ورود یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا به حریم هوایی ایران؟ / ترامپ فقط زبان موشک می‌فهمد نه دیپلماسی! +عکس و فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. بین‌المللی

ورود یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا به حریم هوایی ایران؟ / ترامپ فقط زبان موشک می‌فهمد نه دیپلماسی! +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
اگر خبر نقض مجدد حریم هوایی ایران توسط یک هواپیمای آمریکایی صحت داشته باشد، یا دولت کشورمان باید با زبان دیپلماسی آمریکایی‌ها را سر جایشان بنشاند، یا این‌که جمهوری اسلامی زبان‌های دیگری هم بلد است.

سرویس جهان مشرق روز پنج‌شنبه، ۱۳ تیر ۹۸ (۴ جولای ۲۰۱۹) مطابق سنت هر ساله، مراسم سالگرد صدور «بیانیه استقلال» و خارج شدن آمریکا از زیر سلطه نظام پادشاهی بریتانیا در سال ۱۷۷۶ موسوم به مراسم «روز استقلال» در این کشور برگزار شد. این روز که روز ملی ایالات متحده نیز هست، در سراسر آمریکا تعطیل رسمی است و یکی از مشخصه‌های آن آتش‌بازی و فشفشه‌بازی و نورافشانی گسترده در آسمان این کشور است. (اگر عبارت «Fourth of July» را در گوگل جست‌وجو کنید، برای چند ثانیه صفحه جست‌وجوی گوگل فشفشه‌باران می‌شود.) با این حال، به نظر می‌رسد دولت ترامپ امسال در سالگرد استقلال ایالات متحده به دنبال یک آتش‌بازی گسترده‌تر هم بوده است.

ورود یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا به حریم هوایی ایران؟ / ترامپ فقط زبان موشک می‌فهمد نه دیپلماسی! +عکس و فیلم - 3

سخنرانی ترامپ زیر باران و پشت شیشه ضدگلوله در مراسم روز استقلال آمریکا (+)

پایگاه اینترنتی «مون آو آلاباما» (Moon of Alabama، به معنای «ماه آلاباما»)، یکی از رسانه‌های آمریکایی است که اگرچه ممکن است برای شما شناخته‌شده نباشد، اما در محافل[۱] رسانه‌ای جایگزین[۲] کاملا شناخته‌شده است. این پایگاه خبری روز چهارشنبه مصادف با شب جشن استقلال آمریکا از اقدام به شدت تحریک‌آمیز واشینگتن در نقض مجدد حریم هوایی ایران بعد از سقوط پهپاد RQ-۴ «گلوبال‌هاوک» این کشور توسط پدافند سپاه پاسداران ایران حدود دو هفته قبل خبر داد. عنوان گزارش «مون آو آلاباما» از این قرار است: «آمریکا شب قبل از رژه ۴ جولای تلاش کرد ایران را به سرنگونی یک هواپیمای آمریکایی دیگر تحریک کند[۳] ». در ادامه، به جزئیات این گزارش خواهیم پرداخت.

لازم به ذکر است که مشرق صرفا جهت اطلاع نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه سیاسی کشور از رویکردها و دیدگاه‌های پایگاه‌های خبری و تحلیلی غربی این گزارش را منتشر می‌کند و دیدگاه‌ها، ادعاها و القائات این گزارش‌ لزوما مورد تأیید مشرق نیست.

«آتش‌بازی» ترامپ در سالگرد استقلال آمریکا و حمله به پرواز ۶۵۵ ایران‌ایر

«مون آو آلاباما» گزارش خود را با پیوند زدن روز استقلال آمریکا و همچنین سالگرد حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران در تاریخ ۳ جولای ۱۹۸۸ (۱۲ تیر ۱۳۶۷) این‌گونه آغاز می‌کند:

این پایگاه آمریکایی ادامه می‌دهد: «تحقیقات نشان داده[۴] که همه این ادعاها دروغ هستند[۵] . شلیک به هواپیما تعمدی بود. ایران هم در دیوان بین‌المللی دادگستری [موسوم به «دیوان لاهه»] از آمریکا شکایت کرد. این پرونده سال ۱۹۹۶ زمانی بسته شد که آمریکا موافقت کرد تا هم عذرخواهی کند و هم ۶۱/۸ میلیون دلار به خانواده‌های قربانیان پرداخت نماید.» این در حالی است که آمریکا تا امروز هرگز مسئولیت این جنایت را به عهده نگرفته و بابت آن از ایران عذرخواهی نکرده است.

