یادگاری جیسون رضائیان برای جهانگیری! / روح سرگردانی که دولت را از نظارت بر قیمت‌ها می‌ترساند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اقتصادی

یادگاری جیسون رضائیان برای جهانگیری! / روح سرگردانی که دولت را از نظارت بر قیمت‌ها می‌ترساند

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
«بهزاد نبوی» چگونه پازل اغتشاش خیابانی حجاریان و تاجزاده را تکمیل می‌کند؟

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

انتفاع جهانگیری از بحران‌نمایی از اوضاع کشور چیست؟

وصیتنامه جیسون رضائیان در دست جهانگیری!

یادگاری جیسون رضائیان برای جهانگیری! / روح سرگردانی که دولت را از نظارت بر قیمت‌ها می‌ترساند - 6

جهان‌نیوز گزارش داد: اسحاق جهانگیری، فعال اصلاح‌طلب و معاون اول رئیس‌جمهور روحانی به تازگی طی اظهاراتی در دانشگاه الزهرا گفته است: شرایط کشور از نظر معیشت، بودجه دولت و شرایط ارزی بسیار بحرانی است و کمتر با این شرایط روبرو بودیم الان در حال حاضر با کسری بودجه مواجه نیستیم، اما شرایط منابع کشور خاص است. [۱]

*ما و مردم بهتر از آقای جهانگیری به مشکلات معیشت و گرانی‌ها آگاهیم اما سؤال اساسی اینجاست که آیا ترامپ و سایر دشمنان خارجی ایران در قبال تحریم‌ها هدفی جز شنیده شدن آنچه که بر لسان جهانگیری جاری شده است، دارند!؟

آیا آنها و جواسیسشان مثل «جیسون رضائیان» همین را نمی‌خواهند که مقام ارشد دولتی در کشور ایران بگوید که وضعیت معیشت بحرانی است؟

و باز هم سؤال اینجاست که جهانگیری چرا به جای اینکه مثلا به آن مقام وزارت خارجه چین تأسی کند که اصرار دارد تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد چین بی‌اثر است؛ اما حرفی را می‌زند که ترامپ با لبخند آنرا خواهد خواند؟

بله! تورم در ۵ ماه گذشته قدرت خرید مردم را در برخی جهات از سال ۸۸ نیز کمتر کرده است، قیمت مسکن و اجاره هیچ سقف و ترمزی ندارد و قیمت شیر در یک مورد تنها ظرف مدت ۲۴ ساعت تا هزار تومان افزایش یافته است.

اما اولا این مقولات آنقدر که به ضعف و ناکارآمدی و عدم نظارت شخص آقای جهانگیری ربط دارند به تحریم‌ها ربط ندارند و ثانیا جهانگیری چگونه حاضر است در تریبون رسمی کشور و درباره شرایطی که خود با دستان خود بوجود آورده است از بحرانی بودن اوضاع سخن بگوید!؟

و جالب آنجاست که جهانگیری پیش از این و قبل از بحران‌های اخیر! ۲ مرتبه نیز بر قرار داشتن کشور در «شرایط ته دره» تأکید کرده بود. [۲]

به این قضیه دیگر نمی‌توان با عینک خوشبینی نگاه کرد …

وجه دیگر ماجرا نیز از این قرار است که قوه قضائیه و وزارت کشور اعلام کرده‌اند که با سیاه‌نمایی و ناامیدسازی مردم برخورد قضایی و امنیتی خواهند کرد. [۳] [۴]

برخوردی که البته تا این لحظه خبری پیرامون آن به استحضار مردم نرسیده است و همچنان شاهدیم کسانی حتی از داخل دولت مشغول بیان گزاره‌هایی شبیه به آنچه جهانگیری گفته، هستند و به مثابه قاتق نان! مشغول ناامیدسازی مردم و بحران‌نمایی از اوضاع کشور هستند.

نگاهی دقیق‌تر به سیر این ماجرا نشان می‌دهد که احتمالا دست‌هایی در ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان در کار است تا برای آتش «فتنه اقتصادی» هیمه فراهم کند.

و گرنه هرگز طبیعی نیست که دولتی خود به دست خود مشکلاتی را در اقتصاد و معیشت مردم بوجود بیاورد و سپس خود نیز تندترین انتقادات را به وضع موجود داشته باشد.

