخنرانی احمدی‌نژاد+عکس

24+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | زیرنویس شبکه خبر درباره اعتراضات در برخی شهرهای کشور

همشهریهمشهری13 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

آغاز تشدید نظارت‌ها و بازرسی‌ها بر بازار مازندران/ به‌کارگیری ۴۰۰ نیروی نظارت بر بازار

فارس16 ساعت قبل

فیلم/ پوشش اعتراضات بنزینی در صداوسیما

مشرق‌نیوز13 ساعت قبل

«مطرب» صدرنشین گیشه شد/ «هزارتو» حتی به یک میلیارد فروش هم نرسید/ بازگشت «خانه پدری» به پرده سینماها

اعتمادآنلاین1 روز قبل

جشن میلاد حضرت محمد (ص) در شهرهای آنکارا و باکو + فیلم

باشگاه خبرنگاران1 روز قبل

دومینیک متئو، بازیکن سابق لیورپول و لیدزیونایتد به خاطر تومور مغزی تحت عمل جراحی قرار گرفت

طرفداری10 ساعت قبل

گروه خودرویی دوباره در تیررس سرمایه‌ گذاران بورسی

دنیای خودرو17 ساعت قبل

اشتباه استراتژیک ویلموتس

دنیای اقتصاد4 ساعت قبل

حفظ وحدت باعث شکست توطئه‌های دشمن بر علیه مسلمانان می‌شود

مهر1 روز قبل

ناگفته‌های خواننده تیتراژ «فوق لیسانسه‌ها» / عکس

افکارنیوز23 ساعت قبل

شهرداری تبریز اعلام کرد نرخ کرایه‌های تاکسی افزایش نمی‌یابد

آفتاب‌نیوز11 ساعت قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری12 ساعت قبل

شهرهای ایران صحنه اعتراض مدنی مردم به‌خاطر افزایش قیمت بنزین شده

خبری15 ساعت قبل

وضعیت برخی خیابان‌ها و جاده‌ها پس از بارش نخستین برف امسال + تصاویر

خبری17 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

تعیین تکلیف سوزاندن اجساد حیوانات آزمایشگاهی تا هفته آینده/تدفین شرعی اجساد انسانی تشریح‌ شده

ایسنا16 دقیقه قبل

آزادسازی بیش از ۱۸ هزار مترمربع از اراضی ملی

میزان‌آنلاین21 دقیقه قبل

کدام سیاره توانایی حیات دارد؟

الف21 دقیقه قبل

تعطیلی مدارس به ادارات سرایت می‌کند؟ / توسعه حمل و نقل ریلی و ناوگان اتوبوسرانی عقیم ماند

میزان‌آنلاین33 دقیقه قبل

نرخ آپارتمان در منطقه صادقیه + جدول

الف51 دقیقه قبل

آیا کفش پاشنه بلند واقعا ضرر دارد؟

ایسنا1 ساعت قبل