ورود یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا به حریم هوایی ایران؟ / ترامپ فقط زبان موشک می‌فهمد نه دیپلماسی! +عکس و فیلم - 11

هواپیمای جاسوسی الکترونیک RC-۱۳۵V «ریوت‌جوینت» ساخت بوئینگ و متعلق به نیروی هوایی آمریکا (+)

از پهپاد گلوبال‌هاوک تا هواپیمای «ریوت‌جوینت»

گزارش سپس به سراغ موضوع سرنگونی پهپاد آمریکایی در آخرین روزهای خردادماه ۹۸ می‌رود و در این‌باره یادآور می‌شود:

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: ادعای خنده‌دار ترامپ: اگر حمله می‌کردیم ۱۵۰ ایرانی کشته می‌شدند؛ گفتم حمله نکنند [دانلود]

«مون آو آلاباما» می‌نویسد حتی اگر در مورد هدف تحریک‌آمیز آمریکا از پرواز پهپاد این کشور در حریم هوایی ایران هم تردیدی وجود داشته باشد، «درباره مورد امروز [و ورود یک هواپیمای سرنشین‌دار به حریم هوایی ایران] هیچ شکی وجود ندارد: ارتش آمریکا بدون‌تردید تلاش کرد تا ایران را به سرنگون کردن یکی دیگر از هواپیماهایش تحریک کند.» این پایگاه آمریکایی به یک پیام توئیتری توسط کاربری به نام «مانو گومز» (که به نظر می‌رسد کارشناس حوزه هوانوردی باشد) و طبق اطلاعات پایگاه اینترنتی «فلایت‌رادار۲۴[۹] » اشاره می‌کند که از ورود یک فروند هواپیمای RC-۱۳۵V Rivet Joint («ریوت‌جوینت») ساخت کمپانی بوئینگ و متعلق به نیروی هوایی ارتش آمریکا به حریم هوایی ایران خبر می‌دهد[۱۰] . هواپیمای RC-۱۳۵V ریوت‌جوینت یک هواپیمای جاسوسی الکترونیک است که در عملیات‌های متعدد طی حدود سه دهه گذشته (از جمله در دو جنگ عراق) مورد استفاده نیروی هوایی آمریکا قرار گرفته است.

ورود یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا به حریم هوایی ایران؟ / ترامپ فقط زبان موشک می‌فهمد نه دیپلماسی! +عکس و فیلم - 19

توئیت «مانو گومز» درباره نقض حریم هوایی ایران توسط هواپیمای ریوت‌جوینت آمریکا (+)

جعل هویت رویت‌جوینت آمریکایی

پایگاه خبری «مون آو آلاباما» توضیح می‌دهد:

ورود یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا به حریم هوایی ایران؟ / ترامپ فقط زبان موشک می‌فهمد نه دیپلماسی! +عکس و فیلم - 24

عکسی که گومز در توئیت خود استفاده کرده و جعل هویت و مسیر پروازی هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز جزایر سیری و ابوموسی را نشان می‌دهد (+)

گزارش در ادامه تصریح می‌کند: «استفاده ریوت‌جوینت از کدی که این هواپیما را یک هواپیمای ایرانی معرفی می‌کند، اشتباهی نبوده، بلکه کاملا تعمدی بوده است.» «مون آو آلاباما» سپس به پیام توئیتری «استفان واتکینز» مشاور حوزه فناوری اطلاعات و کارشناس امور دریانوردی و هوانوردی مستقر در کانادا[۱۲] اشاره می‌کند. واتکینز در پاسخ به پیام گومز نوشته است:

ورود یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا به حریم هوایی ایران؟ / ترامپ فقط زبان موشک می‌فهمد نه دیپلماسی! +عکس و فیلم - 28

اولین توئیت «استفان واتکینز» درباره جعل هویت و تعرض هواپیمای جاسوسی آمریکا به حریم هوایی ایران (+)

جزئیات نقض حریم هوایی ایران توسط هواپیمای جاسوسی آمریکا

پایگاه آمریکایی «مون آو آلاباما» درباره مسیری که هواپیمای جاسوسی RC-۱۳۵V ریوت‌جوینت آمریکایی طی کرده و همچنین درباره دو جزیره سیری و ابوموسی می‌نویسد:

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: توضیحات سردار باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران درباره پدافند مستقر در جزیره ابوموسی (+)

در ادامه گزارش می‌خوانیم:

ورود یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا به حریم هوایی ایران؟ / ترامپ فقط زبان موشک می‌فهمد نه دیپلماسی! +عکس و فیلم - 36

هدف قرار دادن هواپیمای جاسوسی آمریکا برای پدافند ایران کار دشواری نبوده، اما تصمیم به انجام این کار عمداً گرفته نشده است (+)

تهدید ترامپ به حمله هسته‌ای؟

«مون آو آلاباما» در بخشی از گزارش خود بخشی از توئیت تهدیدآمیز ترامپ درباره حمله ایران به پهپاد آمریکا را یادآوری می‌کند: «هرگونه حمله‌ای توسط ایران علیه هر چیز آمریکایی، با نیرویی عظیم و تحمل‌ناپذیر مواجه خواهد شد. در برخی موارد، تحمل‌ناپذیر به معنای ویرانی خواهد بود. دیگر خبری از جان کری و اوباما نیست![۱۹] » این پایگاه آمریکایی معتقد است که این توئیت ترامپ گمانه‌زنی‌هایی[۲۰] را درباره احتمال اقدام هسته‌ای آمریکا علیه ایران را به وجود آورده است. این گزارش در ادامه سناریوی حمله آمریکا به جزیره ابوموسی را به عنوان فرضیه مطرح می‌کند.

ورود یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا به حریم هوایی ایران؟ / ترامپ فقط زبان موشک می‌فهمد نه دیپلماسی! +عکس و فیلم - 41

بعید است ترامپ تصمیم به حمله به ایران گرفته باشد، اما این اقدام مهم را به هدف قرار دادن یک هواپیمای جاسوسی گره بزند (+)

البته «مون آو آلاباما» همه این مقدمه‌چینی‌ها و سناریوسازی‌ها را برای دو هدف خاص ارائه داده است: اول طرح این سؤال که چه کسی ممکن است پشت این ماجرا باشد و دوم قدردانی از ایران بابت خویشتن‌داری‌اش:

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: اظهارات وزیر خارجه آمریکا و مدیر سابق سی‌آی‌ای درباره دوره حضورش در آژانس جاسوسی آمریکا [دانلود]

اگر آمریکا زبان دیپلماسی نمی‌فهمد جمهوری اسلامی زبان‌های دیگر هم بلد است

اطلاعات گزارش فوق در مورد نقض حریم هوایی ایران توسط هواپیمای ریوت‌جوینت آمریکا مطمئنا ارزش راستی‌آزمایی را دارد (اگر این کار تا الآن انجام نشده باشد)، اما گمانه‌زنی‌های «مون آو آلاباما» دست‌کم درباره یک مسئله با واقعیت فاصله دارد؛ این‌که آمریکا ممکن است به ایران یا قلمروی جمهوری اسلامی در خلیج فارس حمله نظامی کند. واقعیت این است که این اتفاق حتی اگر ایران اقدام به سرنگونی پهپادها یا هواپیماهای سرنشین‌دار آمریکایی هم کند، باز هم رخ نخواهد داد (جزئیات بیش‌تر). دلیل اول اشتباه «مون آو آلاباما» آن است که این پایگاه آمریکایی بر اساس یکی از توئیت‌های ترامپ به گمانه‌زنی درباره حمله احتمالی آمریکا به ایران پرداخته است، در حالی که عموما صحبت‌های شفاهی، بیانیه‌های کتبی و حتی سیاست‌های تدوین‌شده ترامپ هم هیچ معنای خاصی ندارد، چه برسد به توئیت‌های وقت و بی‌وقت رئیس‌جمهور آمریکا که در فضای داخل آمریکا و همچنین فضای سیاسی بین‌الملل شهرت خاصی به بی‌ارزشی پیدا کرده‌اند.