این نکته بدیهیست که اگر اظهاراتی که این روزها از لسان جهانگیری و سایر دوستان اصلاح‌طلب او در ذهن جامعه زمزمه می‌شود، مورد توجه ویژه قرار نگیرند و خواص کشور پرداختی اصولی به این مواضع نداشته باشند؛ تمام مثبتات نظام اسلامی زیر سؤال خواهد رفت و فرجام این ماجرا نیز به هیچ وجه مثبت نخواهد بود.

گفتنیست، کسانی از درون دولت آقای روحانی تأکید کرده‌اند که ناامید کردن مردم خیانت است.

تأکید می‌شود که بر اساس اسناد ما، جهانگیری تنها کسی نیست که از درون دولت مشغول سیاه‌نمایی از اوضاع است و این عجیب‌ترین نکته ضد امنیتی در دولت آقای روحانی است …

***

«بهزاد نبوی» چگونه پازل اغتشاش خیابانی حجاریان و تاجزاده را تکمیل می‌کند؟

یادگاری جیسون رضائیان برای جهانگیری! / روح سرگردانی که دولت را از نظارت بر قیمت‌ها می‌ترساند - 25

«بهزاد نبوی»، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه 88 به تازگی طی اظهاراتی در جمع اعضای شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفته است:

«مساله ما انتخابات نیست؛ مساله این است که انتخابات کم رونق شرایط ما را بدتر می‌کند و زمینه برای تکرار حوادث دی ماه ۹۶ مهیا می‌شود.»

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، او می‌افزاید: حکومت باید این امکان را فراهم کند که مشارکت مردم بالا برود تا امنیت کشور تأمین شود. نه اینکه مانند انتخابات‌های گذشته کاندیدایی با ۱۷۰ هزار رأی در تهران نماینده شود! اصلاح‌طلبان باید به فکر امنیت و مصالح کشور باشند. آنها برنده نشوند مهم نیست. آنها حتی می‌توانند نامزد معرفی نکنند، ولی انتخابات را تحریم نمی‌کنند. باید از مأیوس کردن مردم پرهیز کنیم. حتی اگر واقعیت باشد.[5]

*باید دانست که عدم معرفی کاندیدا توسط یک طیف سیاسی به معنای تحریم انتخابات است و بهزاد نبوی تلاش کرده است در اظهارات خود این نکته را کتمان کند.

مسئله اصلی اما اشاره‌های بهزاد نبوی به تکرار اغتشاشات دیماه ۹۶ است …

اغتشاشاتی که با کنترل از راه دور اصلاح‌طلبان روی داد و این جریان تاکنون بارها و بارها و از زبان رجال خود همچون سعید حجاریان، ‌ ناصری، تاجیک و دیگران نوید تکرار این اغتشاشات در سطحی وسیع‌تر را نیز داده است.

نبوی می‌گوید انتخابات کم‌رونق، زمینه را برای تکرار اغتشاشات دیماه ۹۶ فراهم می‌کند.

منظور او این است که اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نکنند، اغتشاش رخ خواهد داد و این قضیه هیچ مسئولی غیر از نظام اسلامی و دستگاه‌های کلان حکومتی ندارد!

هدف این سخن به زعم تحلیلگرانی که اغتشاشات دیماه ۹۶ را نیز پیش‌بینی کرده بودند اینست که دستمایه سیاسی نیز برای اغتشاشاتی که قرار است فورمت اقتصادی داشته باشد فراهم شود.

قضیه وقتی جالبتر می‌شود که بدانیم سعید حجاریان نیز در اصرار بر وقوع اغتشاش در قبال انتخابات اسفندماه گفته است: در شرایط «عام البلوی» امکان دارد مردم و نیروهای نظامی مقابل یکدیگر قرار بگیرند زیرا، سیاست خیابانی می‌شود. این‌ نشانه‌ها به ما می‌گویند، دورنمای روشنی نخواهیم داشت و به‌ویژه زمانیکه فصل رقابت‌های انتخاباتی فرا برسد و شکاف‌ها بیش از پیش نمایان می‌شود. [۶]

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

او زمان دیگری هم در یک دورهمی با علیرضا علوی‌تبار و مصطفی تاجزاده، تکمله دیگر بر همین سخنان ایراد می‌کند و می‌گوید: «مشکل مشروع و نامشروع بودن انتخابات نیست. من گمان دارم، سال آینده همین روزها، فشارهای اقتصادی و معیشتی بر مردم زیاد می‌شود و آن‌ها فارغ از بحث سیاسی نه‌تنها به صندوق رأی بلکه از تمام سیستم اداره کشور قطع امید می‌کنند. یعنی، نه اصول‌گرا و اصلاح‌طلب می‌شناسند و نه به مجلس و دولت اهمیت می‌دهند. از این جهت انتخابات از معنا تهی می‌شود.»