ورود یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا به حریم هوایی ایران؟ / ترامپ فقط زبان موشک می‌فهمد نه دیپلماسی! +عکس و فیلم - 50

ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی هم ابتدا واکنش شدیدی در توئیتر نشان داد: «ایران مرتکب اشتباه بسیار بزرگی شد!» (+)

با این حال، خودداری آمریکا از ورود به جنگ یا حتی درگیری محدود نظامی با ایران دلایل مهم دیگری دارد که مشرق پیش‌تر مفصلا آن‌ها را توضیح داده است. در این‌باره می‌توانید گزارش‌های زیر را بخوانید:

و اما نکته آخر درباره تجاوز هواپیماهای آمریکایی به حریم هوایی ایران: جان بولتون که به جنگ‌طلبی و ایران‌هراسی شهرت دارد و به طور خاص در میان سیاستمداران آمریکایی آخرین کسی است که از او انتظار «خویشتن‌داری» درباره ایران می‌رود، بعد از حمله پدافند بومی جمهوری اسلامی به پهپاد فوق‌پیشرفته آمریکایی و عجز آمریکا از پاسخ نظامی به تهران، گفته بود: ایرانی‌ها نباید «احتیاط و ملاحظه‌گری آمریکا را با ضعف اشتباه بگیرند[۲۲] البته کار دیگری هم از دست بولتون برنمی‌آمد و این اظهارات که در نشست خبری در بیت‌المقدس و در کنار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، ایراد می‌شدند، شاید تنها راه مشاور امنیت ملی ترامپ برای تأکید روی تداوم دشمنی‌اش با ایران در مقابل میزبانش بدون اعتراف به ناتوانی کشورش از اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی بودند.

ورود یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا به حریم هوایی ایران؟ / ترامپ فقط زبان موشک می‌فهمد نه دیپلماسی! +عکس و فیلم - 55

«جان بولتون» (چپ) مشاور امنیت ملی ترامپ در دیدار با نتانیاهو گفت ایران نباید خودداری آمریکا از واکنش نظامی به سرنگونی پهپادش را به حساب ضعف واشینگتن بگذارد (+)

با وجود این، این آمریکایی‌ها هستند که باید بدانند دست ایران در هدف قرار دادن نه تنها پهپادها و هواپیماهای سرنشین‌دار بلکه تمامی نیروها و منافع آمریکایی در منطقه کاملا باز است و مقامات نظامی و غیرنظامی ایران به خوبی می‌دانند که واشینگتن تحت هیچ شرایطی توانایی واکنش نظامی به تهران را ندارد، مگر به قیمت نابودی رژیم صهیونیستی و تمامی آن‌چه که برای آمریکا در خاورمیانه ارزش دارد. بنابراین در صورتی که اثبات شود هواپیمای RC-۱۳۵V ریوت‌جوینت آمریکا یا اصلا به قول خود ترامپ هر «چیز آمریکایی» به حریم زمینی، دریایی یا هوایی جمهوری اسلامی تجاوز کرده است، حتما مقامات دولت ایران به آمریکایی‌ها این پیام را خواهند داد که «واشینگتن نباید خویشتن‌داری ایران را به حساب ناتوانی تهران از واکنش مستقیم نظامی به اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا بگذارد.» بدیهی است که آمریکایی‌ها باید بدانند اگر دولت ترامپ زبان دیپلماسی را نمی‌فهمد، ایران زبان‌های دیگر را هم بلد است؛ و اگر واشینگتن واقعا دچار توهم «ضعف نظامی ایران» شده است، شکستن این توهم برای ایران صرفا یک موشک دیگر خرج خواهد داشت.