تاجزاده نیز در اقتفای این سخنان می‌گوید: من هم معتقدم اگر به نقطه بحران برسیم، ساخت قدرت باید تصمیم‌های متفاوت بگیرد و به احتمال زیاد خواهد گرفت. ولی مستقل از آن، معتقدم با لغو نظارت استصوابی در هر شرایطی باید لیست بدهیم. برای اینکه یک گام به سمت دموکراسی است. اگر شورای نگهبان صلاحیت و پلتفرم کسانی را که فتنه‌گر خوانده می‌شوند، تأیید کرد، پروژه انتخابات را پیش می‌بریم. در غیر این صورت آن را تحریم می‌کنیم و با مردم تحریم‌کننده هماهنگ می‌شویم. [۷]

اکنون شاید بهتر بتوان در سه‌گانه طراحی شده از سوی بهزاد، سعید و مصطفی تأمل کرد و مثل یک گراف ریاضی، ارتباطات آنرا رسم کرد.

آنها به دنبال ایجاد فضایی اعتراضی با محتوای اقتصاد و سیاست هستند و البته مشق‌های خود در این زمینه را نیز بصورت تام و تمام نوشته‌اند.

در همین زمینه بایستی اشاره کرد که راه برخورد با این رخداد تلخ احتمالی نیز ورود خواص به مسئله، تنویر افکار عمومی، بیان دستاوردهای اقتصادی و سیاسی انقلاب اسلامی، تبیین واقعیت‌ها و البته تفکیک سره از ناسره در مقابل مردم و پیرامون اظهارات «فرماندهان فتنه آینده» است.

محافلی که از ۱۰ سال قبل، در حال مطالعه بر روی این پروژه هستند تأکید دارند که اصلی‌ترین نوشداروی این خطر احتمالی، «بصیرت عمومی» است که در قالب فرایند پیش‌گفته محقق خواهد شد.

***

روح سرگردانی که دولت را از نظارت بر قیمت‌ها می‌ترساند

یادگاری جیسون رضائیان برای جهانگیری! / روح سرگردانی که دولت را از نظارت بر قیمت‌ها می‌ترساند - 45

«عباس آخوندی»، فعال اصلاح‌طلب و وزیر سابق دولت به تازگی در بخشی از یک مصاحبه که سایت اعتمادآنلاین آنرا منتشر کرده است در پاسخ به این سؤال که «یک بحثی این روزها مطرح است تحت عنوان جنگ اقتصادی. شما چقدر آرایش اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور را متناسب با این جنگ اقتصادی می‌بینید؟» اظهار کرده است:

خیلی کم. این جنگ اقتصادی الان یک پوششی برای شکل‌گیری یک نوع مرکانتالیزم دولتی و حذف نیروهای خلاق جامعه شده است. لذا کمکی اساسا به مقاومت در برابر آمریکا نمی‌کند.[8]

*مخالفان نظارت بر قیمت‌ها (با فرض نبود نیت خرابکاری عامدانه در اقتصاد) از این رفتار با عنوان اقتصاد مرکانتیلیستی یاد می‌کنند و آنرا مقابل تعالیم آدام اسمیت که معتقد بود دولت نباید در بازار دخالت کند، می‌دانند.

این در حالی است که نظارت بر قیمت‌ها یک رفتار عاقلانه و وظیفه ذاتی حکومت‌هاست که حتی کشورهای مهد ترویج اقتصاد آدام اسمیتی هم آنرا رعایت می‌کنند.

اما گویا کسانی در ایران هستند که آدام اسمیت را بیشتر از خود آدام اسمیت می‌فهمند!