[۱] On Eve Of ۴th Of July Parade US Attempts To Lure Iran Into Shooting Down Another US Plane Link

[۲] On Eve Of ۴th Of July Parade U. S. Attempts To Lure Iran Into Shooting Down Another U. S. Plane Link

[۳] On Eve Of ۴th Of July Parade U. S. Attempts To Lure Iran Into Shooting Down Another U. S. Plane Link

[۴] U. S. S. Vincennes (CG ۴۹) Shootdown of Iran Air Flight #۶۵۵: A Comprehensive Analysis of Legal Issues Presented by the Case Concerning the Aerial Incident of ۳ July ۱۹۸۸ (Islamic Republic of Iran V. United States of America) Link

[۵] The ‘Forgotten’ US Shootdown of Iranian Airliner Flight ۶۵۵ Link

[۶] Iran Shoots Down Strategic U. S. Drone - Is Ready For War - Puts «Maximum Pressure» On Trump Link

[۷] White House Pushes 'Trump Pulled Back' Story - He Likely Never Approved To Strike Iran Link

[۸] Trump Fires Shanahan. Pompeo For Sec Def? Bolton To State? Link

[۹] Flight Radar ۲۴ Link

[۱۰] USAF Rivet Joint tracking over The #PersianGulf, spoof Hex Cod ۷۳۰۰۰۰ C/S IRI۰۰۰۶۱ Link

[۱۱] Registration of Aircraft Addresses with Mode S Transponders Link

[۱۲] How an Ottawa man tracks the world's military and spy ships — from his home office Link

[۱۳] There are so many things wrong with what the #USAF is doing here… Link

[۱۴] ۲) As @GDarkconrad pointed out, this isn't an accident… Link

[۱۵] ۳) I'm waiting for someone to tell me it's for #OPSEC… Link

[۱۶] ۴) Tragic irony; on July ۳rd ۱۹۸۸ the #USSVincennes #CG۴۹ shot down Iran Air Flight #IR۶۵۵… Link

[۱۷] ۴) «…but it's a super-secret reconnaissance operation!» … Link

[۱۸] Why do they do that?… Link

[۱۹] Iran’s very ignorant and insulting statement, put out today, only shows that they do not understand reality… Link

[۲۰] Trump Imagines A Quick US War with No Plan B, But Overlooks Iran’s Possible Plan B Link

[۲۱] Nuclear weapons: experts alarmed by new Pentagon 'war-fighting' doctrine Link

[۲۲] Bolton Warns Iran Not to ‘Mistake U. S. Prudence and Discretion for Weakness’ Link