این نخستین باری نیست که عباس آخوندی در حال کنایه زدن به ضرورت «نظارت بر قیمت‌ها» در اقتصاد و مذمت رویکردهای اقتصادی کلان کشور در بحث جنگ اقتصادی است.

او در کارنامه خود در وزارت مسکن نیز با عدم نظارت بر قیمت‌ها موجب رشد چند برابری قیمت مسکن شد و دست آخر نیز با ژستی اعتراضی از وزارت مسکن استعفا داد.

آخوندی همین چند روز قبل نیز طی یادداشتی در روزنامه همشهری، نوشت: مگر چقدر باید هزینه داد تا این موضوع درک شود که اقتصاد متمرکز شکست خورده است. مگر نگاه دولتی و کنترلی و متمرکز در عرصه اقتصاد، تا به حال در اقتصاد ایران یک بار هم جواب داده است که این دفعه دوم آن باشد؟ … کماکان معتقدم که قوانین اقتصادی پابرجاست و تنها با تغییر اولویت‌ها روبه‌رو هستیم. باز هم کماکان معتقدم که در این زمینه، بهترین رویه و نگاه اقتصادی، اقتصاد آزاد و رقابتی است که در همه جا موفقیت خودش را اثبات کرده است.

این فعال اصلاح‌طلب در یادداشت اشاره شده به طرح دولت برای ساخت چند هزار مسکن ارزان‌قیمت نیز معترض شده و آنرا «مداخله» عنوان کرده بود! [۹]

و روح آخوندی به همین سادگی از پستوی یک خانه یا تراس یک ویلا، گرانی‌های ناشی از عدم نظارت دولت را می‌ستاید و دست‌بردار هم نیست.

بخش طنز ماجرا نیز اینجاست که دولت هم به مثابه یک شاگرد زانو زده در مکتب استاد، در حال اجرای فرامین آخوندی و امثال آخوندی است و مقامات دولت صراحتا ابراز کرده‌اند که اولا نظارت بر قیمت‌های بازار را کار صحیحی نمی‌دانند و ثانیا قدرتی هم برای نظارت ندارند! [۱۰]

تحلیلگران معتقدند که دولت محترم، اگر و تنها اگر بر قیمت‌ها و توزیع کالاهای سبد خانوار نظارت کند؛ حجم وسیعی از ارزانی ایجاد می‌شود، گوشت و لبنیات با نصف قیمت به دست مردم می‌رسد و دکان سیاه‌نمایی‌ها و ناسزاگویی‌های به کارنامه انقلاب اسلامی و دستاوردهای نظام نیز تعطیل می‌شود.

البته بدیهیست که ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان در صورتی به پیشنهادات کارشناسی شده‌ی پیش گفته دست خواهد یازید که خود عزمی برای ایجاد «فتنه اقتصادی» و بحران‌نمایی از وضعیت کشور نداشته باشد …

***

۱_ http: //www. jahannews. com/news/۶۹۳۳۸۴

۲_ mshrgh.ir/818894

۳_ mshrgh.ir/885310

۴_ mshrgh.ir/958923

۵_ www. irna. ir/news/۸۳۳۸۷۹۵۷/

۶_ mshrgh.ir/916832

۷_ mshrgh.ir/938200

۸_ https: //etemadonline. com/content/۳۱۹۵۸۹

۹_ mshrgh.ir/967886

۱۰_ mshrgh.ir/956156

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا19 ساعت قبل
در هفته‌ای که گذشت وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ایجاد بیش از ۹۲ هزار شغل در حوزه مشاغل خانگی طی سال گذشته از اختصاص تسهیلات تا سقف صد میلیون تومان به پیشرانان و کارفرمایان طرح مشاغل خانگی خبر داد و گفت: برای متقاضیان مشاغل خانگی هم اعطای وام ۱۰ میلیون تومانی را پیشنهاد کردیم. وی از ممنوعیت پرداخت وام اشتغال خانگی به کارمندان دولت خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت تسهیلات و منابع مشاغل خانگی با تصمیم و مصوبه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی، پرداخت این تسهیلات به شاغلان دستگاه‌های دولتی ممنوع و مقرر شده که این تسهیلات در اختیار متقاضیان اشتغال خانگی و کارجویان قرار گیرد. رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی نیز از ارائه پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مشاغل خانگی خبر داد و گفت: طی سالهای ۹۵ تا ۹۷ بیش از ۱۶۵ هزار نفر در حوزه مشاغل خانگی مشغول کار شده‌اند. وی پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به شاغلان دستگاه‌های دولتی را ممنوع اعلام کرد اما گفت که بازنشستگان از این قاعده مستثنی هستند و می‌توانند با رعایت مقررات از تسهیلات مشاغل خانگی استفاده کنند. براساس اطلاعات سامانه کارا، از بهمن ۱۳۹۶ تا تیر ۱۳۹۸ به ۱۷ درصد طرح‌های مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت شده که پنج درصد تسهیلات پرداختی در حوزه اشتغال روستایی و عشایری مربوط به مشاغل خانگی است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
بوریس جانسون، شهردار پیشین لندن و جرمی هانت، وزیرخارجه بریتانیا تاکید کردند که از هرگونه اقدام نظامی علیه ایران حمایت نخواهند کرد. او در این مصاحبه گفته است: «نمی‌خواهم مردم فکر کنند که من در قبال ایران مواضع نرمی دارم. ما درحال‌حاضر شرایط سختی داریم و آماده‌ام که اگر ایران توافق هسته‌ای را نقض کرد، به آن مسیر (تحریم) بروم. اما تهدید مشخصی که در عملکرد بریتانیا بدون همکاری با اتحادیه اروپا وجود دارد بسیار شفاف است. او می‌افزاید: اما اشتباهات محاسباتی بریتانیا در رابطه با ایران را می‌توان در سه زمینه بررسی کرد.

در آلمان به من گفتند برای پیشرفت باید در پارتی شرکت کنید/ بعضی مسوولان در آلمان نظر خودشان را به جای نظر رهبری به طلاب می‌گویند/ حوزه علمیه هامبورگ در معرض خطر است/ گفتند رهبری راضی به شرکت طلاب در روز قدس آلمان نیستند/ مدیریت جدید شهریه و حقوق طلاب را قطع کرد+ فیلم و عکس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
آنچه در ادامه می‌آید، گفتگوی صمیمانه با سه نفر از طلاب حوزه هامبورگ است (کنعان، محمد و مهدی). دو هفته قبل از این که من بیایم، حاج آقا ترابی از ایران آمده بودند تا مدیر اکادمی باشند. ** شما چگونه با ایشان آشنا شدید؟ دو هفته قبل از ما آقای ترابی آمده بودند و به من گفتند که زیر نظر آقای ترابی کار کنم. همین امروز در غیاب ما حاج آقا ترابی تودیع شده‌اند در حالی که مخالفتمان را کاملا اعلام کرده‌ایم. حاج آقا کار اداری نمی‌کند و به طور جهادی عمرش را صرف این کار کرده و کسی را نمی‌شناسیم که بتواند این کار را بکند.

کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور مبادرت کرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برای نخستین بار در یکصد سال گذشته، کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور این کشور مبادرت کرد. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ‎؛ به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، برای نخستین بار در یکصد سال گذشته، کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور این کشور مبادرت کرد. جنجال بر سر اظهارات نژادپرستانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همچنان ادامه دارد. کار به جایی کشیده است که مجلس نمایندگان آمریکا برای نخستین بار به توبیخ رئیس جمهور وقت مبادرت کرده است. به گفته نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شش کمیته کنگره در حال کار کردن روی این مسئله هستند که آیا دونالد ترامپ از اختیارات خودش سوء استفاده کرده و مانع اجرای عدالت شده است یا خیر.