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

هشدار روسیه درمورد سناریوی نظامی علیه ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با هشدار درمورد خطرات سناریو توسل به گزینه نظامی علیه ایران، تاکید کرد چنین اقدامی فروپاشی منطقه را درپی خواهد داشت. ماریا زاخارووا گفت پیش بینی نتایج سناریوی توسل به اقدام نظامی علیه ایران حتی برای کسانی که در این زمینه کارشناس نیستند‎ هم آسان است و منطقه هنوز از پیامدهای ناشی از تحولات در لیبی و سوریه و یمن عبور نکرده است. سناریوی نظامی علیه ایران به فروپاشی منطقه منجر خواهد شد. زاخاروا گفت جامعه بین المللی هنوز نتوانسته است برای بازگرداندن ثبات به منطقه خاورمیانه راهی پیدا کند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
نیروهای آمریکایی این ائتلاف بین المللی را فرماندهی خواهند کرد، اما وظیفه اسکورت نفت کش‌های تجاری بر عهده کشتی‌های کشورهای دیگر قرار خواهد گرفت. این پیشنهاد جدید در واکنش به حملات اخیر به نفت کش‌ها در خلیج عمان ارائه شده است. این هفته همچنین (ادعا شد که) نیروهای ایرانی به دنبال جلوگیری از عبور یک نفت کش بریتانیایی از تنگه هرمز بودند. در نهایت، به کشتی‌های جنگی آمریکا اجازه داده شد که تمام اقدامات لازم را برای محافظت از نفت کش‌ها انجام دهند. در نتیجه، چندین نفت کش باید در ورودی آب‌های خلیج منتظر یک کشتی اسکورت کننده بمانند و در قالب یک گروه حرکت کنند.
الفالف1 روز قبل
برخی رسانه‌های عربی منطقه در روزهای اخیر اخباری درباره درخواست امارات متحده عربی از ایران برای کمک به خروج آبرومندانه از باتلاق یمن منتشر کرده‌اند. همزمان بازار ارز شاهد کاهش قیمت‌ها و تثبیت کامل بوده که برخی این موضوع را به کاهش فشار امارات متحده عربی به صرافی‌های ایرانی نسبت داده‌اند. در این تجاوز امارات متحده عربی به صورت کامل در کنار عربستان ایستاد تا بتوانند به زعم خودیمن را ظرف چند روز یا هفته تصرف نمایند. در چنین شرایطی بسیاری از تحلیل گران اذعان می‌کنند امارات متحده عربی تلاش هایی را برای رهایی از این وضعیت بغرنج آغاز کرده است. به همین دلیل روشن است که این وضعیت می‌تواند ضربات مهلکی به اقتصاد امارات متحده عربی وارد نماید.

فیلم | رقص پیروزی بیسبالیست‌های ایران برای صعود

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
تیم‌ملی بیس‌بال ایران که در مسابقات قهرمانی بیس‌بال غرب آسیا شرکت کرده است، توانست در دیداری برتر با نتیجه ۸ بر ۴ از سد تیم ملی تیم ملی بنگلادش بگذرد و به مرحله نیمه نهایی بازیها صعود کند. شاگردان علی امامزاده در این بازی توانستند در ۹ اینینگ، ۸ ران داشته باشند و در مقابل ۴ ران حریف، در رقابتی برتر از سد رقیب بگذرند. آنها بعد از این پیروزی درحالی که موسیقی ما فرزندان ایرانیم را زمزمه می‌کردند، جشن پیروزی گرفتند.

کدام بیماری صدراعظم آلمان را می‌لرزاند؟ +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل
* «مرکل» به کدام بیماری مبتلاست؟ خبرهای منتشر شده درخصوص بیماری صدراعظم آلمان ما را بر آن داشت تا برای بررسی علت بیماری وی، با چند تن از کارشناسان و متخصصان گفت‌وگو کنیم. همچنین ممکن است وی به نوع خفیف بیماری مبتلا باشد و با لرزش و استرس بیماری علائم خود را بروز دهد. *بیماری درمان‌پذیر استیکی دیگر از پزشکان مغز و اعصاب معتقد است بیماری صدراعظم آلمان درمان‌پذیر است و این بیماری به دلیل سکته‌های خفیف مغزی بروز می‌کند. امینی، نورولوژیست در این خصوص توضیح داد: با توجه به علائم بیماری می‌توان گفت ممکن است صدراعظم آلمان به بیماری رعشه اورتواستاتیک (Orthostatic Tremor) مبتلا شده باشد. اگر دلیل بیماری مشخص نباشد پس از گذشت مدت زمانی ممکن است علائم بیماری برطرف شود و به طور کلی این بیماری درمان‌پذیر است.
مهرمهر11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ان بی سی، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در بحرین مستقر است، در نخستین واکنش به توقیف یک نفتکش در خلیج فارس اعلام کرد که از این موضوع مطلع است. ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا تنها دقایقی پس از بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر توقیف یک فروند کشتی خارجی حامل سوخت قاچاق، به این موضوع واکنش نشان داده است. در حال تکمیل ….

نظرها

اخبار بیشتر