انتقاد آیت الله یزدی از باج خواهی برخی نمایندگان

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
آیت الله محمد یزدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما تصریح کرد: من بی پروا می‌گویم؛ نمایندگان هم می‌خواهند بشنوند میان برخی از نمایندگان با وزرا ساخت و پاخت‌هایی وجود دارد به نحوی که به عنوان نمونه فلان وزیر را صدا می‌زنند و از آنان می‌خواهند که «فلان معدن را به من یا به فرزند و داماد من بده» تا برود از آن استفاده کند. وی افزود: در این گونه روابط فاسد، امتیاز قرارداد‌های خاص را از وزرا مطالبه و تهدید می‌کنند که اگر با خواستشان موافقت نشود آنان را به مجلس احضار می‌کنند یا برای پاسخ به سوال و یا استیضاح، آنان را به مجلس فرا می‌خوانند. آیت الله یزدی تصریح کرد: وزیر بیچاره هم که گیر این چنین نمایندگانی افتاده است، می‌خواهد آبرویش محفوظ بماند، اما اگر میان وزرا و این گونه وکلا قراردادی تنظیم و از این امتیازات سوءاستفاده شود، چون وزیر هم امضا کرده است هر دو مرتکب تخلف شده‌اند و هر دو در پیشگاه خداوند قطعا نتیجه اعمالشان را خواهند دید. این عضو فقیه شورای نگهبان افزود: اما اگر وزرا به این گونه نمایندگان بگویند که خلاف نمی‌کنند و تصریح کنند که مطالبه آنان خلاف قانون است حتی اگر به قیمت استیضاح و برکناری آنان منجر شود، عملکرد چنین وزرایی شرعی نیست و نمایندگانی هم که ساخت و پاخت می‌کنند عملکردشان مشروع نیست. وی انگیزه برخی افراد برای داوطلبی نمایندگی مجلس شورای اسلامی را مادی دانست و تصریح کرد: اگر برخی دنبال دنیاطلبی نیستند پس هزینه‌های هنگفتی که برای نمایندگی صرف می‌کنند برای چیست مگر در دوره چهار ساله در مجلس قرار است چقدر حقوق به آنان پرداخت شود؟ پس معلوم است که دنبال چیز‌های دیگری هم هستند. آیت الله یزدی با اشاره به سابقه دو دوره نمایندگی در مجلس شورای اسلامی افزود: در دوره اول که در مجلس حضور داشتم صداقت، صفا، پاکی، دوری از دنیا و خدمت به اسلام در نمایندگان موج می‌زد. وی گفت: در آن دوره که من ریاست اداره قوانین مجلس را بر عهده داشتم یکی از نمایندگان حقوق دریافت نمی‌کرد، رئیس وقت مجلس از من خواست که به او بگویم ما چاره‌ای نداریم جز این که حقوقش را دریافت کند نزد آن نماینده رفتم و موضوع را به او منتقل کردم، اما در پاسخ گفت: «من نیاز ندارم، اینجا نیامده‌ام که حقوق بگیرم بلکه برای رضای خدا کار می‌کنم». آیت الله یزدی افزود: در پاسخ به او گفتم هیئت رئیسه ناچار است حقوقت را پرداخت کند و این حق شماست، بگیرید و به هر کسی خواستید بدهید در آن زمان چنین روحیه‌ای وجود داشت که حتی من باید واسطه می‌شدم نماینده‌ای حقوقش را بگیرد، اما اکنون برخی به آب و آتش می‌زنند که به مجلس راه یابند. این عضو فقیه شورای نگهبان در عین حال گفت: دولت و مجلس ما اسلامی است و ان شاءالله همه پایبند به شرع هستند و به بهانه‌ای عمل می‌کنند. وی همچنین با اشاره به جوسازی‌ها علیه شورای نگهبان اظهار داشت: چه جوسازی‌هایی که علیه شهید بهشتی نکردند؛ اکنون برای من هم جوسازی می‌کنند که فلانی چند پمپ بنزین، کارخانه و اموال دیگر دارد. آیت الله یزدی افزود: به یکی از دوستانم گفتم به شما وکالت می‌دهم که هر کسی چنین ادعایی کرد بگویید فلانی اعلام کرده است که همه دارایی هایش را با ۳ میلیون تومان واگذار می‌کند. رئیس اسبق قوه قضائیه گفت: شاید باور نکنید زمانی که رئیس قوه بودم پرونده یکی از فرزندانم که به عنوان قاضی پذیرفته شده بود روی میزم قرار گرفت تا حکمش را امضا کنم و حال آن که نمی‌دانستم که پرونده مربوط به فرزند خودم است و زمانی که در این باره از او توضیح خواستم گفت: «من با شما کاری نداشتم، شما برای خودتان رئیس هستید من طبق قانون در آزمون شرکت کردم، پذیرفته شدم و مراتب قانونی طی شد». وی افزود: پسرم به هیچ عنوان از موقعیتم استفاده نکرد و اکنون هم از قضات سرشناس است و حتی از محکومان دادگاهش شنیده‌ام که او قاضی متشرعی است. آیت الله یزدی اضافه کرد: خدا را شاهد می‌گیریم هیچ یک از فرزندانم با من ارتباطی ندارند بنده اکنون صرفا طلبه‌ای هستم و یکی از اعضای شورای نگهبان و اغلب افرادی چنین جوسازی‌هایی می‌کنند که به مقررات شرعی پایبند نیستند. این عضو فقیه شورای نگهبان همچنین با تبیین مسئولیت اعضای این شورا در بررسی صلاحیت داوطلبان در چارچوب نظارت استصوابی گفت: در یکی از موارد، بنده مأمور بودم با یکی از داوطلبان رد صلاحیت شده که شکایت کرده بود صحبت کنم در یکی از اتاق‌های شورای نگهبان به من می‌گفت هیچ مشکلی نداشته است و ندارد. وی افزود: حرف هایش که تمام شد از او پرسیدم در فلان تاریخ کجا بودید؟ بلافاصله رنگش تغییر کرد و از من علت را پرسید که در پاسخ گفتم ما مدرک داریم که در آن تاریخ فلان جا بودید و این کار خلاف قانون و خلاف شریعت را کرده‌اید؛ شما خودتان را آلوده کرده‌اید و نمی‌توانید نماینده مجلس شوید. آیت الله یزدی اضافه کرد: به او گفتم اختیار با شماست ما برای حفظ آبروی شما علت رد صلاحیت را به خودت گفتیم و اعلام عمومی نمی‌کنیم، اما اختیار با شماست اگر اصرار دارید ما اعلام کنیم که در واکنش، پذیرفت و از شورای نگهبان رفت پس شورای نگهبان موظف است که حیثیت افراد را حفظ کند. وی در پاسخ به مخالفان نظارت استصوابی به طرح این پرسش پرداخت که آیا اعضای شورای نگهبان باید صرفا تماشاچی باشند؟ این تماشاچی بودن چه خاصیتی دارد؟ این عضو شورای نگهبان تاکید کرد: چنین تعریفی از نظارت استصوابی غلط است مگر ما بیکاریم که به شورا بیاییم و صرفا تماشا کنیم که فلان افراد بخواهند به مجلس بروند ما در اینجا حضور یافته‌ایم تا اطمینان حاصل کنیم که الزامات نمایندگی اعم از سن، تحصیلات و صلاحیت اخلاقی داوطلبان و دیگر شاخص‌ها، قانونی است. آیت الله یزدی افزود: شورای نگهبان در چارچوب نظارت استصوابی، ناظر بر اجرای قانون است و به هیچ عنوان هم گرایش جناحی ندارد و من در پیشگاه الهی شهادت می‌دهم به هیچ عنوان جناح بازی در این شورا وجود نداشته است. وی همچنین درباره ادعای برخی رد صلاحیت شدگان انتخابات مبنی بر تضییع حقشان در شورای
الفالف23 ساعت قبل
پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ابتدا با اشاره به کارت‌های اجاره‌ای گفت: کارت‌های یکبار مصرف یا اجاره‌ای برای مدت یک سال اعتبار دارد. کاظم پالیزدار دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور در ادامه برنامه با اشاره به عملکرد منفی کارت‌های بازرگانی گفت: تعداد صدور کارت زیاد است، اما فقط به واسطه اجاره‌ای بودن آن نیست لذا یکسری ضوابط برای صدور کارت در موضوع واردات و صادرات ایجاد کرده‌ایم. در ادامه برنامه، پالیزدار یادآور شد: زمانی که قرار باشد این کارت‌ها صادر شود، قانون گذاری‌های مشخص اجرا می‌شود و باید صورت حساب‌های بانکی نظارت و احراز شود. علیخانی با بیان اینکه صدور کارت براساس آئین نامه انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: شرایط صدور کارت، همانطور که گفتیم بر اساس آئین نامه انجام می‌شود و راستی آزمایی آن هم به سرعت انجام می‌شود. پورابراهیمی ادامه داد: بحث احراز هویت با بررسی مدارک کاملا متفاوت است و شرایط احراز برای صدور کارت، اعتبار و رتبه بندی ما را برطرف نمی‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر